Radil jsem etiopskému císaři [Reportové léto]

Reporty z multiplayer her hráčů po Hamachi pro Hearts of Iron 3.

Moderátoři: Vals, gameart

Schulmi
Četař
Četař

Radil jsem etiopskému císaři [Reportové léto]

Příspěvek od Schulmi » 18 črc 2018, 14:02

Zdravím čtenáři,
po docela dlouhé době jsem se rozhodl sepsat další report z HOI3. Konkrétně jde o modifikaci Black Ice 8.4. Proč právě Habeš? Možná proto, že od začátku jste ve válce. Tady bojujete s tím, co je k dispozici. Žádné plánování, žádná příprava. Možná i proto, že kvalitativní rozdíl mezi Itálií a Etiopským císařstvím by mohl být jen stěží větší. Je to výzva a já mám rád výzvy. Všechny své jednotky si ovládám ručně, proto hrávám hlavně za menší státy. Úroveň mám nastavenou na normal, povolené osobnosti i invaze. Přeji pěkné počtení!

Ahoj, jmenuji se Jan Stařík a zde je můj příběh. Do Afriky jsem odjel na počátku třicátých let, tedy v době, kdy začaly první obchodní styky mezi Československem a Etiopským císařstvím. Můj strýc, velevážený obchodník si mě najal jako instruktora a zbraňového experta. Jako bývalý legionář jsem se jen protloukal životem a tak jsem vzal dalšímu dobrodružství za vděk. Obchody kvetly a já se měl v Habeši jako prase v žitě. Ale nic netrvá věčně…

Obrázek

V polovině 30. let byla Etiopie spolu s Libérií posledním samostatným státem černého kontinentu. Tehdejší Evropa na Habeš pohlížela náležité svrchu. Pro Francouze šlo o „druhé Maroko“ (samozřejmé před jeho ovládnutím Francií): necivilizovaný pseudostát se slabým vladařem, bez škol. se středověkým soudnictvím a s armádou, která vlastně sestává jen z různých band. V Británii se o Habeši nemluvilo jinak než jako o „zemi otroctví“, což byla narážka na stale ještě velmi rozšířené otrokářství. A pro Italy, kteří se rozhodli Habeš připojit ke svému východoafrickému impériu, šlo „o poslední nerozřešený problém Afriky“. Evropané se shodovali na tom, že z moderních vymožeností lze v Etiopii nalézt pouze to, co je importováno ze zahraničí.

Obrázek

Konec roku 35 a začátek druhé války o Habeš mě zastihl v mém domě v Addis Abebě. Právě ten pozdní listopadový večer všechno změnil. Císař Haile Selassie mě povolal do svých služeb. Stal jsem se jeho rádcem, později jediným a nejvyšším rádcem. Počáteční postup Italů byl nebývale rychlý a brutální. Sám Haile usoudil, že jeho taktické znalosti na zastavení Italů nestačí. Jeho armáda potřebovala moderní a neotřelé způsoby. Jediný, kdo v této části světa dokázal fašistům zatopit, jsem byl já. Samozřejmě jsem na tom nebyl tratný…

Obrázek
-----------------------------------------------------------------
Tak tohle byl úvodní part, musel jsem ho sepsat, abych se dokopal psát dál. Jinak bych zjistil, že je polovina srpna, hru mám skoro odehrátou a nenapsal jsem ani čárku. Však to určitě taky znáte :D . Jednotlivé díly budou mapovat vždy období přibližně roku - dvou. Podle zajímavých událostí. Čau a šáteček
Pokračování příště
Naposledy upravil(a) Schulmi dne 20 črc 2018, 15:36, celkem upraveno 1 x.

Schulmi
Četař
Četař

Re: Radil jsem etiopskému císaři [Reportové léto]

Příspěvek od Schulmi » 18 črc 2018, 19:30

Part I. - Oštěp proti tanku?!

