Zemský sněm

Moderátor: Vals

Odpovědět
Marmont
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Zemský sněm

Příspěvek od Marmont » 28 črc 2010, 20:39

Zemský sněm

království českého
markrabství moravského

Obrázek

Nové pořádky zemské žádájí též nových pravidel sněmovních. Tímto jest hlasování českých i moravských stavů odděleno. Úřady České nejmají působnosti na Moravě, stejně tak jako se král Ludvík vzdal vlády v této zemi. Král Český stejně jako Markrabě moravský jest nadále vázán starými zemskými zákony, jakožto odkazu státnosti zemí koruny české. V obou zemích platí rovněž dosud vydané stavovské listiny na jejichž vydání se účastnili obě stavovské obce. Avšak listiny vydané v čechách, neváží se k moravě a stejně tak naopak. Panovník, ani markrabě není stavovskou listinou vázán a smí vydávat listiny "královské", či na moravě "zemské". Ty však mají nižší platnost a nesmí být v přímém rozporu s listinou vydanou na sněmu.Pro vydání české stavovské listiny jest třeba tří volitelských hlasů, na moravě potom dvou. Vydanou listinu možno jedině jednohlasně zbavit platnosti. Vyslovením se pěti stavovských obou zemí pánů pro jistou myšlenku jest možno vydat listinu závaznou oběma zemím.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemský sněm

Příspěvek od Atlantis » 07 srp 2010, 20:35

Ve světle dosavadního jednání ze strany Pernštejna a jeho okázalého ignorování byť i jen základních podmínek dohodnutých Plzeňským mírem jakožto i nezákonného držení města Hradiště a ožebračování jeho obyvatel nepřípustnými daněmi se dosavadní dohody stávají sotva něčím víc než bezcenými kusy pergamenu vhodnými leda tak na ozdobu putyk nejnižší cenové kategorie a ukázkou, jak "mocné" je právo na území Moravy, narozdil od Čech a snižujicí tak důvěryhodnost i reputaci nejen vládcovu (markraběcí), ale i důveryhodnost veškerého katolictva jako celku a to právě v okamžiku, kdy je naopak potřeba demonstrovat ochotu a jednotu veškerého křesťanstva proti musulmanské hrozbě, která již zabírá země západního křesťanství.

Proto vyzívám Zemský sněm Markrabství Moravskeho k označení proradného Pernštejna ze zemského škůdce a svého pána Ferdinanda Habsburského, Arcivévodu Rakouského, Markraběte Moravského, Krále Uherského, vládce obojí Lužice a Knížete Slezského o stáhnutí ochranné ruky z Pernštejnského panství a povolením trestné výpravy za účelem definitivního nastolení míru v Markrabství Moravském.

Atlantis, purkmistr měst Olomouc a Hradiště.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 07 srp 2010, 21:03

Podporuji olomouckého purkmistra ... ehm ... jakéhosi Atlantise (Vskutku, jaké jest to podivné jméno? Jistě cikánské.), neboť troufalost rytíře Pernštejna nezná hranic!
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 07 srp 2010, 22:40

Předchozí sněm byl zaujatý, nevyrovnaný a nelegitimní. Je to vidět už jen z toho že Šlik, aniž by výslech jakoukoliv mojí obhajobu, rovnou hlasoval jen podle řečí olomouckého purkmistra, navíc značně zkomolených a nepravdivých. Chci jen legitimní sněm, ne sněm kde si budou utrakvisté díky nadpolovičnímu počtu hlasů porcovat bezbranou ovci. Hradiště nikdy Olomouci nepatřilo. I bojové úspěchy Olomouce jsou nulové, jelikož válku s Pernštejnem jasně prohrálo. V době podpisu míru měla Pernštejnská armáda dvojnásobnou převahu a veškerou armádu Olomouce uzavřenou uvnitř hradeb. Pernštejn ztratil dlouholeté panství Pardubice ve prospěch Prahy. Jsem ochotný pro mír a zastavení bezvěrců uznat Pardubice v rukou Prahy a tím zamezit sporu o dvojvazalství, které by s tím souviselo. Je to sice akt, při kterém jdu proti tradicím a obětem mích předků, ale jsem pro mír narozdíl od Olomouce udělat i to. Mám však právo jako kompenzaci za Pardubice Hradiště. Nic víc, nic míň. Je to stejně velké město jako Pardubice. Nechci nic získat. Nejdu po majetku, narozdíl od Olomouce, který jde jen po zisku. Pernštejnská vojska ovládla bojiště na Moravě a jediné co požaduji je kompenzace. Nabízel jsem Olomouci velkorysou nabídku ale tu odmítla. Jediný kdo je tady chamtivý je purkmistr Olomoucký. mé argumenty o nutnosti boje s Turky a jeho neprávoplatnosti v držení Hradiště nechal bez argumentace. On jediný je chamtivý a ve prospěch své kapsy udělá cokoliv. Jediný škůdce toho království je právě tento netvor. Chramtychramtychramty, ať mám víc než tamty
Hetharia: Kníže Pavel z Pavlínova, král Terenie
Omluvte mi můj pravopis, ale jsem spíše matikář :D:D

