Moravská válečná rada

Moderátor: Vals

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Moravská válečná rada

Příspěvek od Phoenix » 26 srp 2010, 19:23

jakožto moravský hejtmánek svolávám vojenskou radu. Zde prosím, aby každý jasně řekl jaké síly chce použít. Dále co jsem se předběžně bavil s jihlavským purkmistrem, měl dobré návrh ohledně použítí jízdy a tak vás prosím o prezentaci svých návrhů.
Za mě osobně, rytíře z Perštejna slibuji, že na Turka vytáhnu se svojí veškerou, leč vzhledem k chudosti panství a aroganci některých osob skromnou silou.
Hetharia: Kníže Pavel z Pavlínova, král Terenie
Omluvte mi můj pravopis, ale jsem spíše matikář :D:D

stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík

Re: Moravská válečná rada

Příspěvek od stepan-hawk » 26 srp 2010, 19:27

Navrhuji sejít se s jednotkami jedno políčko východně od Znojma. S tím, že se každý na svou čest zaručí, že tažení nebude zdržovat.

Já hodlám v čele své lehké jízdy vyrazit turkům vstříc poněkud do boku a zkusím jim pozornost odpoutávat od hlavního směru postupu ideálně i ničit odloučené jednotky. Pokud mi někdo z vás dá k dispozici i nějakou další lehkou jízdu tak budu rád. Ale bylo by účelé aby těžká zůstala s hlavním vojskem a jedna lehká na průzkum by se vojsku asi také hodila.

Tímto jako Jihlavský purkmistr slibuji, že hodlám bojovat proti turecku všemi prostředky, které budu mít a všechny ostatní spory a nedorozumnění řešit až po skončení situace.
Složí ostatní pánové podobný slib?
Visi, veneri, vodpali původní verze Ceasarova výroku než se ještě jednou zamyslel. ;-)

v čechách 1526 purkmistr olomoucký.

V Itálii 1494 sultán Sulejmán vládce náš, pán všeho muslimského světa. :-)

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 26 srp 2010, 19:42

Já budu moci dodat pouze pěchotu. Mám silnou skupinu palných pěšáků o které opřu vojsko a ze zbylých peněz najmu lancknechty. Bohužel mé panství je chudé a najmutí jízdy si nemohu dovolit.
Ohledně věcí strategických.
Jelikož sám na sněmu prosazuji, že patricijské rody jsou před zákony rovny šlechtickým a co já, šlechtic věhlasného rodu, řeknu, to platí, dokážu to v praxi i tím, že s vámi budu naprosto spolupracovat a velení armády bude společný úkol, který budeme řešit všichni s rovným počtem hlasů a stejně ceněným názorem.
Jakožto moravský hejtmánek navrhuji tedy tento postup. Sejít se na místě zmíněném Jihlavským purkmistrem. A vytvořit dvě bojové skupiny. Do první ("škodná") bude patřit veškerá lehká jízda, avšak kromě jednoho oddílu. Druhá skupina ("hlavní") bude tvořit Pěchota a jízda těžká + jeden lehký oddíl.
Velitel skupiny Škodná bude Jihlavský purkmistr a bude škodit a ztrpčovat život tureckým oddílům.
Hlavní skupina, jejíž velitelem budu já, rytíř z Perštejna, a Olomoucký purkmistr půjde k Vídni

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 26 srp 2010, 23:03

Olomoucký purkmistr nemá s návrhem Pernštejna nejmenší problémy, pouze podotkne, že demokracie (byť jen dvojčlená) je na bitevním poli nejspolehlivější způsob, jak prohrát. V tomhle navrhuji aby byl jediný vůdce, byť můžeme zde řešit, jaké budou odeslány rozkazy pro bitvu, ale finální příspěvky by měli mít podobu pro dva ze tří: Velené v bitvě má XYZ a XYZ pak vydá finální rozkazy všem jednotkám.
Tedy ochotně převedu pod velení Jihlavského purkmistra dva oddíly lehké jízdy a poslední si ponechám a s veškerou zbylou hotovostí se zavazuji zamířit ku Znojmu, jak nejrychleji to jen půjde.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 27 srp 2010, 00:03

Dobrá. Tím pádem Hlavním velitelem "škodné" je Jihlavan a hlavního vojska jsem Já.
OT:v praxi to bude fungovat tedy tak, že hlavní velitel odesílá rozkaz marmontovi, ale ten bude mezi námi dobře projednán. Ok?

