V Karpatech i nadále zuřila krvavá bitva, která zásadně změnila situaci na východní frontě. K vystužení R-U sil bylo z Polska přesunuto na 15 německých divizí pod vedením maršála von Hindenburga. Tvrdé boje s hladovějícím soupeřem trvaly i nadále. Mezitím se věci daly do pohybu i v jiných částech fronty, počátkem září došlo v okolí města Suwalki k úderu sil maršála von Mackansena a i dík posilám z bývalé západní fronty se rusům nepodařilo průlom císařských vojsk zastavit.

U Lvova zatím von Deimlingovy jednotky odrazily další ruský pokus o protiútok a definitivně tím zmařily šanci na vysvobození obklíčených rusů u Žiliny. Zatímco na severu byl ruský odpor relativně silný, v této části fronty se takřka zhroutil. Německá vojska přešla do útoku na ose Tarnopol - Kyjev/Oděsa. Navzdory zhroucení ruského odporu byl postup relativně pomalý a to především dík vzdálenostem a rozmarům počasí.

Mírna západě též znamenal změnu pro africké bojiště, Belgické koloniální síly nyní stály na straně Centrálních mocností. Boje v Kongu byly tvrdé a chaotické, neboť v podstatě celá francouzská afrika byla zachvácena plamenem povstání. Tou dobou došlo též k nebývalé úkázce odvahy a technické zdatnosti. Hladové, vyčerpané a obklíčené jednotky generála von Lettowa nalodily se v Zeppelin L 59 a úspěšně dorazily do Gazy. Jejich velitel posléze našel uplatnění na východní frontě. Krom toho v září též Libyjští Senussiové vyhlásili válku Britskému impériu. Osmané zatím koncentrovali síly pro nadcházející ofenzívy na Kavkaze a v Mezopotámii - za zmínku též stojí britský nápor u Gallipoli, který byl za přispění osmanského námořnictva odražen.

Nástup zimy stal se spojencem sil Centrálních mocností a tak počátkem listopadu je konečně zlomen ruský odpor u Žiliny. Během série bitev v kotli padlo přes sto tisíc mužů na každé straně, přes 300 000 rusů navíc upadlo do zajetí. Největší porážka Ruska od doby tatarských nájezdů stala se skutečností !

V podmínkách tuhé ruské zimy zamrzl takřka i postup vojsk Centrálních mocností. Nastal závod s časem, jak dlouho ještě válka potrvá a kde leží vavříny vítězství ? V Petrohradě, Moskvě či v nekonečných východních pustinách ? Přesto Nový rok 1916 je časem radosti. Von Ludendorffův 28. pěší sbor obsadil Kyjev, a CK vojska obsadila Niš a Tiranu, což vedlo ke kapitulaci Srbska. A tak se dne 5. ledna 1916 se němečtí vojáci v Kyjevě stali svědky radostné události - návštěvy císaře Viléma v dobytém Kyjevě !


ps : příště snad už konec války.
Cizinče - ono to ve finále docela sedí, to je fakt.
Jjelen - Kaiserreich je imho nutnost. GC s vítězstvím němců nepočítá a naháněčka s royal navy/partyzánama v africe mne neláká. Za to KR hodlám dohrát do konce. Jen škoda, že o slíbené verzi 1.9 pro DH je ticho, přitom ty změny vypadají fajn ( rozdrobená Itálie, Karel místo Oty... )