Milan Rastislav Štefánik a 2.svetová vojna

Historie celého lidstva od Pravěku přes Starověk, Středověk, Novověk až po Součastnost kromě Druhé světové války patří do tohoto tématu.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hox
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 742
Registrován: 20 čer 2009, 23:35
Bydliště: Bytča - SVK -

Milan Rastislav Štefánik a 2.svetová vojna

Příspěvek od Hox » 19 říj 2018, 12:57

Zdravím, tak ma napadlo,ako by dopadlo Československo, ak by Štefánik prežil.

Zostalo by Československo pokope? Štefánik a Beneš sa nemali v láske (niekde som čítal že Beneš spreneveril dary od zahraničných Slovákov na chod česko-slovenských légií)

Mníchov? Francúzi by nás mohli v roku 1938 viac zastať a v prípade vojny aj brániť (pre Štefánikove dobré kontakty vo Francúzsku)

Čo si o tom myslíte vy?
Dnešná pravda je zajtrajší klam.

Jozef Adamovič

Uživatelský avatar
Imperius
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Milan Rastislav Štefánik a 2.svetová vojna

Příspěvek od Imperius » 22 říj 2018, 06:48

O tej sprenevere som cital i ja.Zostrelili ho prave vtedy ked sa vracal z dokazmi a chcel ich predat vlade CSR ,ale kde sa stratili dokazy a i svedkovia toho kto im dal rozkaz z prazskeho hradu aby na lietadlo strielali sa urcite uz nedozvieme.

Co by sa asi zmenilo ak by zil?No Masaryk i Benes by mali silneho lidra v opozicii.Nikde som o nom necital ci bol cechoslovakista,alebo aky mal nazor nato.Snad by bola CSR federalizovana podla Pittsburskej dohody.S nim v case Mnichova by bol asi vojensky prevrat.Je to verejne zname ,ze Stefanik nesuhlasil s politikou Masaryka a Benesa.Bud by prevrat vyvolal sam ,alebo by dopadol ako Gajda.Osobne si myslim ,ze Gajda a Stefanikom by si velmi dobre rozumeli .Urcite by tlacil na aktivnych generalov,aby sa postavili proti rozhodnutiu hradu vzdat sa.

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4789
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Milan Rastislav Štefánik a 2.svetová vojna

Příspěvek od Atlantis » 28 říj 2018, 17:09

Doporučil bych tohle téma přehodit do Alternativní historie (resp. nebylo potřeba zakládat nový thread, stačilo to dát do vlákna Vaše nápady Alternativní historie či podobného.

Jinak Štefánik nejspíš MUSEL být čechoslovakista, jinak by s Masarykem a Benešem nemohl tak dobře spolupracovat. Nicméně mohl tlačit na prosazení kantonálního systému ČSR a menší (prago)centrismus.
Jinak přeživší Štefánik měl poměrně slušnou šanci získat pozici ministra zahraničí (namísto Beneše), což mohlo být důležité už na Pařížské mírové konferenci, kde by Československo teoreticky mohlo získat ještě o něco výhodnější pozici, i když si neumím moc dobře představit, co se dalo ještě získat navíc. Možná oblast Kladska? (Nic moc o jeho víře jsem v rychlosti nedohledal. Jeho otec byl protestant, Štefánik ovšem, jakožto muž vědy, mohl být klidně ateistou). I kdyby ne (v první vládě měl post ministra vojenství) i tak mohl být poměrně silnou osobností, co se týče zahraničních vztahů, což by nepochybně dříve či později vedlo ke střetu s Benešem v otázce směřování Československa. Osobně to odhaduji na dříve než na později. Nejspíše ne co se týče Československo - Maďarské války (kde by ovšem mohlo být Československé zapojení do bojů na území Maďarska intenzivnější a Budapešť mohla mít společnou okupaci Rumunska i Československa) nicméně s velkou pravděpodobností co se týče Polsko-Sovětské války a sporu o Těšínsko, kde mohl Štefánik požadovat mírové řešení a pomoc Polsku minimálně v neblokování transportů válečného materiálu.

