Otazky k EU III

Europa Universalis III nebo Europa Universalis 3 záleží jen na vás. Jako hráč budete mít opět možnost převzít kontrolu nad jedním z více než 250 světových národů, z něhož se budete snažit během let udělat světovou mocnost, které na světě nebude rovno. Hra začíná v okamžiku, kdy je Konstantinopol dobyta Turky v roce 1453 a pokračuje až do revolucí ve Francii a v Americe. Bude jen na vás jak si poradíte s diplomacií, ekonomikou, vývojem i armádou.

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět
Boleslav Lev
Četař
Četař

Re: Otazky k EU III

Příspěvek od Boleslav Lev » 12 kvě 2012, 13:16

Screen je asi měsíc před rozpuštěním. Mimochodem mám dotaz na finanční reparace - jaktože na začátku války je vymáhat mohu (a nedostanu je), ale jakmile mám dostatečné válečné skore, už peníze nesmím požadovat? (tohle se mi sává nepravidelně, někdy smím, někdy ne) - zkrátka na čem závisí možnost podojit soupeře? Dík.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 12 kvě 2012, 13:27

Nepřítel při válce velmi rychle verbuje žoldnéře, což znamená, že většinou záhy rozfofruje své zásoby peněz. Prakticky vzato lze řádně podojit malé ale bohaté státečky, které jsou prachaté, ale nejsou schopny během války postavit velikou a drahou armádu. Takové Švýcarsko bývávalo zlatým dolem :)

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 12 kvě 2012, 14:41

Na tom něco je - obvykle nejvíc vydělávám na státech, které ovládají obchodní ligy (Janov, Lübeck). Naproti tomu jsem teď vedl třicet let válku proti Turkům, pobil asi 100 000 vojáků, vyhrával o 40% a nakonec ještě musel uznat porážku. Taky se mi nedaří prosazovat reformy v říši. Pozitivní efekty jsou jednorázové, ale jakmile někde někdo uzme provincii, ztrácím autoritu rok co rok - vpodstatě vedu nepřetržitou válku od začátku hry.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 12 kvě 2012, 17:05

Silný císař musí být silný císař. Žádný císař se nestal silným proto, že by se v klídku válel v klidu a míru na trůně. Musíš hold zabránit uzmutí těch provincií - intervenovat ve válkách a vylepšovat autoritu všemi způsoby. A říšské reformy nemají jednorázové efekty, ale naopak dlouhodobé.

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 12 kvě 2012, 20:15

Reformy ano, ale efekty dávající autoritu ne. Př - osvobodím stát, dostanu 3 body. Někdo ho zabere, přijdu o 10, ale pak dokud ho neosvobodím, tak říšský sněm autoritu pravidelně shazuje. Já si připadám silný dost - jen nejsem všude. Pouze v Čechách, ve Slezsku, kusu Rakouska, kusu Polska a v cípu Braniborska.

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 12 kvě 2012, 22:08

V polovině 17. století husitští Lucemburkové konečně rozdrtili Osmanskou říši. Poté, co jsem smetl asi 30 tisícové vojsko a Turkům zbylo jen pár tisíc vojáků, jim vyhlásily válku i jiné státy. Moje mírová dohoda je připravila na vypuštěných státech (velké Řecko) o 18 provincií, dalších 10 ztratili ve zbylých válečných konfliktech. Kombinací válečných daní, subvencí od koloniálních velmocí (Španělsko, Británie) a peněžních reparací jsem získal na MM pro mě solidní sumičku 9 000 zlatých. Můj dotaz - do čeho bych měl investovat? podotýkám, že nemám moře. Mohl bych si založit obchodn centrum, nebo i poslat obchodníky někam jinam - sám totiž obchodu příliš neholduji (obvykle mám 5 kupců v 1-3 centrech) a za Čechy jsou moje šance se někde uchytit ještě menší. Nebo nějaké manufaktury? (momentálně mám 2 univerzity a 2 zbrojovky - mimochodem jak je to s cenou? ve vanille to bylo myslím 1000 a stoupala, tady to bylo okolo 2000 a teď je to 1900 - v MM cena s počtem klesá?) Díky za náměty.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 12 kvě 2012, 22:38

Obchodní centrum jsou vyhozené peníze. Podle mého názoru bude nejlepší za ně postavit budovy - a to jak některé tradiční, tak ty Magna Munďácká, co se staví v "provincial decisions" - ty stav hlavně v provinciích s výnosným zbožím, zpravidla vylepšují efektivitu produkce a obchodní hodnotu.

Jinak, v Říši se neanektuje tak často, aby to byl takový problém. Obecně vzato vadí pouze, pokud někdo obsadí své non-core provincie popřípadě vazalizuje, ale to se v HRE příliš neděje. Prakticky vzato se divím, že máš vůbec problém. Já pokaždé mám problém jen s Burgundskem a Dánskem. A zrovna Burgundsko jde rozebrat na prvočinitele protože obsahuje spoustu osvoboditelných státečků a Dánsko v pozemním boji neobstojí. S autoritou obecně začínají problémy až s reformací, kdy se konvertuje hodně zemí ke kacířství, což ti ji srazí na nulu. Na druhou stranu za rekonverzi máš dobrých 10 bodíků, takže poté, co se reformace zastaví, tak si ji můžeš několika válkami nahnat na maximum.