Obrázek

Habešskou armádu tvoří téměř výlučně jen jednotky nepravidelné armády. Kmenoví bojovníci, příšerně vyzbrojení. Nezřídka jsou v jejich rukou k vidění střelné zbraně s nabíjením zepředu nebo dokonce oštěpy či luky. Prvořadým úkolem bylo sestavit vědeckou skupinu, která by pozvedla úroveň armády. Rád bych řekl, že je naše armáda na úrovni Velké války, ale ona je bohužel někde na konci 19. století. Netrvalo dlouho a celou věc pochopil i velký Císař. Z vězení propouští utlačovanou inteligenci, najímá zahraniční odborníky, vědce a vojenské důstojníky. Dobrodruzi se příliš nehrnou, jsme rádi za každého muže a každou materiální pomoc.

Obrázek
Naší armádě chybí i naprosto základní znalosti taktiky.

Obrázek
Armáda někde na úrovni Prusko-rakouské války.

Obrázek
Medicína je jediným vědním odvětvím, které je alespoň částečně rozvinuté.

Armáda je tvořena 22 pěšími divizemi, vesměs nepravidelné armády. Na druhou stranu místní bojůvky dokonale zají terén, jejich obrana v horách je vynikající a spotřeba zásob malá. Velkým problémem je naprostá absence těžkých zbraní. Císař pro vojenské účely zabírá několik manufaktur a snaží se mě přesvědčit, že jsou to továrny. Nezbývá mi, než se tvářit, že mu věřím a doufat, že se naše děla při první střele neroztrhnou vejpůl.

Obrázek
Modernizace armády - prvořadý cíl.

Obrázek
Těžké zbraně nebo důstojnictvo naprosto chybí.

Okamžitě po svém nástupu do funkce reorganizuji obranu. Armáda je rozdělena na dvě části. Severní část, jenž dostala za úkol zakopat se v horách při hranicích s Eritreou a jižní část, jenž bude bránit tzv. Somálskou frontu. Na jihu opouštíme pouštní provincie. Přeskupujeme jednotky a stahujeme do jižních hor část kmenových bojůvek ze severu. Mám v plánu vést ústupové boje na modrou linii. Do té doby se mi snad podaří vybavit alespoň jednu divizi na provincii dělostřelectvem. Pak se zakopat a doufat, že Italům prostě dojdou zásoby.

Obrázek

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 20 črc 2018, 10:33

Afrika je pro dva císaře příliš malá! Držím palce
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 20 črc 2018, 11:34

Part II. - Zatím žijeme...

Situace se stabilizovala. Italové útočí do plných, navíc mají problémy se zásobováním. Na severu se nám daří držet provincie Gondar a Tandaho. Zde své odvádí především divize horské pěchoty, již podporovaná dělostřelectvem. Díky své rychlosti slouží jako rychlá podpora v místě, kde je zrovna útok Italů nejsilnější. Do budoucna plánuji divizi rozdělit na dvě. Ale to až s dalším příchodem těžkých zbraní. Jediným územním ziskem na severu jsou dvě provincie, jenž jsme dobrovolně opustili.

Obrázek

Na jižním frontu máme daleko větší problémy. Zde se držíme jen s vypětím všech sil. Italové útočí ze tří provincií a jednotlivé cíle útoku střídají. I vzdálenost mezi provinciemi je zde větší a když k tomu připočtete velmi nízkou rychlost divizí, v horském terénu ještě nižší, posily většinou doráží na úplně poslední chvíli.

Obrázek

Pod své velení jsem dostal jednu celou divizi. Tvoří ji skoro 4 tisíce mužů, ale hlavní silou silou je asi stovka mých osobních žoldnéřů. Místní bojovníci jim dali přezdívku Staříkovi psi.

Obrázek

První dělostřelecké brigády se již zapojily do bojů. V plánu je vybavit každou divizi dělostřelectvem.

Obrázek

Boje na somálských hranicích nekončí. S odřenýma ušima se ale zatím držíme. Duce začíná být značně nervózní.

Obrázek

Další tvrdá bitva o Tandaho. Italové nasazují to nejlepší, co mají k dispozici, tankové divize včetně.

Obrázek

Do konce roku Tandaho padlo, my se však přeskupujeme a plánujeme další obranu.

Obrázek

Ani na jihu není situace příznivá. Všechny naše jednotky pod útokem. Zdá se, že zhroucení obrany je blízko.

