Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 23 bře 2018, 11:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 11:01 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Piráti Karibiku - ve službách Jejího Veličenstva

Při hledání nové cesty do Indie objevil v roce 1492 rodák z italského Janova, Kryštof Kolumbus, Nový svět a s ním i námořní cestu přes Atlantik do Ameriky. A protože byl Kolumbus na svých cestách ve španělských službách, Španělsko si dělalo nárok na celý světadíl a okolní vody, které admirál objevil.

Roku 1494 papež rozdělil takzvanou Tordesillaskou smlouvou celý Nový svět – všechna moře a pevninu na západ od Evropy - mezi španělského a portugalského krále. Tak se seběhlo, že celý americký kontinent s výjimkou Brazílie se stal přes noc majetkem španělské koruny. Portugalsku připadla moře a pevnina od nejzápadnějšího koutu Afriky a Starého světa - Zeleného mysu - po pomyslnou linii na západě ve vzdálenosti 370 mil (2000 km) od tohoto mysu.

Obrázek
Rozdělení Nového světa

Dobývání Ameriky začali Španělé. Portugalci se k Španělům přidali pár let po nich. Obě království si přisvojila právo k pronásledování a zajímání všech cizích plavidel, která by se snad v amerických vodách objevila, k ukládání cla a souzení cizích posádek podle vlastních zákonů.

V první čtvrtině šestnáctého století odevzdává Amerika španělskému králi poklady, o jakých se dosud žádnému Evropanovi ani nesnilo. Desítky lodí vozí do Španělska z Jižní Ameriky zlato, z Kolumbie smaragdy, z Ecuadoru drahokamy, z Bolívie a Mexika desítky tun stříbra. Ze střední Ameriky a karibských oblasti navíc vanilku, vzácná dřeva a tehdy velmi vzácný cukr, především z Antilských ostrovů.

Mnoho obchodníků, námořníků ba i panovníků ze zbytku Evropy chtělo s těmito bohatými oblastmi obchodovat. Španělsko se pochopitelně o prostřený stůl Ameriky nechtělo s nikým dělit a tak ostatní námořní mocnosti Evropy, nejdřív Francie a potom Anglie i Holandsko začaly hledat cesty, jak Španěly o pohádkově bohaté ostrovy v Karibském moři připravit. V šestnáctém století se tak v Karibském moři objevuje nový živočich – pirát - a s ním první pirátské lodě.

Nejrozšířenější pirátskou lodí té doby byla fregata, zpravidla o výtlaku mezi 40 -70 tunami, vyzbrojená pokud možno větším počtem děl. Tyto lodě byly označeny černou pirátskou vlajkou „ozdobenou“ lebkou a zkříženými hnáty, které se říkalo Jolly Roger.

Obrázek
Jolly Roger

Samotné španělské lodě neměly příliš šancí pirátům uniknout a tak od roku 1564 začínají Španělé spojovat svoje galeony do konvojů.
Z Evropy do Ameriky vyplouvaly každý rok dva takové konvoje. První z nich, s názvem La Flota, vyplouval z Cádizu s nákladem pro Nové Španělsko, tedy Mexiko, a jeho cílem byl Veracruz. Druhý konvoj s názvem Los Galeones, který byl vypravován v srpnu, vezl náklad pro „Tierra Firme“ (Pevninu) a jeho cesta končila na pobřeží Jižní a Střední Ameriky, jmenovitě v Cartageně a v Portobellu. Z těchto přístavů se náklad dopravoval karavanami do ostatních přístavů španělské Ameriky.
V zimních měsících pak naložily oba španělské konvoje Flota i Galeones v přístavech náklad pro Španělsko a poklady pro španělského krále. Obě loďstva se potom vydala do Havany, kde se spojila a z Havany už vyplouvala společně Floridskou úžinou a dál přes Atlantik do Evropy. Oba spojené konvoje navíc chránily desítky španělských válečných lodí s mnoha stovkami děl.


