Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 23 říj 2017, 02:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07 srp 2013, 14:29 
Podplukovník
Podplukovník

Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke
Díky. :)

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter

PříspěvekNapsal: 09 srp 2013, 12:14 
Rotmistr
Rotmistr

A já myslel, že už je téma po smrti.

PříspěvekNapsal: 09 srp 2013, 20:04 
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Inconnu píše:
A já myslel, že už je téma po smrti.

Naštěstí ne

PříspěvekNapsal: 11 srp 2013, 10:07 
Podplukovník
Podplukovník

Pořád na tomhle tématu pracuju, ale pořád mi do toho něco leze. :)

Pokud se mi v těchto vedrech neroztaví notebook, tak hodlám dovést Obodrity až do roku 1453. :)

rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)

PříspěvekNapsal: 30 srp 2013, 19:34 
Podplukovník
Podplukovník

Pokračuju v odehrávání. Wagriovcům se daří dobře, ovšem Rurikovcům ještě lépe. Přespříští díl zřejmě bude mít podtitul "Totální válka na Rusi". :)
Apropos - v kterém roce bych tak mohl očekávat Mongoly?

PříspěvekNapsal: 02 zář 2013, 10:24 
Rotmistr
Rotmistr

1241 Lehnice a Mohi (ale ve hře nwm), kalka byla ještě o tažení dřív...

PříspěvekNapsal: 02 zář 2013, 17:09 
Podplukovník
Podplukovník

Inconnu píše:
1241 Lehnice a Mohi (ale ve hře nwm), kalka byla ještě o tažení dřív...

Já už na to přišel sám. Měl jsem jisté hrdinné ztráty v roce 1212 při Mongolském nájezdu. :)

PříspěvekNapsal: 04 zář 2013, 14:16 
Rotmistr
Rotmistr

Tak jsem zvědav na report...

PříspěvekNapsal: 04 zář 2013, 16:27 
Podplukovník
Podplukovník

Jen co se Španělskou admiralitou vycizelujeme rozkaz k dokonalosti, vrhnu se na sepisování a přípravu obrazové přílohy. Nic neslibuju, ale zítra k večeru bych to SNAD mohl mít. :)

EDIT: Tak až příští týden. Mám asi polovinu další části, jenže dneska to zřejmě nestihnu dopsat a přes víkend toho času taky nebude tolik. Pardon.

PříspěvekNapsal: 11 zář 2013, 18:20 
Podplukovník
Podplukovník

„Švjentopolk Vyjednavač - jeden z příkladů lidí, kteří se narodili ve špatné době. Švjentopolk byl výborný vyjednavač, výborný. Například v devatenáctém století by si svými schopnostmi získal nehynoucí slávu. Problém byl v tom, že v jeho době toho moc vyjednat nemohl, když ve většině Evropy skutečnost, že je člověk jiného než oficiálního náboženství, bylo zároveň hrdelním zločinem.“

Obrázek
Nejvýznamnější státy v Evropě a přilehlých oblastech, rok 1191

„Čym to?“
„Rozsudkem smrti. Takže své diplomatické skillz mohl tříbit jen na svých příbuzných.“
„Na přybuznych?“
„On naráží na to, že naprostá většina mu poddaných kňenzů byla z jeho rodu...
Z důvodu, že skoro nemohl užívat a prohlubovat své schopnosti, se tak trochu uzavřel a stal se snílkem. Jedním z jeho snů bylo sjednocení slovanstva.“
„A mělo to něco do sebe. Když pomineme myšlenku panslavismu, tak expanzí na Ukrajinu si posílil pozici proti Rurikovcům. Hodilo se to při válce proti Ruskému králi.“
„He? To v mojich zapiskach vubec ňeňi!“
„Proč se tomu jen nedivím...?“
„Vezměme to od začátku. Po převzetí moci a uplacení všech kňenzů-“
„-diplomacie není levná věc, ať už jsi jakkoliv dobrý vyjednavač-“
„-se Švjentopolk vydal splnit poslední přání svého otce. Definitivně smést Dánské království z povrchu zemského. V té době už bylo Dánsko stínem své původní slávy a území, které zbylo Gyridě Knýtlingovně, bylo sotva s to uživit tamní obyvatele, natožpak nějakou velkou armádu. Takže, bráno kol a kolem, se jednalo o slavnostní převzetí území a titulu Švjentopolkem. V této válce, podle dobových zdrojů, přišlo o život snad jen deset vojáků.“
„Vesměs zašli na venerické choroby.“

