Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Reporty z multiplayer her hráčů po Hamachi pro Hearts of Iron 2: Doomsday - Armageddon

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix

Odpovědět

Podaří se mi vybudovat Empire of Rising Sun?

Ano, ovládneš celý Pacifik, Asii, i Ameriku.
6
27%
Ano, ovládneš celý Pacifik a Asii.
6
27%
Ne, Amerika nebo SSSR tě porazí.
8
36%
Ne, Spojenci (VB+FR) tě již za chvíli poženou až do Tokya.
2
9%
 
Celkem hlasů: 22

Masata
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 280
Registrován: 15 lis 2007, 20:29

Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Masata » 05 úno 2009, 18:51

Úvodní poznámka autora:

Nedávno jsem hrál hru Red Alert 3 za Japonsko a hrozně mě to bavilo a tak jsem si řekl, že by nebylo tak úplně špatné pokusit se vybudovat Empire of Rising Sun i ve hře HOI2:DD, kterou již delší dobu hraju. No posuďte sami, jak mi to jde.Typ hry: HOI2: DD 1.31
Obtížnost: normální, AI agresivita normální, cheaty: ne

Říše vycházejího slunce (1.1.1936-1.3.1941)

Prolog:


Japonsko bylo starou říší v Asii, kde se v průběhu 19. století podařil přechod o feudální ke kapitalistické společnosti. Modernizace Japonska a účast ve válce proti Rusku (1905-6) a v první světové válce (1914-18) vynesla Japonskou říši mezi světové velmoci. Ve dvacátých a v první polovině 30. let Japonsko těžilo ze své pozice východoasijské velmoci a také z toho, že odvěký rival - Čína, prožíval dlouhé období těžké občanské války. Nicméně, když na přelomu 20. a 30. let vypukla Velká hospodářská krize, pocítilo Japonsko rub kapitalistického světa. Pokles průmyslové výroba, nezaměstnanost a další negativa plynula zejména z faktu, že surovině chudé Japonsko se muselo odpočátku soustředit na export do vyspělých zemí. Ve chvíli, kdy tyto země (zejména USA a Velká Británie) přijali ochranářské politika a uvalili vysoká cla (v USA až 40%) na dovoz japonských výrobků došlo ke zhroucení japonské ekonomické politiky. Toto se pak promítlo do radikalizace japonské společnosti a jejich vůdců, jež byli přesvědčeni, že Západ usiluje o ekonomickou marginalizaci Japonska. Mladá japonská demokracie se během krátké doby zhroutila a byla nahrazena vládou ultranacionalistických militantních generálů jež se dovolávali císařovi božské podstaty a z tohoto titulu též vládli.

Rok 1936:

V roce 1936 po převratu z 26. února nastoupila nová vláda v jejímž čele stál generál Hayashi Senjuro, který prosazoval, aby Japonsko konečně převzalo svou osudem určenou roli, tedy aby se stalo asijsko-pacifickým hegemonem. Aby se jím mohlo stát muselo nejprve dobýt Čínu. Již v předcházejích letech postupně Japonské císařství stupňovalo svou agresi proti Číně zejména v Mandžudsku, kde od roku 1931 vládl Tokyem dosazený princ Pu-Ji. Nicméně s ohledem na stanoviska velmocí, které považovaly Japonsko za agresora, bylo napříště nutné celou akci více "politicky zabezpečit a oargumentovat". Příležitost se naskytla v červnu když generál Li-Zongren warlord a vůdce Kantonské kliky (Guangxi Clicque) zahájil útok proti svému chlebodárci Čankajškovi. Tokyjská vláda oficiálně označila Li-Zongrena za agresora a vyslala do jižní Číny jednotky, které jej měly pacifikovat. Neoficiálně šlo pouze o pokračovaní tzv. Tanakiho plánu, jež předpokládal, že proto, aby Japonsko mohlo dobýt svět, musí nejprve dobýt Čínu. Válka probíhala odpočátku velice úspěšně, již 28.6 byl dobyt ostrov Hainan a byla zahájena ofenziva proti Li-Zongrenovým vojskům na pobřeží. Do 25.8 bylo obsazeno všechno území Kantonské kliky na jih od řeky Guangxi. Čankajškova vojska zatím postupovala jen velice pomalu, ale porařilo se jim dobýt město Guilin odkud Li-Zongren vládl. Ofenziva přes řeku Guangxi však nebyla zcela jednoduchá a až teprve 20.10. se Li-Zongren definitivně vzdal, když podepsal bezpodmínečnou kapitulaci před Čankajškovými silami. Japonsko ovládlo na 2/3 území jeho původní državy nicméně Li-Zongren se vzdal i se svou vládou Číňanům.
Z hospodářského hlediska to byl pro Japonsko velmi úspěšný rok, podařilo se díky technickému pokroku zvýšit výkon hospodářství o 10% a díky zásahům vlády o dalších 5%. Jádrem vojenské produkce se stala výroba letadlových a eskortních letadlových lodí. Pro pozemní armádu pak bylo objednáno na 15 nových jízdních divizí.
Ve světě se událo několik novinek: Itálie anektovala Etiopii, ve Španělsku vypukla občanská válka a v USA vyhráli izolacionisté volby.

Rok 1937:

Rok 1937 byl pro Japonsko zlomový, 5. června vypukla po incidentu u mostu Marka Pola tzv. Čínsko-Japonská válka. Zatímco na severu se dobře připravená Kwantungská armáda pustila do rozsáhlých vojenských operací proti warlordu Shaanxi tak na jihu byla japonská vojska odpočátku v defenzívě, neboť nedisponovala příliš velkým počtem divizí (22 divizí), zatímco čínská armáda vedená samotným Čankajškem disponovala téměř dvojnásobnou převahou a navíc byla dobře zakopaná v horách. Čínská armáda na jihu dokonce dokázala v průběh prvních dvou měsíců konfliktu vytlačit císařská japonská vojska na jih od řeky Guangxi.
Na severu zatím zmizel stát Shaaxi, který Čankajšek připojil nemilosrdně k jeho Číně a japonská vojska zvolna postupovala ke Žluté řece jíž dosáhla již 7.8.1937. Následovalo vylodění v Nantongu (severně od Šanghaje) a rychlý postup na Nanking jež byl dobyt 20.9. To co se poté v Nankingu odehrálo byvá někdy Západem označováno za nankingský masakr, nicméně nutno dodat, že čínští vojáci jsou ti, na něž je třeba svalit veškerou zodpovědnost, neboť svlékli uniformy a vmísili se mezi civilisty v Nankingu. Japonští vojáci pak zahájili rozsáhlé čistky mezi obyvatelstvem Nankingu, aby tyto vypátrali. Úspěšně se podařilo zabít na 60 000 těchto vojáků, Západ ovšem často tvrdí, že většina z těchto 60 000 byli civilisté, což je však nutno důsledně odmítnout, neboť ke ztrátám na životech civilistů docházelo jen vyjímečně a tyto jednotlivé excesy nelze považovat za symptomatické chování císařské armády. Krátce po tomto incidentu došlo k americké provokaci v Hangzhouské zátoce (Hangzhou Bay) kde se americký torpédoborec USS Panay příblížil do japonskem vyhlášené bojové zóny, aniž by byl řádně označen vlajkou USA či amerického námořnictva. Tak se stalo, několik desítek japonských bombardérů tuto loď považovalo za čínskou a potopilo ji, zemřeli tři američtí námořníci a 48 jich utrpělo zranění, krom této lodi byla potopena i doprovná nákladní loď. Američané byli zajati japonskými vojáky a bez prodlení vydáni do USA, nicméně požadavek reparací byl samotným císařem zamítnut, neboť každá země musí nést riziko, když posílá své lodě do bojové zóny.
Do konce roku se podařilo japonským silám vyčistit vnitrozemnské oblasti v okolí Nankingu a Šanghaje. Nicméně pobřeží stále drželi v rukou čínští vojáci. Aby se vyřešila patová situace v okolí bylo naplánováno, že jižně od frontové linie bude provedena menší vyloďovací operace v týlu čínské armády.
Z hospodářského hlediska se výkon Japonského hospodářství zvýšil o dalších 10% a co se produkce týče, pak hlavním pilířem zůstaly letadlové lodě a nově též torpédoborce, zatímco pro pozemní armádu bylo objednáno na 60 pěších divizí.
Co světového dění týče, tak ve Španělsku skončila občanská válka vítězstvím republikánů.

1938-1940: Konec války v Číně následující události

24.1. byla zahájena invaze do Shantou s 6 pěšími divizemi vybavenými dělostřelectvem a během 1 měsíce se útokem do provincií Chaoan,Guangzhou a Gangzhou podařilo spojit toto předmostí jak se severní frontou (Gangzhou) tak s jižní frontou (Guangzhou) navíc se ve dvou kapsách podařilo obklíčit na 8 čínských divizí. Jejichž likvidace byla završena 12.3 dobytím dobytím provincií Baoan, Agamen, Longyan a Quanzhou. Tímto smělým tahem se podařilo v průběbu března odblokovat divize na jihu a ovládnout celé pobřeží číny od Vietnamu až po Mandžudsko. Do konce dubna se dále podařilo provést ofenzívu na středním úseku fronty až k provinciím Changde a Changsha. Nicméně jejich opanovaní se podařilo až v polovině července. To co následovalo by se dalo nazvat zhroucením čínského odporu, když Mongolské jízdní jednotky pronikly hluboko do čínského týlu a obsadili provincii Chongquin. V prosinci se Čankajšek vzdal a byla vytvořena nová čínská vláda pod vedením Weng-ting-weje jež přísahal loyajalitu Tokyu a jeho Císaři. Komunisté a Sinkiang byli zlikvidováni do 13. března roku 1939, nicméně až o rok později bylo definitivně ukončeno uspořádání číny jejich provincií, neboť Japonsko se vzdalo některých území na západě číny v oblasti Yunnanu a Sinkiangu, Sinkiang byl také znovu vytvořen a jeho vláda takté přísahala loyajalitu Japonsku.
V této době (1939/1940) si Tokijská vláda uvědomila, že bude nutno sáhnout k rozšíření průmyslové základny japonska, neboť jeho průmyslová kapacita značně poklesla po znovuvytvoření číny z 141/99 IC na nepřijatelných 126/87 IC. Z tohoto důvodu byla zadána výstavba nových 14 průmyslových podniků, která však zústala s ohledem na náročnost vojenských dodávek a požadavků nových lodí (třídy Yamato) spíše na papíře než aby se stala realitou. Navíc i přes rozhodný japonský úspěch v Číně nebyli japonské zahraničně politické vyhlídky vůbec růžové. Chronický nedostatek surovin trápil zatěžoval jeho ekonomiku, neboť se muselo vyrábět relativně vysoké množství vojenských zásob pro export, což snižovalo už beztak nízkou schopnost produkce nových jednotek. Pro představu, při ekonomické expertíze vykonané 27.1.1940 se ukázalo, že ze 126 IC je plných 15IC pohlcováno výrobou spotřebního zboží, dalších 43 pak výrobou vojenských zásob a 20 IC vyžadovala armáda pro modernizaci vojska. Pouze 47 IC mohlo být investováno do nové výstavby a z nich na 33IC pohlcovala výroba tří lodí třídy Yamato což v praxi znamenalo, že průmyslová výstavba i po více než roce zůstávala na papíře.

Zahraničí:

Po anšlusu Rakouska a připojení Sudet bylo Německo, až do září roku 1939 neaktivní. V září pak přepadlo Polsko a společně se SSSR si tuto zemi za přihlížení Spojenců rozdělili. SSSR pak podzim vyhlásil válku Finsku, která ho však stála mnoho sil a spokojil se proto pouze s připojením Karelie (březen 1940). Následoval jeho útok do Pobaltí, které do května téhož roku anektoval. Itálie se od roku 1936 soustředila na mírovou výstavbu země a do dalších dobrodružství (po Etiopii) se již nepouštěla, v březnu 1939 sice stála na pokraji války s Albánii, nicméně v obavě ze Spojenců se po Zogově odmítnutí odmítla vojensky angažovat. V červnu 1940 zopakoval zapřísáhlý izolacionista Alf. M. Landon svůj triumf, když znovu vyhrál volby nad Wilkiem.