Obrázek

Během prvního roku války se nám podařilo postavit šest dělostřeleckých oddílů, další jsou ve výstavbě.

Obrázek

I naše pěchota je již vybavena daleko modernějšími zbraněmi.

Obrázek

Zlepšuje se i taktická znalost domorodých bojovníků.

Obrázek

Je červen 37 a Habeš stále žije. Předpoklady o rychlém vymazání z mapy se ukázaly jako liché.

Obrázek

V srpnu se podařil Italům další průlom. Dál však neútočí. Chybí jim zásoby a palivo, jak se zdá.

Obrázek

Naše zásoby branců se pomalu, ale jistě tenčí. Fašisté momentálně mají asi 1,5x větší ztráty.

Obrázek

Na Nový rok 1938 překvapujeme fašisty útokem. Jejich jednotkám chybí organizovanost. Brzy si vezmeme hararské planiny zpět!

Obrázek

Rok 1937 je za námi. A s ním i dva roky konfliktu, který měl podle předpokladů skončit do dvou měsíců. Nyní je plán jednoduchý. Co nejdříve se připojit ke spojencům a za pomoci Francouzů a hlavně Britů získat svou zemi zpět.

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 22 črc 2018, 09:17

Part III. - Somálská ofenzíva

Samotné dobytí provincie Harar bylo pro morálku armády obrovskou vzpruhou. A také předzvěstí dalšího útoku. Naše armáda je již nyní na velice dobré technologické i taktické úrovni. Zcela jsem obětoval výzkumy v oblasti letectví, moderních tankových sil, námořnictva nebo ženistů. Italové mají problémy, tudíž bych řekl, že volba to je správná.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tlačíme Italy zpět na somálské hranice. Bohužel trochu doplácíme na nízkou mobilitu milic. Často se protivníkům povede do již dobyté provincie přesunout své jednotky. Tím celý boj začíná na novo a postup je velmi zpomalen.

Obrázek

Eritrejský front stojí. Fašisté občas zkusí zaútočit s jednou či dvěma divizemi a jsou rychle odraženi. Velká koncentrace jednotek a nízká infrastruktura horských provincií si u našich soků vybírá svou daň.

Obrázek

Naprostou absenci vzdušných zbraní se snažíme nahrazovat protileteckými brigádami u našich divizí. Jsou levné a relativně účinné. Nově přijaté doktríny plánují vybavit každou divizi AA baterií.

Obrázek

Na severu přichází italský průlom. Špatné počasí snížilo rychlost našich jednotek, posily do Gondaru nedorazily v čas.

Obrázek

Avšak na jih se nám daří o poznání lépe. Milicionáři již stojí na původní předválečné hranici a tlačí se do Somálska!

Obrázek

Průlom! Velký průlom! Osobní garda císaře se probila až k moři. Odřízli tím několik italských divizí. Teď nezbývá, než počkat, až jim dojdou zásoby a vzdají se. Útočit do plných nebudeme.

Obrázek

Po úspěších v Somálsku získáváme tolik potřebné důstojnictvo!

Obrázek

Několik nepřátelských divizí, odříznutých od domovských přístavů, je tlačeno do Afrického rohu.

Obrázek

Heroická obrana nepřátelských milicionářů. Snad bude brzy po všem.

Obrázek

Kruh se uzavírá. Naše jednotky pomalu, ale jistě postupují. Poslední baštou Mussoliniho psů je Mogadišo. Jediný přístav v Somálsku.

Obrázek

V celku bez problémů odzbrojujeme šest italských divizí.

Obrázek

Na druhé straně italského Somálska jsme stále ještě Italy nepřemohli. Je nabíledni, že bez těchto divizí Mogadišo nepadne.

Obrázek

Teprve v listopadu 1939 se nepřátelé vzdávají.

Obrázek

Postup v okolí Mogadiša se téměř zastavil. Naše armáda, původně budovaná jako obraná, má př útocích na nepřátelské obraná postavení značné ztráty.

Obrázek

Stahujeme oprátku. Přesto stále ta stejná písnička. Mobilita. Italové zase asi stihnou provincii obsadit dříve než my.

Obrázek

Teprve v polovině února čtyřicátého roku provincie přechází pod Habešskou správu. Vítězství to bylo ale krvavé. Branci došli...

