Září 1308

Král Václav III. je mrtev... jakým směrem se bude země dále ubírat je pouze na vás.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Září 1308

Příspěvek od Vals » 13 kvě 2008, 19:14

Deadline jest pátek 20:00

Rožmberk i Pernštejn jsou stále v zajetí, mohou však již hýbat jednotkami bez omezení... pouze nemohou osobně vést bitvy "logické" a jejich vojska mají sníženou morálku "ne tak logické, ale nějak to zajumutí postihnout musím"

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4673
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 14 kvě 2008, 11:33

Mě napadlo (i když to je v podstatě proti mě) tzv. synovskou rebelii. O co by šlo?
V případě zajetí trvající více jak 1. kolo přebírá velení armád dědic aktuální hlavy rodu. No a pokud bude následně hlava opět propuštěna, může se stát, že synátorovi se nebude chtít vzdát nabytého místa. Ta pravděpodobnost by nebyla zas nějak vysoká (řekněme 1/3) a stejně tak by se pak házelo (se stejnou - 1/3 - pravděpodobností) pak pro každé město, zda vypoví poslušnost, ale u třeba 6-ti statků je už celkem slušná šance, že nějaké vypoví poslušnost a bude muset být znovu dobýváno.
Vlajku "rebelů" navrhuji standartně červeno-černou :wink:
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 17 kvě 2008, 11:10

Září 1308

Události v Říši:
Situace na říšském sněmu je stále nerozhodná, z volby sice odstoupil Amadeus Savojský a trevírský arcibiskup se přiklonil na habsburskou stranu, avšak tentokrát zase chybí český hlas… povídá se, že v Lucembursku a Flandrech začíná Jindřich Lucemburský sbírat vojsko.

Události v zahraničí:
Vladislav I. Lokýtek, znovu zvolený král Polský oficiálně odmítá závěry mírové dohody uzavřené s Rudolfem Habsburským a dožaduje se návratu panství Boleslava Lehnického, o která touto dohodou přišel. Jinak zájmy svého vzdáleného bratrance podpoří vojskem.

Tuzemsko:
Po jeden a půl měsíčním věznění se Pán z Rožmberka konečně zlomil a přijal podmínky navrhované Leopoldem. Po jeho návratu ustala jeho vojska s válečnými akcemi proti králi a opustila dle znění dohody hrady Žebrák a Jindřichův Hradec. Zároveň byl propuštěn i vězněný Pán z Pernštejna. Rakouská hotovost se tedy opět vrátila domů a byla rozpuštěna, až na posádku Jindřichova Hradce.

Král Leopold v čele královské armády vyrazil z Prahy. Celá výprava je pojata spíše jakožto královská vyjížďka, král je obklopen svými rytíři, v plné naleštěné zbroji projíždějí pomalu krajem a tráví čas lovem v přilehlých lesích. Ke Křivoklátu bylo doraženo až na konci měsíce a vojsko se připravilo na obléhání a započalo se stavbou obléhacích strojů.

Generální bitva u Litoměřic
Nedaleko Litoměřic se střetly znovu oddíly české šlechty s vojskem Matěje ze Švihova, toho času zemského škůdce. Jeho oddíly měly mírnou převahu, zdaleka větší váhu však měla jistá demoralizace severočeských oddílů, které se ještě nevzpamatovaly plně z porážky u Křivoklátu. Severočeským pod vartenberskými korouhvemi se podařilo zaujmout lepší místo k bitvě na vyvýšeném pahorku a vyčkávat dalšího běhu událostí. Úder tedy zahájilo švihovské vojsko prudkým náporem pěchoty, který však skončil doslova katastrofálně. Tentokrát se nepřátelské vojsko neobrátilo na útěk, ani nekoordinovaně nezaútočilo, ale zasypalo postupující šiky šípy a i po úderu dokázali Severočeši udržet formace. Prudký výpad loajalistické jízdy následně obrátil plzeňské kopiníky na zběsilý útěk ještě dříve, než se švihovská jízda dostala do boků, odkud chtěla bitvu rozhodnout. Té teď nezbývalo než zaútočit bez podpory pěchoty, která se dávala dohromady jen pomalu. Švihovské eskadrony tedy udeřily z trysku na pronásledující vartenberskou jízdu, avšak i tentokrát narazily. Vartenberci boj přijali a využili své výhody z vyšší polohy a trpělivě odolali náporu než přišly posily od šternberského odřadu. Po jeho příchodu už bylo jasné, že Švihovské korouhve již nemají o co bojovat, bitva byla rozhodnutá a po celých jednotkách začali obrněnci prchat. Mnoha se to nepodařilo, několik oddílů dokonce ve všeobecném zmatku prchlo směrem k řece a příliš pozdě si uvědomilo, že vlezlo přímo do pasti. Desítky Západočechů se utopily v Labi a mnoho dalších dostihla vítězící jízda nepřítele. Masakr svých oddílů přežil Matěj ze Švihova jen štěstím a zejména díky rychlému oři, který mu umožnil z bojiště zmizet…

Hody: docela komické, Švihov dostal 5* za sebou šestku, zatímco Vartenberkům padla nejhůře čtyřka. To přebilo i jinak výrazné bonusy Švihovanů. Které ovšem tak trochu teď končí, vítězný étos neporazitelnosti je pryč a zkušené oddíly leží mrtvé u Labe.

Bitva se odehrála i u hradu Švihov, Rožmberská jízda se hlučně dožadovala vstupu do hradu, což purkrabí samozřejmě odmítl a následně musel čelit zteči jihočeských rytířů. Tu se však podařilo odrazit a obránci odrazili i druhý úder, po němž se Jihočeši již stáhli.

Obrázek

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 17 kvě 2008, 11:26

19 pěchot ve Zvíkově je překlep, je jich tam pouze 9

Uživatelský avatar
Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Příspěvky: 3438
Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Bydliště: Hundred Acre Wood
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 17 kvě 2008, 11:33

Victoria!
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4673
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 17 kvě 2008, 11:40

Na pořadu dne leninská otázka: Co dělat?
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1306“