Slavnostní ročenka Pravdy u příležitosti nového roku 1937
Oficiální tiskový orgán ústředního výboru VKS(b)
Z domova
Uplynou staletí, vyrostou nové generace a svět se změní k nepoznání. Přesto, i lidé zítřka budou se znovu a znovu obracet k roku 1936, neboť tento rok je rokem, kdy spatřila světlo světa nová, socialistická ústava SSSR. Ač byla vyhlášena prakticky v samém závěru uplynulého roku, sovětský lid žil touto událostí po celý rok. Neboť ústava SSSR vychází pouze a jedině z vůle a přání pracujícího lidu a tak aktu vzniku předcházely tisíce hodin schůzí a manifestací pracujících, tisíce článků, dopisů, názorů a statí z nichž se jasně zrcadlilo odhodlání pracujících vytvořiti takovou ústavu, která by byla pevným základním kamenem naši nové, socialistické "všední" reality. A skutečně - všeobecné volební právo, rovnost všech občanů bez rozdílu barvy pleti, národnosti či pohlaví a především také zaručení základních životních jistot a potřeb všem pracujícím bez rozdílu.
Bude to dokument, dosvědčující, že se to, o čem snily a sní milióny poctivých lidí v kapitalistických zemích, stalo se již v Sovětském svazu skutkem ( bouřlivý potlesk )
- J.V. Stalin na mimořádném VIII. všesvazovém sjezdu sovětů 25. listopadu 1936
Nová socialistická ústava by však byla pouhým cárem papíru ( jak tomu bývá v tzv. západních "demokraciích" ) kdyby nestála na pevných základech, které byly položeny úsilím pracujících v rámci pětileky a kolektivizace zemědělství. Také v tomto roce opět rostla průmyslová základna SSSR takovým tempem, že přisluhovači kapitálu zmůžou se pouze na zmatené výkřiky o nemožnosti něčeho takového. Sovětská realita však mluví jinak !
Za důkaz může posloužit například světově ojedinělý výzkum profesora Kurchatova a stím spojený vznik výzkumu jaderné fyziky.
Zaměřeno na armádu
Nepřítel nikdy nespí a to platilo i pro rok třicátýšestý. Úspěchy při plnění druhého pětiletého plánu znamenají nové možnosti pro rolnicko-dělnickou Rudou Armádu. Do výroby se dostaly nové bitevníku SU 2 a dle platných direktiv by v roce 1940 VVS mělo disponovat šesti údernými skupinami, z nichž každá bude tvořena dvěma leteckými divizemi.
VVS též věbuje pozornost raketové technologii. V úpadkové cizině je tato oblast výzkumu na pokraji nezájmu, u nás se špičkoví odborníci, soustředění pod vedením S. Koroleva na základně v Archangelsku, zabývají praktickým využitím této technologie jak pro vojenské, tak především pro civilní účely. O dalších pokrocích na tomto poli budeme čtenáře informovat.
Další mohutný rozvoj RA se dá vzhledem k napjaté mezinárodní situaci očekávat v souladu s přípravou třetího pětiletého plánu...
Mezinárodní situace
Rok 1936 navázal na roky uplynulé, fašismus zvolna roztahuje své krvavé pracky. Ale postupně.
SSSR dal jasně najevo pokračovat v rozvíjení systému mezinárodní bezpečnosti. Avšak 5. ledna 1936 byl v Berlíně podepsán tzv. pakt proti Kominterně, údajně obraný spolek, ve skutečnosti však chatrná kamufláž nepřátelských úmyslů vlád Německa a Itálie vůči sousedním zemím. A skutečně, 9. ledna již německá vojska mašírují v Porýní, doprovázena lhostejnými pohledy Francouzských vojsk a nadšeným povykem Britských kapitalistů. Militarizace porýní vytváří první krok ku znovuvyzbrojení Německa. Riziko války je opět o něco vyšší, což potvrzuje též vypovězení Locarnské úmluvy ze strany Německa. Belgie doufá, že bouří ustojí pod rouškou neutralitu, nu uvidíme .
Tyto údálosti mobilizují pokrokové síly v celé Evropě a tak dochází k volebnímu úspěchu tzv. Lidových front ve Francii, Španělsku a Československu. Další události však ukazují, že spojenectví je hezká věc, ovšem bez bolševické dúslednosti poněkud bezzubá. 17. Července proběhl ve Španělsku neúspěšný reakční puč, který však přerostl v občanskou válku. Navzdory sympatiím lidu takřka celé Evropy zůstal SSSR jediným státem, který se za legitimní vládu postavil. Reakční síly si našly nového miláčka, generála Franca a ten s díky přijímá tanky a letadla, prozatím jen Italské a Německé výroby ( avšak embargo ze strany VB a F je v podstatě tichou verzí téhož ).
Degenerované Britské Imperium si zatím žije svými "problémy" a tak jednu loutku na trůně střídá druhá, k velké radosti bulvárních plátků. To volební boj v USA zaujal celý svět a zdá se, že New Deal nese přece jen ovoce, v Bílém domě tak zůstává i nadále Roosvelt.
Nad dopisy čtenářů
Zájem čtenářů o vyvážené a objektivní zpravodajství je enormní a množí se žádosti o častější vycházení přílohy Pravdy. To momentálně vzhledem ku kapacitám tiskáren není možné, ovšem můžem čtenářům slíbit, že cirka od druhého čtvrtletí roku 1939 to k oboustranné radosti možné bude.