Listopad 1306

Král Václav III. je mrtev... jakým směrem se bude země dále ubírat je pouze na vás.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Listopad 1306

Příspěvek od Vals » 13 pro 2007, 20:34

Habsburské vojsko přitáhlo již téměř na dohled ke Kutné Hoře, přímé ohrožení Prahy zažehnáno. Situace v Severních Čechách se vyvíjí pro císařské nepříliš dobře. Jihlava stále obležena...


A napadá první sníh :wink:

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 14 pro 2007, 15:32

Deadline jest středa 19:00 19.12.2007

Thornwald
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1026
Registrován: 05 dub 2006, 18:57
Bydliště: Choceň

Příspěvek od Thornwald » 15 pro 2007, 13:07

Martin ze Štenberka

a

Kateřina z Pernštejna


si dovolují oznámit, že na společnou cestu životem vykročí dne 17. 11. 1306 v 10 hodin v Chrámu svatého Petra a Pavla v Brně.

Tímto svazkem chtějí Petr z Šternberka i Štěpán z Pernštejna stvrdit svá spojenectví. Dále si snoubenci dovolují pozvat na svatvu jejich krále Jindřicha Korutanského, Pána z Vartenberka, hraběte Štefan I, Boleslava Lehnického, Markraběte Friedricha a královnu vdovu Elišku Rejčku.
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

Uživatelský avatar
stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík
Příspěvky: 1422
Registrován: 16 říj 2006, 19:04
Bydliště: královská část Prahy. :-)

Příspěvek od stepan-hawk » 15 pro 2007, 13:10

Štěpán z Pernštejna s politováním oznamuje, že jeho povinosti vojenské mu neumožňují zůčastnit se svatby osobně. Stále se snaží potřít vetřelce, který vpadl do země. Na dálku ale posílá snoubencům své požehnání a přání všeho nejlepšího.
Visi, veneri, vodpali původní verze Ceasarova výroku než se ještě jednou zamyslel. ;-)

v čechách 1526 purkmistr olomoucký.

V Itálii 1494 sultán Sulejmán vládce náš, pán všeho muslimského světa. :-)

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4648
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 19 pro 2007, 14:26

Žádám posunutí TOTu tak o 60-120 minut...nevím, jak to bude se školou, tak abych to stihnul.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 19 pro 2007, 14:52

Atlantis píše:Žádám posunutí TOTu tak o 60-120 minut...nevím, jak to bude se školou, tak abych to stihnul.

Stejně všichni vědí, že se tam jen flákáš. Dejme tomu 20:00 ale déle ani o minutu, maximálně už pak na zítřek

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 19 pro 2007, 17:16

Takže tři hodinky do Deadline... rozkazy máš už od všech kromě Evžena a Atlantise.


Jneom bych chtěl upozornit - minimální posádka v hradu zabepečuje to, že ihned nepadne, alle přímému útoku rozhodně neodolá. A město s malou posádkou (5 je doopravdy minimum) se vystavuje jistému riziku, že se město vzbouří

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8928
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 19 pro 2007, 21:42

Měsíc listopad léta páně 1306 v Českých zemích

Velká bitva u Jihlavy! Obklíčení horníci provedli noční výpad a zapálily jednu z obléhacích věží. Jen včasné spatření a nebývale rychlé zformování rožmberské jízdy zabránilo větší katastrofě. Takto se odehrála noční bitka v níž sice padlo jen pár mužů, avšak obránce města značně sklíčila. Obránce však posílil příjezd armády Pernštějnů, která se k městu přiblížila. Avšak četné hlídky Rožmberské jízdy zpozorovaly armádu ještě daleko od města a v jednom z úzkých újezdů napadla nahromaděné knechty tryskem z srázů po stranách cesty. Výsledkem byl naprostý masakr odřadů Pernštejnské armády a Rožmberská těžká jízda unikla pouze s pár padlými. Pernštejnská armáda se fakticky rozpadla a na další bitvu nebylo ani pomyšlení a zbytek přeživších uprchl zpět na Pernštejn. Druhý zoufalý výpad obránců Jihlavy již toho mnoho změnit nemohl – ačkoli byla jízda nepřítele zaměstnána dále od města, tak horníci dosáhli pouze toho úspěchu, že podpálili druhou obléhací věž a způsobili vážné ztráty oddílům okolo této věže. Pak je již síla Rožmberků zatlačila… po dalším týdnu kdy již žádná pomoc nepřicházela nezbylo vyhladovělé a demoralizované Jihlavě než kapitulovat do rukou Pána z Rožmberka, který osobně velel obléhatelům.