Obrázek
Expanze Obodritského státu za Švjentopolka; zeleně území na počátku vlády, žlutě do 1193, oranžově do 1194, červeně do 1196, fialově do 1201, hnědě do 1206, růžově do 1207

„Není se taky čemu divit, že se celá akce obešla beze ztrát – Švjentopolk tam vtáhl v čele dvacetitisícové elitní armády, proti níž stála sedlácká domobrana. Šlo spíše o vzkaz svým rivalům, že Švjentopolk není žádný slaboch.
V tu dobu se Švjentopolk dostal do války i s Výmarskem, které, hnáno zřejmě nějakými rytířskými ideály, bylo spojencem Dánska a rozhodlo se dostát svému slibu.“
„Tím líp. Aspoň bylo kam expandovat.“
„Po této krátké ukázce síly a vyprovození Gyridy ze země (chtěl trochu zapůsobit na její Skandinávské příbuzné) se nechal provolat svrchovaným pánem všech Dánů, čímž ve svých rukách, vlastně na své hlavě, shromáždil tři carské čepce. Poté nechal vyhotovit skvostný Zlatý Švjentopolkův klobouk, který nechal zasvětit Triglavovi, jako symbol tří národů a mirů, kterým vládne, a odvolával se tím na Triglavovu hospodářskou a vojenskou funkci v našem panteonu a jeho rozhled do všech tří vrstev Všehomíra.“
„Podle některých se při jeho tvorbě nechal inspirovat tiárami perských šáhů. Podle jiných tím chtěl vytočit papeže.“
„???“
„Papež má taky tiaru.“

Obrázek
Dominantní národnosti v jednotlivých částech Obodritské říše - zeleně Obodrité, modře Litvínské národy, šedě Estonci, červeně Skandinávci, žlutě Němci, fialově Češi a Moravané, hnědě Rusové

Obrázek
Dominantní náboženství v jednotlivých částech Obodritské říše - zeleně různé formy rodnověrectví, žlutě katolíci, hnědě pravoslavní

