Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 23 úno 2018, 15:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Názor?
Dobré 17%  17%  [ 3 ]
Lepší 17%  17%  [ 3 ]
Nejlepší 11%  11%  [ 2 ]
Sovětské 28%  28%  [ 5 ]
Lepší než od Lukyna :D 28%  28%  [ 5 ]
Celkem hlasů : 18
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ještě že nebylo tak deštivé léto
PříspěvekNapsal: 25 led 2008, 00:14 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Konstantinopolis, Cařihrad, Istambul...tři jméno pro střed římského, pravoslavného a nakonec osmanského a islámského světa. Otevřené obří metropole, největšího města známého světa. Ale...ne vždy tomu bylo takto. Tedy...začněme od začátku.

Nikdo neví, odkud přesně Turci přišli, nicméně byli to oni, kdo zasadil první z rozhodujích ran do té doby zdánlivě nepřemožitelné Byzantské říši. (viz Manzikert 1071). Následovalo obsazení Anatolie. Ovšem rozlehlost samotné říše a stepní povaha vládců, kteří nerozuměli porobenému obyvatelstvu se stala pro říši osudným. Již před bitvou u Mantzikertu začali od říše odpadat její východní části. Rozhodující se pak stala smrt Malika Shaha během jeho bojů proti vojskům První křížové výpravy. Jeho nástupci se nedokázali dohodnout na absolutním vládci a došlo k rozpadu říše na několik nezávislích států. Jedním z nich byl i Rumský sultanát, ovládající vnitrozemí Malé Asie.

Zatímco na blízkém sváděli mezi sebou nelítostný boj křižáci a arabové, Rumský sultanát využíval svého postavení klínu do malé Asie k posilování své moci. Roku 1176 dosáhl dalšího strategického vítězství nad Byzancí (Myriokefalon), ze kterého se již Byzanc nikdy nevzpamatovala a kráce na to se propadla do anarchie, dovršené navíc roku 1204 4. křížovou výpravou a vypleněním Konstantinopole. Jediné, co tehdy Byzanc zachránilo, byly opět klasicé dynastické problémy Seldžiuků. Ty vyústili nakonec v rozpad Sultanátu roku 1260 na spoustu drobných států, válčících jednak mezi sebou, jednak i proti Byzanci. Dějiny Osmanů začínají v chaosu a mlze někde zde.

Osmané odvozují svůj původ od Osmana I. (vládl 1299-1326), vazala ikonyjského sultána, kterému bylo svěřeno malé území v severozápadní části Byzance. Osmané velmi rychle prokázali obrovskou a všestrannou přizpůsobivost. Záhy si osvojily mořeplavectví (vyplenění Chiosu 1308) a ukázali se být pravými mistry v diplomacii, obzvláště co se týkalo znemožňování jakýchkoliv aliancí proti nim. Roku 1303 zemřel poslední příslušník Ikonyjské dynastie a část náčelníků uznala Osmana jako novou hlavu. Osman se stal sultánem. A pak přišla smršť...

Pevnost za pevností, město za městem padali do rukou Osmanů. Bursa (1326), Nikáia (1331), Nikomedie (1337), Galiopoli (1354), Adrianopolis (1361)...další a další území pro Osmanskou říši. S nástupem Murada I. (1359-1389) se začalo jednat o systematické dobývání. Křesťané do poslední chvíle podceňovali vážnost nebezpečí. To se jim mělo v budoucích staletích krutě vymstít. Roku 1371 to byla Byzanc, kdo se stal vazalem mocného Osmanského sultána. Následovali výboje do Malé Asie proti zbylým nezávislým seldžutským státům. Pak se Osmanský zrak upřel zpět na západ...