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 12 kvě 2012, 22:41

Já si rekonverzi nemůžu dovolit - když se někde objeví další husita, zvolí si jeho. Autorita mi klesá hlavně kvůli Francii a severní Itálii (pořád se tam mezi sebou melou Benátky a papež).

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 13 kvě 2012, 08:22

Ty jsi císařem za Husity? Nemožné, ostatní státy nemohou volit kacíře. V tom byl možná ten problém, nemáš náhodou některé volitele zvazalizované? Pak se jim musí mlátit naprogramovaný příkaz, že mají vždycky volit svého pána, ale přitom ho volit nesmějí, protože je kacíř...

V Severní Itálií si můžeš udělat pořádek během jediné války... Benátkám vezmi jejich území (takřka beztrestné, protože je vyjmuté z Říše) a Papeže můžeš nechat jak je, válčí jenom o Urbino a to má vždycky kupu spojenců v okolí, kteří papeže zllikvidují.

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 13 kvě 2012, 09:09

No de jure jsem pouze králem, protože mě papež na císaře pochopitelně nepovýší, ale ano. Už jsem to zmiňoval, protože to pro mne byla jediná cesta, jak si udržet korunu - stal jsem se husitou, pak donutil 3 kurfiřty konvertovat (religious unity CB) a tím získal většinu v poměru 4:3 (sám mám také 1 hlas) - díky tomu tito 4 volí vždycky mě a neohrožuje mě ani reformace, protože husita dá hlas jen husitovi - ne katolíkovi, ne protestantům. Potom v jedné té chvíli se to tam celé nějak zmatlalo, ale to už jsem překonal načtením a menším záborem. Co se mého papeže týče, tak má vpodstatě všechno od Sicílie až po Řím a k tomu Romagnu a Ferraru, za spojence má obvykle Toskánsko. No a někdy s ním válčím sám, někdy mám kupu spojenců. S těmi Benátkami to ale není špatný nápad (stejně mám už 250 let infamy 0-4). Až ty oblasti zaberu, měl bych si je nechat, nebo je dát do říšské sféry?

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 13 kvě 2012, 10:28

Ty oblasti ti to nabídne, ať je přidáš do říše jako císařské léno nebo si je můžeš takřka zadarmo nechat jako "de facto" své vlastnictví, což ti umožní z nich udělat časem svoje core území.

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 14 kvě 2012, 14:56

Ke konci hry mě napadá - a je to dobré i pro příště - jaký typ vlády preferujete? Mně zatím nejvíc seděly Noble republic/Republican dicatotrship (pokud jsem nepotřeboval být král v Říši). Zkoušel jsem i státy s parlamentem, ale připadaly mi nestabilní, u států s dědičným právem se mi zase stávalo, že panovník zemřel be dědicev nejnevhodnějším okamžiku. Taky se chci zeptat, jestli je dobré usilovat o pozdnější formy vlády (lepší administrativa), nebo jestli se vyplatí ponechat si starší a třeba s lepšími výhodami. Revoluční státy vynechte, k těm jsem se v životě nedostal (maximálně k ideji revoluce a kontrarevoluce :) ). Díky.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 15 kvě 2012, 12:23

To záleží na tom, co hraješ. Pokud rozsáhlé impérium, tak potřebuješ každý bodík administrativní efektivity a přecházíš na lepší jakmile to jde. Pokud hraješ za malý stát, tak si můžeš vybírat dle efektů...

Jinak republiky mají jasnou výhodu v tom, že se jim generují lepší vládci a i rychleji se obměňují. V případě monarchií můžeš taky ztvrdnout na celé století u dlouhověkého hlupáka a jeho ještě blbšího synka a vnuka.

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 15 kvě 2012, 14:15

To s těmi hlupáky máš dost pravdu (naštěstí moji Lucemburkové měli vždy alespoň průměrné schopnosti - nejhorší součet je 9 a já nešel pod 12), ale v případě republik v MM mi výsledky voleb málokdy hrály do karet. Asi to někdy zkusím třeba s revolucí a kontrarevolucí - protože většina zemí bývají monarchie. Když byli zmíněni neschopní panovníci, tak mám další dotaz - co je podle Vás nejdůležitější panovnická schopnost (adminisrativa, diplomacie či válečnictví). Mně vzhledem k různým podmínkám stavby, reforem a nutnosti udržet dobrou vládu připadá nejdůležitější administrativa, potom asi vojenství (výzkum, morálka). Zato efekty u diplomacie jsou pro mě dost nicneříkající - co například ovlivňuje diplomatic skill? (u některých vladařů ještě ovlivněný osobností, takže to evidentně má význam). zlešuje například přijímání diplomatických návrhů druhou stranou?

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 15 kvě 2012, 14:59

Diplomacie zejména snižuje infamy... a zlepšuje to vztahy s ostatním + to co říkáš + lepší šance v eventech. Osobně považuji za nejzbytečnější military - velký vliv má pouze na začátku hry, s rostoucími technologiemi a tedy i jinými zdroji morálky vojska, se stává čím dál tím více k ničemu. Administration je nejdůležitější kvůli těm MM budovám a administrativní efektivitě.

