Ynglingesagaen - ságy o severských vládcoch

Reporty nebo-li AAR z Crusader Kings II.

Moderátoři: Atlantis, Minreth, Vals, Phoenix

Ilmarinen
Četař
Četař

Re: Ynglingesagaen - ságy o severských vládcoch

Příspěvek od Ilmarinen » 09 črc 2018, 18:11

No celý svet síce nie, ale povedzme, že za tie roky už som stihol ovládnuť značne rozsiahle územia :D

Popravde som ani netušil, že sa dá nejako ovládať taktika bitiek. Nie som až taký skúsený hráč a stále sa ešte učím, preto ani nehrám radšej ironman mode. Ak je to však možné tak by som to samozrejme skúsil a je to vítané plus ak môžeš, kľudne mi popíš ako sa dá ovládať taktika priamo v boji.

No ja som tú družinu rozdelil pretože ak som mal v jednej provincii sústredenú 60 tisícovú armádu tak mi bojovníci mreli, samozrejme aj v realite nakŕmiť tak obrovské množstvo bojovníkov sústredených na jednom mieste musí byť značne obtiažne :D, nehovoriac ani o celkovej logistike, sústredených chorobách v tábore a podobne.
Každá z tých troch družín má však, teda aspoň podľa mojich domnienok, vyvážené počty jednotiek. Tak trochu som si koncipoval zloženie armád podľa reálnej stredovekej taktiky boja.
Je pravda, že väčšinou početne jednoznačne prevyšujem protivníka teda tie boje sú rýchle a koniec víťazný :D

Veru premýšľal som nad ďalším AAR, no keďže chcem po konci momentálnej hry skúsiť novú verziu CK II + DLC musím sa najskôr zoznámiť s tým čo všetko nové ponúka a "naučiť" sa to hrať. No možno hneď od začiatku skúsim nejaký AAR, uvidím :D
Keďže Severania a vikingské obdobie celkovo je mojou srdcovou záležitosťou je možné, že to opäť budú nejakí Severania :D
„Nemôže nad druhým vládnuť ten, kto sám seba nevie ovládať.“

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 09 črc 2018, 20:56

Škoda že jsem ztratil starší screeny to byly opravdu brutální bitvy. :( No nic.

Ani jsem netušil že k téhle bitvě dojde. Jen jsem si tak plenil pobřeží.. :)
Obrázek

V poslední době jsem si oblíbil lehkou kavalerii. :)
Obrázek

Jde o to že v bitvě jsou 3 fáze.
1. Skirmish - Zde bitva začíná. V této fázi jsou nejůčinější lučišníci.
2. Melee - po pár dnech začne boj zblízka. Těžká pěchota, kopiníci nebo těžká kavalerie je zde nejsilnější
3. Persue - nepřítel se dal na úprk. Zde jde už jen o to kolik nepřátel pobiješ. Nejůčinější je zde lehká kavalerie. Viz můj screen. :)

Ty sám taktiku manuálně zvolit nemůžeš ale můžeš vytvořit podmínky potřebné k oněm taktikám. Záleží na vojevůdci jeho schopnostech a atributech. Třeba krutý nebo líný ti odemyká mizerné taktiky. Mimochodem odvážný vojevůdce je mnohem častěji v bitvě zabit. Bacha na to. :D Celkově vzato nejlepší družiny jsou kopiníci. A imho úplně nejlepší družina jsou skotští kopiníci. ( se skotským velitelem )Některé kultury mají dokonce speciální taktiky a k tomu je právě mimojiné potřeba vojevůdce té určité kultury.
Pokud umíš aspoň trochu anglicky koukni na wikinu: https://ck2.paradoxwikis.com/Combat_tactics
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 09 črc 2018, 21:19

Určite to pozriem ďakujem, angličtina nie je problém. No na atribúty vojvodcov samozrejme hľadím keď rozhodujem koho postavím do čela armády.

Vzhľadom k tomu, že hrám za Severanov využíval som hlavne zo začiatku klasickú taktiku založenú na silnej pechote, ktorá dokázala svojou divokosťou v boji zastrašiť mnoho protivníkov :D , vtedy ešte jazda taká rozvinutá nebola. v neskoršom období som samozrejme "išiel s dobou" a posilnil jazdu a lukostrelcov. Taktiku ktorú popisuješ je typická trošku neskôr, lukostrelcami preriediť a demotivovať rady protivníka, neskôr vyslať pechotu aby rozrušila obranu a nakoniec zadupať to čo ostalo jazdou :) Nuž prečítam si link čo si poslal a niečo nové sa priučím.

Jasné z histórie povestný škótsky šiltron :D ten Škótom vyhrával bitky v bojoch za samostatnosť.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 10 črc 2018, 19:54

Sigurd I den store Halfdanson

Dlho ľud oplakával fylkira Halfdana, skladi spievali nespočetne mnoho piesní a vyprávali ságy o jeho veľkých činoch. V čase keď na trón zasadol jeho syn Sigurd ríša rozkvetala, tiahla sa od ďalekého severu až po pobrežie Stredozemného mora. Severská kultúra a náboženstvo sa postupne rozmáhalo a jeho vplyv neustále narastal. Na počiatku vlády musel Sigurd upevniť svoju moc a zabezpečiť si poslušnosť šľachty. Podobne ako jeho otec vynikal v diplomatických schopnostiach a vedel, že najlepší prostriedok na zaistenie lojality je zlato. Keďže ríšska pokladnica bola plná zlata rozhodol sa použiť nemalé prostriedky na to aby si kúpil priazeň vplyvných veľmožov. Podobne ako jeho otec bol horlivým vyznávačom severského pohanstva a odhodlaný pokračovať v boji proti vyznávačom falošných bohov. V krátkom období tak začal chystať prvé sväté ťaženie aby si získal priazeň bohov.

Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti

Za slávu veľkého Thóra onedlho vypovedal Svätú vojnu Nemeckej kráľovnej. Ako mocný úder ničivého Mjölniru udreli šíky severských bojovníkov na Nemecké kráľovstvo. Odhodlaní pohania postupovali územím, neľútostne vraždili kresťanov a vypaľovali osady a mestá až kým neobsadili väčšinu nemeckého územia. Hoci sa ku nemeckej kráľovnej pridali aj iné kresťanské kráľovstvá a vojvodstvá, nikto nedokázal pohanov zastaviť. Kráľovná sa tak onedlho vzdala veľkej časti územia a prijala potupnú porážku.