Sofie (1382), Niš (1386) i Soluň (1387) byly svědky dalších Osmanských zisků. Jedinou porážku od spojené aliance Srbsko-Bosenské (Pločnik nad Toplicí - 1387) byla odčiněna 15. června 1389 na Kosově Poli, kde také murad I zahynul. Ačkoliv bitva neskončila jasným vítězstvým Osmanů, Uherský vpád donutil záhy Srby, Bosňany i Bulhary přijmout mírové podmínky Bayezida I. (1389-1402). 1391 se Osmanským vazalem stává Valašsko. Roku 1393 padá Trnovo, hlavní město Bulharského státu a Bulharsko je včleněno do Říše. Zdálo se, že Osmanská smršť je nezastavitelná. Pak však přiši pro Sultanát dvě katastrofy. Roku 1395 porazila spojená armáda jihoslavanů a Uhrů Osmanz u Rovine. A než mohlo Osmané adekvátně odpovědět, dostalo se jim ještě těžší porážky z rukou Timura Chromého u Ankary roku 1402. V této bitvě byl zajat i Bayezid I. Osmanská říše se shroutila, Srbsko a Valašsko se vymanili z vazalského postavení. Zdálo se, že ani ne 100 let trvající dobrodružství je u konce. 11 let trvala občanská válka. Osmanská říše však znovu prokázala svoji vitalitu. Přežila a vynořila se z chaosu pod vedením Mehmeda I. Mehmed záhy uspořádal poměry v říši, donutil opět Byzanc a Řecko k placení tributu a dobyl i část ztracených východních držav. Pak obrátil svůj zrak zpět k západu a vrhl se na Valaško. Bouře vypukla.

Obrázek

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 23:32 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Navzdory dvěma porážkám ze strany tvrdě se bránících Valachů, i navzdory nebezpečí vzpoury ve Varně není o výsledku pochyb. S pomocí těžkýžch obléhacích děl padají Karpatské pevnosti jedna za druhou. 1. dubna 1420, v bezvýchodné situaci, Valašsko kapituluje, odevzdává Dobrogenu a stavá se znovu Osmanským vazalem. Revoltující Sheik Bedrettin je vyhnán ze země a situace se vrací k normálu. Mehmed I. se tak může v poklidu věnovat započaté rekonstrukci země dosazením výběrčích daní do všech provincií znovuserodícího Osmanského impéria, námořním reformám pro případnou válku s Janovem a Benátkami i zahraniční diplomacii, která přivedla do společné aliance Bosnu, Albánii a Candar. To je také to poslední, co stihne udělat. 27. května 1421 muž, který způsobil, že Osmanská říše povstala ze svého popela, umírá. Na jeho místo nastupuje další z velikánů Osmanské říše.

Obrázek

Murad, druhý tohoto jména, okamžitě navazuje na expanzivní politiku svého předchůdce. Na samém sklonku vlády jeho otce již princova vojska vtrhnou na území Srbska, aby využila slabosti Uhersko-Srbské aliance, neboť Uherská vojska byla nucena v té době tvrdě bojovat proti náboženským heretikům v Čechách.
Do roka a půl je po všem. Srbsko přichází prakticky o všechna svá území a smrskne se na pouhé torzo kolem Bělehradu. Osmanská říše na Balkáně triumfuje.

Obrázek

Nic na tom nemění ani zběhnutí Bosny, která využívá osmanské zaneprázdněnosti. Rozzuřený Murad sice přísahál pomstu, ale jelikož Bosenský vládce ujišťuje o své věrnosti , nemůžel zatím nic dělat.
Na řadu tak přichází východ.
Vzrůstající moc Osmanského impéria neponechávala drobným tureckým státečkům v Anatolii moc šancí na přežití. Na počátku roku 1426 to jako první pochopí Aydin a poté, co se Osmanská vojska objevila na jeho hranicích, kapituluje a je začleněn do Osmanského státu. O necelé 4 měsíce později další ze států, Candar, přijímá vazalský statut vůči impériu. S takto zajištěným týlem se Murad II. odhodlá otevřeně vystoupit proti expanzivní politice Benátek, která hrozí zničením Byzance a Morey, což jsou státy, které dle Murada II. spadají do osmanské sféry vlivu. Záminskou se stává pohraniční spor s Éperijskou despocií, která je Benátským chráněncem. Díky tétio válce dochází definitivně k rozkolu mezi říší a Bosnou. Ta nejenže odmítne respektovat spojenecké smlouvy, ale dokonce přebíhá na stranu protivníka, čímž doběla rozzuří sultána, který tímto dává do kladby celou západní část křesťanstva. "I ti shiitětí psi mají alespoň tolik cti, aby se drželi toho, co řeknou!!!" běsní v Adrianopolisu Murad. Nenávist ke katolíkům bude trvat ještě dalších 100 let, než ji pragmatický Sulejman Nádherný změní na mlčenlivou toleranci. Ale nepředbíhejme.
Válka o východní středomoří trvá trvá 3,5 roku. Na jeho konci získává Osmanská říše od Athénského knížectví Achaiu a od Benátek Euboneu. Ve víc se zatím nedá doufat, námořnictvo, i přes rozšíření v průběhu války, stále není dostatečně silné.
Nicméně z východu přichází další mocný impuls pro impérium. Poslední vládce Germiyanu se rozhodne dobrovolně přidat k Osmanské říši

Obrázek

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 led 2008, 23:48 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
Parádní, zase jsem dostal chuť si někdy zahrát EU2 MyMap :D Go on, man!