Obrázek

Vytrvalý tlak na somálské obrané pozice nepolevuje. Ztráty jsou ale značné.

Obrázek

Úplný kolaps fašistických sil v Somálsku je velmi blízko!

Obrázek

Na začátku léta roku čtyřicátého vstupují Habešané do Mogadiša. Domorodé obyvatelstvo je vítá jako osvoboditele. Ztráty Italů jsou obrovské.

Obrázek

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 22 črc 2018, 10:09

Part IV. - Konec Italské východní Afriky

Okamžitě po vítězství v Somálsku přesouváme volné jednotky na Eritrejskou frontu. Díky úspěchům na jihu a kvalitní propagandě v nově zřízeném císařském rádiu se k nám přidává velký počet branců. To na nějaký čas zalepí naše problémy. V plánu je nyní dobýt přístav Assab, na který máme core (ostatně jako na celou Eritreu), dříve než-li Italové vstoupí do války se spojenci. Naše připojení ke spojeneckému bloku je zatím daleko. Itálie již do OSY vstoupila, přesto Etiopii stále přitahuje hitlerovské Německo do své frakce.

Obrázek

Po půl roce bojů a ztrátě 100.000 mužů postupujeme vstříc Eritreji.

Obrázek

Ale pak už to šlo ráz na ráz. Fašistické oddíly vyčerpané předchozími těžkými boji jsou zcela bez organizace a jen před našimi válečníky ustupují.

Obrázek

V březnu 41 vstupuje Itálie do války proti spojencům. Přístav Assab je v císařských rukách a konečná zkáza Italské východní Afrika co by kamenem dohodil.

Obrázek

Na Habešskou stranu se přidává původně italská somálská domorodá milice.

Obrázek

Dubatsové v síle 1300 mužů se okamžitě zapojují do bojů. Nehodlám nechat Britům ani kousek Eritreje.

Obrázek

Je dobojováno. Eritreu si mezi sebe dělí Etiopské císařství a Britské impérium. Britové získávají jen dvě nedůležité provincie. Ono ostatně bezcenná je většina dobytého území. Kromě přístavu a letiště v provinciích Mogadišo a Assab jsme nic nezískali. Žádné zdroje, MP nebo body velení.

Obrázek

Habešská říše zabírá téměř celý africký roh! Vydobytá krví šestiset tisíc padlých bojovníků za svobodu. V porovnání s Italy jde však jen o drobná čísla. Velký den pro Etiopský národ!

Obrázek

Tímto končí válka o nezávislost. Co dál? Připojit se ke spojencům? Bojovat dál jako nezávislý? Nebo to zkusit u rudých? Když na nás spojenci celá ta dlouhá léta káleli? Každopádně teď si dám rok přestávku. Potřebuji nabrat nové brance pro armádu. Doplnit stavy a vybudovat námořnictvo.

Hox
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Příspěvek od Hox » 23 črc 2018, 08:52

Super report :clapping: ale v HOI4 by si to asi neubránil.
Čo sa týka pokračovania, tak nech je to zaujímavé pripoj sa k Sovietom a vyprovokuj vojnu proti spojencom :tssa:
Dnešná pravda je zajtrajší klam.

Jozef Adamovič

pan Ahoj
Major
Major

Příspěvek od pan Ahoj » 23 črc 2018, 21:53

Pěkné. :salute:

Získalo se něco v Somálsku? Jsou tam nějaká core či užitečného jako na severu v Eritreji?
Burgundské vévodství 1419 (aktualizováno 31.08.14)
EUIV: Janovská republika 1444-1821 [DOHRÁNO] (aktualizováno 17.06.15)
Země Samurajů 1936 (aktualizováno 19.05.13)
Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 24 črc 2018, 05:45

