Začátek

Vychovej si svojí královskou rodinu a dobyj středověkou Evropu diplomaticií, násilím či vhodnou sňatkovou politikou. Důvěřuj svým vazalům, popřípadě je zkroť nebo rovnou znič.

Moderátoři: Atlantis, Minreth, Vals, Phoenix

Uživatelský avatar
von Hes
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 298
Registrován: 22 led 2006, 19:43
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Začátek

Příspěvek od von Hes » 26 dub 2006, 19:29

Můžu se zeptat na pár rad začátku ? nic dlouhýho nechci,jen vůbec nevim kde mám začít

Uživatelský avatar
von Hes
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 298
Registrován: 22 led 2006, 19:43
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od von Hes » 27 dub 2006, 15:53

halooooooooooooo

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 27 dub 2006, 16:29

NO předem musíš hru spustit. Pak klikneš na single player a vybereš si království,vévodství nebo hrabství za který chceš hrát. Pak dáš start a už se ti to načítá. Pak již zbývá jen odkliknout úvodní tabulku a můžeš spokojeně hrát 8)

Uživatelský avatar
von Hes
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 298
Registrován: 22 led 2006, 19:43
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od von Hes » 27 dub 2006, 20:02

Valsidal píše:NO předem musíš hru spustit. Pak klikneš na single player a vybereš si království,vévodství nebo hrabství za který chceš hrát. Pak dáš start a už se ti to načítá. Pak již zbývá jen odkliknout úvodní tabulku a můžeš spokojeně hrát 8)
nakopat tě do ři.i :roll:

Uživatelský avatar
Hawk
Rotný
Rotný
Příspěvky: 131
Registrován: 09 dub 2006, 10:11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hawk » 27 dub 2006, 20:06

kua já to snad nikdy znovu nestáhnu :evil: :evil: ... 500 B/s :cry: :evil:

Picma.

Příspěvek od Picma. » 27 dub 2006, 20:09

von Hes píše: nakopat tě do ři.i :roll:
a to chce byt pomocnym adminem s takovyma radama :D

Uživatelský avatar
Hawk
Rotný
Rotný
Příspěvky: 131
Registrován: 09 dub 2006, 10:11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hawk » 27 dub 2006, 20:13

Picma. píše: a to chce byt pomocnym adminem s takovyma radama :D
Bude vařit kafe, kopírovat toaleťaky a jiné věci co dělají sekretářky. :D

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 27 dub 2006, 20:25

nééé smaž ty cheaty!! do teď jsme je neznal a ani je nechtěl používat, ted neodolám :cry:


von Hes: no poradil jsem ne? neboj hned zítra ti něco sepíšu do začátku (pokud to náhodou zatím nestihne někdo jiný) 8)

Hawk: no touhle rychlsotí vážně nci nestáhneš

Uživatelský avatar
Trezza
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1182
Registrován: 20 led 2006, 20:04
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trezza » 28 dub 2006, 12:13

Jakýkoliv warez a cheaty jsou na CK fóru zakázané! Hrajeme čestně!! :twisted: :evil: :D

* Picmův (omlouvám se) příspěvek byl smazán
Naposledy upravil(a) Trezza dne 28 dub 2006, 16:16, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Picma.

Příspěvek od Picma. » 28 dub 2006, 12:36

Trezza píše:Jakýkoliv warez a cheaty jsou na CK fóru zakázané! Hrajeme čestně!! :twisted: :evil: :D

* von Hesův příspěvek byl smazán
to by muj prispevek a nechapu proc si ho smazal, cheaty taky patri ke hre i kdyz je ve hrachnepouzivam tak mu muzou pomoct :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 28 dub 2006, 13:54