1940-1.3.1941 Boj o jižní Pacifik:

V polovině roku 1940 nabrala Japonská expanzivní politika obrátek, když se vláda rozhodla (přes garance hranic od Británie) vtrhnout do Nizozemské Indonésie. Po měsíci bojů na Jávě a Sumatře vyhlásila Velká Británie válku Japonskému císařství.
Japonsko, které na takovouto eventualitu nebylo příliš připraveno reagovalo obrácením se o pomoc Čínské vládě, jež poskytla kolem 30 divizí na zajištění čínsko-vietnamských a čínsko-indických hranic. Japonská armáda dostala rozkaz co nejrychleji obsadit Indonésii. A Falkenhausenem vedená čínská armáda udeřila na Honkong, který po třech dnech bojů dobyla. Do konce roku 1940 se Japonským silám podařilo ovládnout Nizozemskou Indonésii a většinu Francouzské indočíny, přičemž přenesla boj na Novou Guineu - tedy na australské územií. Britové přišli o Malajsii (včetně Singapuru) a jediným jejich úspěchem se stalo obsazení nevýznamného ostrova Tinian jež sousedí se Saipanem.
Na dálném západě (v Sinkiangu) se po počátečním úspěchu dostala 1 britská divize do kleští a následně byla obklíčena tatarskými vojsky jež jí po několika týdenním obléhání zničili.
Únor byl poznamenán dvěma střety mezi japonskou a britskou flotilou. K prvnímu došlo ve dnech 15-16.2 v jižním Molucckém průlivu (nedaleko Singapuru), kde se flotila 21 britských plavidel pokusila prorazit do Pacifiku proti japonské flotila 12 plavidel složené ze 4 bitevních lodí, 2 lehkých letadlových lodí a 6 torpédoborů. Po několikahodinovém boji skončilo na dně Molucckého průlivu na 9 nepřátelských plavide. Druhá a důležitější bitva se odehrála ve dnech 17.- 23. 2 nedaleko Kalkaty, kde se svaz 4 letadlových lodí admirála Isoroky Jamamota střetl s britskou flotilou 21 plavidel včetně letadlové lodě Ark Royal a dvou eskorních letadlových lodí. Tyto všechny a dalších 7 křižníků bylo potopeno japonskou flotilou, nicméně na dně skončili též dvě japonské letadlové lodě IJN Kaga a IJN Ryuo. V současné době disponuje japonské námořnictvo 5 velkými a 10 menšími letadlovými loděmi.
V únoru došlo také k výsadkové operaci v Rangůnu a blízkém Arakanu /tato vylodění kryl svaz Ysoroku Jamamota/ s cílem postoupit do Mandalaje a odříznout všechny britské a francouzské jednotky v Barmě a severním vietnamu (Luan Prabang) a spojit se tak s čínskými jednotkami na hranicích číny a s císařskými vojáky v Indočíně.


Japonsko ve světle statistických údajů:

IC: 134/92 (ve výstavě s datem ukončení do 21.10.41 je dalších 10 továren)

Pozemní vojsko:

75 pěších divizí, 21 jízdních divizí, 5 tankových divizí (1 lehká), 25 posádkových divizí, 5 horských divizí a 3 divize HQ. (Celkem 134 divizí) + 104 spojeneckých divizí.

Letectvo: 4 stíhací perutě, 6 perutí taktických bombardérů a 2 perutě námořních bombardérů (od roku 1936 postavena pouze 1 bombardovací peruť)

Námořnictvo: 5 velkých letadlových lodí, 10 eskortních letadlových lodí, 9 bitevních lodí (3xYamato), 4 bitevní křižníky, 14 těžkých křižníků, 25 lehkých křižníků, 8 skupin ponorek, 34 skupin torpédoborců a 17 transportních lodí.

Chmurné vyhlídky?

Japonsko stojí v současné době proti ekonomické síle spojenců, která představuje téměř 460 IC, samotné Japonsko tak převyšují více než 3x. IC japonských spojenců (Mandžudsko, Vnitřní Mongolsko, Sinkiang a Nacionalistická čína dosahuje úrovně 130IC). Z hlediska surovin je v současné době Japonsko prakticky soběstačné. Z vojenského hlediska je situace následujíci Francie, Velká Británie, Kanada a Austrálie disponují 213 divizemi plus přibližně dalšími 20-30 od dalších spojenců proti 134 japonským divizí a 104 divizím jeho spojenců. Na moři je situace taková, že proti 134 japonským plavidlům stojí 169 plavidel britských, 50 francouzských, 22 kanadských a 22 australských. Co se letadlových lodí týče, tak zde panuje parita 5:4+1, nicméně v eskortních letadlových lodích má Japonsko naprostou převahu 10:1. Bitevních lodí jen francouzsko-britské straně 16 (12+4) proti japonským 9. Nutno dodat, že Francie přišla o 2 bitevní lodě (Oceán a Bretagne) již před čase (na konci roku 1940). Co se ponorek týče, tak proti 8 skupinám ponorek japonských, stojí na britské straně 10 a na francouzské dokonce 15 skupin ponorek. Co se letectva týče, tak proti 12 japonským, 5 čínským a 4 mandžudským perutím, stojí 44 perutí britských, 5 kanadských, 5 australských a 2 francouzské (francouzské letectvo bylo prakticky celé zničeno dobytím Hanojského a Saigonského letiště). Tzn. 21:56.
Japonské císařství, potažmo Říše Vycházejícího Slunce a její spojenci stojí tak proti téměř
dvojnásobné hospodářské převaze Spojenců a více než dvojnásobné vojenské převaze Spojenců na moři i ve vzduchu, pouze v pozemním vojsku si doposud převahu udržuje Japonsko a jeho spojenci.
Ve světle těchto údajů vládne v Tokyu poměrně chmurná nálada a vzájemné sebeobviňování, z toho, kdo je vinen tímto chmurným stavem. Zatímco lidé kolem leteckého maršála Yamashity jsou přesvědčeni, že nebýt šílených plánů admirality (výstavba superbitevních lodí) a požadavků pozemního vojska, mohlo Japonsko vybudovat solidní letectvo a nyní by tak nemuselo čelit takové převaze, tak lidé kolem ministra zbrojní výroby Shody Kazueho tvrdí, že vše je dáno tím, že se od roku 1936 nepodařilo doposud řádně realizovat program výstavby zbrojních podniků. Samotný císař Hirohito, pak všem připoměl, že nebýt invaze do Nizozemské Indonésie, tak by tato situace vůbec nemusela nastat. Případně stačilo počkat dokud nevypukne válka v Evropě což by Británii a Francii zaměstnalo na dostatečně dlouho. I přes všechny neúspěchy však (jak připoměl božský císař) však stále japonská armáda postupuje a námořnictvo potápí nepřátelská platidla jak na běžícím pásu. Navíc USA stojí mimo válku a úroveň jejich izolacionismu je dostatečnou zárukou toho, že dokud samotné Spojené státy někdo nenapadne, sami válku nevyhlásí, ani se nepřidají ke Spojencům.


