Otazky k EU III

Europa Universalis III nebo Europa Universalis 3 záleží jen na vás. Jako hráč budete mít opět možnost převzít kontrolu nad jedním z více než 250 světových národů, z něhož se budete snažit během let udělat světovou mocnost, které na světě nebude rovno. Hra začíná v okamžiku, kdy je Konstantinopol dobyta Turky v roce 1453 a pokračuje až do revolucí ve Francii a v Americe. Bude jen na vás jak si poradíte s diplomacií, ekonomikou, vývojem i armádou.

Moderátoři: Atlantis, Vals, Phoenix, Princ Evžen Savojský

Odpovědět
Bastoun
Rotný
Rotný

Re: Otazky k EU III

Příspěvek od Bastoun » 17 pro 2011, 20:30

Tak jsem tu zas po dlouhé době a mám opět stejný dotaz - Hraju EU3 Chronicles a ptám se jstli už se něčím (modem,patchem) dá vyměnit wasteland za provincie či nikoliv????

memo
Rotný
Rotný

Příspěvek od memo » 10 led 2012, 10:24

Zdravím,
rozehrál jsem si hru za Persii. Zprvu velká, nakonec malá vklíněná mezi obroské mamluky a timurdy. Napadlo mě, že být mamluky, tak bych usiloval o to, aby tam ta Persie vydržela co nejdéle, aby neměla společnou hranici s timurdy. Myslí AI až tak za hranice svých sousedů? Já si myslím, že ne, ale člověk nikdy neví, tak se ptám vás.
Není tu někdo, kdo by tušil, jak na to s podobnými věcmi budou AI v připravovaných nových hrách od paradoxu?

821
Major
Major

Příspěvek od 821 » 10 led 2012, 10:43

AI nemysli
neviem ci to tak je aj priamo v EU3, ale v mode MM AI hlada spojenca ktory neni tvoj sused, ale susedi s
tvojim susedom(prirodzeny nepriatel), snad som to napisal zrozumitelne
És per Catalunya, per la llibertat...
Que moriràs lluitant, si cal!

memo
Rotný
Rotný

Příspěvek od memo » 11 led 2012, 10:55

Vím, že AI nemyslí. Nemyslel jsme to doslovně. Jen jsem chtěl vědět, jestli to tam je přítomno nebo není.

821
Major
Major

Příspěvek od 821 » 11 led 2012, 11:04

ako Persia si medzi Mamluky a Timurdy a ani jeden ta nema rad :mrgreen: skor sa spoj s Turkom
bezne dochadza k situaciam ked napriklda Moskva je v pevnom spojenectve s Nogai a spolu uspesne biju Kazan ktora je medzi nimi lebo AI ju bere ako nepriatel oboch
És per Catalunya, per la llibertat...
Que moriràs lluitant, si cal!

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 24 led 2012, 17:27

Bratránek hraje DW 5.1 a přišel na mě s několika dotazy, které neumí odpovědět, neb končím na HTTT 4.1b :)

tzn.: DW zavádí nějaký max. dosah pro obchodníky? Neb mu hra, když chtěl do jistého obchodního centra poslat obchodníky, napsala: Center of Trade is 148.408 from our closet province. Our maximum range is 132.
wtf? Neznám, nechápu.

Druhá věc, hraje za MOskvu. Jedna z podmínek pro zformování Ruska je have global claim on Russia at least 35. Chápu dobře, že to znamená vlastnit alespoň 35% všech světových provincií s Ruskou stateculturou? (libovolně jakých)
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 24 led 2012, 23:30

a.) ano, tu vzdálenost to zavádí. Pravděpodobně je to obrana před přílišnou snadností obsazení všech COT svými obchodníky a následným nemravným ziskům (co jiného čekat od Švédské firmy, než přísnou regulaci :) )

b.) ve vannile nic takového není. Ale jestli hraje mód Death and Taxes, tak tam musí mít alespoň tolik provincii v ruském regionu, kolik to požaduje (30)

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 25 led 2012, 16:25

Hraje MEIOU...ale tipuji, že to bude podobné.
("Stonewall" Jackson)