von Hes: no tak jsme se k tomu dokopal, aby ti sepsal ten návod

Ještě než zapneš samotnou hru, tak si musíš napřed vybrat scénář a zemi - scénář snad pochopíš sám (je to stejné jako v EU2 nebo HoI) a pak vpravo do toho jsou tři záložky označujícími zleva království, vévodství a hrabství. Tam si vybereš za co chceš hrát (je to zhruba podle obtížnosti, ale není to pravidlem, třeba hra za české vévodství mi přijde daleko lehčí než hra za půlku království, který jsou na výběr) Jakmile si vybereš co chceš, tak spustíš hru. První tvým krokem by mělo být nastavení "vlády" tedy klikneš na ikonku erbu vpravo v rohu (pod xichtem krále) a tam vybereš ikonku svého dvora (taková skupinka podezřelých individuií) nejdůležitějšími (podle mého) jsou steward a chancellor - ty vybírej jako první. Určujícím rysem chancellora je diplomaci (tedy mu dej toho dvořana, který má nejvyšší tuto schopnost) a hlavním rysem stewarda je (překvapivě) stewardship. Jakmile budeš mít tyhle dva, tak vyber spy mastera (intrigue) a marschala (martial) - pokud ti zbyde nějaký ňouma s klášterním vzdělání, tak mu dej úřad biskupa (dioceze bishop nebo nějak tak to tam je). Pamatuj, že přednost má steward a kancléř před spy masterem a maršálem, takže jestli máš víceúčelovou osobu, která vyniká třeba v intrigue a i v stewardshipu, tak ji dej na stewarda a úřad špiona dej někomu míň schopnýmu.
Takže máš nastavený dvůr (někdy musíš odehrát první měsíc, aby se ti počet dvořanů doplnil, některé země začínají třeba jen s jedním nebo dvěma.). Pak doporučuji nastavit formu vlády (opět erb vpravo a tentokrát ikonka žezla na hermelínu dole). Zde si vyber vládu podle své chuti (možná je nejlepší neměnit) - výhody a nevýhody tu popisoval myslím Evžen Savojský v jiném tématu. Nahoře máš ještě záložku "advances" takže zde si nastav co budeš primárně zkoumat - ono se tak nějak zkoumá všechno, ale to co má vybráno primárně nejrychleji. Opět si vyber co chceš, ale do začátku je dobré podle mého vynalzat luky a brnění, dolování (a pak po druhé úrovni přejít na farming techniques) a pak školy. Tím si zpřístupníš nějaký ty základní budovy, které se hodí.
KDyž máš nastaveno toto, tak klimni na nějakou provincií a podívej se (ukaž na výdělek) jestli nemáš nějaký psotih za "demesne" pokud ano (a je malý do 20%), tak nemusíš dělat nic a akorát co nejdříve psotavit "royal post", pokdu je větší, tak musíš ustavit vazaly (opět erb pak ikonka štítu a někde dole "grant title"). Vazalové mají své výhody a nevýhody - poskytují ti zdarma jednotky a platí daně, ale pokud tvůj král má mizernou diplomaci anebo některé schopnosti (třeba kingslayer je pěkná sviňárna 8-), tak se mohou zbouřit a následně budeš stát proti jejich armádě. Pokdu však budeš mít hodně provincií ovládaných přímo, tak v případě války budeš muset platit většinu armády ze svého (a tedy se propadneš hluboko do dluhů) a navíc nebudeš mít většinou dost peněz na efektivní rozvoj provincií. Takže je dobré si ponechat nějaké bohatští jádro provincie (aby jsi měl zálohu vojáků pro případ občanské války) a zbytek rozdat vazalům.
Jakmile máš nastaveno i toto, tak se pusť do stavby v provinciích - prostě klikni na obrázek provincie a tam se ti objeví zelený obrys toho co můžeš postavit, nebo červený toho na co nemáš. Pokud nad to najedeš, tak se ti objeví co ti to dá (sebere). Dobré je stavět postupně všechno (akorát court of justice většinou nestavím - žere moc zlata za málo výhod).
Následně je dobré začít s politikou, pokud máš v plánu v dohledné době něco dobýt a nevlastní to pohan (muslim a podobná havěť), tak si to musíě naclaimovat. To se provede kliknutí na erb země, kterou chceš pro sebe a pak dát "grab title". To tě bude stát část prestiže a taky reputace, takže opatrně a nepřáhánět - času je dost. Pokud toto přeženeš, tak ti klesne reputace a často to vede k občanské válce s tvými vazaly (navíc v průběhu občanské války můžeš získat schopnosti, které loajalitu vazalů ještě snižují). Dosti často se tvoje země taky stane terčem nároků okolních království. Dalším krokem je vhodná sňatková politika. Promyšlenou sňatkovou politou lze mnohé získat (i ztratit). Pokud oženíš svého vládce nebo nejstarší dceru, tak dostaneš na výběr, zda přijmeš věno, což je leckdy celkem pěkná částka. POkud třeba nemáš dobrého stewarda, tak je dobré projít okolní země a vkoumat čí kvalitní steward je ženského pohlaví a je svobodný - pak ho stačí oženit s některým tvým dvořanem a poslušná ženuška se odstěhuje na tvůj dvůr (a následně může být obsazena do úřadu). Pomocí sňatků lze také postupně dosáhnout třeba i připojení cizích zemí ke svým, ale většinou jsou rodiny dosti rozvětvené a chce to dost štěstí (třeba neplodný král bez sourozenců oženěný s nejstarší dcerou tvého vládce), aby ti jen tak nějaký titul spadl do klíne. Proto nastupuje úřad spy mastera a schopnost intrigue. Promyšlenou soustavou nájemných vražd (ale pozor, pokud jsou odhaleny, tak ztratíš pietu, prestiž reputaci a pokdu uspěješ, tak naopak "vyhraješ" již zmiňovanou vlastnost "kingslayer", která je prakticky vždy následována občanskou válkou.) Avšak pokud se ti podaří odstranit napřed dejme tomu nepřátelského spymastera a než nebohý král stihne jmenovat nového (a zvýšit tak svoji schopnost intrigue a tak ochránit sebe a svůj dvůr) povraždit dědice a nakonec i nebohého vládce a tak se nakonec k titulu prokousat, tak proč ne. Je to ale dosti těžké, ale občas se to povede (za Brity jsem takto obsadil beze ztráty jediného vojáka celé obrovské Poiterské vévodství)
Posledním důležitým aspektem hry je válka. Vyhranou válkou je zde ta, která je pečlivě připravena a naplánována. Při vyčkání na výhodný okamžik není těžké porazit i mnohonásobně silnějšího protivníka. Pokud se například sousední země potácí ve víru občanské války, tak proč se nepřiživit a pár oblastí si vez výrazenějšího odporu neobsadit? Křížové výpravy jsou zde normální války, avšak neúčast na nich tě stojí pietu (záleží na vládci a významnosti země), ale naopak úspěch ti dá hodně prestiže a piety, takže si je třeba vybrat zda je dobré poslat vojáky kamsi do pryč a celou tu dobu je draze platit.
Tím se dostávám k penězům - ty zde nejsou tak úplně nejdůležitějším prvkem, nejsou tak fatální jako třeba v Europě universalis, kde se propadnutí do luhů okamžitě projevilo v brutální stagnaci země.) zde se při válce proapdne do dluhů každý (vydržování armády je extrémně drahé) a zadlužení země není nikterak fatální, pouze pokud jsi v dluzích moc dlouho (protahovaná válka?), tak se ti začnou objevovat eventy na prodej budov. Občas se ti také objeví event na svolání zemského sněmu či co, který ti výměnou za porci prestiže dá celkem dost peněz. Takže pokud se náhodou propadneš do duhů, tak je důležité nepanikařit a soustředit se na co nejrychlejší zdárné ukončení války (jinak se snad ani do dluhů spadnout nedá, jedině snad nějakým eventem, ale ty nejsou časté a většinou tě moc nezadluží) a následný klid spojený s vyděláváním peněz.