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 07 srp 2010, 23:00

Ostatní utrakvisty prosím, aby přestali porcovat medvěda a využívat svého většinového počtu a začali rozhodovat racionálně. Olomoucký před válkou hradiště ani jiné podobné město narozdíl od mě neměl a teď chce jen nakrmit vlastní ješitnost a hrabivost. Navíc jeho vojenské úspěchy byli narozdíl od Prahy takřka nulové. V dnešních dobách čelíme mnohem těžšímu nepříteli než hrabivému zmocněnci koukající jenom po zisku a ne po blahu země, proto prosím přestaňme stále rozdělovat na katolíky a utrakvisty a spojme se proti našemu právemu nepříteli.

Marmont
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marmont » 08 srp 2010, 00:15

Obrázek
Místodržící Markraběte Moravského

Moc nerozumím důvodům, z nichž se stavovská obec zdráhá vydat město Pradubice původnímu majiteli. Na území Českého království došlo doslova k majetkovému zemětřesení, kdy si měšťanští pánové doslova rozporcovali města, která ještě před dvěma lety oddaně sloužila králi. Jsou-li rozsáhlé změny v držení hmotných statků spravedlivým vyrovnáním za válku, proč se týkají jen někoho? Jakou moc a autoritu musel český zemský sněm vtisknout sám sobě, aby beztrstně pošlapával strará šlechtická práva rodu Pernštejnů na město Pardubice... Matyáš Evžen smí si dle zemských zákonů ponechat dosud nezávislé říšské město Cheb, které sprostě vydrancoval, Pažský purkmistr uchvátil symbol královské moci Kutnou Horu, Rožmberkovi jest přiznáno neomezené panování v jižních Čechách a Rožmitál, jehož vojsko bylo několikrát rozmetáno rovněž dostal zpátky to co ve válce ztratil... Všichni tito pánové, kteří ve válce nebyli o nic statečnější nebo ctnostnější než Arnošt Bílek a jeho otec dovalají se práva, ale sami si dovolí je upírat jinému...

Můj návrh zní:
Rytíř Pernštejn opustí město Hradiště a získá do svého vlstnictví město Pardubice. Zároveň vyplatí Olomouci částku ve výši odpovídající přiměřené dani v době, kdy město neprávem držel a vyšle nebo najme pro olomouckého purkmistra prapory, které při dobývání města zničil...

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 08 srp 2010, 01:00

Souhlasím s návrhem Místodržícího, ale mám pár dodatků. Když už by tedy měl Olomoucký purkmistr dostat Hradiště, na které nemá žádné rodové či jiné právo a k tomu bych měl zaplatit částku odpovídající příměřené dani. Chtěl bych, aby to samé vyplatil pražan mě z města Pardubice nebo u obou případů od tohoto kroku upustit.
Každopádně k tomuto návrhu si dovolím předložit ještě svůj. Jak již jsem říkal Pardubice jsou dlouholeté panství Pernštejnů. Avšak jsem pro mír ochotný od trvání nad vlastnictvím těchto pozemků upustit při kompenzaci za Hradiště, na které nemá žádný šlechtic ti úředník v této zemi žádné rodové, vlasnické či jiné právo a je tak vhodné město k této výměně. Olomouckému purkmistrovi navíc vyplatim částku rovnající se ztraceným oddílům v bitvě o Hradiště. Doufám, že Olomoucký purkmistr přestane usurpovat vlastnictví města a vymění chamtivost a ziskuchtivost za definitivní tečku občanské války v této zemi.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 08 srp 2010, 09:20