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 led 2008, 15:10 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Přes zásah jeho veličenstva Murada II. (za vydání zrádcovského uzurpátora Mustafy, který si nárokoval trůn říše) se však situace pro Byzanc nevyvíjí dobře. Benátky jsou ochotny vzdát se Eubonei za klid a mnohem větší kořist. Samotnou Konstantinopol. 14. července se Byzanc pokouší vykoupit Makedonií, kterou odevzdává Toskánsku. to jí však nepomůže. 7. ledna 1433, po 4 letém obléhání, jsou dobyty poslední Bašty legendárního města. Byzantská říše, pokračovatelka linie říše římské, přestává existovat. Tento vývoj ovšem sultán natvrdo odmítá. Osmanská politika se dává do pohybu. Jako první je na řadě Bosna, kde zuří občanská válka o nástupnictví. Murad II chytře využije rozepří a zaneprázdněnosti Benátek válkou s Rakousko-Uherskou aliancí a šikovnou politikou pomoci a nátlaku dosahuje toho, že se Bosna v prosinci 1435 stává opět osmanským vazalem. O kus dál na východě mezitím Candar, poslední z tureckých států Anatolie, přijímá dobrovolnou anexi a stává se součástí osmanského státu.Pak Imperiální armády dorazí ke Konstantinopoli...
Benátkám je nabídnuta jasná dohoda. Za to, že osmanské armády nezaútočí do zad, očekává sultán "rozumný postoj" v otázce Konstantinopole. Benátský dóže, povahou a krví obchodník, tyto podmínky 100% chápe a vyhoví jim. Kdfyž je v září 1437 konečně uzavřen mír mezi Uherskem a Benátkami, dají se imperiální armády do pohybu. 13. října 1437 vjíždí jeho veličenstvo, osmanský vládce Murad II. bez odporu do Konstantinopole, které se začíná říkat také Cařihrad. Po odjetí posledních benátských vojáků již nic nebrání tomu, aby byl Cařihrad vyhlášen za nové hlavní město Osmanského impéria.

Obrázek

Na řadě je i otázka východní větve křesťanství. K němu však již Mehmed I. zaujmul jasné stanovisko vzájemné tolerance a smíření. Patriarchát je proto pochopitelně zachován, byť volby hlavy východního křesťanstva jsou od nynějška v rukou Sultána.

Obrázek

S Konstantinopolí v Tureckých rukách a navíc po ekonomických reformách Mehmeda II. na sebe Cařihrad strhnul definitivně veškerý obchod z černomoří a Janovská obchodní přítomnost zde s nástupem roku 1438 skončila.
Mehmed II. zatím zvelebuje říši. Poté, co Bosna odmítne pokračování aliance se vydává impérium svojí vlastní cestou. Bosně i Albánii začne velice záhy téci do bot, když stáhnutá osmanská ruka je vystaví Benátským ambicím a choutkám. Proto když na počátku roku 1442 umírá Gjon Kastrioti, vládce Albánie, jeho nástupce přijímá post pouhého správce nové osmasnké provincie, aby se tak zachránil před italskou okupací.
Úspěšná politika sultána vůbec v roce 1442 nese své ovoce. Vysoce centralizovaná a stabilní Osmanská říše vstupuje do řady královských svazků (mimo jiné i s Valašskem), její kupci ovládají plně obchod v Cařihradu a zde je také dokončena první umělecká akademie impéria, která se stane v pozdějších letech místem výchovy řady vynikajících umělců východu i západu. To Bosna dopadne o poznání hůře, když je nucena poválce s Uherskem jmenovanému státu odevzdat severovýchodní část svého území.
Sultán to nechce nechat jen tak, neboť Bosna patří nyní do sféry vlivu Konstantinopole, nikoliv Budy a 15. října vyhlašuje Uhersku válku. Zaneprázdněnosti Osmasnké armády ovšem využívá Albánie, která opět získává nezávislost.