Krátko po uzatvorení mieru stará kráľovná umrela a trón zdedil jej syn Dietber. Sigurd toho využil a opäť napadol Nemecké kráľovstvo. Hlboko v Alpách sa totiž nachádzali územia, ktoré sa dedičstvami stali súčasťou Škandinávskej ríše no boli ohraničené kresťanskými kráľovstvami a prechod na ne nebol možný inak ako cez cudzie územia. Zisk Horného Burgundska by tak alpské provincie priamo spojil so zvyškom ríše.

Vojsko v počte vyše stotisíc bojovníkov fylkir rozdelil na štyri časti a udrel na viacero provincii naraz. Od začiatku sa vojna vyvíjala jednoznačne v Sigurdov prospech, disponoval nespočetne väčšou armádou, ktorá v krátkom čase úplne zdecimovala nemecké vojsko a dobyla viacero významných miest a hradov. Okrem vojny so Škandináviou nemecký kráľ čelil ešte vojne so susedným Francúzskym kráľovstvom. Vedel, že proti Škandinávii nedokáže zvíťaziť a tušil že provincie na západe sú stratené, vyslal preto k Sigurdovi posla so žiadosťou o uzatvorenie mieru.

Toho roku sa stala ďalšia významná udalosť, ktorá posilnila pozíciu rodu Yngling. Umrel jeden zo Sigurdovich najvplyvnejších vazalov, írsky kráľ. Keďže nemal žiadneho potomka legitímnym dedičom sa stala Sigurdova matka Elisabet. Ako najstarší syn tak mal Sigurd po matkinej smrti legitímny nárok na titul írskeho kráľa, ktorý sa tak mal ocitnúť priamo vo fylkirovich rukách a nie v rukách niektorého z jeho vazalov.

Začiatkom roku 1272 viedol Sigurd výpravu na juh od Álp, vojská pochodovali proti talianskemu kráľovi Severovi. Získali územie Lombardie čím spojil so zvyškom ríše Paviu.

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 10 črc 2018, 20:42

Koukám co bitva to žádný generál. :) Proboha ty jsi překročil Alpy s takovou ohromnou armádou. :shock: Kolik ti jich tam pomřelo ?? :D Zatím máš celkem pěkné hranice tak ať si to nezčubíš. :)
A ejhle mongolové. :) A o nich se ani nezmíníš ?? :)
Tento podpis byl smazán, protože porušoval pravidla tohoto fóra. Neprodleně nahlaste autora tohoto podpisu administrátorovi.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 10 črc 2018, 21:24

Pravdu povediac na to, že sa dá do čela armády postaviť generál som prišiel až podstatne neskôr :D Ako som písal, som ešte v podstate nováčik a stále sa učím.

No vydal som sa cez Alpy s obrovskou armádou ako Hannibal Barkas :D riskol som to vzhľadom na jarné/letné ročné obdobie, prvoradé bolo dosiahnutie víťazstva a žiadny zocelený Severan sa predsa drsných hôr nezľakne :D

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 11 črc 2018, 03:45

" Pravdu povediac na to, že sa dá do čela armády postaviť generál som prišiel až podstatne neskôr :D Ako som písal, som ešte v podstate nováčik a stále sa učím. "

To je vtip že ? :D Já myslel že na to jen házíš bobek a všechny přejedeš jako parní válec. :)

" No vydal som sa cez Alpy s obrovskou armádou ako Hannibal Barkas "

Jo to mně taky napadlo a taky mně napadlo jak nakonec skončil. :)

" riskol som to vzhľadom na jarné/letné ročné obdobie, prvoradé bolo dosiahnutie víťazstva a žiadny zocelený Severan sa predsa drsných hôr nezľakne :D "

A já bych spíš řekl že je Fylkir Sigurd mizerný vojevůdce. :) Co pak by jsi nepřitele neutloukl čepicema i s desetinovou armádou ?? Ale je opravdu škoda že ses o to nepokusil v zimě. :( :twisted:

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 11 črc 2018, 05:46

No hral som už viacero hier a na každej sa niečo nové naučím, CK II je skrátka pekne prepracovaná hra, kde človek vždy príde na niečo nové. Toľkokrát som už začínal a po čase kvôli nejakej hlúpej chybe skončil :D Ako napríklad v momentálne hre, keď som skúsil hru s veľkým množstvom vazalov - skúsil som a vidím, že už to v ďalších hrách praktikovať nebudem :D udržať na uzde také množstvo vazalov totiž nie je sranda

No určite by som zvíťazil aj s menšou armádou, idem na to hulvátsky a vsádzam na jednoznačnú početnú prevahu. Keď totiž vpadnem do provincie s tak početnou armádou dokážem ju vo veľmi krátkom čase celú obsadiť a vojny tak trvajú krátko, nedržím príliš dlho zvolanú vazalskú hotovosť a porazím protivníka skôr než stihne vôbec zmobilizovať nejakú obranu.

Je to v podstate ako píšeš, vždy som dokázal protivníka prevalcovať početne a dosť rýchlo, preto som sa nejako hlbšie taktikou a generálmi nezaoberal. No pozrel som si odkaz ohľadne taktík čo si mi preposlal tak v ďalšej hre budem múdrejší.

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 11 črc 2018, 05:56

" Keď totiž vpadnem do provincie s tak početnou armádou dokážem ju vo veľmi krátkom čase celú obsadiť a vojny tak trvajú krátko "

Stačí desetinásobek obránců a můžeš provést steč téměř beze ztrát. 15 - 20 tisíc by ti stačilo. Mohl jsi armádu rozdělit na 3 kusy a vyhrál by si ještě rychleji. Takhle ti akorát pomřeli hlady. :)

" udržať na uzde také množstvo vazalov totiž nie je sranda "

S tím naprosto souhlasím. :) V novějších verzích máš navíc limit na počet vazalů. Stačí to trochu překročit a ztratíš velkou část vazalských daní a zemské hotovosti. No a pak se ti všichni vzbouří. :)

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 11 črc 2018, 06:14

No veru, s tými počtami súhlasím. Sem tam to tak praktizujem, že rozdelím armádu na viac častí a obsadzujem viacero provincii naraz. Preto koniec koncov som neskôr aj rozdelil svoju osobnú družinu na tri časti po cca 20 000, ináč u osobných družín už generálov používam. U vazalskej hotovosti na to kašlem :D

Josif
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Josif » 11 črc 2018, 06:41

" U vazalskej hotovosti na to kašlem :D "

Konec konců tví lidi to nejsou že ? :)

Ale stejně je zajímavé že jim vadí platit ti za tvoje válečná tažení ale když jim kvůli tobě zemřou tisíce vojáků jako by se nic nestalo. :D