John Hawkins

Někdy kolem roku 1560 se v Karibském moři objevuje anglický kapitán John Hawkins (1532-1595). Tento syn obchodníka z Plymouthu a jeden z prvních pirátů ve službě Jejího Veličenstva Alžběty I. měl velký podíl na vzestupu námořní moci Anglie a jako takový vstoupil do britských dějin.

Obrázek
John Hawkins

Už jako ostřílený dobrodruh výhodně obchodoval s Portugalci, při mnoha svých plavbách několikrát zavítal i do daleké Brazílie. Při jedné z cest ho osvítil jednoduchý, ale o to víc mazaný nápad. Jako první začal v roce 1562 bez ohledu na přísný zákaz přivážet na svých lodích z Afriky do Ameriky černé otroky. Vznikl tak prostý obchodní trojúhelník. Na Karibským ostrovech nakoupil cukrovou třtinu a pak to šlo rychle - z třtiny vyrobil cukr a z cukru rum. S rumem hurá na guinejské pobřeží do Afriky, tam se za něj nakoupili černí otroci a ty pak Hawkins prodával s tučným ziskem španělským osadníkům na Haiti. Na oplátku od nich nakupuje šperky vyrobené z amerického zlata, stříbra a drahokamů a kupuje si jimi přízeň anglické královny Alžběty. Královně se mladý kapitán líbí ale ještě více se jí líbí nádherné šperky a tak na její pokyn Anglie přidává Johnu Hawkinsovi k jeho šesti „obchodním lodím“ i dvě nejlepší válečné fregaty. Hawkinsova nápadu brzy následovali další angličtí piráti.

První zápas se Španěly na sebe nedal dlouho čekat. Nedopadl příliš úspěšně, ze střetnutí se Hawkins vrátil oškubán o nejeden brk a navíc bez kořisti. V září roku 1568 si Hawkins zakotvil na ostrově San Juan u Veracruzu, aby nechal opravit svoje bouří poškozené lodě. Za pár dní se nečekaně na obzoru objevila velká flotila válečných lodí španělského místokrále. Došlo k boji, ve kterém byla skoro celá britská flotila zničena. Ti šťastnější se zachraňovali úprkem na pobřeží a do vnitrozemí a z lodí se ctí vyvázla jediná britská fregata „Judith“ s mladým kapitánem Francisem Drakem.

Protože se v Evropě i zámoří schyluje k válce se Španělskem, je Hawkins jako hlava pomazaná povolán k převzetí velení nad anglickou flotilou. Z plymouthského obchodníka se náhle stává velitel britských vojenských námořních sil.

Aby vyvážil španělskou početní převahu v počtu lodí, Hawkins postupně vybavil anglické lodě kanóny s dlouhým dostřelem, které byly nyní na britských plavidlech umístěny na obou bocích po celé délce lodi. Současně chtěl zabránit staré taktice námořních bitev, kdy se po zahákování nepřátelské lodi pokračovalo v bitvě jako na pevnině. Nová, v té době převratná taktika brzy zajistila Britům převahu na moři.

Co s piráty, kteří ročně způsobují španělské koruně milionové škody ? Co s kacířskou Anglií ? Španělský král Filip II. se rozhodl jednou pro vždy s Angličany zúčtovat. Námořní výprava proti Anglii začala v roce 1588. Ze španělského přístavu La Coruna vyplula velká flotila Armada pod velením vévody Medina Sidonia. Společně s doprovodnými plavidly měla španělská flotila 127 lodí s 29.000 muži, 19.000 z nich byli vojáci. Jádro španělské flotily představovalo 64 velkých válečných galeon, 4 galeas a 4 galéry s výzbrojí 3.000 děl. V přístavu Dunkerque ve španělském Nizozemí se měla k Armadě připojit invazní výprava vévody Alexandra z Parmy s 30.000 vojáky. Úkolem této invazní armády nebylo nic menšího než vylodění v Anglii.

