Květen 1309

Král Václav III. je mrtev... jakým směrem se bude země dále ubírat je pouze na vás.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals

Odpovědět
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Květen 1309

Příspěvek od Vals » 03 srp 2008, 13:24

Úterek, šupity šup

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Květen 1309

Příspěvek od Atlantis » 07 srp 2008, 13:15

Tak kde to vázne?
A nevymlouvej se na Matěje...
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 07 srp 2008, 14:12

Květen 1309

Bavorsko: Rožmberské oddíly ukončily plenění Bavor a stáhly se zpět do Čech. Početné Rožmberské oddíly se ubytovaly v Plzni a Žebráku a míří dále na sever..

Obléhání Lince nadále trvá – odhodlaná obrana odrazila několik šturmů a způsobila Bavorům nepříjemné ztráty. Nicméně bez pomoci zřejmě již dlouho nevydrží…

Císařské oddíly táhnoucí do Čech nešetří stříbrnými. Válečná daň naplnila pokladnice a mnoho z českých malých šlechticů a žoldnéřů se přidává k Císařově armádě. Zvěsti hovoří o tom, že Císařovi agenti obcházejí i tábory české šlechty u Prahy a přeplácejí žoldnéře…

Generální bitva u Prahy:

První velká bitva mezi Římským králem Jindřichem a králem Českým Leopoldem vypukla na tradičním bojišti nedaleko řeky Vltavy u Prahy. Královská hotovost spěchající ku Praze byla zaskočena Císařskými doslova v dosti nerovné bitvě. Přesto první nápor odrazila a královští se rychle zformovali k obraně. Odvahy jim navíc dodávaly přes řeku vlající praporce nad Prahou dávající vědět, že vojska českých pánů jsou poblíž. A skutečně, pán z Pernštejna ihned po zprávách o vypuknutí bitvy spěchá králi na pomoc. Přichází takřka pozdě, mohutná armáda Říše Čechy zcela přečíslila a ti se začínají drolit pod náporem sasských rytířů a až nápor Pernštejnských jim trochu ulehčuje. Přesto není možné jásat, Sasů je jako much a navíc jak se zdá, tak mnozí čeští žoldnéři mění kabáty a brzy se ozývá z českých řad volání o zradě. Přesto se však většina Čechů k Vltavě dostala a i král je v bezpečí. Vše vypadá, jako by císařští nechtěli dále pronásledovat blíže ku Praze a riskovat střet s její silnou posádkou a českými posilami a tak dává Leopold rozkaz překročit řeku. Netuší však, že se stal obětí úskoku, Jindřich je zkušený a všemi mastmi mazaný vojevůdce a tak zatímco jádro jeho armády se skutečně od Prahy vzdaluje, tak jeho jízda velkým obloukem objíždí Čechy a vpadává překvapivě do jejich řad v okamžiku, kdy už je větší část oddílů na druhé straně. Rozpoutává se masakr nebývalého rozměru a jen málokterý Čech spasí život skokem do řeky či útěkem… (tedy vzhledem k výsledku jsou královská hotovost a pernštejnské oddíly po jedno kolo rozprášeny)

Generální bitva u Krnova:

Pod Šternberskou korouhví se shromáždila v Horním Slezsku skutečně impozantní síla, takřka 5000 jezdců i pěších hravě přečísluje mnohem slabší Polské oddíly. Nedá se proto nijak divit sebevědomí Čechů s nímž šli do bitvy s Poláky pod velením bratra slavného Matěje ze Švihova. Poláci vědomi si své nevýhody zaujali obranné pozice na vršku jehož úpatí obepíná malý potok, čímž získali alespoň trochu chráněná křídla a týl. Navíc po nočním dešti byl potok mírně rozvodněn a země kolem něj bahnitá… na poměrně úzkém prostoru nebyla Čechům početní výhoda příliš platná a naopak namáhavý postup do kopce pod palbou zkušených mazovských lučištníků se stával noční můrou, Poláci navíc nehodlali jen tak nečině čekat na úder, ale naproti tomu vyrazili kupředu kdykoli se řady Čechů roztrhaly nerovným postupem… když ani po půlhodině nejevila polská linie známky polevení vydal pán ze Šternberka rozkaz k úderu jízdou na boky… však právě tady se ukázalo, že rozbahněnost kolem potoka je mnohem větší než očekával a mnozí rytíři do bahna zapadli a útok se úplně roztrhal. Zmatků v českých řadách si nemohl nevšimnout polský velitel a právě tuto chvíli si vybral k protiútoku a nasazení záloh. Prudký šturm z kopce přední české řady rozvrátil, avšak situace by nebyla zdaleka ztracená, kdyby přispěchaly posily… ovšem ty se stále ještě snažily dostat z bahenní pasti. Bez posílení začaly řady Čechů kolísat a jednotlivci a pak už i celé skupinky se začaly obracet na ústup a posléze na nekoordinovaný útěk. Pán ze Šternberka se snažil osobně zastavit prchající, avšak bezvýsledně a v okamžiku, kdy ho zranil na ruce šíp a ve vojsku se začalo ozývat volání, že velitel padl, byla bitva ztracená. Páni i knechti prchali z bojiště jak jen mohli a Poláci nešetřili nikoho, kdo nenabízel tučné výkupné… celá Slezská výprava se takřka rozpadla a i sám Šternberk jen tak tak zachránil svůj život, byť mnozí z jeho bratrů a bratranců velící jednotlivým vojům padli či byli zajati…