Sprostý pán z Pernštejna nedostane od Prahy ani fenik, natož podporu pro navrácení Pardubic. Plivat špínu na všechny okolo, pomluvit mírový sněm a ještě zpochybnit jeho legitimitu? Vážně pane Pernštejne? Važte slova, neboť slova o nelegitimitě mírového sněmu se mohou snadno obrátit proti vám, protože tím zároveň neuznáváte ani mírovou smlouvu a zbraně mohou být proti vám opět pozvednuty. Ponechme stranou otázku statečnosti vašeho otce i váší a fakt, že jediným vyznamenáním vaší "statečnosti" je zákeřný útok na nepřipravené Hradiště po podepsání smlouvy, což za statečnost můžete vskutku považovat pouze vy...

Apeluji tímto na Moravského markraběte, že čeští utrakvisté se jen těžko budou lhostejně dívat, pokud by snad přistoupil na tak potupné návrhy zlořáda Pernštejna a vykročí dále na nevratnou stezku utlačování nekatolíků, na níž nastoupil už svým ignorováním přání sněmu o vystavení glejtu Jihlavě a uvězněním jejího purkmistra.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 08 srp 2010, 10:02

Problém pane? (pořád nevím, jakým titulem častovat někoho, kdo neprávoplatně drží statek někoho jiného a navíc prodal svůj šlechtický titul) Pernštejne není ovšem v tom, zda Hradiště patřilo či patří Olomouci nýbrž v tom, že jste jej uchvátil PO uzavření všeobecného míru v Českém království. Bylo dohodnuto, a všemi mimo vás dodrženo, že od září (včetně) se nebojuje a nastává příměří a jednání. Pokud by jste Hradiště dobyl PŘED uzavřením příměří, nemohl bych říci ani popel a situace by byla diametrálně odlišná. To se ovšem nestalo. Pardubice vám byly následně zablokovány jako důsledek vašeho činu a ne naopak. Praha si na ně nižádný nárok nečinila a nečiní a také je již ve svém vlastnictví nemá.

S návrhem svého pána a vládce souhlasím ve znění, jakém je a modlím se, aby souhlasil i můj protivník a tento úposlední hnisavý vřed konečně zmizel z tváře naší země.
("Stonewall" Jackson)

Patton
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patton » 08 srp 2010, 11:11

Navrh markrabete mi prijde pro obe strany vyhodny a zajisti konecne mir.Doufam, ze ho prijme i rytir z Pernstejnu.
(\ /)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 08 srp 2010, 11:35

pane Olomoucký purkmistře, to váš spojenec nepřerušil vojenské akce na moravském bojišti a porušil tak příměří a donutil mě k tomuto činu. Jsme ochotný vám zaplatit náhradu za ušlé jednotky. Kuli míru a hrozbě z východu netrvám na odsouzení Jihlavana za zločiny proti míru a vy byste měl míru taky přinést nějakou oběť. Pořád stále nechápu proč na Hradišti trváte. Přestaňte chtít na občanské válce jako jediný v celé zemi vydělávat a schovejte svou chamtivost pro prospěch míru.

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 08 srp 2010, 13:39

dost rozepří tedy. Vrátil jsem se z velmi složitého jednání s Olomouckým purkmistrem. vycházeli sme z návrhu moravského místrodržícího a dospěli jsem ke shodě a dohodě.
Ta zní:
Rodu Pernštejnů budou vráceny Pardubice, jakožto dlouholeté rodové panství. Pernštejn naoplátku vydá Hradiště do rukou Olomouckého purkmistra, uzná jeho nadvládu nad tímto městem a vzdá se všech nároků na toto město. Dále vykompenzuje Olomouci škody a to ve výši 270k pražských grošů.
Tato dohoda vyšla z dlouhodobého jednání mezi oběma stranami a jak Pernštejn tak Olomouc s ní bezodkladně souhlasili. Doufám tímto, že se nikdo proti této dvojvůli nepostaví a občanskou válku můžeme tímto uzavřít jako ukončenou.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 08 srp 2010, 13:51

Vskutku tvrdá jednání. Polovina hanácké produkce švestek padla na obou stranách, než bylo dohody dosaženo :D

Purkmistr Olomoucký tímto potvrzuje tuto dohodu v plném znění a na oplátku podporuje Pernštejnský nárok na město Pardubice.

