Ynglingesagaen - ságy o severských vládcoch

Reporty nebo-li AAR z Crusader Kings II.

Moderátoři: Atlantis, Minreth, Vals, Phoenix

Ilmarinen
Četař
Četař

Re: Ynglingesagaen - ságy o severských vládcoch

Příspěvek od Ilmarinen » 09 črc 2018, 18:11

No celý svet síce nie, ale povedzme, že za tie roky už som stihol ovládnuť značne rozsiahle územia :D

Popravde som ani netušil, že sa dá nejako ovládať taktika bitiek. Nie som až taký skúsený hráč a stále sa ešte učím, preto ani nehrám radšej ironman mode. Ak je to však možné tak by som to samozrejme skúsil a je to vítané plus ak môžeš, kľudne mi popíš ako sa dá ovládať taktika priamo v boji.

No ja som tú družinu rozdelil pretože ak som mal v jednej provincii sústredenú 60 tisícovú armádu tak mi bojovníci mreli, samozrejme aj v realite nakŕmiť tak obrovské množstvo bojovníkov sústredených na jednom mieste musí byť značne obtiažne :D, nehovoriac ani o celkovej logistike, sústredených chorobách v tábore a podobne.
Každá z tých troch družín má však, teda aspoň podľa mojich domnienok, vyvážené počty jednotiek. Tak trochu som si koncipoval zloženie armád podľa reálnej stredovekej taktiky boja.
Je pravda, že väčšinou početne jednoznačne prevyšujem protivníka teda tie boje sú rýchle a koniec víťazný :D

Veru premýšľal som nad ďalším AAR, no keďže chcem po konci momentálnej hry skúsiť novú verziu CK II + DLC musím sa najskôr zoznámiť s tým čo všetko nové ponúka a "naučiť" sa to hrať. No možno hneď od začiatku skúsim nejaký AAR, uvidím :D
Keďže Severania a vikingské obdobie celkovo je mojou srdcovou záležitosťou je možné, že to opäť budú nejakí Severania :D
„Nemôže nad druhým vládnuť ten, kto sám seba nevie ovládať.“

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 09 črc 2018, 20:56

Škoda že jsem ztratil starší screeny to byly opravdu brutální bitvy. :( No nic.

Ani jsem netušil že k téhle bitvě dojde. Jen jsem si tak plenil pobřeží.. :)
Obrázek

V poslední době jsem si oblíbil lehkou kavalerii. :)
Obrázek

Jde o to že v bitvě jsou 3 fáze.
1. Skirmish - Zde bitva začíná. V této fázi jsou nejůčinější lučišníci.
2. Melee - po pár dnech začne boj zblízka. Těžká pěchota, kopiníci nebo těžká kavalerie je zde nejsilnější
3. Persue - nepřítel se dal na úprk. Zde jde už jen o to kolik nepřátel pobiješ. Nejůčinější je zde lehká kavalerie. Viz můj screen. :)

Ty sám taktiku manuálně zvolit nemůžeš ale můžeš vytvořit podmínky potřebné k oněm taktikám. Záleží na vojevůdci jeho schopnostech a atributech. Třeba krutý nebo líný ti odemyká mizerné taktiky. Mimochodem odvážný vojevůdce je mnohem častěji v bitvě zabit. Bacha na to. :D Celkově vzato nejlepší družiny jsou kopiníci. A imho úplně nejlepší družina jsou skotští kopiníci. ( se skotským velitelem )Některé kultury mají dokonce speciální taktiky a k tomu je právě mimojiné potřeba vojevůdce té určité kultury.
Pokud umíš aspoň trochu anglicky koukni na wikinu: https://ck2.paradoxwikis.com/Combat_tactics
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 09 črc 2018, 21:19

Určite to pozriem ďakujem, angličtina nie je problém. No na atribúty vojvodcov samozrejme hľadím keď rozhodujem koho postavím do čela armády.