Angličané o těchto plánech věděli a byli na Španěly dobře připraveni. K dispozici měli kolem 200 lodí, z toho asi 140 lodí válečných a zbytek transportních. Anglické lodě byly menší ale obratnější než španělské, navíc s lepší dělostřeleckou výzbrojí a celkovým výcvikem posádek. Britskému loďstvu veleli zkušení korzáři a proslulí kapitáni Charles Howard, Francis Drake, John a Richard Hawkinsové, Martin Frobisher a John Davis.

První vzájemné střety v průlivu La Mance nepřinesly ještě pro bezvětří rozuzlení. V noci na 29. července se válečné štěstí přiklonilo na stranu Anglie. Angličané podnikli překvapivý noční útok zápalnými loděmi, který způsobil ve španělských liniích nepopsatelný zmatek a následný útok anglických válečných lodí dílo zkázy dokonal. Rozvrácená španělská flotila se snažila uniknout na sever a zachránit se obeplutím kolem britských ostrovů. Její zkázu pak dokončila bouře u Orknejských ostrovů. Na západním pobřeží Irska padlo do zajetí 5.000 Španělů, kteří se během bouře dostali na břeh.
V září se u španělských břehů objevil žalostný zbytek španělské flotily i s jejím zkroušeným velitelem. Celkově ztratili Španělé 64 lodí a asi 15.000 mužů. Tato námořní porážka definitivně znamenala konec španělské vlády na světových mořích. Na straně druhé bylo historické vítězství Anglie jednou z příčin vzestupu ostrovního impéria.

Obrázek
Vítězství Angličanů u Cádizu

John Hawkins se ještě jednou dál zlákat k výpravě za americkým zlatem. V roce 1595 se připojil k výpravě, která se stala jeho poslední. Zemřel na své lodi kotvící u ostrova Portoriko ve věku šedesáti let.


Francis Drake

Nástupem Francise Drakea (1540-1596), Hawkinsova žáka a pokračovatele, začíná v Karibském moři období zlatého věku pirátů.
Pirát a později admirál Francis Drake se proslavil nejen nájezdy na španělské kolonie v Americe, ale i jako úspěšný mořeplavec a vynikající vojevůdce na moři.

Obrázek
Francis Drake

Tři roky po své první plavbě do Ameriky s Hawkinsem se Drake vrací do Karibského moře. Na palubách jeho dvou lodí Swan a Pasha je 73 mužů a těchto 73 námořníků a kapitán Drake jsou odhodláni k dobytí i těch nejlépe opevněných měst španělské Ameriky.

V polovině roku 1572 plánuje útok na Nombre de Dios. Ve chvíli, kdy měli piráti 40 tun stříbra na dosah, museli vyklidit pevnost pro zranění kapitána Drakea. O rok později si raději na španělskou karavanu přepravující náklad počkali v pralese a zmocnili se celého pokladu 200 beden zlata, stříbra a perel. Při přípravě útoku musel Drake vylézt na strom a z koruny stromu uviděl jako první Angličan vůbec Tichý oceán.

Po návratu do Anglie ho v přístavu vítaly tisíce lidí, aby pozdravili nejslavnějšího hrdinu tehdejší Anglie.
Drake prodal naloupené poklady a také královna svému oblíbenci vyhověla. Drake získává od královny souhlas ke své nové výpravě do Tichého oceánu a uskutečnění svého snu.

V roce 1578 dokázal se svou malou flotilou proplout Magalhaesovým průlivem, mezitím nikým neobtěžován vyloupil jen tak mimochodem španělská koloniální města na pobřeží Chile a Peru, přeplul Tichý oceán, zakotvil na Molukkách a nakonec se kolem mysu Dobré naděje vrátil s obrovským bohatstvím do Anglie. Francis Drake tak jako druhý na světě dokázal obeplout svět. Přímo na palubě Drakovy vlajkové lodě Golden Hind předává královna Alžběta I. Drakovi zlatý kord a povyšuje slavného piráta na šlechtice.