„Cestou nazpět chtěl dovršit otcovu práci a připojit k říši poslední území v Evropě, na kterém ještě žili pohanští Litvíni, a tak vstoupil do dnešního Nálesí – to je na jihozápad od Polodska. Trochu počítal i s vyhlášením války od Gotlandské respubliky, která měla s místním vládcem nadstrandartní vztahy, ale oproti jeho kalkulaci se do války zamíchalo i Volyňské kníže. Po získání Nálesí i Gotlandu se snažil uzavřít s Volyní mír, jelikož neměli společnou hranici a k Volyni nebyl přístup z moře. Vyjednávání však nikam nevedlo – naráželo na neochotu vyjednávat s jinověrci - takže si musel cestu do Volyně zjednat násilím skrze Halič, kam vstoupil v létě 1195.
Po vypořádání se s Haličem (mohli si gratulovat, že museli odevzdat jen Podolí), vstoupil do Volyňského knížectví, jehož ukrajinskou část nakonec připojil k carství. Volyňské kníže se pak odebralo na své zbylé statky pod Uralem.
Do tohoto období se také datuje vznik Švjentopolkova zaujetí pro pravoslavnou architekturu, která ho nadosmrti ovlivnila. Návštěva velikého Kijeva v něm zanechala hlubokou stopu. Byl jím tak nadšen, že v něm velmi často a rád pobýval, až se začalo říkat, že se Kijev stal druhým hlavním městem. Toto jeho zaujetí zanechalo stopy na architektuře po celé Obodritii. Hovoříme o takzvaném kijevském slohu – stavěly se v něm vesměs paláce; náboženské stavby přejaly tyto prvky jen velmi málo. Ovšem v osmnáctém století byl v novokijevském slohu postaven například chrám všech bohů ve Stredomiru, jak se jmenovala Zelená hora mezi lety 1121 a 1803.
Následujících pět let bylo vcelku klidných – Švjentopolk se věnoval svému koníčku – diplomacii. Směřoval své příbuzné a kajzra tam, kde je chtěl mít, občas si trošku přisadil v Uhrách a udržoval Skandinávské jarly pokud možno stále rozhádané. Pak také vychovával své děti, zveleboval říši a vůbec všechno, co tehdy vladaři dělávali, když zrovna neválčili.
V roce 1201 připojil ke svému území zbývající Jutsko a Öland, čímž si získal pohodlnou kontrolu nad jihem a středem Baltiku a Úžinami.“
„Kturymi užinami?“
„Když někdo řekne Úžiny, má tím obvykle na mysli úžiny oddělující pevninskou Obodritii od Ostrovů a Skandinávie (nebo Ostrovy od pevninské Obodritie a Skandinávie, jak chceš...). Severní, Kočičí, Rudná; Malý a Velký pás.“
„Následovalo další téměř pětileté období klidu; začátkem roku 1206 se s definitivní platností rozhodl směřovat další expanzi směrem na Ukrajinu a posílit své pozice zde. V půlce jara 1207 získal smlouvou z Jasi veškeré ukrajinské území Haliče a titul Haličského kňenze; Haličskému knížeti pak zůstalo jen moldavské panství.“
„A oči pro pláč.“
„Další expanze už byla složitější, jelikož na východ od hranic už bylo vše Ruského krále, který byl v této době navíc posílen vítězstvím na Kavkaze a získáním Gruzijského a Alánského království. Proto došlo k 'vnitřní expanzi' – umělé migraci lidí a s nimi i vojska na Ukrajinu, budování opevněných sídel a posilování těch už opevněných. Švjentopolk se připravoval na nevyhnutelnou válku s rurikovským Ruskem...

Obrázek
Porovnání nejvýznamnějších rodů té doby. Wagriovci mohutně ukousli z náskoku, ale Rurikovci stále vedou.

Bohové tomu však chtěli jinak. Na podzim roku 1210 z ruských stepí začaly přicházet zprávy, že zde plení neznámé vojsko. Ani Obodritie tomu nezůstala ušetřena. V únoru roku 1211 vtrhli do Obodritské Ukrajiny Mongolové. Švjentopolk, který byl toho času nedaleko, rychle sebral vojsko a vytáhl proti nim. Dohonil je u Přemyšlu. Dvacátého osmého února, v předvečer bitvy pronesl ke svým vojákům tu slavnou řeč – později básnicky zpracovanou – možná si na ni vzpomínáš...
„Jo – ech – to bylo jak jeli tym lesem, on přemyšlal, co bude, jak vyhraje, a co, jak ňi (bylo teho asi na pjet stranek), i potym přijechal do tabora...“
„Kam??“
„Do tabora.“
„Tohle slovo mi nic-“
„Ležení.“
„???“
„Oni takhle říkají ležení. Má to něco společného s husity a tou její revolucí - prý to je nějaký odkaz na Bibli... No co - kdysi jsem se koukal na Vávrovu trilogii a tohle slovo jsem si našel to na zeznam.ob v naučném slovníku.“
„Aha... No, abychom to zkrátili. Promluvil ke svým vojákům a další den, prvního března 1211, slavně zvítězil nad Mongoly, jejichž vojsko rozprášil a zabavil jim všechen lup. Ukázal se v očích svých vojáků a velmožů jako 'nejchrabřejší z chrabrých', bohužel při odchodu z bojiště do ležení ho jeden skoro mrtvý Mongol střelil do hrudi pod levým ramenem, kde jeho brnění nebylo tak silné.
Zbytek svých dní prožil v agónii, jelikož se rána zanítila. Na jarní rovnodennost vypustil duši...
Po jeho smrti nastupuje jeho prvorozený, čerstvě jedenadvacetiletý, syn Vojtěch, zvaný též Černý...