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 13 črc 2018, 05:27

V lete roku 1272 obrátil Sigurd svoju pozornosť na východ. Bavorské kráľovstvo dlhé roky žilo so Škandináviou v miery. Kým sa škandinávski panovníci sústredili na mocenské výboje na západe, Bavorsko bojovalo o zachovanie svojej existencie s hrozbou z východu – stepnými kočovnými kmeňmi Zlatej hordy valiacimi sa z východu ako nezastaviteľná vlna. Kráľovstvo dokázalo doposiaľ odolávať náporu nájazdníckych výprav a Zlatej horde sa zatiaľ cez Bavorov nepodarilo preniknúť ďalej na západ. Tentokrát však museli čeliť aj hrozbe zo západu. Rozsiahle územia na Apeninskom polostrove, ktoré sa ocitli pod vládou Škandinávie boli oddelené od zvyšku ríše. Sigurd mal preto prirodzene záujem územia pripojiť. Mal dve možnosti, zaútočiť opäť na Taliansko a zdolávať ťažko prekonateľné alpské masívy, alebo vyhlásiť vojnu Bavorsku. Keďže však s Talianskom uzatvoril mierovú zmluvu iba nedávno a nehodlal mierové podmienky porušiť rozhodol sa pre druhú alternatívu, rozpútať vojnu s Bavorskom a získať od neho územie Tirolska.

Do vojny fylkir vyslal dobre vycvičených bojovníkov svojej osobnej družiny, ktorí boli rozdelení do troch armád. Kým jedna z armád v počte okolo sedem a pol tisíca bojovníkov prekročila bavorské územie a začala s dobývaním Tirolska, zvyšné dve pochodovali ďalej na východ. Bavorský kráľ medzitým do Tirolska vyslal armádu čítajúcu vyše sedemnásťtisíc vojakov aby odrazila útočníkov. Zvedovia urýchlene informovali veliteľov v Tirolsku a tí vyslali poslov k zvyšku fylkirovych vojsk, ktoré práve prekročili Dunaj a pochodovali ďalej na východ. Obidve armády preto ihneď zmenili smer a vydali sa na juhozápad do Tirolska aby posilnili rady spolubojovníkov. Dorazili práve včas a prekvapili Bavorov, ktorí sa nádejali, že početnou prevahou nepriateľa zdecimujú a vyženú.

Po víťazstve nad bavorským vojskom trvalo krátko kým Škandinávci získali pod kontrolu celé Tirolsko a vydali sa na východ aby dostihli ustupujúcich Bavorov. To však už vyslal bavorský kráľ k Sigurdovi posla so žiadosťou o mier. Privolil na požiadavky a odstúpil územie Tirolska.

Necelý rok po víťaznom ťažení proti Bavorsku vyhlásil Sigurd svätú vojna Umayyiovcom s cieľom získať Yahyidský emirát a rozšíriť tak svoje dŕžavy na Pyrenejskom polostrove. Do boja vyslal mohutnú vyše šesťdesiatisícovú armádu, ktorá v krátkom čase obsadila celý Yahyidský emirát. Keď vojsko postupovalo z dobytých území dostihla Sigurda správa o smrti jeho matky. Stal sa tak de facto dedičom írskeho kráľovského titulu. Krátko na to fylkir tiež prijal umayiovských poslov so žiadosťou o mier, ktorú prijal.

V lete roku 1275 vychystal Sigurd vikingskú výpravu do Francúzskeho kráľovstva. Cieľom výpravy bolo okrem zisku koristi z drancovania oslabiť Francúzske kráľovstvo pred chystanou dobyvačnou výpravou ktorú v budúcnosti chystal. Práve na úkor Francúzska, oslabeného vojnou s vlastnou vzbúrenou šľachtou, mal záujem opäť rozšíriť škandinávske dŕžavy.

Počas výpravy dostal ponuku od škótskej kráľovnej na sobáš medzi jeho dcérou Torou a škótskym princom. Výhodná ponuka mu zaručovala mocné spojenectvo teda vyslal posla naspäť so súhlasnou odpoveďou.

Na konci roku 1277 nečakane umiera Sigurdova manželka teda sa rozhodol pre návrat z vikingskej výpravy naspäť do svojeho sídla.
Najbližšie roky sa venoval predovšetkým domácim záležitostiam a zveľaďvaniu vlastných dŕžav. V roku 1283 sa rozhodol uskutočniť cieľ, ktorý si zaumienil dávnejšie - získať francúzske dŕžavy v Burgundskej oblasti. Na slávu samotného Ódina vyhlásil francúzskemu kráľovi svätú vojnu za Burgundsko, začal organizovať bojovníkov a robiť prípravy na ťaženie. Po vpáde do Francúzska porazil nepriateľské vojská v Bitke o Autun, ktorá bola zlomovým momentom a prakticky rozhodla o výsledku celej vojny. Po bitke sa rozprášená francúzska armáda rozutekala a poslední preživší doslova bojovali o holý život aby unikli krutosti pohanov. Francúzsky kráľ viac nedokázal preskupiť bojovníkov do vojska, ktoré by dokázalo Škandinávcov odraziť. Prijal preto mierové podmienky a odstúpil požadované územia.

Po víťaznom ťažení sa Sigurd vydal na spiatočnú cestu na sever do svojho sídla. Krátko po návrate umiera a na trón nastupuje jeho syna Halfdan II. Ten otcovi nechal vystrojiť veľkolepý pohanský pohreb. Pohrebu sa zúčastnilo mnoho veľmožov, ktorí merali dlhú cestu aj z odľahlých kútov ríše. Telo mŕtveho panovníka horelo zvierajúc svoju bojovú sekeru, uložené na bohato zdobenej pohrebnej lodi. Tajomným tichom sa niesol iba zvuk praskajúcej varty a všetci mĺkvo hľadeli do plameňov. Nakoniec navŕšili na spálenisko mohylu a odobrali sa na pohrebnú hostinu. Dlho do rána medovina tiekla potokmi a všade zaváňala pečená divina. Za spevu skaldov sa spoločnosť hostila a spomínala na veľkého fylkira.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 17 črc 2018, 05:47

Halfdan II Sigurdson

Začiatok vlády Halfdana II priniesol opäť obdobie nestability. Z radov šľachty stále častejšie prichádzali požiadavky na zníženie daní a autority koruny. Niektorí vplyvní šľachtici začali zakladať frakcie a získavať na svoju stranu stále viac podporovateľov. Halfdan II napriek všetkým snahám stále nedokázal nespokojných šľachticov umlčať. Rozoslal ako dary množstvo zlata a urobil viacero ústupkov, no niektoré frakcie aj napriek tomu stále silneli.

