Válečná rada království Českého

Moderátor: Vals

Odpovědět
Royal
Plukovník
Plukovník

Re: Válečná rada království Českého

Příspěvek od Royal » 26 zář 2010, 07:27

Princ Evžen Savojský píše:A proč by oba pánové opouštěli armádu, hrome? Mají snad proto nějaký zvláštní důvod, který jsem přehlédl v době své nemoci? Oba pánové stojí v čele svých vojsk, na tom se nic nemění. Myslím si, že otázka velení armády je minimálně do doby, než se shromáždí celé vojsko podružná...
Proč ? Protože oba pánové již měsíc stojí a zabíjejí drahocenný čas na místě druhého řadu, zatímco vídeňské hradby hájí pouze nicotný italský oddíl a obrovská turecká armáda nezadržitelně postupuje na západ. A právě proto, že otázka velení v této chvíli je podružná, nehodláme dál nečinně přihlížet tomu, jak nepřítel bez odporu plení a devastuje rakouské země a svými předsunutými oddíly se již téměř dotýká hranic českého království, potažmo s tím panství pana z Rožmberka. Ačkoli nejsme naivní a je nám jasné, že jsou mezi námi zde i velitelé, které případné zpustošení Habsburské Vídně a katolických panství v čechách nevzrušuje, o to více nehodláme prodat svoji kůži lacino.
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 zář 2010, 08:27

Tuecké vojsko již stojí delší dobu a zřejmě zimuje, neboť pokus o obléhání Vídně v zimě by byla pro tak velikou armádu sebevražda. Proto se nikam nehrnu, neboť mým plánem je udeřit na Turecké vojsko soustředěnou armádou až bude v pohybu a tvrdými útoky na boky ji oslabit a nedovolit ji Vídeň celou obklíčit. Abych vám to přiblížil na příkladu - finální část mého plánu je plán na mou vlastní Alesii, s tím, že Turci jistě nemají mezi sebou druhého Caesara, aby uspěli.

A rovněž Vídeňská posádka bude jistojistě nyní posílena dolnorakouskou hotovostí, která splnila výborně svůj úkol obrany přechodů přes dolní Moravu. Pokud některý z vás pánů chcete mermomocí posílit obranu Vídně, tak prosím, já mám armádu zvyklou na manévrový způsob boje a manévrový způsob boje je boj pro 16. století pánové. Celá armáda nacpaná ve Vídni bez šance na osvobození je ztracená armáda.

Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 26 zář 2010, 09:08

Naprosto souhlasím s pražským purkmistrem, čas je na naší straně a jsou to Turci, kteří mají roztáhlé zásobovací trasy, ve Vídni by měla zůstat jen přiměřená posádka, větší síla by ji brzy vyjedla a sultán by mohl Vídeň vyhladovět.
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 26 zář 2010, 09:14

Ústřední myšlenkou vašich vojensko-strategických úvah je vnuknutí poctu všem okolo, že jen jeden člověk mezi všemi zde ví, jak vést válku. Vaše mobilní válka se snad mohla pokládati za realizovatelnou na roviiných pozemcích vašeho panství v Polabí, ale zde, vážený pane, se nacházíme v alpské zemi, kde i koně zapadají po břicho ve sněhu a pohyb pěchoty v závějích se stává nesnesitelnou záležitostí.

Ale máte pravdu. Ve dvou, třech nebo více povedeme válku špatně. Předám tedy svoje vojsko panu Šlikovi, jak bylo původně ujednáno. Cítím, že za těchto okolností je moje přítomnost zde naprosto zbytečná
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 zář 2010, 09:25

Chtěl bych upozornit, že Rakousko je vskutku Alpská země, ale celá válka se nyní vede v rovinatém Podunají, které je Polabí podobné více, než si myslíte. Jak milerád bych zablokoval horské průsmyky, strhl křehké mosty přes prudké horské bystřiny a smál se tomu, kterak je nepřítel v háji. Faktem však je, že průsmyk ni horské bystřiny u Vídně nenajdeme, co však najdeme je rovinatá placka rozdělená Dunají na dvě poloviny přičemž na jedné z nich je turecké vojsko, kterému je potřeba zabránit, aby se ze země snadno zásobilo. A toho nedosáhneme, pokud bude celá armáda za hradbami Vídně. Dosáhneme toho stálou hrozbou úderu na boky a týl, která donutí turecké vojsko neroztahovat svá křídla a pokud to udělá, tak na ně udeřit.

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 26 zář 2010, 09:40

Však říkám, že máte pravdu. Nehodlám se přít s Vámi ani o Vás. To co teď nejméně potřebujeme, je nejednota a vády mezi sebou navzájem. Měl jsem jen za to, že vybudovat říční přístav, pevné opevněné pozice a postavení nalevo od Vídně směrem k Dunaji a dále provizorní přechod na druhý břeh (abychom mohli vojska plynule zásobovat namísto zdlouhavé okliky přes Kremži) by nebylo tak docela na škodu, ale snad jsem spíše mistrem opevňovacích prací a hájení statické fronty než vámi propagovaného způsobu boje ... Udělejte to tedy s panem Šlikem po svém. Vojska převedu pod Šlikovo nebo Rožmberkovo vedení a sám se budu u císaře a generalissima habsburské armády ucházet o funkci velitele obrany Vídně.