U Znojma se rozpoutala potyčka mezi vojsky vévody Friedricha a muži s korouhvemi Štěpána z Pernštejna. Pernštejnští začali brzy vyklízet beze ztrát pole a spořádaně ustoupili přes připravený most, kde seje ihned jala následovat Friedrichova jízda. Jaké však bylo Friedrichovo překvapení, když Pernštejnští most za sebou podpálili pomocí připravené slámy. Dva čelní oddíly jízdy již z plamenů nevyvázly živé – za živa uhořely na mostě či se utopily v řece. Friedrich se poté ubytoval ve Znojmě a dal svým mužů unaveným dlouhými pochody odpočinout…

Vzdorokrál Rudolf konečně oblehl Kutnou Horu a začal budovat obléhací stroje. Jeho vojsko však pronásleduje Pernštejnská jízda, která neustále napadá jakoukoli odloučenou skupinku a znemožňuje efektivní zásobování. Neustálé šarvátky mezi jízdními oddíly vycházejí stále příznivěji pro příznivce Korutanské strany než pro méně početné Habsburky. Habsburka armáda začíná pociťovat nedostatek zásob a někteří vojáci již zemřeli na celkové oslabení hladem a chladem.

Oddíly zemské hotovosti pod Šternberským vedením se z části přesunuly pod hrad Žebrák, kde se utkaly v šarvátce s částí Rožmberských oddílů a zahnaly je do hradu, který následně oblehli. Překvapení a zmatek v hradu však způsobil, že obléhaní nepodnikli ani jediný koordinovaný a úspěšný pokus o narušení obležení, které vede hrstka mužů…

Obléhání Křivoklátu se též zdramatizovalo. Důmyslně vymyšlený úder Švihovských z více směrů značně zaměstnal oslabené oddíly Šternberků, avšak přílišné rozptýlení útočníků umožnilo zničit je jedny po druhém díky špatné koordinaci způsobené hustými lesy a bažinatým podmáčeným terénem, který jízdu na některých úsecích zbrzdil. Výpad z hradu taktéž nebyl úspěšný – šternberští lučištníci pokryli oblast brány šípy a zaváhání Švihovských umožnilo zformovat dobrou obranu proti výpadu a odrazit ho. Obléhání pokračuje…

Budějovice jsou i nadále obleženy a rychle docházejí zásoby…, rožmberská armáda ustupující od Zvíkova se stáhla do Rožmberku a pronásledující napadá z boku jeden z oddílů jízdy. Ten provádí doslova partizánskou činnost nikoliv bez výsledků, avšak s tak malou silou dělá škodu spíše symbolickou. Rožmberk je poté obležen.

U Opavy pokračují obléhací práce, které přerušuje až rytířská dohoda mezi Šternberky a Mikulášem II. Opavským. Ti zanechají svého obléhání zatímco Mikuláš zůstane knížetem Opavským, avšak přislíbí věrnost králi Jindřichovi a zaváže se platit 30 kop měsíčně.

Lipá – neúspěšný výpad obránců podepsal rozsudek nad touto severočeskou tvrzí. S pomocí v nedohlednu, hladem a nemocem uvnitř a Vartenberky za hradbami souhlasil velitel posádky s kapitulací hradu.

Menší Šarvátka o Střekovský most toho mnoho nezměnila. Dva oddíly Hazmburských knechtů se příliš nebránila mnohonásobné přesile a po pár salvách šípů prchla. Vartenberkové se poté z neznámých důvodů zastavili a začali upřeně hleděti na sever. Poté dostali zprávu o Hazmburských oddílech na sever od Střekova a opět překročili most a pokusili se Hazmburské překvapit. To se nepovedlo a naopak v hustých lesích byli překvapeni sami. Přesto však byla převaha příliš veliká a Hazmburkové byli za cenu značných ztrát rozprášeni…

Z Míšně kupci přivážejí žhavé novinky – slabá pozice Císaře, který se válkou velmi zadlužuje opět postavila Míšeňského lantkraběte na stranu opozice a zbrojí. Míšeňská hotovost se vydala pomalým pochodem směrem k jihu, avšak poté zabočila a začala stavět přívoz přes Labe.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Čechy 1306“