Obrázek
Švjentopolk Vyjednavač (1171-1211)

Jakkoliv se Švjentopolk nemohl projevit v celé své kráse jako diplomat, bylo jasné, že měl velký vliv na své okolí. Například pro jeho smrti Germánskému kajzrovi vypověděl poslušnost bavorský dux, vida, že kajzr už nemá svého silného spojence, který mu hrozil vpádem
S odstupem času se také ukázalo, že po Švjentopolkovi a Rainersovi Slabému tu zbyla bohatá korespondence, ve které Švjentopolk radil Rainersovi, jak naložit s problémy, které ho sužují. Švjentopolk se snažil zachovat v Germánii status quo – Germánii dostatečně silnou, aby se nerozpadla, ale dostatečně slabou, aby nebyla Obodritii konkurencí. Zajistil si tím západní a jihozápadní hranici.
Nějak mě chytla slina – další rundu, prosím!“

PříspěvekNapsal: 12 zář 2013, 13:28 
Nadpraporčík
Nadpraporčík

Paráda.

PříspěvekNapsal: 12 zář 2013, 18:01 
Podplukovník
Podplukovník

Díky. :)

PříspěvekNapsal: 13 zář 2013, 10:08 
18. Plukovník
18. Plukovník

Dál, dál, dál :salute:

btw: Screen s bitvy s Mongolama nemáš?

PříspěvekNapsal: 13 zář 2013, 19:28 
Podplukovník
Podplukovník

Atlantis píše:
Dál, dál, dál :salute:

btw: Screen s bitvy s Mongolama nemáš?

Ještě ne. Zatím tam byl jen jeden event. Hodně textu tam chybělo (moje blbost instalovat češtinu na špatnou verzi hry), ale pochopil jsem, že šlo jen o nájezd. :)

PříspěvekNapsal: 16 zář 2013, 15:55 
Rotmistr
Rotmistr

Mongolský nájezd nemůže být horší než polský zájezd...

PříspěvekNapsal: 16 zář 2013, 17:07 
Podplukovník
Podplukovník

Inconnu píše:
Mongolský nájezd nemůže být horší než polský zájezd...

Doufejme, doufejme... :)

PříspěvekNapsal: 23 črc 2014, 19:00 
Podplukovník
Podplukovník

„Vojtěch a jeho bratr a pravá ruka Mateuš – oba měli přídomek Černý. Nebylo to jen proto, že měli oba černé vlasy. Říkalo se o nich, že v soukromí uctívají Černoboga!“
„I to je kdo?“
„Něco jako váš Satan, ďábel, symbol všeho zla. Jeho protikladem je zase Bjelobog.“
„Ja myšlalem, že u vas je hlavnim bogem Perun a včil mi tu mluviš, že je to Bělobog – to nědava sens!“
„Mototeismus... Dobro je Bůh Stvořitel... Chápu. Tohle tě musí trochu mást. Takže jen takové rychlé opáčko - stvořitelem Všehomíra je Svarog, takže je technicky vzato ten nejvyšší bůh, ovšem on se zabývá jen věcmi Všehomíra. Na Zemi je svrchovaným vládcem Perun, který je i hlavním bohem, proto naprostá většina modliteb směřuje k němu.“
„Vyjma modliteb Mironautů - ovšem kolem toho byly celkem velké tahanice a disputace. Výsledkem je, že kňenz vyhlásil, aby se Mironauti modlili k Perunovi, dokud jsou v troposféře - v části atmosféry, kde se odehrává počasí, tedy mu vládne Perun, pak by už se měli modlit ke Svarogovi, který vládne vesmíru, ale v gravitačním poli Země měli věnovat i Perunovi nějakou tu modlitbu. Samozřejmě, že hlavně by se měli věnovat řízení svého korábu.“
„Doufám, že ti to dává smysl.“
„Calkem aji jo - u nas še tež řešilo, ku kturemu patronovi se maju modliť kosmonauti, až se domluvili - ku svatemu Kryštofu, patronu cestovatelu.“
„No. Dejme tomu. A na druhé straně je tu Černobog a Bjelobog, kteří jsou, jak bych to řekl – zosobněním toho, co se děje dobrého a zlého...“
„Když to přeženu, dají se v přirovnat k živlodlakům -bytostem ovládajícím jednotlivé živly.“
„Cože?! Já zírám...!“
„Jak mu to chceš vysvětlit jednodušeji? Navíc já Výkladu víry nikdy moc nedal.“
„No dobře... Ech. Víš ty co? Půjčím mu „Výklad víry pro nejmenší“, někde ho ještě doma mám; to by mu mohlo pomoct...“
„Dženki.“
„Nemáš zač. Ale zpátky k Vojtěchovi – byl to pragmatik hrubého zrna a nijak zvlášť nenechal omezovat dobrými mravy. Došlo to dokonce tak daleko, že před tím, než se dostal na kněnzský stolec, ho jen prvorozenectví chránilo před vyloučení z obščiny za rouhání se bohům.
Po korunovaci se trochu zklidni; pochopil, že už tak moc – okatě – řádit nesmí -“
„A věnoval se zametání pod koberec průserů svého brášky, který už takové zábrany neměl. No – však ho taky používal na některé „záležitosti“, které jako kňenz dělat nemohl.“
„Takže si dokážeš představit, co to bylo za lidi.“
„Vyobražam sobě.“