Ahoj, díky za komentáře.
Hox píše:
23 črc 2018, 08:52
Super report :clapping: ale v HOI4 by si to asi neubránil.
Čo sa týka pokračovania, tak nech je to zaujímavé pripoj sa k Sovietom a vyprovokuj vojnu proti spojencom :tssa:
Možná to někdy zkusím, ale vzhledem k tomu, že jsem ve své první hře v HOI4 cca dva roky zpátky, vcelku bez problémů ubránil Československo jsem na mladšího bratříčka trochu zanevřel. BI je propracovanější a daleko, daleko složitější. Navíc se přiznám, že jsem hru začínal asi na potřetí, než se mi podařilo přežít první rok - dva. Ale pak, vzhledem k inovaci armády, to již bylo v pohodě. O spojenectví s kominternou pochybuji. Je mi ideologicky vzdálená nejvíc, asi by trvalo dobré 3 roky než bych se k nim přidal a to je již prakticky po válce...

pan Ahoj píše:
23 črc 2018, 21:53
Pěkné. :salute:

Získalo se něco v Somálsku? Jsou tam nějaká core či užitečného jako na severu v Eritreji?
V Somálsku jsme získali hlavně hromadu problémů :D . Aktuálně tam hlídkuje asi pět milicí a další tři hlídají Mogadišo. Jinak platí totéž, co pro celou. Eritreu Krom přístavu a letiště (Mogadišo) jsme nezískali nic. Na provincie nemáme ani core. Ale do budoucna bych chtěl udělat loutku z dobytého území.

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 27 črc 2018, 08:04

Part V. - operace středomořské ostrovy

Po osvobození země od Italů jsem dopřál našim vojskům roční přestávku. Během tohoto roku jsem zakoupil v Británii licenci na stavbu transportní lodě, ta byla na vodu spuštěna v červnu 1942, nedlouho poté došlo k položení kýlu další transportní bárky, tentokráte dle licence z USA. Dlouho jsem rozmýšlel nad politickým směrem, kterým se vydat. Zvítězil nakonec spojenecký blok. Byť je Haileho vláda pravicová, připojení k ose jaksi nehrozilo. Ke komunistům to mám hrozně daleko, sbližování by trvalo někdy do roku 1944-45 a neutrální jsem zůstat nechtěl. Navíc, jsem si říkal, že pokud spojenci vyhají, mohl bych dostat i zbytek Eritreie od Velké Británie.

Obrázek

Dovybavování našich divizí podpůrnými zbraněmi pokračuje. Zatím nám ale nezbývá volná průmyslová kapacita pro přezbrojení jednotek nepravidelné armády v plnohodnotné divize.

Obrázek

Na jaře 1942 stvrzuje císař Haile Selassie svým podpisem připojení Habeše k demokratickému bloku.

Obrázek

Vody středozemního moře kontrolují spojenecké lodě. A tak si můžeme dovolit vylodění na Sardinii. Ta je bráněna jedinou posádkovou divizí. Nepřátelská jednotka byla brzy zničena a ostrov obsazen. Nyní pokračuje přesun našich divizí do středozemního moře. V Cagliari, hlavním sardinském městě, se dostáváme ke zdrojům vzácných kovů. Konečně se náš omezený průmysl rozjede naplno.

Obrázek

Nedlouho po ztrátě Sardinie italská vojska zlomila poslední odpor Řeků. Než však stihnou Obsadit Krétu, vyloďuje se zde Habešská milice a ostrov osvobozuje. Celé vylodění je provedeno z jediné lodi Etiopského námořnictva, jenž dostala na mou počest jméno České moře.

Obrázek

Další vylodění provádíme na Rhodosu - důležité námořní základně.

Obrázek

Ke konci roku 1942 obsazují Němci zbytky pevninské Francie, Vichystická Francie se formálně připojuje k Ose. My na to reagujeme obsazením Korsiky.

Obrázek

A protože je Italský tlak ve středozemním moři naprosto patetický, rozhodneme se rozehrát hru daleko vyšší úrovně. Od začátku roku 1943 přesouváme volné jednotky na Krétu, z ní pak zahajujeme vylodění v Řecku. Našim cílem je nehlídaný přístav Kalamata. Ale o tom až příště...

Obrázek

Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Příspěvek od Cizinec » 27 črc 2018, 08:19

Part V by se spíš měl jmenovat "Spanilá jízda". ;)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 27 črc 2018, 09:17

Upřímně, ani nevím čím to je, že Italové nemají většinu ostrovů hlídanou, nebo je tam jen minimum jednotek. Snad jim chybí divize co jsem jim zajal? Ale na druhou stranu, úspěšně bojují v Libyi a Egyptě, Řecko padlo také celkem bez problémů...

