Červen 1307

Král Václav III. je mrtev... jakým směrem se bude země dále ubírat je pouze na vás.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8936
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Červen 1307

Příspěvek od Vals » 30 led 2008, 19:47

Co takhle Deadline v sobotu? klidně posílejte ale tahy i dříve... když někdo ví, že v sobotu tu nebude, tak ať pošle už v pátek... stejně bez vyjednávání podmínky už nezmění

Thornwald
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1026
Registrován: 05 dub 2006, 18:57
Bydliště: Choceň

Příspěvek od Thornwald » 31 led 2008, 17:39

Pán ze Šternberka se táže Rudolfa zda vytýhne tento a nebo až příští měsíc. Jde o to zda má královy jednotky posílit svými skromnými vojsky co míří na Moravský Šternberk. Nebo do Olomouce nějaké své jednotky ještě poslat.
Jenom bych ještě doporučil, že současné počasí je pro tažení ideální. Bylo by nemilé, kdyby zbytečné čekání poté vystavilo vojska působení kruté zimy.
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8936
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 31 led 2008, 18:58

Vojsko vytáhne teď v červnu a Lokýtka na hlavu porazí!

Thornwald
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1026
Registrován: 05 dub 2006, 18:57
Bydliště: Choceň

Příspěvek od Thornwald » 02 úno 2008, 11:35

Když je ta sobota, tak by se Deadline mohl posunout tak na 20:00 ne?
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8936
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 02 úno 2008, 11:57

Thornwald píše:Když je ta sobota, tak by se Deadline mohl posunout tak na 20:00 ne?

Koneckonců proč ne. Ok,tak tedy 20:00

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8936
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 02 úno 2008, 21:16

Červen léta páně 1307

Veliké události v Říši! Míšeňský lantkrabě se poddává moci Rudolfově a přijímá mírové podmínky a navrací Zhořelec. Vojska jeho spojenců se pomalu začínají navracet do svých domovů, avšak všemi Němci otřese hrozivá událost. Dva oddíly Čechů se zbaběle převlečou do žebráckých šatů a po odchodu hlavních sil začnou město vypalovat a vyvražďovat. Stovky Sasů zemřou v tomto masakru. Raubíři nešetří matky ni děti, celé ulice jsou pokryty mrtvolami. Pak rozzuřený dav společně s povolanými ozbrojenci ze širokého okolí konečně raubíře pochytá a pomstí se. Všichni, kteří nezemřeli v boji si brzy budou přát, aby tomu tak bylo. Jejich údy byly odtrhány, jejich oči vydloubány a jejich těla lámána v kolech. Někteří z chycených důstojníků nakonec prozradili, že vše dělali na výslovný příkaz Pána ze Švihova. Míšeňský lantkrabě po návratu do zničeného města okamžitě požaduje po Císaři, aby svého syna donutil Švihovského pána potrestat a vydat na řádný Říšský soud. Rudolf na naléhání svého otce souhlasí.

Pán ze Švihova je tedy svým králem Rudolfem okamžitě vyslán do Norimberka, kde bude souzen. Rudolf i Císař odmítli jakkoli omlouvat jeho čin a požadují jeho nejpřísnější potrestání.

Zhořelec jest plně převeden opět pod správu Českého království. Důchody z okolních statků vyjma města samého jsou převedeny Vartenberkovi jako poděkování za jeho zásluhy v boji proti Míšeňským.

Na Norimberském Reichstagu plamenně hovoří Bavorský a Falcký vévoda Ludvík proti Císaři Albrechtovi. Vydatně mu přizvukují i ostatní světská knížata v čele zejména s Míšeňským lantkrabětem Friedrichem jakož i Askanianskými elektory Sasskými a Braniborskými. Církevní volitelé jsou zdrženliví a čekají na vyjádření papeže Klementa V. z Avignonu.

Na Slezských pláních došlo k rozhodující bitvě mezi Vladislavem Lokýtkem a Rudolfem Habsburským. Téměř 3100 jezdců a 5300 pěších pod velením Lokýtkovým se střetlo s 4600 jezdci a 4100 pěšími Rudolfa. Bitva později proslulá jako Bitva u Ratiboře začala setkáním heroldů obou stran. Po půlhodinovém vyjednávání však nebylo dohody dosaženo a obě vojska se připravila k bitvě. Polské vojsko mělo v zádech řeku Odru, což Lokýtka poněkud znervózňovalo, protože by znemožnila ústup tímto směrem, avšak minimálně zatím mohl doufat v příznivý vývoj bitvy.