Vzhľadom k tomu, že hrám za Severanov využíval som hlavne zo začiatku klasickú taktiku založenú na silnej pechote, ktorá dokázala svojou divokosťou v boji zastrašiť mnoho protivníkov :D , vtedy ešte jazda taká rozvinutá nebola. v neskoršom období som samozrejme "išiel s dobou" a posilnil jazdu a lukostrelcov. Taktiku ktorú popisuješ je typická trošku neskôr, lukostrelcami preriediť a demotivovať rady protivníka, neskôr vyslať pechotu aby rozrušila obranu a nakoniec zadupať to čo ostalo jazdou :) Nuž prečítam si link čo si poslal a niečo nové sa priučím.

Jasné z histórie povestný škótsky šiltron :D ten Škótom vyhrával bitky v bojoch za samostatnosť.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 10 črc 2018, 19:54

Sigurd I den store Halfdanson

Dlho ľud oplakával fylkira Halfdana, skladi spievali nespočetne mnoho piesní a vyprávali ságy o jeho veľkých činoch. V čase keď na trón zasadol jeho syn Sigurd ríša rozkvetala, tiahla sa od ďalekého severu až po pobrežie Stredozemného mora. Severská kultúra a náboženstvo sa postupne rozmáhalo a jeho vplyv neustále narastal. Na počiatku vlády musel Sigurd upevniť svoju moc a zabezpečiť si poslušnosť šľachty. Podobne ako jeho otec vynikal v diplomatických schopnostiach a vedel, že najlepší prostriedok na zaistenie lojality je zlato. Keďže ríšska pokladnica bola plná zlata rozhodol sa použiť nemalé prostriedky na to aby si kúpil priazeň vplyvných veľmožov. Podobne ako jeho otec bol horlivým vyznávačom severského pohanstva a odhodlaný pokračovať v boji proti vyznávačom falošných bohov. V krátkom období tak začal chystať prvé sväté ťaženie aby si získal priazeň bohov.

Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Za slávu veľkého Thóra onedlho vypovedal Svätú vojnu Nemeckej kráľovnej. Ako mocný úder ničivého Mjölniru udreli šíky severských bojovníkov na Nemecké kráľovstvo. Odhodlaní pohania postupovali územím, neľútostne vraždili kresťanov a vypaľovali osady a mestá až kým neobsadili väčšinu nemeckého územia. Hoci sa ku nemeckej kráľovnej pridali aj iné kresťanské kráľovstvá a vojvodstvá, nikto nedokázal pohanov zastaviť. Kráľovná sa tak onedlho vzdala veľkej časti územia a prijala potupnú porážku.

Krátko po uzatvorení mieru stará kráľovná umrela a trón zdedil jej syn Dietber. Sigurd toho využil a opäť napadol Nemecké kráľovstvo. Hlboko v Alpách sa totiž nachádzali územia, ktoré sa dedičstvami stali súčasťou Škandinávskej ríše no boli ohraničené kresťanskými kráľovstvami a prechod na ne nebol možný inak ako cez cudzie územia. Zisk Horného Burgundska by tak alpské provincie priamo spojil so zvyškom ríše.

Vojsko v počte vyše stotisíc bojovníkov fylkir rozdelil na štyri časti a udrel na viacero provincii naraz. Od začiatku sa vojna vyvíjala jednoznačne v Sigurdov prospech, disponoval nespočetne väčšou armádou, ktorá v krátkom čase úplne zdecimovala nemecké vojsko a dobyla viacero významných miest a hradov. Okrem vojny so Škandináviou nemecký kráľ čelil ešte vojne so susedným Francúzskym kráľovstvom. Vedel, že proti Škandinávii nedokáže zvíťaziť a tušil že provincie na západe sú stratené, vyslal preto k Sigurdovi posla so žiadosťou o uzatvorenie mieru.