Obzvlášť nebezpečná sa stávala frakcia ktorú vytvroil škótsky kráľ Bersi, usilujúci o vlastnú nezávislosť. Ten v posledných rokoch značne zbohatol a jeho vplyv v ríši nebezpečne narástol. Na jeho podporu sa pridalo viacero šľachticov. Halfdan II tušil, že sa pravdepodobne vojne nevyhne a tak vyslal svoju osobnú družinu na sever Anglicka, aby mohol v prípade vojny hneď na začiatku udrieť na Škótsko.

Na jeseň roku 1285 sa očakávanie stalo skutočnosťou a škótsky kráľ s podporou časti šľachty vypovedal Halfdanovi II vojnu o vlastnú nezávislosť.

Vyše sedemdesiatsedemtisícová Bersiho armáda sa vydala zo Škótska na pochod smerom na juh. Fylkir však dokázal v pomerne krátkom čase zmobilizovať vojská vazalov, ktoré sa pripojili k jeho osobnej družine. V početnej prevahe prekvapili pochodujúcich Škótov a v Bitke o Clitheroe zvíťazili.

Fylkir rozoslal po celej ríši správy v ktorých žiadal svojich vazalov o zvolanie zemskej hotovosti a pripojenie sa k boju proti vzbúrencom. Tvrdé boje prebiehali aj na Škandinávskom polostrove, kde zjednotené vazalské vojska zo severných provincii úspešne ubránili ríšske územia a po vytlačení nepriateľa postupovali ďalej na vzbúrenecké územia.

Nestabilitu v Škandinávii využil pápež, ktorý sa nádejal, že práve nastala vhodná chvíľa udrieť na pohanov. Vyhlásil krížovú výpravu s cieľom oslobodiť Francúzsko od pohanskej vlády a navrátiť tak kresťanom stratené územia.

Po veľkom víťazstve na Britských ostrovoch sa ríšske vojsko presunulo na juh, kde medzitým časť škótskych vojsk získala niekoľko provincii.

Neďaleko Paríža Škandinávci zastavili postup pápežských vojsk, ktoré na hlavu porazili. Neušetrili nikoho kto sa im dostal do rúk, rozhnevaní pohania povraždili každého pápežského vojaka ktorého zlapali. Fylkir následne vyslal k pápežovi posla s ponukou zmieru, keďže momentálne potreboval všetky svoje vojská sústrediť na vojnu proti vzbúrencom. Pápež zmier prijal a krížová výprava tak skončila neúspechom.

Po množstvé tvrdých a krvavých bitiek nakoniec prijal fylkir škótskeho vyslanca s ponukou bieleho mieru. Zachovanie statu quo bolo pre Halfdana II výhodné, dokázal obhájiť svoju zvrchovanosť a ukázal šľachte svoju silu. Škótsky kráľ sa dostal de facto do pozície porazeného vzbúrenca, čo fylkir využil a nechal kráľa uväzniť.

Po nastolení mieru nastalo v ríši dlhé obdobie mieru. Ríša sa vnútorne rozvíjala, fylkir zveľaďoval svoje sídlo a dŕžavy a venoval sa predovšetkým vnútornej politike.
Na začiatku roku 1305 sa Halfdan druhý rozhodol podniknúť vojnové ťaženie a získať Aragónsko, vypovedal vojnu haidaridskému sultánovi a vydal sa na čele vojska na juh.

Po obsadení Aragónska sa armáda pustila naproti sultánovým vojskám, ktoré porazila v Bitke o Santo Domingo de la Calzada. Po porážke sultán žiadal fylkira o mier a vzdal sa Aragónska.

Krátko po návrate z ťaženia fylkir nečakane umiera. Väčšina jeho vlády sa niesla v duchu boja o vlastnú zvrchovanosť. Hoci sa územie Škandinávie v období vlády Halfdana II príliš nerozšírilo, fylkir dokázal obhájiť jednotnosť ríše a svoju autoritu.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 20 črc 2018, 05:31

Ulfr I uforberedt Halfdanson

V období keď bol za nového fylkira korunovaný Ulfr I Halfdanson Yngling bola aj naďalej situácia v ríši zložitá. Fylkir Halfdan II síce dokázal zažehnať nebezpečnú vzburu škótskeho kráľa Bersiho, no aj napriek tomu sa neustále množili rôzne frakcie, ktorých iniciátori chceli využiť nástup nového, neskúseného panovníka na zisk vlastnej nezávislosti. Ulfr sa nádejal, že si zlatom ako to už obvykle býva dokáže kúpiť lojalitu vazalov a utíšiť ich nespokojné hlasy. Rozoslal množstvo zlata a značne tak znížil stav ríšskej pokladnice. No niektoré frakcie aj naďalej silneli a rástla hrozba ďalšej občianskej vojny.

V dobe keď začal Ulfr vládnuť mal už zrelý vek, no bol stále slobodný a bez dediča. Rozhodol sa preto nájsť nevestu, ktorá by mu okrem dediča priniesla aj výhodné spojenectvo. Tým by snáď odradil nespokojných vazalov od potencionálnej vzbury a zároveň získal spojenca proti rozpínajúcemu sa chanátu Zlazej hordy. Vyslal poslov ďaleko na východ do Permu a Ílchanátu, aby tamojším vládcom predostrel svoju ponuku. Permský panovník bol značne rezervovaný, prijal však poslov so všetkými náležitými poctami no svadbu diplomaticky odmietol. Z Ílchanátu však prišli priaznivé správy, tamojší kagan veľmi obdivoval moc Škandinávskej ríše a bol rovnako ako Ulfr naklonený výhodnému zväzku, ktorý by mu zaistil mocného spojenca. Keďže však bola princezná Gurbesu v tom čase príliš mladá prisľúbil svadbu ihneď ako dosiahne potrebný vek na vydaj.

Ulfr sa potešil priaznivým správam a kým sa uskutoční svadba zatúžil po vojnovom dobrodružstve. Onedlho vyhlásil svätú vojnu Manskému emirovi. Zvolal vazalskú hotovosť pyrenejských šľachticov a vpadol na územie protivníka. O pár mesiacov žal plody víťazstva a novozískané územia pridelil do správy práve vazalom o ktorých vedel, že sú najviac nespokojní.

Roku 1310 keď konečne princezna Gurbesu dosiahla plnoletosti, nastal čas aby sa stala Ulfovou ženou. Fylkir tak získal cenného mocného spojenca, ktorý mal posilniť jednak mier v samotnej Škandinávii a zároveň odradiť prípadnú vonkajšiu hrozbu.