821
Major
Major

Příspěvek od 821 » 16 kvě 2012, 08:43

tiez si myslim, ze administration je najdolezitejsia + diplomacy este ovplivnuje aj spionaz a claim core(alebo ako to je) je najdolezitejsia spionazna akcia a mnou hodne pouzivana v ramci HRE :mrgreen:

na niektore decision treba aj vysoky military skill takze sa tiez obcas hodi
És per Catalunya, per la llibertat...
Que moriràs lluitant, si cal!

Bastoun
Rotný
Rotný

Příspěvek od Bastoun » 25 kvě 2012, 11:11

Mám zásadní dotaz k běžné hře EU3 bez modu - můžu nějak ovlivnit získání core provincie u svých sousedů. Teď jsem například dobyl první provincie a CREEKů a hned za rok mi to hodilo core na jednu jejich vedlejší provincii - což se mi náramně hodilo k tomu, že se mi výrazně posunul kolonizační rozsah... Prozatím totiž předpokládám, že se tyto situace generují náhodně...

morgoth
Vojín
Vojín

Příspěvek od morgoth » 15 čer 2012, 12:37

Pokud hraješ první verzi eu3(bez datadisků), tak bys měl mít ve špionáží možnost fabricate claims, takže si mužeš core vyrobit, ale podstatně to zvedá badboy, eventy na core pak chodí celkem náhodně(zřejmě to ovlivňuje diplomacy panovníka), v divine wind(a možná i v některých předchozích datáčích) je fabricate claim celkem k ničemu, můžeš ho použít jen na země s nízkou legitimacy, prestiží a pod regency consil, navíc jediný účinek je casus belli snižňující badboy za anexy, ale core nedostaneš. Navíc v těhle novějších verzích ti core chodí jen v misích proti minor státům(1-3 provincie), popřípadě jako národní mise, kdy core dostaneš za dobití danného území, těch ale moc není a některé státy nemají tyhle mise vůbec a chodí jim jen ty proti minorům. Jinak ve vanille po dobití indiánů a jejich konverzi ke křesťanství by se ti měla změnit jejich kultura na tvojí a měl bys získat core, ale tím si nejsem jistý.
Pak je u kolonizace ještě možnost vybrat si nějakou bezpečnou privincii, vyvraždit domorodce, kolonizovat jí, ale jen jednou, na město by se ti mělo změnit po 40-50 letech a ihned bys měl dostat i core. Je to lepší kvůli administrativě, kdy kolonie nezatěžuje stát tolik jako non-core provincie.

morgoth
Vojín
Vojín

Příspěvek od morgoth » 22 čer 2012, 18:25

Teď bych zase potřeboval poradit já, začal jsem hrát MM a okolo roku 1500 držím asi 10 severoamerických provincií, můj problém je že i když mám vlajku controled piracy, popř. nil piracy, tak sice nemám ekonomické postihy od papírových piratů, ale ve hře mám stále ty reálné, u těch 10 provincií, musím každý rok potopit 200-400 pirátských fregat(což je víc než má dohromady celá evropa, tudíž mi to přídé u módu, který se chvástá realitou těžce unreal, už jsem potopil přes 1500 lodí(což je moje maximum a teď jsem už jsem v podstatě skončil jsem bez peněz a v evropě ztrácím jednu provincii za druhou) to je síla co by v té době dobila celý svět), což je vcelku nemožné protože svoje flotily nestíhám ani opravovat, takže po čase mě stejně sejmou ať hraju jak hraju, už mi sice přišlo první národní rozhodnutí proti pirátům a anti piracy act, ale žádný vliv to nemá, navíc i když flotilu rozdělím do přístavů a dám jim start patroling tak mi piráti chodí dál jen proti nim hned vyrazí moje lodě, čímž dostanu přes hubu ještě víc protože v jednom stacku je občas i 5 fregat a občas i velká loď a i když je porazím tak na opravu mám jen nějakých 15 dnů než se objeví další.
Badboy mám na nule stabilitu +3 a revolt risk v koloniích 0, tedy alespoň do doby než mě vždy ekonomicky položí a z evropských států severní ameriku ještě nikdo nikdo nenašel, takže privatýři to nejsou. Je tedy ve složkách MM nějaký soubor jehož editací/smazáním odstraním piráty úplně?(v DW ani Vannile jsem takové problémy němel)

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 22 čer 2012, 18:47

Nevím o tom, že by to šlo zrušit a ano máš pravdu - je to otrava a není to zamýšlený efekt. Ale prostě Ubik a spol se přestali vývoji módu a zkrátka tam zůstala i původní verze pirátů v té protivné podobě. Nejlepší možný způsob, ajk se jich zbavit, je jednou je porazit a pak dát jednu fregatu na nekonečnou smyčku poo několika oblastech najednou. Kde projela nedávno nějaká loď, tam se piráti neobjeví.

Odpovědět

Zpět na „Europa Universalis III“