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 27 črc 2018, 10:14

Part VI. - Řecké tažení

Musí to být samotní Areovi synové, nikdy jsem neviděl tak udatné válečníky.
Dimitris Samaris, řecký rybář, Atény 1944

Vylodění na řeckém pobřeží proběhlo naprosto bez problémů. Okamžitě zabíráme několik provincií a připravujeme obranu. Italové zaútočili asi jedenácti divizemi, ale jsou rychle odraženi.

Obrázek

Boje o Peloponés trvají téměř rok, než se nám jej podaří celý obsadit. Máme velké problémy se zásobováním, německé ponorky, jenž kdo ví jak, proklouzli Gibraltarskou úžinou potápí konvoj za konvojem. Tím se náš postup úplně zastavil. Zastavily se ale i Italsko - Bulharské šiky. Útočí do plných přes mořskou úžinu do Pátry a na druhé straně vcelku bez problémů bráníme Atény. Vždy když to již vypadá na průlom, dojdou zásoby.

Obrázek

Řecká operace nenechává klidnými velitele v USA, na pomoc nám posílají dvě divize mariňáků a divizi pěchoty s těžkým dělostřelectvem.

Obrázek

Na počátku roku 1944 však není situace pro spojenecké armády nijak příznivá. Válka v Severní Africe stále váže velké množství jednotek a konečné vítězství není nijak blízko.

Obrázek

Ruská kampaň se pro fašistický blok vyvíjí nad očekávání dobře. Leningrad i Moskva jsou okupovány, síly Osy se tlačí dál do vnitrozemí.

Obrázek

Saudové se již Britské nadvládě podřídili, Iráčanům a Afgáncům brzy nic jiného nezbude, než také kapitulovat.

Obrázek

Japonsko ovládá téměř celou Čínu, zde to také nevypadá vůbec dobře.

Obrázek

Navíc Hitlerovi diplomaté odvádí velký kus práce. Brzy se k nim možná připojí další národy.

Obrázek

Nedostatek zásob nás nutí zůstat stát na místě. Naše konvoje nestíhají přivážet munici a jídlo. Až v září 1944 mě napadla spásná myšlenka. Osvobodit Řecko. Vždyť kontrolujeme hlavní město a úlohu zásobování pak přebere náš spojenec. Kde já teď mohl být, pokud bych Řeky osvobodil dřív...

Obrázek

No a pak už to jde ráz na ráz.

Obrázek

Postup je rychlý, snažíme se využívat terénu a uzavírat nepřátele do kotlů, kde poté vojáky odzbrojíme.

Obrázek

Za nedlouho osvobodíme celé Řecko a Albánii. Ano, to fialové je Jugoslávie. Nevím, jak se jim to povedlo, ale zůstali neutrální.

Obrázek

Na bulharských hranicích narážíme na velký problém. Panzerdivize. Zastavit se ji povedlo jen za cenu velkých ztrát. Jednu naši milici zcela roztříštili a několik dalších utrpělo velké ztráty.

Obrázek

Odpor v Bulharsku je minimální. Bulharské jednotky však neobkličujeme a neničíme. S Balkánci počítáme do budoucna jako se spojencem.

Obrázek

Po obsazení Varny Bulhaři kapitulují.

Obrázek

Rekrutujeme další další afričany. Tentokrát eritrejské Askarijce. Tuto část výzkumu jsem trochu zanedbal.

Obrázek

Na druhou stranu jejich bojová hodnota je zanedbatelná. Prozatím budou hlídkovat v Assabu.

Obrázek

Nezávislost pro Bulharsko! Tedy alespoň částečná. Stali se habešskou loutkou.

Obrázek

I s Rumuny počítáme jako s naší loutkou, jejich bojová hodnota je, troufnu si říct, daleko vyšší než u Bulharů.