Obrázek

Mehmeda II. tím opravdu příliš nepotěší, ale jelikož se nový Albánský vládce zavazuje svojí věrností Konstantinopoli, skřípaje zubami sultán souhlasí. Ví, že dříve nebo později čas Albánie přijde.
Na severní frontě se zatím situace vyvíjí příznivě. V listopadu 1444 umírá Uherský král a zemi zachvacuje chaos, kterého imperiální armády využívají měrou vrchovatou. Ani pomoc z Čech, které na tom po stránce vlády také nejsou právě dobře, ani rebelie v Anatolii již mnoho nezmůže. 12. července 1446 je uzavřen mír, který anuluje veškeré předešlé získy Uherska na Balkáně a vrací je do Osmanských rukou. Pod sultánovou vládou je tak nyní severní část Bosny a celé Srbsko včetně Bělehradu.
Mnohem zajímavější je vývoj v samotné Konstantinopoli, kde se mladý princ Mehmed II. pokusí využít otcovy zaneprázdněnosti na severní frontě a prohlašuje se za vládce. Tato epizoda ovšem trvá jen krátce. Jakmile se imperiální armády v čele s Muradem II. uvolní z války v Uhrách a pohnou se směrem k Cařihradu, již spěchá smírčí posel od prince vstříc otcovu vojsku. Po nezbytných politických kličkách, spojených s popravou několika princových "rádců" dojde k usmíření a Murad II. se opět může ujmout vlády.

Zatím na východě největší hrozba pro Osmanskou říši, Timurovo impérim, pomalu končí svoji existenci. Roku 1447 přijde definitivně o celý západ a nyní je to samotný Samarkand, který musí čelit útokům nepřátelských vojsk.

Povzbuzen tímto vývojem vyhlašuje v červnu 1448 sultán znovu válku Benátkám, opět použijíc jako záminku pohraniční spor s Épeirem. Doufá v zisk Makedonie i Benátských ostrovů. Již v lednu 1449 ukončují janičáři existenci Athénského knížectví, které přivtělují k říši. Tvrvá však ještě více než rok a půl, než je uzavřen mír, který sice nepřinese Osmasnké říši Makedonii (byť byla dobyta) nicméně dává ji Krétu a jižné egejské ostrovy.
Vyčerpání válkou, které osobně velí, se však podepisuje i na nezlomném sultánovi. 3. února 1451 Murad II., člověk, který získal pro říši západní Anatolii a velkou část Balkánu, umírá. Na trůn usedá (podruhé) jeho syn Mehmed II, který si za své činy získá přízvisko dobyvatel.

Obrázek

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 led 2008, 15:14 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Tak se mi začíná extrémě líbit Valsův model: Nechceme superflek...chceme ovládnout svět pomocí vazalů a spojenců. 100 let jsem ukecával ty nevděčníky na Kavkaze do spojenectví, než jsem je ukecal. Ale stálo to za to. Už mají díky mě jednu provincii od Britů, pak dostanou ještě dvě od Rusů...ještě kdyby mohli tu jednu odemě...ale ta prostě nezběhne :( páč i při nulové stabilitě tam prostě revoltrisk není.
Teď ještě zkouším vytlouct z Rakouska pro Sedmihradco Slovensko a z Polska Besarábii, takže v podstatě vytvářím stát o rozloze a poloe dnešního Rumunska. Jde to nechutně ztuha, protože jakmile se jim nepovede přímej útok, tak vždycky obléhání provincie zabalej. Takhle jsem jednou dal celej jih Polska, než jsem mohl zažádat o mír pro tu jednu provincii. Strašný :roll: Ale pak když se to podaří a vámi opatrovaný státeček hezky roste a sílí, je to radost pohledět. :)
Nejvtipnější je ovšem kolonizační politika. Konkrétně Austrálie, kam jsem doplul řádově 50 let před Cookem (fakt jsem stihl vyzkoumat technologie tak rychle), takže v budoucnu to vidím na Islámskou federaci Austrálie a Nového Zélandu (byť tam mám zatím jen obchodní stanice a je pěknej problém je tam vůbec udržet...neznáte někdo nějaký trik, co s domorodcema na agresivitě 9 mimo toho, že by je člověk zlikvidoval?
btw: Šlo to bez cheatů :wink: 6 kolonistů naspořeno z dřívějška a jedden příval kolonistů a Austrálie komplet kolonizovaná na úroveň 1...pomalu se to šplhá na úroveň 2, pak už to, doufám, půjde rychleji. A Konstantinopolis má přes 0,5M obyvatel a to je rok 1711. Na ten milion to do roku 1814 bo kdy hra končí snad dám.