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 27 srp 2010, 00:33

ještě chvíli počkejte, musím nabrat nějaké oddíly a bohužel jen z Perštejnem toho moc nezmůžu. Doufám, že mi sněm konečně při souhlasů obou králu přitřkne krnov a v Prosinci už budu moci vyzbrojit a vyslat dostačující složku. Navíc Turci nic v zimě nepodniknou. Osmanští vojáci jsou zvyklí na úplně jiné počasí(OT:viz reálné obléhání Vídně 1529 a to byl teprve říjen a jen lehké mrazíky)

stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od stepan-hawk » 29 srp 2010, 13:58

Proč ke Znojmu? Když už má být tedy srazovým místem nějaké město tak se sejděme u Břeclavi. Je to město kde je vhodný most pro začátek diverzního výpadu.
Visi, veneri, vodpali původní verze Ceasarova výroku než se ještě jednou zamyslel. ;-)

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 29 srp 2010, 17:00

Je mi jedno kam. Označte místo na mapě, kde má být sraz a já tam zamířím :salute:

Jinak co se týče lehké jízdy (až na ten jeden oddíl pro průzkum), v rozkaze pravděpodobně bude, že jim rozkazy vydává Jihlavský purkmistr. Jelikož je celá moje armáda soustředěna na jednom místě, je čistě na Jihlavě, jak s nimi naloží a kam je pošle.
("Stonewall" Jackson)

stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od stepan-hawk » 14 zář 2010, 18:26

Je nějaký důvod proč jste se nepohli z místa pánové?

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 14 zář 2010, 18:28

Chtěl bych spřízněné moravské duše požádat, zda-li by nezajistili bezpečnost přechodů přes řeku Moravu - Břeclav a Marchegg. Pokud tato města padnou do rukou nepříteli, tak se situace zhorší do stádia katastrofy.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 14 zář 2010, 19:45

Štěpán: Olomoucká vojska čekala na své Pernštejnské "soudruhy", tedy je to na moravském purkrabím nebo jaký to má Pernštejn titul. Jinak se omlouvám, že jsem do rozkazu neuvedl, že převádím pod Tebe svoji lehkou jízdu. Příště to již bude napsáno, tzn. přičti si k jízdním oddílům 3 lehké jízdy a zaúkoluj je :)
("Stonewall" Jackson)

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 14 zář 2010, 20:35

Perštejnské oddíly se nehnuli z místa, protože kuli splácení dluhů nemohli být posíleny. Nyní už moje finance budou použity na posili a oddíly okamžitě vyrazí. To na co bude moravská hotovost použita není v mé kompetenci, budu se muset zeptat samotného Ferdinanda, jestli chce zajistit Moravu nebo jestli chce naše oddíly u Vídně.

OT: Na koho mluvíš s tou lehkou jízdou Atlantisi?

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 14 zář 2010, 20:46

Tak hlavní armáda se setká v Břeclavi. Vedlejší armáda, která bude dána Hawkovi na záškodnické akce ať se srazí kde chce. To je jen mezi Jihlavou a Olomoucí, jelikož Perštejnové lehké jízdní oddíly nevlastní.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 21 zář 2010, 16:24

Dávám to sem, jelikož se to bude týkat jak politické, tak i vojenské situace.

Tedy, vážení páni stavové moravští, co teď? Umučení vraha nám, Bohužel, krále již nevrátí, byť trest to byl jedině spravedlivý.
Ať již bylo cílem toho, kdo vedl asasinovu ruku cokoliv, je jisté, že pokud se nyní necháme strhnout do rozbrojů, otevřeme tím pouze cestu musulmanským hordám do Rakous a bezprostředně poté i na Moravu. Proto bych od všech ostatních rád slyšel závaznou přísahu, že budeme jednotni pokračovat v boji proti otomasnké hrozbě i nenáviděnému Sulejmanovi, dokud to jen půjde a to s nejvyšším možným úsilím.
Dále, částka vybraná v rámci válečné berně samozřejmě v této těžké době nemůže zůstat jen tak ležet ladem. Navrhuji proto hlasovat, zda si každý z nás vezmě zpět svůj díl či zda by měla být použita jako jeden celek na nějaký jiný účel s tím, že dotyčný zde pochopitelně uvede i onen bohulibý návrh, který stojí za utracení takřka 550 kpg.