Obrázek

Současně s Rumunskou nezávislostí umírá president Roosvelt. Nyní budeme muset připravit obranu. Tažení Balkánem nenechalo chladnými němce, ti sem přesouvají velké množství jednotek. Snad jsme tím alespoň částečně ulevili sovětům a spojencům, jenž se vylodili v Normandii

Obrázek
Naposledy upravil(a) Schulmi dne 29 črc 2018, 10:29, celkem upraveno 1 x.

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 29 črc 2018, 08:17

Gratuluji k úspěchům na všech frontách
Koukám že nepřipojit se ke komnterně byl dobrý krok, nejen pro to že se něguš nemusí bát o trůn :D
A že by hrabří Habešané osvobodili nakonec i Prahu? (jinak jak funguje diplomacie v Hoi4? myslím že je blízko čas, aby zasáhla Jugošku, pokud si dosud udržela neutralitu a nezávislost)
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 29 črc 2018, 10:28

jjelen píše:
29 črc 2018, 08:17
Gratuluji k úspěchům na všech frontách
Koukám že nepřipojit se ke komnterně byl dobrý krok, nejen pro to že se něguš nemusí bát o trůn :D
A že by hrabří Habešané osvobodili nakonec i Prahu? (jinak jak funguje diplomacie v Hoi4? myslím že je blízko čas, aby zasáhla Jugošku, pokud si dosud udržela neutralitu a nezávislost)
Pokaždé, když změním nějak historii tím, že se nedržím přesně historické linky, hra na to zareaguje po svém. Neproběhne nějaký event nebo naopak proběhne dřív. To se pak dějí věci. Německo nezaútočilo na Jugošku, místo toho rozjelo Barbarosu asi o půl roku dřív a vzhledem k úspěchu na ruském frontu to bylo dobré rozhodnutí. Jak funguje diplomacie v Hoi4 nevím, ale pokud myslíš trojku, tak ji ovlivňuje vláda, obchodní smlouvy, vztahy, jednotlivé osobnosti, sousední státy a možná spousta dalších věcí. Stát se může k dané frakci připojit až pokud jeho 'vzdálenost' od rohu trojúhelníku klesne pod 25. No a Jugoslávie je už několik let téměř na dosah Osy, ale současně na ni působí i vlivy spojenců, tím uvízla na mrtvém bodě. Schválně jsem se na ni koukl, mají několik ministrů, kteří by normálně patřili Chorvatsku (to ale nevzniklo) a diplomaticky na ni působí Spojené Království...

V otázce osvobození Prahy dal Císař Staříkovi volnou ruku. Ale to je ještě daleko :D

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 29 črc 2018, 10:56

Part VII. - Obrana Rumunska

Po obsazení (čti osvobození) Rumunska zůstalo na jeho území mnoho jednotek, jenž se odmítly připojit ke spojeneckým vojskům. Ty jsou záhy obklíčeny a likvidovány.

Obrázek

Začínáme mít první problémy. Prakticky nestavíme nové divize, jen vylepšujeme stávající. Jak se fronta natahuje ubývá nám jednotek v záloze. Navíc většina divizí je tvořena jednotkami nepravidelné armády. Tu tvoří sice zkušení muži, vybaveni nejlepšími dostupnými zbraněmi a bojující podle nejmodernějších doktrín, ale ani to nestačí na průměrné německé divize. Ostatní nepřátelé neprorazí, ale jak se někde objeví německá divize je zle. Jsem si vědo, že dlouhodobě se tak vysoko neudržíme, proto plánujeme ústupové boje a musíme doufat, že do té doby dorazí pomoc spojenců.

Obrázek

Zcela nečekaně frontu opouštějí skopčácké divize. Ty nahrazují jednotky Španělska, nově vstoupivšího do války. S jejich útoky nemáme žádné problémy a fronta se znovu hýbe kupředu.

Obrázek

Rychle jsem zjistil, co způsobilo odsun jednotek - Vylodění Američanů v Normandii.

Obrázek

Španělé spolu s Itálií rychle obsadili celý sever Afriky.

Obrázek

I Japoncům se nebývale daří. poslední baštou Čankajška je Chaj-nan.

Obrázek

Koncentrace jednotek na Chaj-nanu je neskutečná.

Obrázek

Boje na Maďarských hranicích pokračují. Plán je jednoduchý. Nechat Maďary vykrvácet. Na průlom nemáme dost jednotek.