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 27 dub 2012, 15:29

Tak jsem v MMU zkusil japonskou kampaň za Schimazu. Prvních asi 150 let dobrý, ale teď se všechno nějak pokazilo. Měl jsem infamy 8/24 a dostal jsem framed (tzn. může mi někdo říct proč? Já totiž četl, že infamy by musela být přes polovinu), zaplatil peníze a dostal 4 infamy navíc. Poté jsem samozřejmě přišel o všechnu prestiž a dostal dalších 10 infamy za to, že jsem si dovolil se předtím chovat slušně (Tenhle script mě vážně..., ale nechci to ničit - pak by kdekdo řekl, že si to ulehčuji). Navíc teď asi každé 3-6 měsíců vyhlašuji válku proti ostatním japonským státům. Neklesá mi stabilita a nemůžu to nijak ovlivnit - zkrátka co chvíli mi to napíše, že jsem zahájil válku, kterou jsem přitom nezahájil (mám dost problémů s neexistující infamy). Dokonce když jsem uzavřel mír, vyhlásila se za chvíli válka nová. Řešením by možná bylo všechno pobít, ale to bych měl infamy v řádu stovek a za to obvykle následuje pokles stability v řádu stovek a pokles příjmů v řádech stovek procent. Můžete mi někdo říct, co dělám špatně, nebo jak se toho zbavit? Díky.

Lubis
Praporčík
Praporčík

Příspěvek od Lubis » 27 dub 2012, 15:47

Nenuti takhle, treba hra k sjednoceni Japonska?

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 27 dub 2012, 16:04

No určitě tam spousta eventů je - zaznamenal jsem již předtím, že jakmile jsem se stal lokální velmocí, zvýšil se mi rank a získával jsem casus belli na ostatní státy (na druhém konci ostrova Honšú se pak objevila druhá taková velmoc a pak šlo o to, kdo zvítězí). Ale ten framed event s Japonskem nesouvisí - můžeš ho dostat za kohokoli. Mně je ale divné, že jsem ho dostal při relativně nízké míře infamy. No a ty války nevím - občas se mi stávalo, že se sám uzavřel sňatek, ale války za sjednocení? To nemůže fungovat - jsem příliš vyčerpaný, piráti mi blokují polovinu země a infamy je (díky výše zmiňovanému střelenému eventu) na 21/24. S tím se nedá dobývat. Navíc mám válečné vyčerpání přes 20 (přibližně jednou za 1-3 měsíce dostanu 3 vyčerpání za tu blokádu, které se nemůžu zbavit).

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 27 dub 2012, 20:56

Tak framed event se zřejmě (po dalším pročtení manuálu s tabulkou) může objevit takřka kdykoli, akorát že při vyšší infamy je šance značně vyšší. Dá se snížit dobrou diplomacií panovníka (zkuste to ovlivnit :) ). Ale to samovolné vyhlašování válek mi nejde na rozum - mimochodem když jsem si to načetl za státy, kterým se válka vyhlašovala a oslabil je, tak se nevyhlásila. Nakonec jsem to nějak ukecal - v první ještě jimi vyhlášené válce jsem vyhrál s 10 000 proti 55 000, takže teď, když měli jen 25 000, se to dalo - získal jsem provincie okupací (ale naštvalo mě, že je za to 1 infamy a další 1 infamy je v eventu hned potom - to tam nemohli dát 2?) Nicméně je po roce 1650 a já mám teprve splněny podmínky pro vyhlášení Japonska. Naneštěstí můj panovník má skilly 3,4,3 a jeho syna si v mládí spletli s kovadlinkou - než se na to přišlo, kovář na jeho hlaviččce stihl zhotovit kompletní plátové brnění - takže má 3,3,3. Tohle potrvá...

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 28 dub 2012, 19:00

Řekl bych primárně: Seš pomalej :D V roce 1650 už by mělo být Japonsko Tvoje. Ale jinak ty piráti jsou fakt opruz. Nicméně pokud jsi již regionální velmoc, nevykládej, že nejsi schopen postavit 10-15 galr, kteří odešlou piráty tam, kam patří?
("Stonewall" Jackson)

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 29 dub 2012, 09:22

No nějak si to zkrátka nedávám. Můj hlavní problém je, že nejsem příznivcem námořních idejí, za což jsou v MM docela tvrdé postihy. Budu to muset zkoušet i odjinud a třeba objevím nějakou pěknou kombinaci.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 30 dub 2012, 10:47