Po príchode do Akershusu bola mladučká Gurbesu ohromená veľkolepým panovníckym sídlom. Ulfr sa snažil, aby sa mladá manželka cítila na chladnom severe čo najlepšie a zároveň ju zasväcoval do prastarých škandinávskych zvykov. Viedli dlhé rozpravy o mocných severských bohoch, ktorých fylkir prezentoval ako neoddeliteľnú súčasť každodenného života Severanov a samozrejme nezabúdal vyzdvihnúť ich podiel na úspechoch Severanov od dávnych vekov. Keďže v tom čase nebolo v tamojšom známom svete ríše ktorá by sa rozlohou, bohatstvom a silou rovnala Škandinávii nebolo ťažké Gurbesu presvedčiť o moci severských pohanských bohov. Onedlho tak prijala manželovu ponuku a ochotne prestúpila na severskú vieru.

Keď sa na ďaleký sever dostali správy o smrti veľkého kagana Zlatej hordy a odtrhnutí niektorých nespokojných vazalov vytušil Ulfr, že nastala vhodná chvíľa udrieť na dávno obávaného rivala. Vyhlásil mladučkému Kaganovi Rjligedeiovi Veľkú svätú vojnu od ktorej si sľuboval zisk území dávno zaniknutého Bavorského kráľovstva, ktoré padlo pod kopytami nájazdníckych stepných kmeňov.

Keď vojsko severanov prekročilo Dunaj priniesli zvedovia správy o veľkej bitke medzi bojovníkmi Zlatej hordy a vzbúreným tirolským náčelníkom. Vyčkali preto ako sa bitka skončí a následne udreli na oslabené vojsko.

Po bitke začali Severania dobývať jednu oblasť za druhou, až kým sa jedného chladného novembrového rána z jesennej hmly nevynoril posol so žiadosťou o mier. Mladý kagan sa vzdal veľkého územia a Severania mohli sláviť víťazstvo. Po úspešnej svätej vojne fylkir rozdelil nové územia a na východ postupne začali vo veľkých skupinách prúdiť noví škandinávski usadlíci.

Víťazstvo nad obávanou Zlatou hordou pozdvihlo sebavedomie Škandinávcov, predovšetkým však samotného fylkira. Vzrástla tiež jeho obľúbenosť medzi škandinávskou šľachtou, rozhodol sa preto uskutočniť ďalšiu vojenskú výpravu ktorá by priniesla Škandinávii ešte viac slávy. Keď ho informovali o vojne vo Francúzskom kráľovstve rozhodol sa situáciu využiť a vyhlásil cisárovnej Hildegarde svätú vojnu za provinciu Dauphine. Tá už niekoľko mesiacov viedla vojnu proti francúzskemu kráľovi a obidve strany boli značne finančne vyčerpané a ich armády oslabené.

Krutá zima a kvôli vojnou unavené obyvateľstvo sa radšej dobrovoľne vzdávalo ako by sa odhodlalo na dopredu prehratý boj. Ulfr si uvedomoval náladu miestneho obyvateľstva a prikázal preto svojim bojovníkom byť voči tým, ktorí sa vzdajú zhovievaví, zakázal brať otrokov alebo bezdôvodne zabíjať a rabovať. Keď sa Francúzskom rozšírila správa, že Škandinávci ušetria tých, ktorí sa vzdajú a umožnia im dokonca zotrvať vo svojich domovoch, celé mestá sa vzdávali a Škandinávski bojovníci získavali nové územia často bez boja. Hyldegard samozrejme čoskoro pochopila, že pokračovať vo vojne je márne. Čoskoro tak prijala mierové podmienky a odstúpila značnú časť územia Škandinávii. Dúfala, že dokáže zvíťaziť aspoň nad francúzskym kráľom a obhájiť svoju nezávislosť.

Opäť dokázali hrdinskí pohanskí bojovníci poraziť vyznávačov kresťanského Boha. Na dobyté územia ihneď Ulfr vyslal pohanských goðar aby šírili severskú vieru medzi kresťanov. Postupne tak miestni kresťania konvertovali na severské pohanstvo a vzdávali sa svojej pôvodnej viery. Do svojho sídla sa fylkir vrátil ako oslavovaný hrdina. Nasledujúci rok sa dočkal vytúženého dediča, keď sa mu narodil syn Sigbjörn. Narodenie dediča prinieslo na škandinávsky dvor plno radosti, chlapec sa od prvých dní zdal byť mocný a statný, čo všetkých utužovalo v presvedčení, že bude určite mocným bojovníkom a snáď aj dobrým panovníkom.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 22 črc 2018, 08:56

Na juhu aj naďalej prebiehala vojna medzi Francúzskym kráľom, ktorý doteraz nebol schopný získať späť Dauphine a poraziť vzbúrencov. Vojna trvala už príliš dlho a hrozilo, že kráľovstvo finančne zruinuje. Ulfr opäť vpadol do Francúzska s cieľom získať Savojsko, územie na najzápadnejšej časti Álp.

Kým jedna časť vojska vpadla do Savojska, druhá časť obišla Alpy z juhu, cez Provence a začala s dobývaním Piemontu. Francúzske vojsko sa v tom čase nachádzalo na juhu a snažilo sa získať späť vzbúrenecké územia. V krátkom čase však francúzsky kráľ prišiel o Savojsko aj Piemont a rozhodol sa preto žiadať o mier, aby mohol pokračovať v úmornom ťažení proti Dauphine.

Začiatkom roku 1319 zvolal pápež Anicetus V koncil, kde apeloval na všetkých kresťanov aby sa zjednotili v boji proti škandinávskym pohanom a vyhlásil krížovú výpravu za oslobodenie Nemecka. Kresťanstvo sa v tom čase stávalo v Európe iba menšinovým náboženstvom a lesk jeho zašlej slávy neustále bledol. Severské pohanstvo sa šírilo príliš rýchlo a vojenské ako aj diplomatické úspechy škandinávskych fylkirov presviedčali stále viac kresťanov aby prijali vieru v pohanských bohov.

Ulfr sa vysmial snahe pápeža o znovudobytie Nemecka, vyslal kresťanom naproti 20 tisícovú armádu dobre vycvičených bojovníkov. Pochodujúci Škandinávci v júly narazili na neveľké vojsko kresťanského svätého rádu, ktoré akurát prekročilo rieku Rýn a postupovalo na západ. V Bitke o Prüm kresťanov porazili, pre výstrahu mnohých zlapaných bojovníkov obesili na stromy v neďalekom lese a časť zajatcov vzali do otroctva.