Obrázek
Nejvýznamnější státy v Evropě a přilehlých oblastech, rok 1191

„Po získání moci potlačil několik vzpour, a vedl menší invazi na jihozápad Skandinávie. Po celou dobu se však živě zajímal o události v Rusku a mongolské Zlaté hordě a udržoval si s Mongoly celkem slušné vztahy...“
„S Mongoly? Přecež mu zabili otca – Švjentopolka!!!“
„Současníci o Vojtěchovi říkali, převedeno do dnešního jazyka: 'Nebohůbojný xindl, při nejbližší příležitosti zlikvidovat, drazí bohové.'“
„Ano. No a poté, co si Vojtěch uvolnil ruce na západě (ještě stihl uzavřít spojenectví se synem Rainersa Slabého, kajzrem Waldemarem ), v roce 1222 se křesťanskou Evropou otřásla zlomová událost – spojily se dvě největší nekřesťanské říše Evropy. Dne 20. června 1222, za zprostředkování Krymského emíra, přijal Vojtěch mongolský chanát Zlatou hodru pod svou ochranu a prakticky tím vyhlásil válku Ruskému, Gruzínskému a Alanskému králi.“
„Všystkym třem?!“
„Vždyť to přece byla jedna osoba.“
„Spíše nežli klasická lenní smlouva to bylo spojenectví (svého druhu), kde jeden ze spojenců byl tomu druhému podřízen.“
„Mongolové byli v rejži a potřebovali pomoct.“
„A měli jen sporadický kontakt se zbytkem Mongolského státu.“
„Krátce po zpečetění svazku sebral Vojtěch na svých panstvích hotovost a vytáhl do Ruska. Připravoval i list svým leníkům, kterým po nich chtěl vojsko, ale krátce po sobě vypuklo několik povstání na Prusko-litevském pomezí a zemřelo několik mocných a bohatých šlechticů, takže více než na rozhodný zápas mezi oběma veleříšemi se musel soustředit na potlačování vzpoury a vypořádání se s pozůstalými. Výsledkem čehož bylo, že válka s Ruskem trvala pouze do konce května příštího roku a Vojtěch získal pouze vladyctví na jih od Psovska, Pinské a několik kolem středního toku Dněpru. A jedno na jižním Urale. I tato malá pomoc Zlaté hordě měla dalekosáhlé účinky a dopomohla jí k značnému rozšíření své moci.“
„Obě zúčastněné strany si stále více uvědomovaly, že toto spojenectví je pouze a jen účelové a je jen otázkou času, kdy se z přátelství a jisté bázně před Obodritským carem stane zarputilá nenávist.“
„Ovšem prozatím byla uzavřena mírová smlouva na pět let. Celá východní Evropa si po desetiletí válek a šarvátek oddychla.
Při Vojtěchově tažení do Ruska vstoupila jeho vojska i do téměř neprostupných Pinských bažinách. Ovšem určitě neprošmejdili všechna zákoutí. Jen pro tvou informaci - Pinská oblast byla ztracena už velmi dávno, koncem 14. století, ale během světové války tam vojáci nacházeli vesnice, jejichž obyvatelé ještě nikdy o Obodritském carovi, natožpak o křesťanství neslyšeli a zírali na vojáky jako na zjevení...“
„Ono je to tím, že ty bažiny byly dlouho hraničním územím, do kterého se navíc nikomu nechtělo – bylo totiž považováno za prokleté. Pověrčivost, lajdáctví a neochota se v této části světa jakkoliv angažovat měla tento důsledek. Ale má i své klady – naši vědci měli možnost prozkoumat praslovany civilizací téměř nedotčené. Informace zde shromážděné měly zásadní dopad na naše vědomosti o životě a kultuře té doby. A získali jsme ty nejranější verze našich bájí a věrouky. Měly velmi očistné působení na naši společnost... A prý i zásadní podíl na naší pozdější prohře... To víš, než se situace uklidnila, společnost koketovala s občanskou válkou.“