Toho roku sa stala ďalšia významná udalosť, ktorá posilnila pozíciu rodu Yngling. Umrel jeden zo Sigurdovich najvplyvnejších vazalov, írsky kráľ. Keďže nemal žiadneho potomka legitímnym dedičom sa stala Sigurdova matka Elisabet. Ako najstarší syn tak mal Sigurd po matkinej smrti legitímny nárok na titul írskeho kráľa, ktorý sa tak mal ocitnúť priamo vo fylkirovich rukách a nie v rukách niektorého z jeho vazalov.

Začiatkom roku 1272 viedol Sigurd výpravu na juh od Álp, vojská pochodovali proti talianskemu kráľovi Severovi. Získali územie Lombardie čím spojil so zvyškom ríše Paviu.

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 10 črc 2018, 20:42

Koukám co bitva to žádný generál. :) Proboha ty jsi překročil Alpy s takovou ohromnou armádou. :shock: Kolik ti jich tam pomřelo ?? :D Zatím máš celkem pěkné hranice tak ať si to nezčubíš. :)
A ejhle mongolové. :) A o nich se ani nezmíníš ?? :)
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 10 črc 2018, 21:24

Pravdu povediac na to, že sa dá do čela armády postaviť generál som prišiel až podstatne neskôr :D Ako som písal, som ešte v podstate nováčik a stále sa učím.

No vydal som sa cez Alpy s obrovskou armádou ako Hannibal Barkas :D riskol som to vzhľadom na jarné/letné ročné obdobie, prvoradé bolo dosiahnutie víťazstva a žiadny zocelený Severan sa predsa drsných hôr nezľakne :D

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 11 črc 2018, 03:45

" Pravdu povediac na to, že sa dá do čela armády postaviť generál som prišiel až podstatne neskôr :D Ako som písal, som ešte v podstate nováčik a stále sa učím. "

To je vtip že ? :D Já myslel že na to jen házíš bobek a všechny přejedeš jako parní válec. :)

" No vydal som sa cez Alpy s obrovskou armádou ako Hannibal Barkas "

Jo to mně taky napadlo a taky mně napadlo jak nakonec skončil. :)

" riskol som to vzhľadom na jarné/letné ročné obdobie, prvoradé bolo dosiahnutie víťazstva a žiadny zocelený Severan sa predsa drsných hôr nezľakne :D "

A já bych spíš řekl že je Fylkir Sigurd mizerný vojevůdce. :) Co pak by jsi nepřitele neutloukl čepicema i s desetinovou armádou ?? Ale je opravdu škoda že ses o to nepokusil v zimě. :( :twisted:

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 11 črc 2018, 05:46

No hral som už viacero hier a na každej sa niečo nové naučím, CK II je skrátka pekne prepracovaná hra, kde človek vždy príde na niečo nové. Toľkokrát som už začínal a po čase kvôli nejakej hlúpej chybe skončil :D Ako napríklad v momentálne hre, keď som skúsil hru s veľkým množstvom vazalov - skúsil som a vidím, že už to v ďalších hrách praktikovať nebudem :D udržať na uzde také množstvo vazalov totiž nie je sranda

No určite by som zvíťazil aj s menšou armádou, idem na to hulvátsky a vsádzam na jednoznačnú početnú prevahu. Keď totiž vpadnem do provincie s tak početnou armádou dokážem ju vo veľmi krátkom čase celú obsadiť a vojny tak trvajú krátko, nedržím príliš dlho zvolanú vazalskú hotovosť a porazím protivníka skôr než stihne vôbec zmobilizovať nejakú obranu.

Je to v podstate ako píšeš, vždy som dokázal protivníka prevalcovať početne a dosť rýchlo, preto som sa nejako hlbšie taktikou a generálmi nezaoberal. No pozrel som si odkaz ohľadne taktík čo si mi preposlal tak v ďalšej hre budem múdrejší.