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 led 2008, 16:56 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15528
Bydliště: Nixon's back!
revolt xxx kde xxx je číslo provincie. Tím tam podnítíš vzpouru


A za Turky umí hrát každej :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 13:19 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Osmanská říše a okolí na počátku vlády Mehmeda II. Dobyvatele

Obrázek

Mehmed II. si své jméno vydobil poprávu. Po zabezpečení impéria již 25. října 1452 začíná válka proti posledním zbytkům Byzance v Evropě. Přes pomoc Litvy a menší rebelii bejů je průběh války jasný. 9. listopadu 1453 poslední evropská vzpomínka na Byzanc padá do Osmanských rukou. O dva dni později, poté, co dorazí zprávy na sever, přijímá i Litva nevyhnutelné a podepisuje s Osmany mír.
Nicméně sultán si je vědom toho, že pro další expanzi již nejde sebrat pár poddaných a v čele se Sultánem či jedním dvěma vojevůdci, co má, vytáhnout tak nějak do boje, něco dobýt a zemi nechat spravovat dosavadní vládce. Osmanské impérium potřebuje kvalitní důstojnický a správní sbor. Proto na počátku roku 1454 zakládá Imperiální institut výchovy budoucích vojensko-civilních správců impéria.

Obrázek

Tímto krokem se začíná setrvale zlepšovat správa říše, která navíc těží z toho, že Uhersko i většina Itálie jsou zapleteni do vzájemných bojů. Navíc, když vzplane válka mezi italskou aliancí a Krymem, účtuje si sultán tučné poplatky od Janovanů za svolení proplouvat Bosporem. Tyto zisky jsou vzápětí vkládány do zlepšování vztahů s Bosnou i zvelebování impéria, takže nakonec není ani nutné znehodnocovat měnu, jak se to stalo několikrát v minulosti.

Teprve v nedávných letech vyšlo najevo, že Mehmed II. zas až tak moc válkychtivý nebyl. Nicméně, byl to obratný politik a dokázal využívat příležitostí. Další z nich se naskytla poté, co Trebizondský vládce neuváženě urazil vysokého osmanského představitele. Inmpérium vzápětí vyhlašuje 10. října 1457 Trebizondu válku. V takzvané Zimní válce 1457-1458 je Trebizond dobit a následně začleněn do Osmanské říše. Mizí tak poslední vzpomínka na Byzanc. S tím se také poslední ne-islámská část Anatolie dostává do rukou vyznavačů Prorokova učení a následně přijímá pravou víru i tento zbytek Anatolie.

Obrázek

Nicméně navzdory těmto úspěchům jinde není islamizační politika, zaměřená proti katolíkům, příliš úspěšná. Pokusy o obrácení Cattara skončí v několika v krvi utopených vzpourách. Navíc těmito pokusy se cítí katoličtí sousedé Osmanů ohroženi. Výsledkem je již druhé přeběhnutí Bosny od Osmanů k Benátkám. Cařihradské zdi si tak vyslechnou stejné spílání a nadávky, jakými otec Mehmeda II. častoval ty Adrianopolské. Nesmiřitelný hněv proti katolíkům se tak dále prohlubuje. Na nejvyšší míru rozzuřený sultán tak, navzdory přicházející zimě, vyhlašuje 19. října 1459 odpadlické Bosně válku. Na stranu bosny se okamžitě staví Benátsko, Toskánsko i Epeiros a Salzburg, naopak Osmanský spojenec Albánie odmítne jít do boje proti křesťanským "spoluvěrcům". Impérium si tuto válku musí vybojovat samo. Se slovy "koťata se při boji vůdců stejně jen pletou pod nohy" nechává Mehmed II. Albánii být. Situace od poslední války dozrála pro Osmanskou říši i na moři. V tzv. Druhé bitvě u Salamíny drtí osmanské galéry své benátské protějšky stejně, jako před téměř dvěmi tisíciletími Řekové své Perské soupeře. Na zemi se Osmanské armády valí Bosnou. Nicméně, nikoliv beze ztrát. Tou největší se stane, při obléhání Sarajeva, smrt Hamzy Baye. Velký vojevůdce, který přežil dva sultány, nakonec umírá tak, jak si přál. Na válečném poli.
Další nepříjemností je neuvážené zatížení Srbských provincií, které nesou hlavní tíhu války a jsou několikrát vypleněny přeživšími armádami Bosny a Benátek. Tisíce Srbů prchají proto nasever do Uher, aby se vyhnuli strastem války.
Pak se však misky vah konečně definitivně překlopí na osmasnkou stranu. Ve dvou bitvách v Egejském moři je definitivně zlomena námořní moc Benátek a Iónské ostrovy i celá Épeirská despocie se stávají integrální součástí říše. O pár měsíců později, na počátku roku 1461 se i Bosna sklání před Osmanskou silou a smrskvá se na nevelké území kolem Sarajeva. Pak přichází nejslavnější akce celé války. V tzv. "Nočním překvapení" se vyloďuje poblíž Pisy 25 000 mužů pod vedením samotného Sultána. Ráno následujícího dne užaslá městská posádka ani nestačí uzavřít brány. Pisa padá do Osmasnkých rukou a poté, co v bitvě u Pisy je rozdrcena vojenská moc Mediciů se Makedonie, poslední část Řecka, konečně dostává do Osmasnkých rukou. Pravda, pro Makedonii to není to nejlepší, co ji mohlo potkat, ale impérium si tak zabezpečuje celé Egejské pobřeží.