Onedlho sa k Ulfovi doniesli správy o vojsku nájazdníkov z východu, ktorí mierili na západ s cieľom dobyť škandinávske územia a usadiť sa na nich. Pod vedením náčelníka Begtera horda bojovníkov postupovala krajinou kým nenarazila na početné škandinávske vojsko. Keďže mal Ulfr dostatočne presné informácie o veľkosti nepriateľského vojska nenechal nič na náhode a vyslal im naproti mohutnú armádu. V Bitke o Staufen bola horda nájazdníkov porazená a vydala sa na rýchly ústup naspäť na východ.

Ani krížová výprava sa nevyvíjala podľa pápežových predstáv. Veril, že aj napriek jednoznačnej presile pohanov bude Boh milostivý a v pravej chvíli vykoná zázrak. Žiadny zázrak sa však neudial a skormútený pápež krížovú výpravu v júni roku 1321 odvolal.
Keď roku 1324 vypršala mierová zmluva so Zlatou hordou, rozhodol sa Ulfr opäť vyhlásil horde vojnu s cieľom dobyť Norimberg. Po rade úspešných bitiek nakoniec chán Zlatej hordy s odstúpením územia súhlasil.

Na západe začiatkom roku 1329 konečne Francúzsky kráľ obnovoval a upevňoval svoju moc na znovuzískaných povstaleckých územiach, len prednedávnom sa skončila dlhotrvajúca vojna a kráľovská pokladnica bola skoro prázdna. Značne oslabené Francúzsko sa tak opäť stalo cieľom pohanov bažiacich po nových územiach. Ulfr vyhlásil svätú vojnu za Provence a dokázal postupne obsadiť všetky francúzske provincie. Vojenské ťaženie bolo opäť úspešné a Škandinávia sa rozšírila o slnečné, úrodné oblasti na pobreží Stredozemného mora.

Po víťazstve v Provence sa Ulfr vrátil naspäť na sever, kde sa až do svojej smrti venoval výhradne domácim záležitostiam. Na jar roku 1331 fylkir nečakane umrel a trón zdedil mladučký Sigbjörn.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 09 srp 2018, 19:53

Sigbjörn I Ulfsson

Keďže mladý Sigbjörn v čase otcovej smrti ešte nedosahoval vek potrebný na samostatné vládnutie bol ako jeho regent určený náčelník Rudger. Ten pred smrťou fylkirovi Ulfovi prisahal na samotného Ódina a sľúbil, že sa o mladého panovníka postará do času kým dosiahne dospelosti a bude môcť právoplatne zasadnúť na trón. Sigbjörn bol veľmi bystrí a rýchlo sa učil. Vynikal vo viacerých oblastiach, okrem vysokého intelektu bol aj veľmi obratný a šikovný bojovník. Chýbali mu však zatiaľ cenné životné skúsenosti, ktoré však človek nadobudne až vekom. Neskúsenosť a mladý vek dediča chceli využiť niektorí veľmoži na dosiahnutie vlastných cieľov.

Informátori stále častejšie prinášali správy, že na Britských ostrovoch nebezpečne rastie vplyv jarla z Mercie Otta I, ktorý úspešne presviedča čoraz viac šľachticov aby podporili jeho požiadavok na nezávislosť. Regent Rudger nechal preto zosnovať vraždu jarla Otta. Nechcel totiž riskovať vojnu v čase kým nie je mladý fylkir úplne pripravený vládnuť. Vyslal do Mercie šikovného vraha, ktorý pod rúškom tmy prenikol do Ottovej komnaty a otrávil jarlovu medovinu. Keď sa jarl Otto toho večera pobral spať, ako u neho bývalo zvykom, doprial si z medoviny plným dúškom. O chvíľu sa začal dusiť a v kŕčoch sa zvalil na zem. Travič bol však pri úniku neobratný a prichytený strážami. Neskôr nevydržal bolestivé mučenie a priznal, kto stojí za vraždou jarla. Aby Rudger zabránil krvnej pomste a udobril si Ottovho syna nechal mu zaslať množstvo zlata a udelil čestný titul panského šenka.

Čoskoro Sigbjörn konečne dospel a mohol začať samostatne vládnuť. Ukrýval však tajomstvo, ktoré mohlo v prípade vyzradenia značne poškodiť jeho reputáciu. Počas dospievania zistil, že ho sexuálne viac ako sličné devy priťahujú statní muži. Starostlivo však svoje tajomstvo ukrýval a dával si veľký pozor aby sa pravdu na dvore nedozvedeli. Hoci sa všemožne snažil bol jedného večera prichytený v objatí s jedným zo svojich sluhov s ktorým udržiaval tajný milenecký vzťah. Po dvore sa tak začala poza jeho chrbát správa veľmi rýchlo šíriť. Sigbjörn to vedel a snažil sa aby to vyzeralo ako vymyslená fáma niektorého z jeho neprajníkov. Stále častejšie sa preto ukazoval na verejnosti v spoločnosti žien a predstieral, že s nimi udržiava vášnivé milostné pletky.

Aby odvrátil pozornosť od svojeho súkromia rozhodol sa podniknúť vojenskú výpravu. Keďže mu už dlho prekážala rozpínajúca sa ríša Zlatej Hordy na východe, rozhodol sa vyhlásiť veľkému chánovi vojnu. Mala to byť zároveň demonštrácia sily Škandinávskej ríše a v neposlednom rade si chcel fylkir otestovať svoje znalosti v praktickom vedení vojny.

V krátkom čase obsadil St. Gallen a vydal sa na východ aby sa na bojovom poli stretol s povestnými bojovníkmi Zlatej hordy. V Bitke o St. Anton dokázal protivníka vďaka číselnej prevahe poraziť a veľký chán čoskoro požiadal o mier s tým, že súhlasí s porážkou a odstúpi St. Gallen Škandinávii.

Po návrate z výpravy prijal posla od Škótskeho kráľa, ktorý mu predostrel ponuku na sobáš medzi mladým škótskym princom a Sigbjörnovou ovdovelou matkou. Fylkir so svadbou súhlasil a prepojil tak dva mocné ríšske rody. Zaviazal si zároveň škótskeho kráľa a upevnil svoju pozíciu v ríši.

Na jar roku 1337 muselo Francúzske kráľovstvo opäť raz vzdorovať mocnej Škandinávii. Územie kráľovstva sa prakticky obmedzilo iba na oblasť Piemontu, ktorý chcel mladý fylkir získať a pripojiť k ríši. Francúzi v posledných rokoch viedli so Škandináviou niekoľko neúspešných vojen, kráľovstvo sa zmietalo v problémoch a prežívalo len vďaka zhovievavosti mocného suseda. Bolo len otázkou času, kedy obor znovu zaútočí a zhltne to čo z kráľovstva ostalo. Obyvateľstvo Piemontu sa po vpáde škandinávskeho vojska radšej dobrovoľne vzdávalo a francúzsky kráľ nemal inú možnosť ako vzdať sa svojho kráľovstva. Následne z kráľovstva ušiel zo strachu pred vlastným osudom.