Obrázek
Golden Hind

Poslední výprava přinesla 4700% zisku, a tak nyní získává Drake od londýnských obchodníků poměrně snadno prostředky k dalšímu svému pirátskému podniku. Jeho nová korzárská flotila má na novou výpravu na 30 lodí a 2300 mužů. Se souhlasem a samozřejmě požehnáním Jejího Veličenstva se opět vydává k americkým břehům.
Drake zamíří do Karibského moře. Tam jeho piráti nejdřív vyplení Santo Domingo a potom ještě několik dalších španělské Ameriky. Korunu svým úspěchům nasazuje Francis Drake dobytím Cartageny, což se do té doby nikomu nepodařilo.

V roce 1588 je admirál pirátů jmenován královnou hlavním velitelem anglického flotily a pomáhá zničit „nepřemožitelnou armádu“ – loďstvo španělského krále u britských ostrovů.

Obrázek
Bitva u Gravelines

V roce 1595 Drake znovu vyplouvá na další výpravu. Cílem pirátů je Panama, tentokrát ale stojí štěstí na straně Španělů a námořní výsadek je odražen.
Sir Francis Drake, napůl korzár a napůl národní hrdina, umírá v roce 1596 na následky horečky.

Zdroj : obrázkové přílohy http://en.wikipedia.org/wiki/John_Hawkins
http://en.wikipedia.org/wiki/Francis_Drake http://www.britishbattles.com/


--------------------------------------------------------------------------------

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Naposledy upravil Royal dne 13 bře 2009, 15:59, celkově upraveno 6

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 11:31 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15535
Bydliště: Nixon's back!
A kde je Kapitán Vrabec?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 13:28 
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 08 bře 2006, 19:45
Příspěvky: 746
Vals píše:
A kde je Kapitán Vrabec?

spam! zabanovat! :twisted: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 16:02 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Pro doplnění mapa tažení španělské "nepřemožitelné Armady" v roce 1588 :

Obrázek

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 20:50 
Major
Major
Uživatelský avatar

Registrován: 18 led 2008, 22:37
Příspěvky: 2394
Bydliště: Znojmo
Royal píše:
Pro doplnění mapa tažení španělské "nepřemožitelné Armady" v roce 1588 :

Obrázek


Bitva v průlivu, to byla teda řež... :( Tak a od ted si budou ti psi Červenokabátnící pořád vyskakovat... A z Indie je nikdo doteď nevyhnal... Britové, jak je nesnáším, Nějakej šipečkovel plánek týhle bitvi by nebyl? Všude se píše, "Obratnější, Britské lodě v Bouři ARMADU snadno předčili... a něco dál? I když tohle je asi taky :offtopic: Ale jedním příspěvkem by ses obětovat mohl ne??


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 20:58 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Marmont píše:
Bitva v průlivu, to byla teda řež... :( Tak a od ted si budou ti psi Červenokabátnící pořád vyskakovat... A z Indie je nikdo doteď nevyhnal... Britové, jak je nesnáším, Nějakej šipečkovel plánek týhle bitvi by nebyl? Všude se píše, "Obratnější, Britské lodě v Bouři ARMADU snadno předčili... a něco dál? I když tohle je asi taky :offtopic: Ale jedním příspěvkem by ses obětovat mohl ne??

Jo, něco doplním. Nějak jsem chtěl obsáhnout jedno století ale tak, aby ten článek nebyl
moc dlouhý a únavný. Možná námořní historie málokomu něco říká, pro mě bylo zajímavý
že nejlepší tradice britského královského námořnictva se zrodily z pirátské školy. To mě
přijde, jako kdyby nějaká armáda brala vzory a taktiku ze středověkých loupežníků :D .

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:27 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Příspěvky: 1511
Bydliště: Praha
Marmont píše:
Bitva v průlivu, to byla teda řež... :( Tak a od ted si budou ti psi Červenokabátnící pořád vyskakovat... A z Indie je nikdo doteď nevyhnal... Britové, jak je nesnáším, Nějakej šipečkovel plánek týhle bitvi by nebyl? Všude se píše, "Obratnější, Britské lodě v Bouři ARMADU snadno předčili... a něco dál? I když tohle je asi taky :offtopic: Ale jedním příspěvkem by ses obětovat mohl ne??