Marmont
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marmont » 26 zář 2010, 09:58

Obrázek
Ludvík II. Wittelsbach
Král Český

K veleváženým stavovským pánům,

uvědomte si, vzenšené panstvo že na válečném tažení proti sultánovi z orientu nejste na výletě! Je válka, do níž táhne váš král a jako jeho poddaní mu budete stát po boku, ať se vám tak učinit zlíbí, nebo ne! Případný odchod od české zemské hotovosti a návrat do čech od kteréhokoliv zvás budu považovati za sprosté protivenství proti mě, mé koruně a mému trůnu! Nadále bych rád vyjevil podporu pro úmysl Ladislava Rutharda i válečné rady, jak s českou zemskou hotovostí naložit...

Princ Evžen Savojský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 26 zář 2010, 10:59

V tomto kole dojde i moje armáda do Kremže. Prosím všechny, aby nadále vydávali rozkazy svým jednotkám a nestalo se to, že tam někdo nedojde v domnění, že už jim velí purkmistr nebo já.
Obrázek

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 26 zář 2010, 11:04

Ale vždyť jim už dávno velíte, milý pane Šliku. A aby na to náhodou někdo nezapomněl, neopomene král zdůraznit, že on podporuje Ruthardovo a Vaše stanovisko. Za pana Rožmberka hovořiti již nebudu, ale druhé housle velitele trénu a markytánek hrát taktéž nehodlám. Proto jsem se do války neodebral. A z králových výhrůžek si dělám pramálo. Stál jsem již v životě tváří v tvář většim nebezpečím a protivenstvím.

Princ Evžen Savojský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 26 zář 2010, 11:10

Přesto, prosím, pošlete v rozkazu údaje k přesunu do Kremže. Přece jenom si možná platíte vojenskou společnost na přesun a do toho vám nebudu mluvit. A nestěžujte si pořád, prosím, do strategie mohou přece mluvit všichni, žádný návrh nebude smeten ze stolu, na nejvyšším veliteli pak stojí finální rozhodnutí. Jsem naopak rád, že jste u vojska a můžete uplatnit svůj taktický vhled. Mějte trpělivost se mnou i s naším králem, společné zájmy musí zvítězit nad osobními neshodami. Děkuji vám a doufám, že záležitosti nyní naberou ten správný směr.
Obrázek

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 26 zář 2010, 11:30

Máte pravdu pane Šliku, ostatně jako vždycky. Příroda mě sice obdařila darem jazyka, ale přidělávati si problémy rozhodně nehodlám. O strategii a úlohách je, jak se zdá, již stejně dávno rozhodnuto a tak své návrhy přednesu příště raději na vojenské latríně a budu se chovati po vzoru jednoho nejmenovaného velitele této rady, který zde promluví s frekvencí jedné holé věty za jeden měsíc.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 zář 2010, 11:39

Vaše urážlivost pane Rožmitále je zbytečná, kdyby jste stejnou pozornost, jako stěžování si na nepřízeň ostatních, věnoval návrhu dalšího postupu, celá kampaň by hned vypadala radostněji a nadějněji. Já, jakožto jmenovaný maršálek, jsem nastínil svůj návrh strategie, která je dle mého názoru vhodná pro naši situaci a podložil jsem to argumenty. A místo skutečné názorové oponentury dostávám pouze napůl skryté urážky, že celé věci nerozumím a uzurpuji si velení. Tak tomu není, je možné, že celé věci nerozumím, pak bych ovšem byl rád, kdyby jste podal svůj náhled na věc, respektive rozšířil svůj návrh na statickou obranu. Se strohostí vašeho návrhu názoorově argumentovat příliš nemohu, mohu ho pouze odmítnout, neboť v okolí Vídně absentují výrazné přírodní překážky tak důležité pro vybudování kvalitní obrany a statická obrana opřená o prosté zákopy v planině umožní Turkům se protoi nám soustředit a smést nás jediným úderem.

Princ Evžen Savojský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 26 zář 2010, 11:46

Ve válce se situace mění každým okamžikem. Vídeň v tuto chvíli brání necelých 4000 mužů proti více než desetinásobné přesile stojící u Prešpurku. Přestože si nemyslím, že by se Turci mohli zmocnit města jedinou ztečí, možná stojí za úvahu myšlenka pana z Rožmitálu posílit vídeňské hradby nějakými jednotkami - otázkou ovšem je, zdali by to vůbec stihli a nebyli přepadeni tureckou jízdou, která dozajista provede obchvat městských hradeb ve snaze zabránit co nejdříve příchodu posil. Osobně pro mne tedy zůstává nejbezpečnější varianta držet vojsko pohromadě a využívat znalosti terénu. Největší otázkou pro mne zůstává kdy, kde a jestli vůbec přejít Dunaj na pravý břeh.
Obrázek

Patton
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patton » 26 zář 2010, 12:04

Royal píše:Máte pravdu pane Šliku, ostatně jako vždycky. Příroda mě sice obdařila darem jazyka, ale přidělávati si problémy rozhodně nehodlám. O strategii a úlohách je, jak se zdá, již stejně dávno rozhodnuto a tak své návrhy přednesu příště raději na vojenské latríně a budu se chovati po vzoru jednoho nejmenovaného velitele této rady, který zde promluví s frekvencí jedné holé věty za jeden měsíc.
Zadam, abyste nebral me chovani spatne.nebavi me se hadat o kazde malichernosti, proto se nevyjadruji, ale spise konam v rozkazech.
(\ /)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1526“