Obrázek

Ve válce je v podstatě rozhodnuto, zvlášť když se Benátky ještě neuváženě zapletou do další války proti Uhersku. Mehmed II. si je již výsledkem natolik jist, že najde čas i pro další válku, tentokrát s odpadlickou Albánií. Obě války pak skončí na jaře 1463 prakticky současně. Corfu je připojeno k Osmasnké říši stejně jako Albánie.

Ovšem na severu začíná Osmanům růst mocný soupeř v podobě Rakouska, které využívá svých nároků na český trůn a v létě 1462 anektuje Čechy do svého područí.

Mehmed II. se však teď nedokáže zastavit Ví, že po vítězstvích na západě musí Osmanská říše využít tohoto klidu a vypořádat se s východem. V září 1463 vtrhnou proto imperiální vojska do posledního anatolského státečku Karamangolu. I přes podporu Mamlůckého kalifátu jsou karamangolské armády rozdrceny a Karamangolu přijímá nevyhnutelné.

Obrázek

O pár dnů později je podepsán mír, který dává Kappadokii impériu.

Osmanská hvězda aketově stoupá...a nevypadá to, že by ji něco mohlo zastavit.

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Naposledy upravil Atlantis dne 12 úno 2008, 15:03, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 13:59 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
Nějak mi uniká název tohohle topicu, pominu-li, že léta většinou opravdu deštivá nebývají a tudíž se není nad čím radovat. Je v tom skryto nějaké temné tajemství?

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 15:06 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
jj, je to tam bude zmíněno, až se dostanu k Sulejmanovu tažení na Vídeň. Jde o to, že v reálu bylo léto 1529 mimořádně deštivé a tak se celé tažení silně opozdilo a na obléhání Vídně nezbyl vlastně čas. Kdyby se tažení uskutečnilo třeba o rok dřív, historici si jsou prakticky jisti, že by Vídeň padla do Osmanských rukou.
Holt...kdyby jen nebylo tak deštivé léto.

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 15:49 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
Atlantis píše:
jj, je to tam bude zmíněno, až se dostanu k Sulejmanovu tažení na Vídeň. Jde o to, že v reálu bylo léto 1529 mimořádně deštivé a tak se celé tažení silně opozdilo a na obléhání Vídně nezbyl vlastně čas. Kdyby se tažení uskutečnilo třeba o rok dřív, historici si jsou prakticky jisti, že by Vídeň padla do Osmanských rukou.
Holt...kdyby jen nebylo tak deštivé léto.


Ah! Rafinované :D Už se těším :wink: :P

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 17:24 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15528
Bydliště: Nixon's back!
Princ Evžen Savojský píše:
Ah! Rafinované :D Už se těším :wink: :PŽe vypadá Atlantis jako mimořádně důmyslný a rafinovaný? tak já mu to zkazím - tenhle název je okopírvaný z jedné americké studie zveřejněné například v jedné knížce a Atlants ho prostě opsal a teď se tváří, jako by vymyslel bezva název 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 17:37 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Příspěvky: 1511
Bydliště: Praha
Princ Evžen Savojský píše:
Ah! Rafinované :D Už se těším :wink: :P


Doporučuji knihu Tima Powerse Stáčení temného piva. Tam je rozkryto, jak to s tím počasím vlastně bylo. Díky, Merline !!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 17:43 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
hadour píše:
Doporučuji knihu Tima Powerse Stáčení temného piva. Tam je rozkryto, jak to s tím počasím vlastně bylo. Díky, Merline !!!