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 11 črc 2018, 05:56

" Keď totiž vpadnem do provincie s tak početnou armádou dokážem ju vo veľmi krátkom čase celú obsadiť a vojny tak trvajú krátko "

Stačí desetinásobek obránců a můžeš provést steč téměř beze ztrát. 15 - 20 tisíc by ti stačilo. Mohl jsi armádu rozdělit na 3 kusy a vyhrál by si ještě rychleji. Takhle ti akorát pomřeli hlady. :)

" udržať na uzde také množstvo vazalov totiž nie je sranda "

S tím naprosto souhlasím. :) V novějších verzích máš navíc limit na počet vazalů. Stačí to trochu překročit a ztratíš velkou část vazalských daní a zemské hotovosti. No a pak se ti všichni vzbouří. :)

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 11 črc 2018, 06:14

No veru, s tými počtami súhlasím. Sem tam to tak praktizujem, že rozdelím armádu na viac častí a obsadzujem viacero provincii naraz. Preto koniec koncov som neskôr aj rozdelil svoju osobnú družinu na tri časti po cca 20 000, ináč u osobných družín už generálov používam. U vazalskej hotovosti na to kašlem :D

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 11 črc 2018, 06:41

" U vazalskej hotovosti na to kašlem :D "

Konec konců tví lidi to nejsou že ? :)

Ale stejně je zajímavé že jim vadí platit ti za tvoje válečná tažení ale když jim kvůli tobě zemřou tisíce vojáků jako by se nic nestalo. :D

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 13 črc 2018, 05:27

V lete roku 1272 obrátil Sigurd svoju pozornosť na východ. Bavorské kráľovstvo dlhé roky žilo so Škandináviou v miery. Kým sa škandinávski panovníci sústredili na mocenské výboje na západe, Bavorsko bojovalo o zachovanie svojej existencie s hrozbou z východu – stepnými kočovnými kmeňmi Zlatej hordy valiacimi sa z východu ako nezastaviteľná vlna. Kráľovstvo dokázalo doposiaľ odolávať náporu nájazdníckych výprav a Zlatej horde sa zatiaľ cez Bavorov nepodarilo preniknúť ďalej na západ. Tentokrát však museli čeliť aj hrozbe zo západu. Rozsiahle územia na Apeninskom polostrove, ktoré sa ocitli pod vládou Škandinávie boli oddelené od zvyšku ríše. Sigurd mal preto prirodzene záujem územia pripojiť. Mal dve možnosti, zaútočiť opäť na Taliansko a zdolávať ťažko prekonateľné alpské masívy, alebo vyhlásiť vojnu Bavorsku. Keďže však s Talianskom uzatvoril mierovú zmluvu iba nedávno a nehodlal mierové podmienky porušiť rozhodol sa pre druhú alternatívu, rozpútať vojnu s Bavorskom a získať od neho územie Tirolska.

Do vojny fylkir vyslal dobre vycvičených bojovníkov svojej osobnej družiny, ktorí boli rozdelení do troch armád. Kým jedna z armád v počte okolo sedem a pol tisíca bojovníkov prekročila bavorské územie a začala s dobývaním Tirolska, zvyšné dve pochodovali ďalej na východ. Bavorský kráľ medzitým do Tirolska vyslal armádu čítajúcu vyše sedemnásťtisíc vojakov aby odrazila útočníkov. Zvedovia urýchlene informovali veliteľov v Tirolsku a tí vyslali poslov k zvyšku fylkirovych vojsk, ktoré práve prekročili Dunaj a pochodovali ďalej na východ. Obidve armády preto ihneď zmenili smer a vydali sa na juhozápad do Tirolska aby posilnili rady spolubojovníkov. Dorazili práve včas a prekvapili Bavorov, ktorí sa nádejali, že početnou prevahou nepriateľa zdecimujú a vyženú.

Po víťazstve nad bavorským vojskom trvalo krátko kým Škandinávci získali pod kontrolu celé Tirolsko a vydali sa na východ aby dostihli ustupujúcich Bavorov. To však už vyslal bavorský kráľ k Sigurdovi posla so žiadosťou o mier. Privolil na požiadavky a odstúpil územie Tirolska.