Radujme se a oslavujme konečně mír :tssa:
("Stonewall" Jackson)

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 08 srp 2010, 15:09

ano jednání byla tvrdá. Ale Turecká hrozba nás stmelila a osobní požadavky šli stranou kuli zastavení hrozby z východu.

Marmont
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marmont » 08 srp 2010, 17:41

Obrázek
Ferdinand Habsburský

Král Uherský, Arcivévoda Rakouský, Markrabě Moravský i vších zemí Lužických, Kníže Slezský

Osobně předstoupil před zaplněnou jednací síň moravských stavů v Brně

Vážení páni stavové,
Z dalekého orientu k nám míři nesčetné síly sultána Sulejmana za nimiž se všechny krásy křesťanského světa obracejí v prach. Uherská země, která po stovky let bojovala s touto silou osamocena je nyní zlomena a ničivá vlna pyskatých vrahů může dolehnout i sem, na Moravu! Slavonská města doutnají, sedmihradští velmožové nalézají svá pole spálená a z četných panonských vesnic se vytratil život! Maďaři nemají již nadále sílu strašného Sultána zadržovat a žádají pomoc. Z těchto důvodů žádám vznešený sněm o svolání Moravské hotovosti zemské, jakož i o svolení jejího tažení za hranice země! Ocením zejména osobní účast vás mocných pánů a velmožů. Svolejte vojsko, jaké jen můžete a vydejte se s ním do Břeclavi, odkud armáda v prosinci, nebo lednu 1528 vyrazí do války!

Pokud se však vznešený sněm ráčí vyslovit PRO takové tažení...

Princ Evžen Savojský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 08 srp 2010, 18:10

Šlik navrhuje, aby se svolání zemské hotovosti rozšířilo i na Čechy a došlo ke svolání veškerého vojska zemí Koruny české pod vedením obou panovníků či jejich zástupců. Toho bohdá nebude, aby šlikovské praporce zůstaly doma, když se Morava, Slezsko a Lužice hotoví k boji!
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 08 srp 2010, 18:20

Nemyslím, že svolání zemské hotovosti i v Čechách je na pořadu dne. Čechy nebyly napadeny, nicméně mohamedánské ohrožení cítíme všichni a nikdo by neměl bránit ochotě těch, kteří dobrovolně přistoupí na toto tažení za Krista, jako je například jeho milost lord Šlik. Praha samozřejmě přispěje svým dílem k zastavení turecké hrozby, byť by někdo mohl zlomyslně podotknout, že je to Boží trest pro ty, kteří v minulosti přinesli tolik neštěstí, arogance a války do Čech, nicméně staví se negativně vůči sestavení české zemské hotovosti, která by odvedla muže tolik potřebné k obnově našeho hospodářství do boje, který se nás týká pouze vzdáleně.

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 08 srp 2010, 19:07

Rytíř z Pernštejna hlasuje pro svolání moravské hotovosti. A nejen to. Rytíř z Pernštejna slibuje použít veškeré své síly co má na potlačení turecké hrozby. Vyzývám i ostatní, aby neváhaly se zapojením proti bezvěrcům s plnou silou.

stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od stepan-hawk » 08 srp 2010, 20:02

jestli jsem ješt purkmistrem tak jsem také pro svolání hotovosti.
Visi, veneri, vodpali původní verze Ceasarova výroku než se ještě jednou zamyslel. ;-)

v čechách 1526 purkmistr olomoucký.

V Itálii 1494 sultán Sulejmán vládce náš, pán všeho muslimského světa. :-)

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 08 srp 2010, 20:07

"Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest."
(pravda, tento výrok padne sice až za sto let, ale zcela vyjadřuje momentální pocity pána z Rožmitálu)
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1526“