Přečetl jsem si recenzi. To musím mít! :D

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 20:59 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Přečetl jsem si recenzi. Hrůza. Roku 1526 byla bitva u Moháče, ne obléhání Vídně. Evropa by její pád v pohodě přežila. No nic.

Vals: Já taky nikde netvrdil, že je to můj název. Mám to vypůjčené z knížky Co by bylo, kdyby..., protože se mi opravdu líbil. Krásně tam autor rozvíjí onu myšlenku dobytí Vídně Turky a co by mohlo následovat. A jináč...co kdybys místo kafrání a popichování radši udělal další díl Operace Merkur+ :?:

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 21:11 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Uživatelský avatar

Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Příspěvky: 5250
Bydliště: Hundred Acre Wood
Atlantis píše:
Přečetl jsem si recenzi. Hrůza. Roku 1526 byla bitva u Moháče, ne obléhání Vídně. Evropa by její pád v pohodě přežila. No nic.Ale 1529 došlo taky k obléhání Vídně, tak jakápak hrůza? Naopak, ta kniha bude skvělá :D

_________________
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12 úno 2008, 22:37 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Příspěvky: 1511
Bydliště: Praha
Atlantis píše:
Přečetl jsem si recenzi. Hrůza. Roku 1526 byla bitva u Moháče, ne obléhání Vídně. Evropa by její pád v pohodě přežila. No nic.

Vals: Já taky nikde netvrdil, že je to můj název. Mám to vypůjčené z knížky Co by bylo, kdyby..., protože se mi opravdu líbil. Krásně tam autor rozvíjí onu myšlenku dobytí Vídně Turky a co by mohlo následovat. A jináč...co kdybys místo kafrání a popichování radši udělal další díl Operace Merkur+ :?:


Proboha Atlantisi, když se do něčeho takhle opřeš, tak by jsi neměl vycházet z hned první recenze, kterou ti seznam vyhodí a ve které recenzent to datum netrefil, ale zkusit i druhou nebo třetí : ).
Děj se samozřejmě odehrává v roce 1529, ale i kdyby ne, tak co na tom ? Je to velmi dobrá pseudohistorická fantasy, nic víc a nic míň.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2008, 09:32 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Budiž.

Tak kde jsme to skončili? Ááá, porobení Karamangolu. Tak dále.

Další léta jsouve znamení klidu. Mehmed II. totiž vyměňuje ostří meče za ostří husího brku a sepisuje první jednotný zákoník Osmanské říše. Ten je dokončen na počátku roku 1469 a zakotvuje tak rodové a zvikové právo, stejně jako vymoženosti byzantského právního systému do struktury státu.

Obrázek

mimo jiné také stanovuje práva a povinnosti neislamistů a neturků v říši. Velmi šikovně postavené zákony tak téměř okamžitě začínají lákat utlačované menšiny téměř ze všech okolních států. Je jich tolik, že je z nich postaven dokonce speciální regiment vojska.

Obrázek

Na východě zatím zaplňuje uprázdněná mocenské vakuum po rozpadu Timurova impéria Chanát bílých ovčích turků. Nicméně Osmanskou říši to zatím neznepokojuje. Její síla a postavení jsou v této oblasti neotřesitelné.

Osmanská říše v létě 1470

Obrázek

I další léta jsou poklidná. Mehmed II. pokračuje ve správě impéria. Třetí inkvizice v Cattaru se konečně setkává s úspěchem, když i zde je zakotvena víra Alláhova. Je postavena další umělecká akademie, zkvalitňována armáda...etc. Na severu se z Moskevského knížectví formuje Rusko jako nejsilnější národ východní Evropy. Pod tuto stabilní a mohutnou sílu se začínají přimykat další muslimské státy, které se cítí ohroženy svými sousedy. V roce 1480 se tak ochranná křídla rozprostřou nad Krymem. O necelý půlrok později přijímá anexi poslední nezávislý stát Anatolie. S kontrolou nad celou Anatolií a většinou Balkánu vyhlašuje sultán Mehmed II. renesanci východořímské...nyní turecké, říše. Nicméně dává najevo, že co se týče bývalých italských držav, nemá o ně zájem.

Obrázek

Mehmed II. je již starý a další dobrodružství chce přenechat svému synovi. 4. května 1481 sultán Mehemd II. Dobyvatel, muž, který zabezpečil východní středomoří a Balkán definitivně pro impérium, umírá. Na trůn usedá jeho syn Bayezid II. Osmanský příliv se dočasně sklidní.

