Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 24 zář 2017, 12:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Historické knihy
PříspěvekNapsal: 15 črc 2017, 19:05 
Major
Major

Já se vrátím na začátek topicu - čtu Gibbonse (tu eng verzi; nezkrácenou; ale jen pár vybraných kapitol) a spíš bych chtěl něco jiného. Ten Josef Češka vypadá dobře, akorát asi nikde není e formě k sehnání. Ale to zas tak nevadí, takových děl z tohoto období je zdá se fůra. (po rychlém hledání na googlu)

Nicméně druhá oblast která by mě zajímala by byl samotný vznik. Tj. Římské království + raná republika (tak do toho 3. století před Kristem). Nemá někdo zkušenost s nějakým dílem zaměřeným na toto období?

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

PříspěvekNapsal: 17 črc 2017, 09:43 
Podpraporčík
Podpraporčík

napadají mne Dějiny od Tita Livia.

PříspěvekNapsal: 18 črc 2017, 09:46 
Kapitán
Kapitán

Není to přesně to co hledáš, ale... Řím a jeho nepřátelé? (teda království a rané republice se věnuje tak čtvrtina knihy, ale zas je tam hodně obrázků :D )

PříspěvekNapsal: 20 črc 2017, 23:20 
Major
Major

Díky za oba typy.

Řím a jeho nepřátele doporučit nemůžu. Četl jsem prvních 19 stránek a prolétl cca první 40 a neskutečně mě vadil styl psaní. Jako je na vysoké stylistické úrovni, ale... připadá mi to jako by autor schválně exhiboval a snažil se zaplnit místo nicneříkajícími přívlastky a obecným plkáním. (i když realisticky se spíš snažil o určitý styl atmosféry) Abych dal příklad, tak ta knížka je plná (nebo alespoň ta úvoní část) něčeho zhruba takového cca
Citace:
"Římské legie byly absolutními stroji na smrt. Ve své době se nikdo jiný legiím rovnat nemohl. Nesoucí rudou barvu, též barvu krve, nesly sebou auru neporazitelnosti. Svoji disciplinovaností budili v nepřátelích mocného Říma absolutní paralizující strach... ... atd... ... Není náhodou, že legionáři byli ztělesněním samotného boha Marta... atd... Tajemstvím jejich úspěchu byl fakt, že od dob Oktaviána se legionáři nemohli ženit."

Nejedná se o citaci, je to hyperbola z mé strany, ale ten fakt o zákazu manželstvích tam je. Co tam není, že ten zákaz platil jen do cca 2.st a od 1.st. byl víceméně ignorován. O království tam skoro nic není - cca polovina králů je tam shrnutá jedním přídavným jménem + 2-4 slovy. Ale i tak díky za doporučení - pořád lepší než vůbec nic. A obrázky jsou hezké, hlavně mapy. Miluji hezké mapky, ale zas tolik jich tu taky není... :mrgreen:

Dějiny od Tita Livia
ROMAN HISTORY By Titus Livius Translated by John Henry Freese, Alfred John Church, and William Jackson Brodribb
Zatím jsem jen na 15 stránce, takže soudit knihu nemůžu, ale jsem příjemně překvapen, že se to čte velmi dobře. (A navíc je to relativně krátké, takže to půjde :) )

Jinak jsem ale šel ještě více do mýtů a přečetl jsem Aeneis od Vergilia. Tedy "přečetl" = prvních šest knih jsem si přečetl výcuc z wikipedie, protože mě nezajímá, jak Aeneas utíkal před kyklopy, harpyjemi a podobnou verbeží. A ty nadpřirozené úseky v pozdějších částí jsem taky od oka přeskakoval. Jako četba je to docela hnusná kvůli použitému jazyku, ale nakonec to šlo - měl jsem český překlad a i en verzi najednou a když jsem byl zmatený z jazyka v jedné verzi, tak jsem přepnul do druhé a tak dál. Zní to asi divně, ale fungovalo to překvapivě dobře. I když tohle asi nepatří mezi historii.

Knihu kterou čtu teď (zatím prvních 60 stran) je Troy between Greece and Rome: Local Tradition and Imperial Power, která je imho perfektní přesně po Aeneis (nebo Liviovi), protože srovnává různé verze toho mýtu, jak Římané (ne)pocházeli z Trójanů. Je to hodně faktografická, ale bez vyloženě hnusných slovíček, takže se to čte "dobře".

Svět zlata a pýchy; svět plný špíny; na jeho hříchy; jen karabiny...
Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu. Jediní, kteří svět vidí realisticky, jsou lidé s těžkou depresí.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]