Necelý rok po víťaznom ťažení proti Bavorsku vyhlásil Sigurd svätú vojna Umayyiovcom s cieľom získať Yahyidský emirát a rozšíriť tak svoje dŕžavy na Pyrenejskom polostrove. Do boja vyslal mohutnú vyše šesťdesiatisícovú armádu, ktorá v krátkom čase obsadila celý Yahyidský emirát. Keď vojsko postupovalo z dobytých území dostihla Sigurda správa o smrti jeho matky. Stal sa tak de facto dedičom írskeho kráľovského titulu. Krátko na to fylkir tiež prijal umayiovských poslov so žiadosťou o mier, ktorú prijal.

V lete roku 1275 vychystal Sigurd vikingskú výpravu do Francúzskeho kráľovstva. Cieľom výpravy bolo okrem zisku koristi z drancovania oslabiť Francúzske kráľovstvo pred chystanou dobyvačnou výpravou ktorú v budúcnosti chystal. Práve na úkor Francúzska, oslabeného vojnou s vlastnou vzbúrenou šľachtou, mal záujem opäť rozšíriť škandinávske dŕžavy.

Počas výpravy dostal ponuku od škótskej kráľovnej na sobáš medzi jeho dcérou Torou a škótskym princom. Výhodná ponuka mu zaručovala mocné spojenectvo teda vyslal posla naspäť so súhlasnou odpoveďou.

Na konci roku 1277 nečakane umiera Sigurdova manželka teda sa rozhodol pre návrat z vikingskej výpravy naspäť do svojeho sídla.
Najbližšie roky sa venoval predovšetkým domácim záležitostiam a zveľaďvaniu vlastných dŕžav. V roku 1283 sa rozhodol uskutočniť cieľ, ktorý si zaumienil dávnejšie - získať francúzske dŕžavy v Burgundskej oblasti. Na slávu samotného Ódina vyhlásil francúzskemu kráľovi svätú vojnu za Burgundsko, začal organizovať bojovníkov a robiť prípravy na ťaženie. Po vpáde do Francúzska porazil nepriateľské vojská v Bitke o Autun, ktorá bola zlomovým momentom a prakticky rozhodla o výsledku celej vojny. Po bitke sa rozprášená francúzska armáda rozutekala a poslední preživší doslova bojovali o holý život aby unikli krutosti pohanov. Francúzsky kráľ viac nedokázal preskupiť bojovníkov do vojska, ktoré by dokázalo Škandinávcov odraziť. Prijal preto mierové podmienky a odstúpil požadované územia.

Po víťaznom ťažení sa Sigurd vydal na spiatočnú cestu na sever do svojho sídla. Krátko po návrate umiera a na trón nastupuje jeho syna Halfdan II. Ten otcovi nechal vystrojiť veľkolepý pohanský pohreb. Pohrebu sa zúčastnilo mnoho veľmožov, ktorí merali dlhú cestu aj z odľahlých kútov ríše. Telo mŕtveho panovníka horelo zvierajúc svoju bojovú sekeru, uložené na bohato zdobenej pohrebnej lodi. Tajomným tichom sa niesol iba zvuk praskajúcej varty a všetci mĺkvo hľadeli do plameňov. Nakoniec navŕšili na spálenisko mohylu a odobrali sa na pohrebnú hostinu. Dlho do rána medovina tiekla potokmi a všade zaváňala pečená divina. Za spevu skaldov sa spoločnosť hostila a spomínala na veľkého fylkira.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 17 črc 2018, 05:47

Halfdan II Sigurdson

Začiatok vlády Halfdana II priniesol opäť obdobie nestability. Z radov šľachty stále častejšie prichádzali požiadavky na zníženie daní a autority koruny. Niektorí vplyvní šľachtici začali zakladať frakcie a získavať na svoju stranu stále viac podporovateľov. Halfdan II napriek všetkým snahám stále nedokázal nespokojných šľachticov umlčať. Rozoslal ako dary množstvo zlata a urobil viacero ústupkov, no niektoré frakcie aj napriek tomu stále silneli.