A co se týká nejtěžší otázky, kdo nám bude vládnouti, navrhuji nyní nepouštět se do debat, aspoň dokud bezprostřední hrozba nepomine a přijmout jakési překlenovací období, kdy y si o moravských záležitostech toliko moravané na svém sněmu rozhodovali. Jsme pouze tři a snad se tedy dokážeme dostatečně shodnouti na důležitých otázkách, které se beztak budou týkat hlavně spravedlivého křižáckého tažení proti bezvěrcům.
Až naše vojska slavně zvítězí a vyženou Sulejmana i s jeho vojsky od Vídně, potom bych teprve přistoupil k volbě našeho nového pána a vládce.

Tak smýšlím já, Atlantis, purkmistr olomoucký.
("Stonewall" Jackson)

stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od stepan-hawk » 21 zář 2010, 19:57

Slibuji, že budu nadále bojovat proti musulmanům. Nehodlám bojovat proti nikomu jinému kdo nebude narušovat křesťanskou jednotu. K tomu mi dopomáhej bůh.

Navrhuji peníze z berně použít pro vylepšení obranyschopnosti břeclavi. Bojím se, že není vyloučeno, že to bude to jediné co bude stát mezi osmanským vpádem na moravu a klidem na moravě. Navíc se jedná o zhodnocení majetkumoravského markraběte, takže by následník neměl mít s tímto problém.

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 21 zář 2010, 20:17

Břeclav je podle mého názoru dobře opevněná. Navíc pro potřebu případné akce bude lepší postavit jednotky. Proto také spíš navrhuji peníze si rozdělit mezi sebe.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 21 zář 2010, 20:27

Já bych osobně byl pro nákup dalších jednotek, ale hromadně. Ideálně ještě nějakou lehkou jízdu, protože s tím, co máme se prostě s Osmany nemůžeme měřit. Takhle by jsme mohli tu jejich armádu v Marcheggu skřípnout a rozdrtit. Není to zas tak velká síla, nás je dost a je to ideální taktika. Ale potřebujeme jim odříznout cestu a zaměstnant je, než dorazí naše pěchota a na to se hodí lehká jízda nejlépe.
("Stonewall" Jackson)

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 21 zář 2010, 20:44

já osobně bych spíš posílil jízdu těžkou.....spolu s palnou pěchotou(které však už máme dost) je to hlavní složka armády, která na lehkou jízdu bude platit. Nemůžeme už moc spoléhat na rakouskou hotovost, která bud muset jíti přebrodit řeku někam jinam a budeme muset hold ty lehké jezdce něčím přeject. Dále projevuji strach o Hradiště, které je sice jedno z nejlépe opevněných měst v zemých koruny české, ale tak mě napadá, že by moje armáda mohla jít tam, ať máme případně armády ve dvou směrech a máme, tak lepší možnost manévrování a taktizování v příštím měsíci.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 27 zář 2010, 08:19

Tož jak to vypadá, nástupnická otázka je, ať už se nám to líbí nebo ne, nějak vyřešena, tudíž je na řadě otázka válečná. Dle mého mínění nám nyní Břeclavské uskupuní nabízí dobrou příležitost na úder do osmanského boku, konkrétně na jednotky v Marcheggu, když je nepřítel tak ochotně nahnal k řece.
Viděl bych to asi takhle: Pěchota (nejprve nepalná) zajistí předmostí na druhé straně řeky Moravy, které následně obsadí i palná pěchota a rozšíří jej. Pak přesuneme těžkou jízdu. Pokud by se Turci stavěli na odpor, měli by jsme mít dost prostoru, aby se těžká jízda mohla rozjet a smést je.
Jakmile bude proražena tato obrana (bavíme se stále o hexu jihovýchodně od Břeclavy) vrhneme do průlomu veškerou lehkou jízdu. Jejím cílem bude zabránit nepříteli stáhnout se z Marcheggu, než dorazí hlavní síly a rozdrtí jej tam.
Zároveň bych rád i opravil most v Marcheggu, jakmile to bude možné, aby jsme měli poněkud větší volnost v přecházení Moravy ne jen přes Břeclav.

Přijímám poznámky a případné protinávrhy.
("Stonewall" Jackson)

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 27 zář 2010, 15:03

tvůj plám zní rozumně. Hlavně navrhuji co nejvíce nyní posílit těžkou jízdu. To bude ta hlavní síla, z kterou se bude moci lehká turecká jízda prolomit.
*
*
*
PS: a nástupnická otázka není vůbec vyřešena. Marmont najednou zpětně po našich činech přehodnotil to co mi řekl o té listina a včera mi psal nějakou komplikaci. Jsem zvědavej co z toho vyleze, takže bych ještě vůbec neslavil.

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1526“