No tím jsem snad vyčerpal to nejdůležitější pro začátek a doufám, ež jsme ti apon trochu pomohl. Hra nabízí mnohem více možností, ale to bych to psal celej den, takže nejlepší bude, když to budeš hrát a časem do toho pronikneš.

Uživatelský avatar
von Hes
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 298
Registrován: 22 led 2006, 19:43
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od von Hes » 28 dub 2006, 15:38

díky moc,pŕesně tohle sem myslel :wink:

Uživatelský avatar
von Hes
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 298
Registrován: 22 led 2006, 19:43
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od von Hes » 28 dub 2006, 16:07

Super,už sem tomu přišel na kloub 8) Jen sem si nevšim kde je to "demense",vidim akorát ty 4 třídy obyvatel a o kolik to demense snižujou/zvyšujou . Btw. hraju za Skoty

Uživatelský avatar
Hawk
Rotný
Rotný
Příspěvky: 131
Registrován: 09 dub 2006, 10:11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hawk » 28 dub 2006, 17:04

Kua tak a já to definitivně nesosnu ...99,9% a odešel poslední zdroj a tím pádem už nejou dostupné všechny díly souboru ... :cry:

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 28 dub 2006, 17:36

Tenhle problém jsme tu řešili už několikrát - napiš mi na ICQ (268745879) a já ti pošlu poslední soubor

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 28 dub 2006, 18:10

no me chybi celej .cue, ale právě ještě část .bin .... Takže se nehnu

Uživatelský avatar
Hawk
Rotný
Rotný
Příspěvky: 131
Registrován: 09 dub 2006, 10:11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hawk » 28 dub 2006, 18:11

Anonymous píše:no me chybi celej .cue, ale právě ještě část .bin .... Takže se nehnu
To sem byl já

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 28 dub 2006, 19:09

Vyřešeno, Hawk se zdatně přidal do naší komunity 8)


Nějaký další dotaz na Admina CK?

Uživatelský avatar
Trezza
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1182
Registrován: 20 led 2006, 20:04
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trezza » 28 dub 2006, 20:49

Na zítřek pro vás mám něco připraveno :wink: Aby se neřeklo, že se tu o to nestarám
Obrázek

Uživatelský avatar
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8933
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Příspěvek od Vals » 28 dub 2006, 21:07

No škoda že to uvidim až v pondělí, jsem celkem zvědav co máástr Trezza vykoumal (asi to bude něco velkýho, protože už dva dny skoro nepromluvil 8) )

Odpovědět

Zpět na „Crusader Kings“