Obzvlášť nebezpečná sa stávala frakcia ktorú vytvroil škótsky kráľ Bersi, usilujúci o vlastnú nezávislosť. Ten v posledných rokoch značne zbohatol a jeho vplyv v ríši nebezpečne narástol. Na jeho podporu sa pridalo viacero šľachticov. Halfdan II tušil, že sa pravdepodobne vojne nevyhne a tak vyslal svoju osobnú družinu na sever Anglicka, aby mohol v prípade vojny hneď na začiatku udrieť na Škótsko.

Na jeseň roku 1285 sa očakávanie stalo skutočnosťou a škótsky kráľ s podporou časti šľachty vypovedal Halfdanovi II vojnu o vlastnú nezávislosť.

Vyše sedemdesiatsedemtisícová Bersiho armáda sa vydala zo Škótska na pochod smerom na juh. Fylkir však dokázal v pomerne krátkom čase zmobilizovať vojská vazalov, ktoré sa pripojili k jeho osobnej družine. V početnej prevahe prekvapili pochodujúcich Škótov a v Bitke o Clitheroe zvíťazili.

Fylkir rozoslal po celej ríši správy v ktorých žiadal svojich vazalov o zvolanie zemskej hotovosti a pripojenie sa k boju proti vzbúrencom. Tvrdé boje prebiehali aj na Škandinávskom polostrove, kde zjednotené vazalské vojska zo severných provincii úspešne ubránili ríšske územia a po vytlačení nepriateľa postupovali ďalej na vzbúrenecké územia.

Nestabilitu v Škandinávii využil pápež, ktorý sa nádejal, že práve nastala vhodná chvíľa udrieť na pohanov. Vyhlásil krížovú výpravu s cieľom oslobodiť Francúzsko od pohanskej vlády a navrátiť tak kresťanom stratené územia.

Po veľkom víťazstve na Britských ostrovoch sa ríšske vojsko presunulo na juh, kde medzitým časť škótskych vojsk získala niekoľko provincii.

Neďaleko Paríža Škandinávci zastavili postup pápežských vojsk, ktoré na hlavu porazili. Neušetrili nikoho kto sa im dostal do rúk, rozhnevaní pohania povraždili každého pápežského vojaka ktorého zlapali. Fylkir následne vyslal k pápežovi posla s ponukou zmieru, keďže momentálne potreboval všetky svoje vojská sústrediť na vojnu proti vzbúrencom. Pápež zmier prijal a krížová výprava tak skončila neúspechom.

Po množstvé tvrdých a krvavých bitiek nakoniec prijal fylkir škótskeho vyslanca s ponukou bieleho mieru. Zachovanie statu quo bolo pre Halfdana II výhodné, dokázal obhájiť svoju zvrchovanosť a ukázal šľachte svoju silu. Škótsky kráľ sa dostal de facto do pozície porazeného vzbúrenca, čo fylkir využil a nechal kráľa uväzniť.

Po nastolení mieru nastalo v ríši dlhé obdobie mieru. Ríša sa vnútorne rozvíjala, fylkir zveľaďoval svoje sídlo a dŕžavy a venoval sa predovšetkým vnútornej politike.
Na začiatku roku 1305 sa Halfdan druhý rozhodol podniknúť vojnové ťaženie a získať Aragónsko, vypovedal vojnu haidaridskému sultánovi a vydal sa na čele vojska na juh.

Po obsadení Aragónska sa armáda pustila naproti sultánovým vojskám, ktoré porazila v Bitke o Santo Domingo de la Calzada. Po porážke sultán žiadal fylkira o mier a vzdal sa Aragónska.

Krátko po návrate z ťaženia fylkir nečakane umiera. Väčšina jeho vlády sa niesla v duchu boja o vlastnú zvrchovanosť. Hoci sa územie Škandinávie v období vlády Halfdana II príliš nerozšírilo, fylkir dokázal obhájiť jednotnosť ríše a svoju autoritu.

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Crusader Kings II“