Kapitola 10 – Evropa ve válce (1.9.1939–17.4.1940)Polské taženíV brzkých ranních hodinách 1. září 1939 překročila německá vojsko a odstartovala, tak největší vojenský konflikt od skončení tzv. Velké války. Jako záminka posloužilo Adolfu Hitlerovi přepadení vysílačky v Gliwicích údajnými polskými voják, ale podle našich informací se jednalo o převlečené vojáky Zbraní SS.
Poláci, přestože Německo mělo ohromnou kvalitativní i kvantitativní převahu, doufali, že by mohli vyhrát, protože počítali s podporou Francie a Velké Británie. Jejich naděje se naplnily 3. září, kdy do války proti Německu vstoupila nejen Francie a Velká Británie, ale i všichni menší britští spojenci. Bohužel pro Polsko to bylo vše na co se Spojenci, s výjimkou občasného bombardování zmohli, a tak bylo Polsko už od samého začátku konfliktu odsouzeno ke zkáze.
Polští vojáci na pozicích u hranic.Vojenské operace probíhaly navzdory udatnému odporu polské armády rychle, ale přesto se Adolfu Hitlerovi nepodařilo splnit slib, že Polsko porazí do týdne.
Již 6. září padl Krakow a byl odříznut Gdaňsk, ve kterém byly naštěstí pro Poláky jen slabé síly, takže se to nijak neodrazilo ne jejich bojeschopnosti.
9. září, zatímco pokračoval beznadějný boj obránců Gdaňsku, se německé tanky probily až k předměstí Varšavy, ale jejich postup byl zastaven odvážným protiútokem polské kavalérie.
Jeden z protiútoků polské jízdy.Až 10. září nabídla Velká Británie spojenectví Polsku, které s díky přijalo, doufaje tak v brzkou ofenzívu francouzské armády. 10. září také padl Gdaňsk, ale některé skupinky vojáků pokračovaly v boji až do 15. září, kdy byly donuceny se vzdát.
15. září obsadily německé oddíly všechno polské území západně od Visly, ale stále se jim nedařilo prorazit na druhý břeh.
20. září se Němcům konečně povedlo dostat na východní břeh Visly a ve stejnou dobu zahájil útok na Polsko také Sovětský svaz. Takové přesile však nedokázali Poláci čelit a 26. září ustal všechen organizovaný odpor polské armády.
Důsledky polského taženíNavzdory tomu, že tažení bylo relativně krátké, poznamenalo i ty evropské státy, které se ho přímo neúčastnily. Československo bylo po porážce Polska obklopeno Německem a státy, které s ním spolupracovaly a sympatizovaly, státy východní Evropy (Rumunsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko) se začaly bát o svůj další osud, protože bylo jasné, že po porážce Polsko se pozornost Sovětského svazu zaměří na ně. Polské tažení krutě poznamenalo i Španělsko, kterému se zhroutil jeho obchod s Třetí říší a kvůli nechuti Spojenců obchodovat, to znamenalo jediné… Španělsko bude muset brzo vstoupit do evropského konfliktu, aby si zajistilo životně důležité suroviny.
Zimní válkaNa začátku listopadu Sovětský svaz diplomaticky anektoval Estonsko a zahájil přípravy na napadení Finska, ke kterému došlo 15. listopadu 1939. Přestože Finové statečně odráželi útoky sovětské přesily, bylo jasné, že budou dříve či později poraženi, avšak několik dní po zahájení konfliktu získalo Finsko nového spojence. K překvapení celého světa vyhlásilo 19. listopadu Švédské království válku Sovětskému svazu
Zakopaní finští vojáci.S podporou Švédska odráželi Finové útoky nejen po zbytek listopadu, ale i po celý prosince a Rudé armádě se tak podařilo obsadit jen pár čtverečních kilometrů bezcenného pohraničního území.
3. ledna vstoupila Itálie do spojenectví s Německem a válka se tak rozšířila i na africký kontinent.
Prvních úspěchů dosáhla Rudá armáda až na konci února, kdy se jí povedlo rozdělit Finsko na dvě části.
První úspěch Rudé armády. 4. března roku 1940 došlo k nevyhnutelnému, Skandinávská aliance, i přes hrdinný odpor finské a švédské armády a akce švédského námořnictva, které dokonce odstřelovalo Leningrad, souhlasila s podmínkami Sovětského svazu a Finsko se tak vzdalo dvou pohraničních provincií. O den později se Skandinávská aliance rozpadla.
Válka pokračuje17. dubna vyhlásilo Německo válku Belgii a válka se tak přesunula do západní Evropy, nyní bylo jen otázkou času, kdy Španělsko vstoupí do války.
_________________
AAR Španělsko - Cesta na výsluní (rozepsané)
zde - sleduj cestu Španělska na jeho právoplatné místo mezi velmoci. Aktuální díl
Kapitola 12 – Operace Hernando Cortéz