Nesnášíš Brity ? A čímpak se v tvých očích provinili ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:36 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
RULE, BRITANNIA!

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:42 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15535
Bydliště: Nixon's back!
Pokud si dobře pamatuji, tak hlavní britskou výhodou proti Armadě byly lepší lodě - španělská Armada byla plná velikých bachratých lodí určených spíše pro transport vojska a zásob (ačkoli hlavní síly měly převést malé rybářské lodě z Flander - jak podobné Seelöwe) avšak zejména proti britským měly podstatně horší děla a dělostřelce.A křivá slova proti Británií nechť jsou říkána obezřetně, Britské impérium založilo globalizaci!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:46 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6315
Bydliště: Praha
Vals píše:
A křivá slova proti Británií nechť jsou říkána obezřetně, Britské impérium založilo globalizaci!


Nenávidím!!! :twisted:

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:49 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Princ Evžen Savojský píše:
RULE, BRITANNIA!

Tak jest. Přijdou další ... (britská témata) :D .

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:57 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
Royal píše:
Tak jest. Přijdou další ... (britská témata) :D .


Už se těším :D

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 21:59 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Princ Evžen Savojský píše:
Už se těším :D

Tak mě hoď 3 lasa. Něco si třeba vyberu - na přání, řekněme. Mám připravený jen 2 témata. Potřebuju třetí :D .

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 22:03 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
Royal píše:
Tak mě hoď 3 lasa. Něco si třeba vyberu - na přání, řekněme. Mám připravený jen 2 témata. Potřebuju třetí :D .


Pořádný životopis vévody z Welingtonu :-) Narazil jsem teď na něj v jednom románu a byl tam fajný jak cip :P 8)

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 22:05 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Princ Evžen Savojský píše:
Pořádný životopis vévody z Welingtonu :-) Narazil jsem teď na něj v jednom románu a byl tam fajný jak cip :P 8)

To je hozená rukavice, princi. Wellington, Salamanka, Waterloo. Může být.

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 led 2008, 00:32 
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 08 bře 2006, 19:45
Příspěvky: 746
nebo o valce o spanelske dedictvi john churchill a evzen savojsky "panove francouzi strilejte prvni" :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 led 2008, 07:36 
Major
Major

Registrován: 30 črc 2006, 13:10
Příspěvky: 2576
Royal píše:
To je hozená rukavice, princi. Wellington, Salamanka, Waterloo. Může být.
Asáje(či jak se to píše)

_________________
Arzael Uthor,Vrchní kapitán Šerých plášťů království terenijského


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 led 2008, 16:01 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Marmont píše:
Bitva v průlivu, to byla teda řež... Nějakej šipečkovel plánek týhle bitvi by nebyl? Všude se píše, "Obratnější, Britské lodě v Bouři ARMADU snadno předčili... a něco dál?

No kdyby to byla jenom jedna bitva :D . Trvalo jim to celé týdny.

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 29 led 2008, 10:22 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
aristokrat.tomas píše:
nebo o valce o spanelske dedictvi john churchill a evzen savojsky "panove francouzi strilejte prvni" :)

To je samozřejmě téma pro Evžena prince Savojského. Budeme se těšit, někdy :D .
My dva tak akorát můžem napsat - jak přežít velkou (francouzskou) revoluci ...

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 led 2008, 19:26 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Nepřemožitelná armáda

Španělský král Filip II. shromáždil největší námořní sílu kam až paměť sahala, aby pokořil Anglii a svrhl z trůnu anglickou královnu Alžbětu I.

Obrázek
Filip II.