Nasledujúce roky sa Sigbjörn venoval rozširovaniu a modernizovaniu svojich panstiev. Často vyrážal na lov a pre svojich dvoranov poriadal bohaté hostiny. V máji roku 1341 však opäť stál na bojovom poli, keď so svojou osobnou družinou vpadol na územie sultána Mubashira. Keďže sa juh Pyrenejského ostrova v posledných rokoch neustále zmietal vo vojnách medzi moslimskými veľmožmi súperiacimi o moc, Jalididský emirát nedokázal včas presunúť svoje vojská a územie sa čoskoro ocitlo pod kontrolou Škandinávie.

O pár mesiacov, keď boli bojovníci dostatočne odpočinutí a pripravené všetko potrebné pre ďalšie ťaženie vpadol Sigbjörn do Sadidského emirátu, ktorého Emir akurát viedol vojnu proti svojmu lennému pánovi. Zakrátko vojna skončila a fylkir odtiahol aj so svojou družinou do svojho sídla v Paríži.

Aby ešte viac umocnil vzťahy so škótskym kráľom a nadobro umlčal zlé jazyky, šíriace po ríši pravdu o jeho homosexualite rozhodol sa zasnúbiť s dcérou starého škótskeho kráľa.

Keď princezná Ingrid dosiahla plnoletosti usporiadal fylkir veľkolepú svadbu. Večer po hostine sa Sigbjörn s nevestou odobrali na lože. Mladá Ingrid bola natoľko vášnivá a nádherná, že svojho muža úplne očarila a ten tak nemal problém splniť svoju manželskú povinnosť.

O pár dní na to sa ukázalo, že je mladá Ingrid tehotná a o deväť mesiacov neskôr sa narodil zdravý chlapček - následník trónu Bryniulf.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 11 srp 2018, 09:28

Škandinávska spoločnosť rozkvitala, obyvateľstvo sa rozrastalo a severská kultúra sa šírila aj na novozískané územia. Aby veľkosť a sila ríše pretrvala bolo potrebné expandovať a získať ďalšie úrodné územia, ktoré by ríši priniesli ešte viac bohatstva. V septembri roku 1346 sa Sigbjörn rozhodol definitívne vysporiadať s moslimami na Pyrenejskom polostrove a získať slnečné a úrodné oblasti, ktoré boli v tom čase pod kontrolou Mubashiridského sultanátu. Vyhlásil Veľkú svätú vojnu proti sultánovi Mubashirovi zvanému Dobyvateľ a čoskoro sa začali húfy škandinávskych bojovníkov zoskupovať neďaleko nepriateľských hraníc.

Ako zúrivý medveď sa Škandinávci vrhali do boja proti španielskym Maurom. Boje tentokrát neboli také jednoznačné, keďže mestá boli dobre opevnené a efektívne bránené. Mauri totiž mali dlhoročné bohaté skúsenosti s hordami drancujúcich vikingov, ktorí sa na juh pravidelne vydávali na lúpeživé výpravy. Snažili sa preto všemožne zabezpečiť svoje obydlia pred vikingskou hrozbou. Ani napriek tomu však nedokázali odolávať dlho a po páde významných miest a porážke v niekoľkých bitkách nakoniec sultán priznal potupnú porážku.

Veľká svätá vojna priniesla Škandinávii okrem značných územných ziskov aj neoceniteľnú prestíž, ostatní panovníci hľadeli na ríšu so strachom a obavami. Moslimovia z Pyrenejského polostrova po veľkej vojne väčšinou utekali cez more na sever Afriky, kde hľadali azyl v tamojších sultanátoch. Mnohí však ochotne prijali severské pohanstvo a vzdali sa viery v Allaha. Týmto bolo umožnené zostať a usadiť na pôde o ktorú Škandinávci nemali záujem.
V náboženskej oblasti bol Sigbjörn nekompromisný a ochotný tolerovať iné vyznania len do určitej miery. Dalo by sa povedať, že obyvateľstvu iného vyznania sa v ríši nežilo najľahšie. Museli znášať množstvo obmedzení a nevýhod oproti pravoverným pohanom. Fylkir sa snažil formovať zákony v náboženskej oblasti tak, aby čo najviac motivoval inovercov konvertovať na severské pohanstvo. S nevôľou na situáciu v ríši hľadel pápež Anicetus VI, ktorý sa rozhodol zachrániť duše svojich ovečiek a vyzval všetkých, ktorí ešte ostali verní kresťanskému Bohu k pridaniu sa ku Krížovej výprave za oslobodenie Nemecka zo spárov krutých pohanov.

Jedinou organizovanou armádou kresťanou, ktorá sa v boji proti Škandinávcom postavila bol Teutónsky rád v počte len niečo vyše 1500 rytierov. V Bitke o Dordrecht bola však armáda teutonských rytierov na hlavu porazená a pápež nutený krížovú výpravu ukončiť.

S hnevom a nevôľou prijali víťazstvo Škandinávcov nad Maurami a zaobchádzanie s moslimami taktiež arabské sultanáty v Afrike a ďaleko na Arabskom polostrove. Vyhnaní Mauri, ktorí sa odmietali vzdať Allaha prichádzali do arabských sultanátov a šírili hrozívé príbehy o krutých pohanoch. Túžba po pomste a znovudobytí stratených území silnela a zakrátko mladý arabský sultán Ramadan vyhlásil Džihád za znovudobytie Andalúzie.

Sigbjörn vtedy urobil veľmi odvážne a šialené rozhodnutie, o ktorom neskôr skaldi spievali mnoho piesní. Vyzval najodvážnejších a najodhodlanejších bojovníkov aby sa pridali k veľkému ťaženiu na Arabský polostrov a bojovali v mene svojich bohov proti Arabom. Ukázalo sa, že presvedčil omnoho viac bojovníkov ako očakával a čoskoro tak vyslal stošesťdesiattisícovú armádu do Arábie. Bojovníci sa vylodili v Jeruzalemskom sultanáte a postupovali púšťou ďalej na juh. Škandinávci nezvyknutí na drsné púštne podnebie počas pochodu mreli jeden po druhom vo veľkých počtoch. Nakoniec dorazilo iba päťdesiattisíc mužov, teda tretina veľkej armády. Aj napriek vyčerpaniu obsadili Asir, no zakrátko museli ustúpiť pred početnejšou armádou Arabov blížiacou sa z juhu. Strastiplný a náročný ústup prežila iba hŕstka bojovníkov. Arabi zakrátko získali Asir späť a ďalšiu šialenú výpravu už fylkir nepodnikol. Bláznivé neslávne ťaženie sa však stalo témou mnohých legiend a príbehov, ktoré sa vpísali do škandinávskych dejín.