Závěrečná poznámka autora:

No tak tu máme rok 1941 a nezdá se, že by se mi nějak zvlášť nedařilo, i když závěrečné statistiky mluví proti mě. No každopádně ovládl jsem Čínu i Indočínu a Indonésii a zatím se daří. Pokud USA jsou mimo válku a s vysokým izolacionismem nemám se čeho bát, snad jen, že mi SSSR (vztahy -200) vyhlásí válku. Ani pakt o neútočení s ním nemám (nedošlo k eventu Battle of Khalkin Gol). Tak či onak si myslím, že pokud se mi do cesty nepřiplete SSSR, tak mám ještě dost vysoké šance na dokončení záboru Indie a dalších oblastí v jižním pacifiku a Indickém oceánu (např. Austrálie). Snad mi Německo pomůže a vyhlásí válku spojencům či aspoň SSSR, který tak bude zaměstnán.

Uživatelský avatar
Gen.Erwin Rommel
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1576
Registrován: 07 úno 2006, 21:52
Bydliště: Hradec Kralové a Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Gen.Erwin Rommel » 05 úno 2009, 19:40

Nesmis zapomenout ze plno divizi jak letectva tak namorncitva drzi spojenec v Evrope. Prece jen tam je ve valce S Osou :wink: Takze si myslim ze v Pacifik umas spis prevahu nad spojencem nez on nad tebou :wink:

Uživatelský avatar
hadour
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 733
Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od hadour » 05 úno 2009, 20:50

bez screenu je report o ničem...

Uživatelský avatar
Gen.Erwin Rommel
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1576
Registrován: 07 úno 2006, 21:52
Bydliště: Hradec Kralové a Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Gen.Erwin Rommel » 05 úno 2009, 20:53

Tak o nicem neni. Ja kdyz sem si to cetl tak sem si to predstavoval. Jako bez screenu to jen nema stavu ten report

Uživatelský avatar
Maykl
Četař
Četař
Příspěvky: 51
Registrován: 11 úno 2006, 11:40
Bydliště: Žilina, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Maykl » 05 úno 2009, 22:25

Moja skúsenosť s Japonskom je taká, že pokiaľ nie si vo vojne s USA tak nebudeš mať rovnocenného súpera v Ázii a Austrálii. Problém vždy nastane po vstupe USA do vojny, to sa dá vydržať tak pol roka a potom prídu prvé neúspechy. Po menších neúspechoch nakoniec príde k strategickým porážkam. Takže podľa mojich skúseností, vyvaruj sa vojne s USA a možno sa dožiješ víťazstva. Alebo som ja sráč keď to nedokážem vyhrať, ale to si nepripúšťam. 8)

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Vals » 05 úno 2009, 22:33

Nebo proveď invazi hned v roce 1936... invaze Midway-Hawai-Los Angeles a následný úprk na východ, na první odpor narazíš při troše obratnosti až po překonání Skalistých hor a než vyrobí dostatek divizí na účinnou obranu, tak je zatlačíš přes pláně až ke Skalistým horám... a pak máte zhruba stejně PK, akorát, že ty máš výhodu lepšího startu a můžeš je utahat i v materiální bitvě.

Vyzkoušeno, žádné zvíře neutrpělo při zkouškách újmu.

Uživatelský avatar
Gen.Erwin Rommel
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1576
Registrován: 07 úno 2006, 21:52
Bydliště: Hradec Kralové a Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Gen.Erwin Rommel » 05 úno 2009, 23:38

Vals píše:Nebo proveď invazi hned v roce 1936... invaze Midway-Hawai-Los Angeles a následný úprk na východ, na první odpor narazíš při troše obratnosti až po překonání Skalistých hor a než vyrobí dostatek divizí na účinnou obranu, tak je zatlačíš přes pláně až ke Skalistým horám... a pak máte zhruba stejně PK, akorát, že ty máš výhodu lepšího startu a můžeš je utahat i v materiální bitvě.

Vyzkoušeno, žádné zvíře neutrpělo při zkouškách újmu.
To uz neni vono :D
Staci rychle znicit Cin ua pak prevalcovat brity v Indii :wink:

Masata
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 280
Registrován: 15 lis 2007, 20:29

Pokračování - Říše nad níž slunce zapadá?

Příspěvek od Masata » 13 úno 2009, 18:13

POKRAČOVÁNÍ:

Úvod:

Říši Vycházejícího Slunce jsme opustili k 1.3.1941, nyní tedy budu popisovat události roku 1941.

Vojenské operace 1.3.41-8.5.41

Operační oblast JIHOZÁPAD (Papua-Nová Guinea)

Poté co se podařilo vyšachovat australské loďstvo tím, že se ho podařilo admirálu Nagumovi zablokovat v australském přístavu Dutch Harbour, byla zahájena z Nizozemské Indonésie operace proti australské Papui-Nové Guinei. Postupně se podařilo obsadit sever ostrova včetně centrálního pohoří, za krátko se australané drželi již pouze v Port Moresby. Nicméně s ohledem na fakt, že proti 5 japonským tu stálo na 11 australských divizí, nebylo možné vzít Port Moresby přímím útokem. Patová situace vynucená též silnou přítomností britského svazu, jenž se přesunul z oblasti Cejlonu právě sem slibovala si dlouhého trvání.