Obrázek

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 bře 2008, 10:11 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6307
Bydliště: Praha
Doba Bayeyida II bývá označována spíše jako mírová. Důvod je ovšem ten, že v tuto dobu říše dočasně ustrnula v dosud nepřetržitém rozšiřování svých hranic.
Zpočátku to tak nevypadá. Hned v roce 1481 vzplane další z řady válek mez Osmany a Uhry. Osmanské armády mají většinu války silně navrch, nicméně obratné Uherské politice vedené Matyášem Korvinem se povede vykoupit se z války pouze zaplacením peněžních kompenzací.
"Dva roky válčení na h....o", bublá tiše v Cařihradu sultán a v podstatě od této chvíle na nějaká větší tažení zanevře.
Samozřejmě...menší "expedice" se uskutečňují i nadále. Jednou z nich se stane i Osmanská výprava do pohoří Taurus v jihovýchodní Anatolii. Pohoří Taurus, tvořící přirozený předěl mezi Anatolií a Levantou je totiž klíčové. Kdo jej ovládá, ovládá i přístupové cesty na jednu nebo druhou stranu. Když jej na počátku 10. století po letech bojů ovládla tehdy mocná Byzanc, získala pak prakticky zadarmo severní Sýrii. Nyní to jsou osmanská vojska, kdo jde sondovat terén.

Obrázek

Toto se pochopitelně příliš nelíbí Mamluckému kalifovi Qa'it bayovi, který pohoří taurus pokládá za svoji zájmovou oblast. Místní střety záhy přerůstají v regulerní válku, ze strany Osmanů vedené ovšem pouze místními silami beyů podporované jen částí prvideln armády. Sultán se o tyto střety na východní hranici sice zajímá, nicméně osobně jej zaměstnává mnohem důležitější vnitřní reforma říše, armády a hlavně chátrajícího námořnictva.

Obrázek

pohraniční střety se tak táhnou ještě dva roky. Na jejich konci ovšem Osmanská říše slaví pipojení Elbistanu pod svoji nadvládu. Paradoxně tyto úspěchy sultán nevítá. Je mu totiž jasné, že budou znamenat jen další válku s Mamlůky, na kterou v podstatě "nemá náladu". Navíc je mamlucký kalif jeho oblíbencem. Roku 1490 tak dojde ke stažení Osmanských jednotek z pohoří Taurus a Elbistan je opět připojen pod Mamluckou správu.

Obrázek

Sultána z počátku nevyvede z klidu ani skutečnost, že na severu se proti Osmasnké říši formují silní soupeři. Roku 1490 Rakousko pohlcuje Tyroli a stává se jasnou jihoněmeckou velmocí. Ovšem když, podpořena nástupem polského prince na uherský trůn, vyhlásí Polsko-Uherská aliance válku Valašsku, pohnou se přeci jen imperiální vojska k severní hranici. Další Osmansko-Uherská válka je tentokrát zcela v ežii Istambulu a o rok později jejiž uzavřen tzv. Sarajevský mír který přiznává Osmanské říši poslední kus Bosny a jižní Vojvodinu. Vyčerpané Uhry již pouze donutí Valašsko k placení reparací, ale ničemu jinému.
Nic na tom nemění ani prouherská intervence Benátek. Naopak se ukazuje vliv Bayezidových reforem v námořnictvu, kdy jsou benátské galéry opakovaně rozdrceny imperiálním námořnictvem a Benátky donuceny uzavřít potupný mír.
Na západě ovšem dostává islám těžkou ránu, když roku 1490 padá poslední část Andalusie do Španělských rukou. Když o 3 roky později, po konsolidaci sil, vyhlásí Španělská vláda doslova křížové tažení proti Maurům, zaktivizuje to v podstatě celý zbytek islámského světa. Do čela této aliance se staví právě Osmanské impérium a sultán veřejně vyhlašuje, že "přijde den..."

Obrázek

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 dub 2008, 17:29 
Desátník
Desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 26 dub 2008, 12:41
Příspěvky: 35
taky bych to takhle chtěl umět...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27 dub 2008, 17:59 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15528
Bydliště: Nixon's back!
Argoneus píše:
taky bych to takhle chtěl umět...


za Turky není nic k neumění, dobře sto let není v okolí žádní síla, která by se ti mohla rovnat. A i potom musíš mít sakra velký pech, aby ti vyrostlo hodně silné Polsko/Rakousko/Francie/Španělsko.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Webhosting Český hosting

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Český překlad – phpBB.cz