Obrázek

Konec roku 1945 a proti sobě stojí Habešská milice jako obránce a Německá motorizovaná pěchota velí k útoku. Kdo vyhraje? Habešané. A téměř bez ztrát. V tomto je BI skvělé. Zkušenosti + taktika + vybavení versus němečtí zelenáči. V klasickém HOI3 by byl výsledek přesně opačný.

Obrázek

Obranu Řecka jsem nechal jen na Řecích, ti však padli v Albánii odkud se nám do týla valí Italské divize.

Obrázek

Britové poslali několik divizí do Řecka, kde se italský útok zastavil, další pak posilují Rumunské hranice.

Obrázek

Maďaři téměř vykrváceli, mít tak víc divizí k průlomu...

Obrázek

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 08 srp 2018, 12:15

Part VIII. - Dvě fronty

Válka pokračuje, habešští bojovníci jsou ve zbrani již více než deset let. Přesto se zdá být konec války v nedohlednu. Vzpruhou pro jejich morálku je fakt, že jsme přešli na hranicích s Řeckem do protiofenzivy.

Obrázek

Drobný postup jsme zaznamenali i v Maďarsku

Obrázek

Koncem října 1946 jsou italské síly v Řecku na pokraji zhroucení.

Obrázek

Němci nechtějí nechat Maďarsko padnout. Množství německých jednotek se nyní valí do protiútoku.

Obrázek

Celkové ztráty pozemních jednotek od počátku války.

Obrázek

Do konce roku snad (znovu) osvobodíme Albánce.

Obrázek

Situace v Maďarsku se začíná zhoršovat.

Obrázek

Řecká mise postupuje svižným tempem.

Obrázek

Držíme linie a útočíme minimálně. Dochází nám lidské zdroje.

Obrázek

Spojenci osvobozují Francii. Snad nám brzy přijdou na pomoc.

Obrázek

Německý ovčák se zakousl hluboko do sovětského masa. Situace v Normandii zatím Stalinovi nijak neulehčila.

Obrázek

Albánie osvobozena. Volné jednotky přesuneme k obraně Rumunska.

Obrázek

Belgie znovu svobodná!

Obrázek

Bojujeme o každý les, každé pole, každou vesnici i město. Ale kvalitě Německých jednotek se rovnat nemůžeme. Co v pohodě stačí na Italy nebo Maďary, na hákáče nestačí.

Obrázek

Francie bude snad brzy osvobozena!

Obrázek

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 09 srp 2018, 08:29

Part IX. - Pád SSSR

Ztráty a nedostatek mužů k jejich zacelení nás donutili ke zkrácení fronty. Vcelku výraznému zkrácení.

Obrázek

Němci jsou nezastavitelní, každou chvíli očekávám zhroucení Sovětů.

Obrázek

Naše divize se pod náporem útočících německých jednotek začínají tříštit.

Obrázek

Přidávám pár fotek z výzkumu. Naše armáda udělala za pár let neskutečný kvalitativní pokrok. Vsadili jsme na úzké portfolio zbraní, jenž držíme na technologické výši.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A je to tady. Další špatné zprávy pro spojence. SSSR kapituluje, Německo si připisuje obrovské územní zisky. Navíc může spoustu jednotek poslat na obranu francouzských hranic.

Obrázek

Na území bývalého Sovětského svazu vzniká několik loutkových států.

Obrázek

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 10 srp 2018, 18:47

Zatímco Něgušova vojska drží Ploešti a karpatské průsmyky a Spojenci se valí k Rýnu, wehrmacht vítězně překračuje Ural... :lola:
Turecko taky patří ke spojencům?

Schulmi
Četař
Četař

Příspěvek od Schulmi » 11 srp 2018, 18:37

Ano, Turecko se přidalo ke spojencům. Teď ta mapa vypadá dobře, ale mám strach, že jak se Němcům vrátí divize z východu bude okolo Rýna ještě horko. Část divizí váže i Španělská fronta. Bohužel hra je teď už strašně pomalá. Snad ale stihnu dopsat konec války.

Odpovědět

Zpět na „Reporty z Hearts of Iron 3“