Operační oblast JIHOVÝCHOD (Barma)

Zde se v průběhu března-dubna podařilo dosáhnout za pomoci 41 čínských divizí rozhodujícího vítězství, když byli britové z Barmy kompletně vytlačeni do Indie, kde se jim však podařilo postup japonsko-čínských vojsk zastavit. Největší ztráty však zaznamenali Francouzi jež přišli na severu Vietnamu o 11 pěších divizí, Britové pak ztratili na 7 pěších a 1 tankovou divizi.

Zprávy ze světa:

S ohledem na stále trvající pasivitu Německa, které si užívá mírových časů se v Evropě neudálo nic zvláštního, totéž platí o zbytku světa.

8.5.1941 DEN ZATMĚNÍ SLUNCE

Brzy ráno dne 8.5.1941 překročila sovětsko - mongolská armáda hranice Mandžudska a Číny, odpoledne bylo Tokio stroze informováno sovětským vyslancem, že obě země se nacházejí ve válečném stavu.

Operace v Číně a Mandžudsku do 11.9.1941

Už odpočátku bylo jasné, že Říše vycházejího slunce se bude v této válce zaměřovat na defenzívu a nebude schopna vést příliš mnoho útočných operací. Proti sovětským (zde nasazeným) 220 divizím mohlo Japonsko jen horko těžko vyčlenit na nějakých 30 vlastních a 60 spojeneckých divizí (Mandžudské, Čínské a Menkugské). Po počátečním obrovském náporu sovětských vojsk byla prakticky kompletně proražena linie na řece Amur, do Menkugkua vtrhli z Mongolska jízdní divize a Sinkiang byla vystaven úderu 30 divizí. Japonská vojska urychleně zahájila protiúder ve směru Vladivostok, kde vylodila 6 divizí a dalších 6 udeřilo z oblasti Koreje. Sovětská flotila (1xBB,2xCA a 6xDD + 10xSS) která se pokusila prorazit z dobytého Vladivostoku byla prakticky celá zničena, do přístavu v Magadanu uprchli pouze 4 ponorky a 2 torpédoborce. Po tomto vítězství se podařilo obsadit celou oblast sovětské dálně-východní oblasti na jih od řeky Amur. V Mandžudsku se mezitím podařilo kompletně obnovit hranici a zahájit útok do Mongolska, nicméně v červenci se podařilo SSSR anektovat Sinkiang a japonsko-čínská armáda mohlo pouze svou přítomností na čáře Tibet-Mongolsko mohla zablokovat jeho další postup.

11.9.1941 (přesně 60 let před útoky teroristů na WTC) :D vstoupili USA do aliance s VB+FR

Od tohoto dne vede Japonsko válku proti prakticky všem svým sousedům (vyjímkou je Tibet) v Evropě je stále klid a Německo nevyvíjí žádnou aktivitu.

První vojenskou operací byl japonský útok na ostrov Guam a Brity držený Tinian, který se zdařil. Na moři pak došlo ke střetu IJ.Navy s US.Navy nedaleko Filipín, ke dnu klesly dvě letadlové lodě Saratoga a Essex, poté americká flotila uprchla do Manilli. Japonská vojska se vylodila na severu Filipín v polovině října. Invaze byla úspěšná a po obsazení Manilli (2.11.) došlo k dalšímu boji na moři, a kde dnu šlo na 6 amerických křižníků, 5 torpédoborců a 2 bitevní lodě, japonské námořnictvo pak ztratilo v této dvou denní bitvě letadlovou loď Zuikaku.

Do konce roku se podařilo obsadit Filipíny, Midway, dokončit tažení proti Port - Moresby, obsadit Rabaul a okolní ostrovy. Dále se podařilo anektovat Mongolsko a vytlačit Sověty z oblasti Sinkiangu.

Statistika:

Divize: cca 1050 nepřátelských divizí proti 200 japonským a 150 spojeneckým divizím.
IC: cca 1000 IC proti 300 IC Japonska a jeho spojenců.

Příště rok 1942

POZN: Jestli brzo Němci nevyhlásí válku Sovětům, tak nevím, nevím.

Phext
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 24 led 2007, 20:08
Bydliště: Ostrava

Re: Pokračování - Říše nad níž slunce zapadá?

Příspěvek od Phext » 14 úno 2009, 09:44

POZN: Jestli brzo Němci nevyhlásí válku Sovětům, tak nevím, nevím.

jestli Němci vyhlásí válku SSSR tak se dostanou za Ural v pohodě. pokud se nepletu všechna rudá armáda jde po tobě.

Masata
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 280
Registrován: 15 lis 2007, 20:29

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Masata » 16 čer 2009, 01:52

ROK 1942

Takže, po delším čase jsem se dostal ke kompu a mohl jsem si zase vklidu zahrát, chtěl jsem si dát Německo, když jsem objevil tento zajímavý save, takže když jsem ho otevřel, vzpoměl jsem si na tento rozepsaný report - proto tedy budu pokračovat.

V lednu (hned zkraje) bylo nejvyšším japonským velením rozhodnuto, že dalším cílem, který bude nutno v dohledné době zlikvidovat bude Austrálie. Operace dostala krycí název SHUSUI (Seknutí mečem). Byla vytvořena armádní skupina "Austrálie" složená ze 2 mechanizovaných, 5 jízdních a 9 pěších divizí, které měly být postupně vyloděny na Australském pobřeží v okolí hlavních měst. Operaci předcházela zvýšená aktivita válečného loďstva a letectva s cílem vyčistit moře v bojové zóně.