Bitva u Ratiboře:

Bitvu započal střelecký souboj vedený lučištníky obou stran z něhož vyšli podstatně lépe střelci čeští. Zejména jihomoravské oddíly se vyznamenaly a svými luky zahnaly Slezskou lehkou pěchotu z dostřelu. Jako první se k úderu odhodlal Rudolf. Vydal příkaz k úderu nejsilnějšího kontingentu - jihomoravské jízdy pod osobním velením Pána z Pernštejna. Její úder byl jako smršť a frontálně zcela rozdrtila první řady Poláků. Oddíly Mikuláše Opavského po jejich úderu navíc zběhly a do bojů již nezasáhly.
Bitva se začala vyvíjet ve prospěch Čechů. Situaci Poláků nezlepšil ani přísun posil – těžká česká jízda sice se ztrátami, ale přece odolala úderu silných sekerníků z východu jakož i se ctí porazila oddíly Krakovské těžké jízdy. Rudolf vydal tedy příkaz, aby udeřil jeho hlavní voj a bitvu rozhodl.
Úder pěchoty, na křídlech podporované štýrskou a rakouskou jízdou, umožnil jihomoravským, aby se vzdálili z boje, zreorganizovali se a hlavně si odpočali. Lokýtek začal cítit, že bitva se nebezpečně obrací v jeho neprospěch a proto vydal rozkaz, aby jeho poslední záloha, Dolnoslezské oddíly, udeřila na české levé křídlo, aby otevřela ústupovou cestu na sever. Slezská jízda a pěchota však dokázala takřka nemožné – osobní úder pod velením mladého Boleslava Lehnického se zakousl hluboko do levého křídla a brzy začala rakouská pěchota panikařit a ustupovat. Levé křídlo se hroutilo a pod tímto dojmem se vzchopili i Poláci na středu a vpravo.
Rudolf ale měl ještě zálohu a tou bylo 900 Šternberských jezdců jejichž chvíle právě přišla. Bohužel však udeřili poněkud váhavě a levé křídlo sice posílili, avšak Slezané se udrželi a bitva stále nebyla rozhodnuta. Český král však měl ještě v rukávu unavenou a prořídlou Moravskou jízdu. Nenasadil ji však na levé křídlo, kde byli houževnatí a silní Slezané, ale naopak na křídlo pravé, které bylo nejslabší a Mazovští pikenýři začínali ochabovat. Ani tentokrát však úder jeho jízdy nerozhodl. Pikenýři v sobě nalezli dostatek síly a zmužilosti a úder zastavili. Bitva byla na vážkách.
Ani jedna ze stran neměla další zálohy a bitvu mohlo rozhodnout i malé převážení sil. Touto příslovečnou troškou byla smrt Kališského hraběte, který vedl své oddíly chrabře ve středu. Po jeho smrti se tyto oddíly začaly hroutit a ani Lokýtek již nedokázal katastrofě zabránit. Jeho osobní garda se ještě pokusila mezeru zacelit, ale bylo již příliš pozdě. Jeden po druhém začaly polské oddíly prchat na sever a zanechávat slabší a slabší linie. Po sotva deseti minutách bylo po všem, Polské oddíly ztratily všechnu odvahu a zoufale prchají na sever. Někteří se pokoušejí přeplavat Odru a mnozí v ní utonou. Lokýtek sám jest zajat a předveden před Rudolfa. Boleslav Lehnický se zbytky svých oddílů prchá na sever do Vratislavi.

Ztráty jsou těžké pro obě strany, avšak Polská věc je ztracena, zajato či zabito bylo na 5000 Poláků a Slezanů za cenu 2000 padlých Čechů a Rakušanů. Rudolf triumfuje. Demoralizován padá bez boje Krnov a Mikuláš Opavský se kloní před Rudolfem. Nebohý Lokýtek o dva dny později podepisuje mírovou smlouvu. Odmítá veškeré své nároky na Polský trůn a Slezsko. Kladsko jest opět podřízeno koruně České. Boleslavu Lehnickému také nezbývá než přijmout poddanství od Rudolfa. Ten triumfuje a i přes svou obvyklou šetřivost si tentokrát neodpouští obří hostinu konanou v Opavě pro všechny zúčastněné šlechtice. Poté začíná plánovat další postup do Polska – bez Lokýtka a po svatbě s Eliškou Rejčkou má jak nárok, tak výhodu nepřítomnosti silného oponenta…


Král Rudolf je natolik potěšen výkonem svých vazalů, že všem dává podíly na kořisti – ne méně než 50 kop pro Šternberka i Pernštejna je vyplaceno z výkupného za Lokýtka.

Obrázek

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8936
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 02 úno 2008, 22:23

Jednání Reichstagu s Pánem ze Švihova skončilo pokutou 200 kop, které Pán ze Švihova musí zaplatit Míšeňskému lantkraběti jakožto náhradu škody, kterou zlomyslně způsobil. Pán ze Švihova svůj trest přijal a uhradil...

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1306“