Nicméně mohla fungovat jistá koexistence s Benešem. Oba se zahraničně orientovali na Francii, jakožto hlavní mocnost kontinentu a prosazovali profrancouzskou politiku. Nicméně se Štefánikem na postu ministra vojenství, při jeho diplomatických schopnostech, se mohla Malá Dohoda stát reálně opravdovou aliancí s podstatně větší spoluprácí na jednotlivých úrovních, než tomu bylo ve skutečnosti, s jistou unifikací výzbroje, doktríny a připravených plánů.
Je též pravděpodobné, že Štefánik, se svým zaměřením na letectvo a vědu obecně by nejspíš akcentoval vojenské letectvo více, než tomu bylo ve skutečnosti, tzn. např. Avie B35 (resp. 135) mohla být při Mnichově v normální službě jako páteř českého stíhacího letectva a možná bychom měli i více "Alek" (bombardér B-71 alias Tu SB-2). Na druhou stranu mohlo dojít ke střetu s československou generalitou, odchovanou sibiřskou anabází (narozdíl od Štefánikovy francouzské školy). Po rozhodnutí postavit opevnění by ovšem nejspíš opět došlo ke shodě, naopak opevnění mohlo též být vybudováno poněkud více (Štefánik, jakožto ministr vojenství, pokud by jím ještě byl, resp. s netriviálním vlivem zde, by nejspíš dokázal vyzískat více prostředků na stavbu), což ovšem mohlo být na úkor jiných oblastí armády (možná bychom měli méně tanků?).

Co se týče Mnichova, těžko říci. Ono je i otázka jak by dopadla volba prezidenta ve 35.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
Imperius
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 169
Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Bydliště: SVK

Re: Milan Rastislav Štefánik a 2.svetová vojna

Příspěvek od Imperius » 31 říj 2018, 08:05

Cechoslovakistom NEMUSEL byt .Cosi som pocital,tak kazdy pise co chce.Jedni ze bol narodovec,ini ludak,dalsi cechoslovakista ci lavicak.Jedine na com sa schodnu ,ze sam seba ako na skole tak vo Francuzku o sebe hovoril ,ze je Slovac.Spolupraca s GM a EB a MS zo zaciatku mozno fungovala,Stefanikovo meno otvaralo dvera vo Francuzku a nasledne i v Anglicku,ale prirovnal by som to skor ako spolupraca z rozumu .Ja pomozem tebe a ty mne.To snad fungovalo do 1918 ked ho uz GM A EB nepotrebovali a odsuvali ho na vedlajsiu kolaj , falsovanie podpisov pod dokumenty ktore ani necital napr.podpis pod washingtonskou deklaraciou,v tom case v Tokiu,ze nejaka deklaracia je sa dozvedel az z novin a s jej znenim nesuhlasil,hlasovanie narodnej rady bez neho,...
Clovenk bez ktoreho by nebol stat ,tak pre neho uz v nom nebolo miesto.GM A EB neboli ani ne pohrebe.

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1945
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Milan Rastislav Štefánik a 2.svetová vojna

Příspěvek od jjelen » 31 říj 2018, 08:25

Atlantis píše:
28 říj 2018, 17:09
Možná oblast Kladska?
Jakkoliv mám obecně za to, že ČSR bylo až moc velké, připojení Kladska dává smysl.
Atlantis píše:
28 říj 2018, 17:09
Osobně to odhaduji na dříve než na později. Nejspíše ne co se týče Československo - Maďarské války (kde by ovšem mohlo být Československé zapojení do bojů na území Maďarska intenzivnější a Budapešť mohla mít společnou okupaci Rumunska i Československa) nicméně s velkou pravděpodobností co se týče Polsko-Sovětské války a sporu o Těšínsko, kde mohl Štefánik požadovat mírové řešení a pomoc Polsku minimálně v neblokování transportů válečného materiálu.
Nevím, nevím kolik by mohl udělat s transporty. Ta představa ďábelských machinací a intrik "kryptobolševika" Beneše (případně dalších) který by klidně nechal i to Polsko zhltnout rudými mi je vlastně celkem blízká, na druhou stranu je otázka, jestli vůbec mohl tehdy ještě nestabilní stát transporty vynutit proti stávkujícím železničářům...
Vztahy s Maďarskem by se mohli ale možná odvíjet trochu odlišně. Nevím jestli byl MLŠ hungarofil (um... ne? :D) ale za to měl vedle Francie dost silné vazby taky na hlavního "patrona" Maďarska, Itálii...

Opevnění: mám za to že zrovna v tomhle dost tlačil i Beneš, ač nevoják, cosi takového snad doporučoval už začátkem 30. let (achjo, už jsem se dneska dvakrát zastal Beneše, grr...)
No a taky mohl, jak vlastně naznačuje Imperius, skončit prakticky odsunutý na vedlejší kolej, jako se stalo Kramářovi. Mnichov se Štefánikem je pak dost divoká spekulace, záleží co by se s MLŠ dělo těch 20 let, co by dělal a co dalšího by za těch 20 let proběhlo jinak...
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Odpovědět

Zpět na „Historie“