Červenec 1309

Král Václav III. je mrtev... jakým směrem se bude země dále ubírat je pouze na vás.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Červenec 1309

Příspěvek od Vals » 18 srp 2008, 16:02

Tak zase středa? 20:00 ZULU

Thornwald
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1026
Registrován: 05 dub 2006, 18:57
Bydliště: Choceň

Re: Červenec 1309

Příspěvek od Thornwald » 20 srp 2008, 15:37

Do 20:00 to asi nestihnu, ale dneska bude určitě.
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Re: Červenec 1309

Příspěvek od Vals » 22 srp 2008, 20:31

přepočet bude zítra... snad

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Re: Červenec 1309

Příspěvek od Vals » 23 srp 2008, 16:28

Červenec 1309

Rožmberští dále pokračují v plenění západočeských luhů, hájů i roklí… tentokrát se cílem nenasytného a chamtivého Jihočecha stává královské město Cheb. Šturm hradeb byl však odhodlanou osádkou odražen a útočníci se stáhli k dalšímu obléhání a vyčkání na posily…

Velké události u Prahy! Císařská vojska posílený několika rožmberskými jízdními oddíly byla přepadena vší dostupnou králi věrnou jízdou pod velením Baltazara z Vartenberka. Té se podařilo uniknout odhalení dostatečně dlouho, aby vpadla do nočního tábora s prvními paprsky slunce… byla sice zpozorována několik set metrů daleko, ale za tu chvíli trysku se podařilo císařským sotva zformovat nějakou obranu… královští vpadli do tábora jako vítr a začali kosit Sasy jako klasy (heh). Situace se pro císařské začala měnit v katastrofu, jak mnozí raději neoblečení začali prchat do lesů, aby se zachránili. Však císařských bylo mnoho a z vzdálenějších koutů tábora se shromáždilo dostatek bojeschopných a už ozbrojených mužů, takže mladý Vartenberk dal rozkaz k rychlému podpálení stanů, rozehnání koní a rychlému trysku zpět ku Praze… důsledky pro Císařské jsou katastrofa, mnoho mrtvých a morálka klesla hodně nízko, proto trvalo dlouhé dva dny, než se armáda znovu zformovala a poněkud váhavě oblehla Prahu… královští se pokusili o několik výpadů z hradeb, ale tentokrát byli již Němci opatrnější a všechny odrazili. Zároveň započala stavba obléhacích strojů. Především však překvapilo, že královská jízda ustoupila zpět za hradby a ne do volné krajiny…

Na severu oblehli císařští vojáci hrad Hazmburk a zbytek se vydal podél Labe a vzdal se úmyslu o pokus překročení této řeky v oblasti hemžící se Vartemberskými lučištníky.

Ve středních Čechách nepočetná armáda Rožmberků zahájila obléhání Českého Šternberka, avšak při pohledu na silné hradby a početné obránce se velitel vzdal pokusu o šturm hradeb do příchodu posil a zabil zbytek měsíce drobnými boji a výpady obránců…


Generální bitva u Jindřichova Hradce.
Obě strany válčící v podunají se s novými posilami konečně pustily do křížku. Bavorského vévodu posílil nový kontingent jízdy a malý Rožmberský oddíl vyčleněný z posádek v okolí, zatímco vojska věrná Leopoldovi posílila silná armáda Uherských žoldnéřů najmutých za kutnohorské stříbro. Zatímco Bavoři mají převahu v pěchotě, tak Královští mají převahu v jízdě a to hlavně v té lehké.
Bitvu zahájil prudký výpad uherské lučištnické jízdy na shromážděné Bavory, který však neudělal příliš veliké škody. Bavorská těžká jízda však udeřila a Maďary zahnala mimo dostřel na zranitelnou pěchotu. Uhři se poté spokojili s nepříliš přesným odstřelováním na dálku bez většího úspěchu.
Dále převzali iniciativu Bavorští a vévody vydal příkaz k pálení z katapultů, které začalo být nepříjemně přesné a tak nezbylo královským nic, než se vrhnout do útoku. V čele útoku pádila těžká rakouská jízda, na boky udeřili lehcí Maďaři a následně se na podporu rytířstva zapojily i pěšáci. Nicméně první úder se zasekl na pevně stojících Rakušanech a bylo jasné, že tahle bitva nebude mít rychlý konec. Rakouští a Moravští rytíři se zasekli dost hluboko do řad Bavorů, avšak ty nepovolily… Uherští jezdci navíc museli čelit silnému tlaku ze strany těžké jízdy nepřítele, avšak překvapivě odolali a byli více než zdatnými soupeři. Bitvu musela rozhodnout náhoda a ta přišla jako rána z čistého nebe (doslova), jeden ze zcela náhodně vystřelených uherských šípů trefil Bavorského vévodu Štěpána do oka a s jeho pádem z koně, se začala podlamovat morálka jeho mužů a když Rožmberský oddíl vycouval z boje a stáhl se z bojiště, tak Bavorští začali houfně brát nohy na ramena a prchat proti proudu Dunaje, vydatně pronásledováni lehkou uherskou jízdou, která nebrala zajatce…. Veliké vítězství pro královskou korunu!


Ve Slezsku se dále pokračuje v zuřivém manévrování, jak se Češi snaží vlákat Poláky do bitvy na výhodnějších podmínkách… nicméně Poláci udržují disciplínu a nenechávají se zlákat lákavými nabídkami z ničeho nic ustupujících a zmatených českých oddílů.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1306“