Vojna s Arabmi však ešte neskončila a Sigbjörn už nepodnikol žiadnu ďalšiu nezmyselnú výpravu. Svoju pozornosť obrátil opäť na Európu. Savojské vojvodstvo si dovtedy pokojne žilo vlastným životom pod úpätím Álp, obkolesené mocným a nevyspytateľným susedom. Bolo len otázkou času kedy slabý Savojský vojvoda bude čeliť výbojným chúťkam Škandinávcov. Hoci všetci čakali, že je len otázkou času kedy sa ocitnú žoči voči obrovskej Škandinávii dúfali, že to nebude tak skoro a možno sa udeje niečo čo spôsobí rozpad obrovskej ríše a Savojsko prežije. Nestalo sa a v otóbri 1356 obdržal vojvoda oficiálnu správu s vyhlásením vojny. Vojna nemala dlhé trvanie a Savojsko sa ocitlo v područí Škandinávie.

Po výprave severanov na Arabský polostrov sultán Ramadan nepodnikol žiadne odvetné útoky. Poučený neúspechom Škandinávcov sa neodhodlal na rovnaké šialené rozhodnutie a nevyslal svojich bojovníkov na tak dlhú a nebezpečnú cestu smrti. Keďže sa ani jedna z bojujúcich strán viac neodhodlala na útok na protivníka džihád po pár rokoch stroskotal.

Jurig
Desátník
Desátník

Příspěvek od Jurig » 11 srp 2018, 21:59

U všech větví Iggdrasilu :D 160 000 armáda na jednom fleku kdesi v Arábii :D ty se s tím nepáráš :salute:
Asi si tu hru zpestřuješ, aby nebyla nudná :lol:
Fylkir Elidyr spravedlivý, ochránce víry, ravager, císař Ymerodraeth yr Almaen y Gorllewin, germánské říše západu. Král pěti království a hlava rodu Manaw

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 13 srp 2018, 05:30

Presne ako píšeš, trochu som si to spestril aby to nebola nuda :D . Akonáhle u starej verzie CK už totiž ovládaš veľké územie a dokážeš postaviť obrovskú armádu tak je to jednotvárne a jednoduché. Posledných panovníkov som už v podstate hral mechanicky, rád totiž doťahujem veci do konca teda som chcel aj hru dohrať do úplného konca a bol som zvedavý aké veľké územie dokážem na konci hry ovládať.

Ilmarinen
Četař
Četař

Příspěvek od Ilmarinen » 14 srp 2018, 11:20

Po ukončení vojny s Arabmi Sigbjörn zameral svoju pozornosť na východ. Hoci bola Zlatá Horda stále najmocnejšou ríšou na východe postupne oslabovala. Starý chán už nemal silu udržať hordu v celku a mnoho mladých ambicióznych náčelníkov sa oddelilo a vytvorilo vlastné chanáty. Vojnu medzi chánom a vzbúrenými náčelníkmi využili aj Poliaci. Poľský kráľ viedol proti Horde vojnové ťaženie v domnení, že rozšíri svoje územie a podarí sa mu stepných bojovníkov vytlačiť. Sigbjörn vytušil obrovskú príležitosť a využil nestabilitu na východe. Rozhodol sa podniknúť veľké ťaženie a viesť vojnu proti oslabenej Zlatej Horde ako aj vzbúreným náčelníkom. Najskôr udrel na samotnú Zlatú Hordu, keď vyhlásil Veľkú svätú vojnu za Sliezsko.

Krátko po tom ako škandinávske vojsko zo severu prekročilo hranice územia ovládaného Zlatou Hordou a zaútočilo na Gniezdno žiadal starý chán Sigbjörna o mier a dobrovolne sa Sliezska vzdal. Fylkir bol zaskočený náhlym chánovým rozhodnutím vzdať sa tak veľkého územia bez boja. Vytušil, že je Zlatá Horda zrejme veľmi oslabená bojmi s vlastnými náčelníkmi.

Škandinávski bojovníci však prahli po boji, sláve a bohatej korysti. Fylkir preto pokračoval v kampani a vyhlásil svätú vojnu velenáčelníkovi Subeteiovi, ktorý sa ako jeden z mnohých oddelil od Zlatej Hordy a vyhlásil vlastný chanát. Škandinávcom sa podarilo poraziť Subeteiovich bojovníkov a získať Norimberg.

Po boji nechal Sigbjörn svojich bojovníkov odpočívať a prikázal zhromaždiť všetky potrebné zásoby na nové ťaženie. O pár mesiacov znovu viedol vojsko proti ďalšiemu z nezávislých náčelníkov a po niekoľkých víťazných bitkách získal Tirolsko.

Zlatá Horda stále strácala na sile. Starý chán umrel a na jeho mieste sa v krátkom čase vystriedali dvaja ďalší náčelníci, ktorí si uzurpovali právo vládnuť celej horde. Situácia spôsobila ďalší rozpad Zlatej Hordy a množstvo nespokojných náčelníkov sa vzoprelo a vyhlásilo vlastné chanáty. Sigbjörn sa opäť chopil šance a využil vnútorný rozklad Zlatej Hordy.

Keďže bol nový chán Zlatej Hordy zamestnaní bojmi s vlastnými náčelníkmi aby znovu získal stratené územia, nedokázal zoskupiť dostatok bojovníkov aby sa dokázali postaviť Škandinávii a obrániť svoje územia. Sigbjörn to veľmi dobre vedel a preto vyhlásil Svätú vojnu za Veľkopoľsko. Vpadol na územie Zlatej Hordy a postupne obsadil veľkú časť územia. Následne vyslal k chánovi posla s mierovými požiadavkami. Chánovi neostávalo nič iné ako súhlasiť s nevýhodnými podmienkami, odstúpil Veľkopolsko Škandinávii a zaviazal sa, že jeho bojovníci nebudú podnikať lúpeživé nájazdy na škandinávske usadlosti.

Po úspešnom ťažení proti Zlatej Horde svätá kampaň pokračovala. Sigbjörn krátko po zisku Veľkopoľska vyhlásil Svätú vojnu o Meissen. Obsadil skoro celé územie velenáčelníka Guchu a pripojil ho k ríši.

Odpovědět

Zpět na „Reporty/AAR z Crusader Kings II“