Poláci poté oblehli Krnov a započali se stavbou obléhacích strojů…

Obrázek

Thornwald
Poručík
Poručík

Příspěvek od Thornwald » 07 srp 2008, 15:15

Jenom bych chtěl se zeptat jakto že došlo k bitvě když jsem útok podmiňoval tím že budou obléhat Krnov.... A pokud obléhán nebude tak se shromáždí v okolí Opavy. Maximálně tyto vojska mohly táhnout do Krnova a né až do toho lesa...
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 07 srp 2008, 16:26

a.) bitva neproběhla v lese
b.) bitva skutečně proběhla u Krnova, ale Poláci samozřejmě jen tak nestáli, když na ně míří taková armáda

Thornwald
Poručík
Poručík

Příspěvek od Thornwald » 07 srp 2008, 18:00

Takže oni obklíčily krnov, pak když vyděly můj útok tak se stáhly do lesa, zde vyčkaly a poté opět zautočily?
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 07 srp 2008, 18:56

Víceméně, ačkoli se nestáhli nikam do lesa, proč tam pořád operuješ s nějakým lesem? :)

Thornwald
Poručík
Poručík

Příspěvek od Thornwald » 07 srp 2008, 19:09

Vals píše:Víceméně, ačkoli se nestáhli nikam do lesa, proč tam pořád operuješ s nějakým lesem? :)
Omlouvám se, špatně jsem si přečetl přepočet myslel jsem že bitva proběhla na tom hexu nad Krovem kde je ten les....
Na druhou stranu... nezdají se ty ztráty až neuměrně nevyrovnané?

Nj celý já věčně nespokojený :D
Pán ze Šternberka

Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 07 srp 2008, 19:24

Thornwald píše: Na druhou stranu... nezdají se ty ztráty až neuměrně nevyrovnané?
Jj vsadím se, že až vyhrajeme nějakou generální bitvu my, tak nepřítel ztratí 2 jízdy a 3 pěchoty ... :twisted:
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 07 srp 2008, 21:22

mě spíš dostalo že armáda, která dělá invazy do země,tak v bitvě brání a armáda co má mnohem kratší zásobování a brání zemi v bitvě utočí. Myslim že každej rozumnej velitel by si počkal,pač Poláci jsou ty co něco chtěj a ne se nechat zatáhnout do bitvy někde u potoka a do šílenýho kopce..
Hetharia: Kníže Pavel z Pavlínova, král Terenie
Omluvte mi můj pravopis, ale jsem spíše matikář :D:D

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 07 srp 2008, 21:22

jinak líbí se mi jak vždycky po každym reportu breptáte :D

Thornwald
Poručík
Poručík

Příspěvek od Thornwald » 07 srp 2008, 21:38

Phoenix píše:mě spíš dostalo že armáda, která dělá invazy do země,tak v bitvě brání a armáda co má mnohem kratší zásobování a brání zemi v bitvě utočí. Myslim že každej rozumnej velitel by si počkal,pač Poláci jsou ty co něco chtěj a ne se nechat zatáhnout do bitvy někde u potoka a do šílenýho kopce..
To nebyl účel... účel byl vpadnout jim do zad kdyby yobléhaly Krnov. Tak to bylo napsáno v rozkaze, ovšem posel asi změnil jeho znění
Pán ze Šternberka

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 08 srp 2008, 07:52

Ne, rozkazy byly pochopeny správně... nicméně pocit převahy dodal jistou iniciativu, který by v případě lepších hodů pravděpodobně vedla k velkému vítězství :) určitě by jsi nadával též, kdybych napsal, že Poláci se trochu stáhli a tak vaše podstatně větší armáda tam celý měsíc okouněla jen proto, že se jinak natočili

Phoenix
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Phoenix » 08 srp 2008, 12:02

ale aspon by okouněla armáda, takhle mu tam okouní velký..... :lol: :lol: :lol:

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 08 srp 2008, 20:51

Mno, tak to bychom měli:-)
Na západě vše co máme jsou moje a Evženovy jednotky + nějaké drobné kolem.
Navrhuji shromáždění zbylé armády v Žebráku, aby jej nepřítel nemohl dobýt a zaútočit na Prahu a následující kolo, po reorganizaci sil si dáme s císařskými repete :twisted:
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1306“