MONGOLSKO-AMURSKÁ FRONTA

Do počátku března byl poměrně klid, nicméně v dubnu byla zahájena ze strany čínsko-japonských sil operace Nefritový drak s cílem zlikvidovat kompletně Mongolsko. Do operace bylo vrženo na 39 čínských a 8 japonských divizí proti nimž stálo na 59 divizí nepřítele, část těchto divizí (vedených maršálem Žukovem) bylo obklíčeno v Bayan Tyumen a zničeno, dle odhadů tak RA mohla odečíst na 19 divizí ze svého stavu, a tím se početní převaha přehoupla na stranu čínsko-japonských sil. V polovině května se podařilo ovládnout celé Mongolsko a připojit jej ke státu Mengukuo (Mongolsko-ale to správné :-)) a rozmístit síly na sovětské straně hranice. Nicméně z důvodu vysoké početní převaze soupeře v oblasti Tannu-Tuva (tuvinská republika) nebylo možné tento ministáteček anektovat a čínsko - japonské síly tak přešly do statické obrany v oblasti od afgánských hranic až po ústí řeky Amur.

BARMA

Britsko - francouzsko - jihoafricko - kanadské oddíly se v polovině dubna rozhodly zaútočit na japonské jednotky rozmístěné v oblasti provincie Mandalay, kterou protínala (prakticky svislá linie od čínských hranic až po moře) bojová fronta. Po těžkých bojích a díky včasnému zásahu letectva se podařilo tuto hrozbu neutralizovat a způsobit nepříteli těžké ztráty. Asi 5 divizí bylo zničeno japonským letectvem v průběhu bojů, po té se tato nepřátelská armáda ztáhla do výchozích pozic, kde zůstala.

AUSTRÁLIE A NOVÝ ZÉLAND

Díky předcházejícímu úsilí námořnictva a letectva mohla operace SHUSUI proběhnout zcela nerušeně a v klidu, během tří následujících měsíců počínaje 15.dubne byly Nový Zéland i Austrálie postupně obsazeny a anektovány, zničeno bylo na 21 australských a 7 novozélandských divizí. Souběžně s obsazováním tohoto kontinentu se podařilo "doobsadit" zbylé britské, francouzské, americké a australské ostrovy v oblasti včetně Fidži. Po obsazení Dutch Harbouru se pokusila australská flotila (4xCA, 2x CVL, 5xCL, 11x DD a 8x SS) prorazit z obklíčení a utkala s IJN 1.Carrier Task Force pod vedením velkoadmirála Isoroku Yamamota jehož flotila tu australskou naprosto deklasovala, pro pořádek uvádím, že IJN 1.CTF tvořily tato plavidla: 4x CV (3lvl. s 5lvl CAG) 2xShBB (yamato a musashi) a 6x DD (5lvl).

KVĚTEN - Bitva u Komandýrských ostrovů

Hlídkující IJN 1. Surface Action Group tvoření 2xCV (5lvl) 2xShBB, 2xBB (3lvl) 3x CA (4lvl), 3x Cl (5lvl) a 6x DD (2lvl) byl v oblasti Komandyrskoje Island napaden loděmi US Navy, podle zpráv se jednalo o 4 letadlové lodě (Enterprise, Yorktown, Wasp a Bunker Hill), 2 bitevní lodě třídy North Carolina, 4 křižníky a 15 torpédoborců. Svaz nepřátelských plavidel patrně vyplul z Havajských ostrovů. Samotná bitva trvala 3 dny a z japonské strany se do ní zapojilo též letouny námořních bombardérů startujících z nedalekého Etorofu a dále IJN 3. CTF (ve výstavbě) tvořený letadlovou lodí Shokaku, 1 bitevní lodí. 3 lehkými křižníky a 5 torpédoborci. Bitva byla nakonec vítězná. Potopeny byly letadlové lodě Enterprise a Wasp, dále by těžce poškozeny obě bitevní lodě soupeře, jež následně zničili námořní bombardéry startující z ostrova Midway.

LÉTO - Reorganizace Říše

S ohledem na rozpínající se území bylo rozhodnuto, že některé oblasti Impéria dostanou autonomií, proto byly vyhlášeny státy Sarawak a Indočína, současně s tím byl celý Malajský výběžek na jih od Siamu věnován siamské spojenecké vládě, jedinou vyjímkou byl Singapur, jež se stával stále důležitější základnou pro japonské síly operující v Indickém oceánu.

Podzim - HAVAJSKÉ OSTROVY

Přes silnou obranu (5 divizí na každém ostrově a 10 přímo v Pearl Harbouru) se díky totální námořní blokádě, těžkému bombardování a nasazování až 12 divizí nám. pěchoty do útoku podařilo tyto ostrovy do konce listopadu obsadit. Všechny nepřátelské divize a 6 perutí nepřátelského letectva zde byly zničeny. Americká flotila se s ohledem na silnou japonskou námořní přítomnost nepokusila ani o narušení blokády.

Konec Roku 1942 - ZÁVĚREČNÝ PŘEHLED

Ekonomika:

IC 174/120

Supplies 50k (+22 denně)
Energy 78k (+144 denně)
Metal 12K (+ 4 denně)
Rare 25k (+ 27.5 denně)
Money 1220 (+1.09 denně)

Manpower 1255 (+ 1.1 denně)


Pozemní vojsko:

90 pěších divizí (všechny vybaveny dělostřeleckou brigádou) = 6 armád po 10 divizích + 10 sborů po 3 divizích
30 jízdních divizí (všechny vybavy AA brigádou) = 10 sborů po 3 divizích
30 posádkových divizí (všechny vybaveny ženijní brigádou) = nejsou organizovány do svazků vyšší úrovně vždy jedna v dané provincii
10 horských divizí (vybaveny ženijní brigádou) = 5 sborů po 2 divizích
10 tankových divizí (vybavený brigádou mobilního dělostřelectva) = organizovány v 10 sborech společně s mechanizovanou a motorizovanou divizí (1 mech. sbor = 1 Tanková divize, 1. mot. divize a 1. mech. divize)
7 motorizovaných divizí (vybavený brig. mob. dělostřelectva - dále jen BMD)
5 mechanizovaaných divizí (vybaveny BMD)
15 divizí nám. pěchoty (vybaveny raketovou brigádou) = organizovány ve 3 armádách po 5 divizích
3 divize HQ (bez příd. brigád) = jsou součástí 3 armád složených z pěších divizí
2 výsadkové divize (brig. dělostřelecká) =1 výsadkový sbor - momentálně umístěn v Mandalay
CELKEM - 172 divizí

Letectvo:

8 stíhacích perutí (interceptor 4)
8 taktických bombardovacích perutí (4 lvl.) se stíhacím doprovodem (3. lvl)
6 perutí nám. bombardérů (2 levl.) se stíhacím doprovodem (3.lvl)
2 perutě transportních letounů

Námořnictvo:

7 Letadlových lodí
11 eskortních letadlových lodí
6 bitevních a 4 superbitevní lodě
15 těžkých a 30 lehkých křižníků
40 torpédoborců
20 ponorek
20 transportních lodí

ORGANIZACE A LOKALIZACE NÁMOŘNÍCH SIL:

1. Carrier Task Force (4x CV, 2x ShBB, 6xDD) - umístěn v Pearl Harbouru (velitel Yamamoto)
2. Carrier Task Force (2x CV, 2x CVL, 2x CA, 6x DD) - umístěn v Singapuru
3. Carrier Task Force (1x CV, 1x CVL, 4x CA, 3x CL, 3x DD) - na konci roku reorganizován, stále ve výstavbě (umístěn v Tokyu)

1. Surface Action Group (2x ShBB, 2x BB, 2xCVL, 3x CA, 3x CL, 6x DD) - umístěn na Rabaulu (velitel Naguma)
2. Surace Action Group (4x BB, 2x CVL, 3x CA, 3x CL, 6x DD) - umístěn v Pearl Harbouru
3. Surface Action Group (2x CVL, 3x CA, 3x CL, 6x DD) - ve výstavbě, v průběhu příštího roku obdrží 4x BC typu 5. (umístěn v Singapuru)

1. Light Carrier Operational Group (2x CVL, 3x CL, 7x DD) - (umístěn v Rangúnu)


ODHAD do budoucna:

Osobně očekávám, že RA přejde v krátké době, po skončení zimního období do útoku, odhaduji že to bude na frontě proti Mongolsku, kde má umístěno na cca 112 divizí a na frontě proti řece Amur (88 divizí), naopak v oblasti Sinkiangu má pouhých 21 divizí. Proti těmto silám stojí na 30 japonských a 90 čínských divizí. Poměr je tedy 221:120.
Britové mají v na Bangladéšské frontě na 32 vlastních a 14 spojeneckých divizí, proti mým 30 divizím podporovaných dalšími 44 čínskými divizemi. Zde vážnější operace neočekávám. Co se týče američanů, tak ti disponují momentálně 88 divizemi, takže jediné co očekávám jsou občasné výsadky.


POMĚR SIL:

Námořnictvo:

Japonsko + spojenci = 198 plavidel
Spojenci = 599 plavidel
Poměr sil: 1:3

Letectvo:

Japonsko + spojenci = 36 perutí
Spojenci = 134 perutí
Poměr sil = 1:4

Pozemní síly:

Japonsko + spojenci = 366 divizí(172 JAP, 180 CHIN, 14 ostatní)
Spojenci = 244 divizí
SSSR = 471 divizí
Spojenci celkem: 715 divizí
Poměr sil: 1:2


Tak to by bylo, příště rok 1943.

PS: NĚMECKO STÁLE NEVÁLČÍ, TAKTÉŽ ITÁLIE!!! (TO JE K VZTEKU)

Uživatelský avatar
Monthy1990
Praporčík
Praporčík
Příspěvky: 454
Registrován: 10 pro 2008, 19:45
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Monthy1990 » 16 čer 2009, 12:45

moc dobrý report,jsem zajímavý jestli dokážeš porazit všechny ty kolosy proti kterým stojíš...
Hasta la victoria siempre

El Magnifico
Rotný
Rotný
Příspěvky: 147
Registrován: 11 led 2009, 18:54

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od El Magnifico » 16 čer 2009, 16:19

na jaku chmaru dávaš k posádkovým divíziam ženijnú brigádu a k jazdectvu AA????!!!!????

Uživatelský avatar
Monthy1990
Praporčík
Praporčík
Příspěvky: 454
Registrován: 10 pro 2008, 19:45
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Monthy1990 » 16 čer 2009, 16:50

asi aby zvýšl obranu posádkových divizí...jestli je používá při obraně před výsadky tak to dává smysl
Hasta la victoria siempre

Masata
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 280
Registrován: 15 lis 2007, 20:29

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Masata » 16 čer 2009, 22:04

Jen na úvod - tohle není report (páč ještě nemám odehranej celej rok 43) jen spíše odpověď na předchozí reakce

Pravda je, že brigády u jednotek moc neřeším. Často když hraju tak všechny pěší a horské divize vybavuju prostě Art. brigádou, všechny mot, mec a tank. zase self propelled art. Jde mi hlavně o firepower, víc mě nezajímá, co se týče, posádkových divizí, tak když je chci na snižování partizánů tak samozřejmě MP, když je chci na obranu ostrovů (tento případ) tak ženijní, protože je levná a dává tuším +5 do obrany, což není až tak úplně k zahození, nicméně exponovaná místa (Havaj) mám pokrytá hlavně běžnými jednotkami, protože proti silnějšímu výsadku ta jedna divize nestačí.

Jinak, jsem teď v prvních měsících roku 43 a už jsem v duchu odepsal celou pevninskou asii, nevěřím, že Sověty odrazím, to by na ně museli vlítnout Němci, a to se bohužel nejspíš nestane, rád bych se bránil v Koreji na řece Yalu, kde buduji opevnění a AA baterie, aktuálně jsou na pevnosti tam na 5-6lvl, je to v horách a když nasadím horské divize, tak snad mám šanci, osobně mám tu zkušenost, že AI neútočí na 10 lvl pevnosti osazené nějakou tou army. Čínu nejspíš neubráním, snad se mi podaří udržet Siam, Indočínu, Barmu a Singapur...ale nevím, SSSR vyrábí teď divize jak blázen a až na mě s nimi v létě vlítne (hádám, že použije tak na 300 divizí, zatímco 200 nechá na hranicích s Německem), tak jsem v háji. Tech týmy mi nestíhají držet ve všem krok, už se projevuje to, že nemám úplně vyupgradované některé jednotky (např. horskou pěchotu mám furt jen na III lvl (rok 41), doprovodné stíhače dokonce jen na 1lvl a obecně je letectvo mou největší slabinou.