Vlastní spor mezi Filipem a Alžbětou byl starý bezmála třicet let. Poprvé vybublal na povrch v roce 1558, kdy na anglickém trůnu vystřídala Alžběta I. svojí nevlastní sestru Marii. Otec obou, Jindřich VIII. se rozešel s katolickou církví, aby se mohl rozvést s Mariinou matkou, Kateřinou Aragonskou. Vzápětí se oženil s matkou Alžběty Annou Boleynovou a založil anglikánskou církev. Marie se později provdala za španělského korunního prince Filipa II. a pokusila se v Anglii o znovunastolení katolicismu. Když Marie zemřela, koruna přešla na Alžbětu, která podporovala protestantství. Alžbětě tak přibyl u zapřisáhlého katolíka Filipa první vroubek.
Později Alžběta vydráždila španělského krále znovu, tentokrát když vyslala vojsko na podporu nizozemských protestantů proti Filipovi a tady už se osobní spor stává postupně sporem mezi Španělskem a Anglií.
Poslední Filipova naděje definitivně zhasla na popravišti v Londýně 8. února 1587, kdy na rozkaz královny Alžběty byla popravena její katolická sestřenice Marie Stuartovna, sesazená skotská královna.
V tu chvíli Filip II. pochopil, že se něco prostě musí stát.

Don Alfonzo Pérez de Gurmán el Bueno, vévoda Medina Sidonia a vrchní vojevůdce andaluský, se asi pořádně vyděsil, když se 9. února 1588 stal z pověření krále Filipa II. velitelem válečné výpravy proti Anglii namísto zemřelého markýze Santa Cruz.
Taky to ten dědek mohl ještě nějakou chvíli vydržet, myslí si vévoda a píše dopis králi : „Zdraví mi nedovoluje, abych podnikl takovou výpravu“ zapřísahá se, „neboť podle nemnohých zkušeností, jež mám s pobytem na moři, vím, že vždy dostanu mořskou nemoc a pokaždé trpím nastuzením…Protože nemám žádných zkušeností námořních ani válečných, nejsem přesvědčen, že měl bych velet výpravě tak důležité…“
Staří vysocí důstojníci jen nechápavě kroutí hlavami : Tohle by se ve starém dobrém Španělsku stát nemohlo…
Protože však i králova trpělivost měla své meze, odebral se vévoda poslušně ze svého obydlí v jižním Španělsku a chvátal do Lisabonu, kde už probíhalo soustřeďování španělských námořních sil. Po počátečním chaosu se vévodovi podařilo vnést do poměrů v přístavu jakýsi řád.
25. dubna 1588 převzal v katedrále standartu se španělským erbem a stuhou, se kterou vypluje proti Angličanům. Divadlo skončilo, krvavá hra o velkou cenu mohla začít.

Námořní výprava vévody Medina Sidonia soustředila téměř 130 lodí vyzbrojených 2.400 děly a 124.000 dělovými koulemi v lodních arzenálech. Loďstvo se skládalo z různých typů : od těžké plovoucích pevnosti – galony, vesly poháněné galéry, rychlé průzkumné fregaty a urky, doslova lodičky. Lodě přepravovaly 19.000 vojáků a posádku tvořilo 8-10 tisíc námořníků. Výprava pro svatou válku Španělů proti bezbožné Anglii byla zvána La felicissima armada (Nejšťastnější flotila) a pro svojí velikost La Invencible (Nepřemožitelná).

Plán tažení byl složitý a jeho provedení záleželo na mnoha okolnostech. Ozbrojená válečná flotila měla proplout do průlivu La Manche, kde se měla spojit s invazním loďstvem vypraveným ze španělského Nizozemí. Pod ochranou hlavní flotily se měla z Nizozemí do Anglie přeplavit třicetitisícová armáda vévody z Parmy, obsadit pruh pobřeží u Margate a pochodovat podél Temže až do Londýna. Pak už bude snadné lapit v Londýně samotnou královnu Alžbětu.

Samotný začátek probíhal hlemýždím tempem. První lodě sice vypluly z přístavu už 9. května 1588, celá flotila pak až koncem měsíce. To už se ale začaly silně kazit potraviny uskladněné v sudech už od léta 1587, voda se nedala pít už po necelém měsíci. Flotila musela 19. června znovu zakotvit v La Coruně a nabrat nové zásoby potravin a vody. Směrem k Anglii zamířili Španělé definitivně až 21. července.