Tak námořní technologie nejsou jen o námořnictvu. Excelent shipwrecking dává navíc + pro scientific revolution (a ta je za Japonsko potřeba jako sůl), ta další (nápůl obchodní) pak zase + ke colonisation and exploration, což se také hodí (Sibiř je blízko). To máš dvě, dle mě silně důležité, námořní technologie, které Ti současně zajistí, že máš námořnictvo bez postihů.
("Stonewall" Jackson)

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 30 dub 2012, 14:04

Tu excellent shipwrights teď beru. Zkouším novou kombinaci idejí, která mi zpřístupní glorious arms (jestli je to ta poslední u pozemní technologie, jestli ne, omlouvám se), scientific revolution a ještě mi zbudou 3 volná pole. Předtím jsem používal kombinaci, která mi umožňovala mít poslední technologii u pozemních vojsk, vědy i ekonomiky - ale tam pak trpělo to loďstvo. Ona je MM vůbec na lodě zaměřená silněji než vanilla. Objevování osobně moc nemusím, ale asi to taky v budoucnu zkusím.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 30 dub 2012, 20:54

Já vždy používal kombinaci, která mi umožnila Scientific revolution, Liberté, Eglité, fraternité a Mass colonisation and exploration.

To znamenalo hodit si ony dvě námořní (Excelent shipwrecking a Naval Provisioning), aby měl člověk plusové body a bez postihu námořnictvo. Pak logicky kabinet, který dával + do všech tří, engineering corps a samozřejmě colonial ventures.

Jak jsem přešel na SUBultimate minimod pro MMU, tak není třeba nyní nijak spěchat na Humanist tolerance, pokud chce člověk něco překonvertovat. Tzn. se vyplatí počkat tak do 2/2 16. století, někdy i později. No, u Mass Colonization mám v tu chvíli 3 ideje, stačí čtvrtá. Buď viceroys nebo Merchant adventures (spíš, na obchodu se dají třískat neskutečné prachy). U LEF mám 2(3), nicméně hodí se jak Byrokracie, tak National trade policy (pro její možnost Národní banky) tedy tam také nebývá problém dosáhnout. A Vědecká revoluce se zpřístupní po Humanismu, tedy no problemo. Tzn. 14 národních idejí (včetně specializovaných) obsazeno a zbytek volný :)
("Stonewall" Jackson)

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 03 kvě 2012, 14:50

Teď jsem zkoušel Mongoly a chci s zeptat, jak se zbait tribal zřízení? V manuálu byl zmíněn přechod na oligarchii, ale přestože mám technologii vlády 9, tak na nic přejít nemůu. Je na to event nebo decision? Dík.

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 03 kvě 2012, 15:20

Myslím, že decision. Zkus se mrknout, jestli jej nemáš čistě neaktivní.

Popř. zkus kliknout, jestzli nemůžeš změnit vládu přímo. IMHO to ještě chce mít dobrého panovníka :wink:
("Stonewall" Jackson)

Boleslav Lev
Četař
Četař

Příspěvek od Boleslav Lev » 03 kvě 2012, 17:53

Zjistil jsem (a samozřejmě jsem si toho předtím nevšiml), že provincie mají určitou úroveň rozdělenosti na kmeny. Pomocí lokálních kapaní jsem některé sjednotil a pak jsem dostal možnost odstranit kmenovou politiku z hlavního města. Potom už se v decision objevilo tlačítko na změnu státního zřízení. u popisu bylo kromě podmínek napsáno, že provincie okolo hlavního města musí mít určitou úroveň sjednocení a všechny ostatní o jedna nižší. To se mi nakonec taky povedlo (dost jsem saveloadoval), ale jedna z podmínek je nemít modifikátor "horse nomads". Ten mám už od začátku hry a nějak se mi nedaří se ho zbavit. ve 3 provinciích je sice možnost podporovat zemědělství, ale ta se táhne do roku 1821 a ještě se mi ani jednou nepovedlo ji úspěšně završit. Jsou nějaké metody, jak zvýšit šance na její úspěch? PS: Ve všech provinciích mám modifikátor highly nebo moderate nomadic, který nesouvisí s roztříštěností kmenů - nejde s ním nic dělat. Toho si nemám všímat? Zmizí když se stát zreformuje? Díky moc.

Odpovědět

Zpět na „Europa Universalis III“