Co se týče mých odhadů, tak si myslím, že na moři jsem schopen odrážet ještě tak rok možná dva američany, pak se to začne komplikovat. Naštěstí nejbližším jejich přístavem je San Francisko, takže jejich tažení začne nejspíš na Havaji a tam je čekám, v Pearl Harbouru už jsem začal stavět nám. pevnosti. Co se týče pozemní armády, tak pokud se mi podaří zúžit frontu (na tři provincie v Koreji a na cca 6 provincií v Indočíně proti severu) tak si myslím, že dokážu další ofenzivy SSSR držet na čas v mezích, průšvih je Čína tu v případě soustředěného útoku nemám šajnu uhájit, ale na druhou stranu AI umí i "mile" překvapit. Štve mě to Německo, co vůbec nebojuje, všichni jdou jen do mě a už mi např. několikrát málem zničili letadlové lodě, vždyť ten můj IJN 1.CTF co má 4 letadlovky měl po jedné z bitev všechny na 15-25% strengh, takže to bylo o fous, půl roku pak byli v opravě. Vůbec nezmiňuju to, že právě některé svazy mají sílu tak na 70-80% protože je prostě nemůžu nechávat v opravách a musím je mít furt na moři. Jestli budu mít štěstí, tak se mi dovyrobí dalších 5 letadlovek a budu trochu v suchu, ale myslím, že to je jen dočasné, už pro jistotu opevňuju Okinawu i Iwojimu. V samotném Japonsku pak má 10 provincií úroveň AA na maximu a v současné době to dovybavuju radary.

Ještě k těm brigádám u jezdeckých divizí, těch mám 30 v deseti sborech po třech. Já je totiž používám (v současné době, kdy už kavalerie prostě nestačí na náročnost bojů) jako mobilní protivzdušné jednotky. Např. v Pearl Harbouru mám celý jízdní sbor, který svou AA chrání i tu posádkovou divizi.

Strategická úvaha:

Co se týče pacifiku, tam jsem v podstatě vyhrál. Nepřítel (USA) může operovat pouze z pevninské Ameriky, takže mé jednotky jsou naprosto mimo dolet jeho letounů. Co se týče britů, tak ti jsou až v Indii a tam to zatím tak nějak jde. Co mi chybí a to vyrázně jsou stíhačky, 8 perutí je naprosto nedostačujících, do konce roku 43 bych počet Interceptorů rád zvýšil z 8 na 12 a počet Fighterů z 0 na 8 (už mi dost dlouho chybí dálkové stíhačky, protože velikost provincií a vzdálenost letišť jsou velké). Snažím se taky budovat nějaká ta letiště, ale spíše na ostrovech, abych mohl vést v Pacifiku "hloubkovou" obranu proti USA, co se týče Číny...tak tam se nezbývá než modlit, že AI to nějak zmrší a co se týče Indie a britů, tak tam díky džungli a nízké infrastruktuře jsem to vždycky zatím "nějak" zkoulel. Hodně mi taky pomáhá to, že jsem neobsadil Tibet, to mi výrazně zkrátilo frontu. Ta je tak proti britům jen ve 3 provinciích v Sinkiangu a tuším dalších 3 v Bangladéši.
Jediné co mě vysloveně zneklidňuje je případný pád Číny do rukou Sovětů (taktéž SInkiangu a Mandžudska), to by bylo velice nepříjemné, i když čínské divize (jako exp. sbory) by mě nejspíš zústaly (takto ovládám celou čínskou armádu). Ty bych pak koncentroval jednak v severním Vietnamu a jednak v Koreji, totéž platí o mandžudských a mongolských jednotkách. Hlavně musím udržet Indonésii kvůli rare materiálům, energii i ocel můžu dovážet z německa, ale bez rare materiálů bych byl "hooodně" v řiti. Hádám, že tak -30 denně bych měl což je při mých 25 000 rare v zásobách tak na 800 dní což jsou asi dva roky...jenže já bych rád vydržel do konce...a to je dalších 10 let!

LordBoris
Nadrotmistr
Nadrotmistr
Příspěvky: 237
Registrován: 24 led 2008, 18:15
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od LordBoris » 17 čer 2009, 12:48

jenom upozorním, že takovéto úvahy se mohou vymstít :D. AI totiž nezná něco jako dosah lodí, a z USA se ti vylodí klidně v Indii :). Hajzl
"Maybe tokyo hotel it's not the best band of history, but it's much better than metallica, c'mon the songs of metallica have no sence."
Obrázek

Uživatelský avatar
Thiler
Nadporučík
Nadporučík
Příspěvky: 1338
Registrován: 07 srp 2006, 17:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Thiler » 17 čer 2009, 20:22

s Guamu nedosiahne tam ? :D
I am Free

Uživatelský avatar
Lajgor
Nadporučík
Nadporučík
Příspěvky: 1357
Registrován: 24 bře 2009, 13:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Empire of Rising Sun-Říše Vycházejíciho Slunce

Příspěvek od Lajgor » 18 čer 2009, 08:49

LordBoris píše:jenom upozorním, že takovéto úvahy se mohou vymstít :D. AI totiž nezná něco jako dosah lodí, a z USA se ti vylodí klidně v Indii :). Hajzl
Jo to znám jednou jsem si ze zvědavosti přehodil na vnitrozemský stát a i když neznal výrobu dopravních lodí ani neměl přístav vyráběl transporty jako drak :roll: Vůbec sem to nepochopil :D
"Má li moje říše zemřít, zemřu s ní!" [Konstantin XI.]

Christian Soren Lajgor - Konseilspræsident Jeho královské milosti Christiána IX. Německo 1866 Obrázek
Verrasion Lajgorion - první mág Gnómské rady a Velký řemeslník HETHARIA Obrázek
Lajgoron z Dolu - druhý purkmistr Dolských měst Hetharia založení Kalwenu Obrázek
Georgio L. Manin - dóže benátský ITÁLIE 1796 Obrázek
Kandrael Ithalasion - Lord kapitán Šerých plášťů HETHÁRIE 5 Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Reporty z Hearts of Iron 2“