Angličané se začali připravovat na španělský výpad naplno až v dubnu 1588. Velitelem královské flotily byl jmenován lord Howard z Effinghamu, protestant naprosto oddaný královně a druhým mužem loďstva se stal fešácký korzár sir Francis Drake.
Jižní pobřeží Anglie chránila armáda o počtu asi 30.000 mužů, dalších 17.000 tábořilo v Tilbury u řeky Temže. Od poloostrova Cornwall až po Londýn byly připraveny signální ohně, které měly vzplanout ve chvíli, kdy se Španělé objeví na dohled a zprávu tak přenést po celém pobřeží Anglie.
Dlouho očekávaná chvíle nastala 29. července, kdy se poblíž jihozápadního pobřeží objevily první španělské lodě. Oba angličtí velitelé byli na nepřátelskou flotilu okamžitě upozorněni právě ve chvíli, kdy hráli hru v koule. Podle pověsti údajně řekl Francis Drake lordu Howardovi : „Máme dost času dokončit hru i porazit Španěly.“

Obrázek
Sir Francis Drake a lord Howard hrají bowling

Mezitím se 125 španělských lodí přiblížilo na dohled. Vévoda rozkázal, aby loďstvo vytvořilo půlkruhovou sestavu, které měla obě křídla vysunutá dopředu. Španělé se chtěli pokusit vylákat Angličany do svého středu, kde se nacházely galeony s nejpočetnější posádkou a nejsilnější výzbrojí. Jejich taktika byla průhledná - po zahákování měly španělské posádky přemoci Angličany bojem na palubě.
Naproti tomu Angličané se chtěli bojům zblízka vyhnout a manévrováním svých menších ale rychlejších lodí s delším dostřelem děl postupně likvidovat španělská plavidla.
První srpnový týden proběhl ve znamení větších nebo menších potyček Angličanů se Španěly, ale nikdo zatím nezískal rozhodující výhodu. Španělská flotila udržovala svoji formaci a proplouvala pomalu Lamanšským průlivem.

Obrázek
Španělská půlkruhová formace

6. srpna ale posílily Howardovu flotilu lodě, které zatím u Doveru hlídkovaly proti možnému pohybu invazní armády vévody z Parmy a Angličané tak Španěly poprvé přečíslili. Navíc se od teď Španělé museli mít na pozoru před loděmi nizozemských povstalců. Po přistání v Calais vévoda Medina Sidonia zjistil, že přesun invazní armády není vůbec zajištěn a připraven a to už bylo na něj příliš. Jeden problém za druhým se teď valil na Sidoniovu hlavu. Přicházela pomalu chvíle, kdy měly veškeré omyly přijít Španěly draho.
Po vyplutí z Calais se boje vystupňovaly, španělská flotila byla zatlačena dál na sever mimo místa, kde by mohla ještě podporovat invazní flotilu vévody z Parmy. Během dvou týdnů bojů neztratili Angličané ještě ani jednu loď. Howard byl přesvědčen, že nejhorší má za sebou a 12. srpna obrátil anglické lodě do přístavů k doplnění zásob. Naproti tomu vévoda Sidonia váhal až se prováhal k jedinému možnému rozhodnutí – dát povel ke zpáteční cestě. Nic jiného mu ostatně ani nezbylo.
Plavba zpátky Severním mořem, mezi Orknejemi a Shetlandami a dál podél pobřeží Irska však skončila ještě větší katastrofou. Spousta lodí ztroskotala po nárazech u skalnatého pobřeží nebo dokonce v bouřích zabloudila.
21. září přistála v Santanderu vlajková lodě vévody Sidonii a s ní zbylých 67 lodí, polovina původní velkolepé flotily. Neslavný konec Nepřemožitelné španělské Armady se dostavil.

Zdroj : Velké záhady minulosti
Obrázková příloha : http://www.britishbattles.com/

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Naposledy upravil Royal dne 16 úno 2008, 10:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Webhosting Český hosting

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Český překlad – phpBB.cz