„Až neskutečně dlouho trval mír mezi Obodrity a Mongoly na jedné straně a Ruskem na straně druhé. Druhá válka s Ruskem vypukla až v květnu 1235 – Mongolové si do té doby užívali loupení a plenění na dobitých územích a Vojtěch posiloval své pozice. Rusové taktéž nelenili a otřepali se z poslední války. Vojtěchovi špehové, které měl na moskevském dvoře, mu už od září 1234 posílali varovné zprávy přípravách Ruského krále na válku. Vojtěch tedy začal shromažďovat vojsko.
Plán byl takový, že Horda zaútočí na Rusko ze severu a východu na jeho severní část, zatímco hlavní část Carských vojsk se přepraví přes Dněpr a zaútočí na jeho jižní část. Malé voje byly vyslány do ruských oblastí v Uhrách a Moldávii.
Oběma silám se dařilo bez problému postupovat, nedařilo se jim však rozbít hlavní síly nepřítele. Jakkoliv se to zdá nemožné, Rusům se dařilo utíkat i před Mongolskou jízdou. Zdá se, že problémy Mongolů byly způsobeny jednak množstvím nalezené kořisti a pak také různicemi mezi Čingischánovými vnuky o vládu nad ostatními.
I přes své dílčí úspěchy (dařilo se jim vyhýbat se rozhodujícímu střetu skoro čtyři roky), byla ruská vojska stále na útěku. Jižní vojsko postupovalo podél břehu Donu do Středoruské vysočiny, kde se spojilo se svým severním protějškem. Obě vojska se pak opevnila v záhybu Donu...“
„V různých knížkách se můžeš dočíst, že opevnění vyrostlo na území dnešního města Voroněže, Zadonsku a několika dalších. Skoro každé město v oblasti, ať už na západní nebo východní straně Donu odvozuje svůj původ od tohoto opevnění. Problém je prostě v tom, že vlastně nevíme, kde to bylo. V té době tam bylo minimální osídlení. S jistotou už se to zřejmě nikdy nedozvíme. Řeka Don za posledních 1000 let velmi výrazně změnila koryto, což pátrání velmi stěžuje a i kdyby ne, znáš Rusy – pátrat zahraniční archeology nenechají a pravdy se od nich nedozvíš...“
„Chapem. Škyt.“
„Ale copak, copak?“
„Jaksik se mi mota hlava. Co jest to za specialne pivo?“
„Je to forma medového piva. Říká se tomu Svarogova kovadlina – pivo a medovina v poměru 1:1. Pokud nejsi zvyklý, ráno se budeš proklínat...“
„Jezu Chryste.“
„Jseš v pohodě, jo? Můžeme zbytek případně nechat na jindy.“
„Ňe, ňe. Zvladňem to. Pokračuj.“
„No dobrá. Opevnili se tedy někde na Donu, kde si pro ně po asi týdnu přišly Obodritsko-Mongolské síly. Několik dní je obléhali. Vojtěch se snažil vyjednávat, ale rozhádanost a krvelačnost Mongolů hatila jakékoliv snahy. Když pak houf Mongolů zabil posla-“
„-ve Vojtěchovi bouchly saze a nahnal mongolský prapor, čambul, nebo co oni to vlastně měli, ke kterému patřili provinilci, ztéci ruské opevnění – s minimální výzbrojí.“
„Což nelibě nesli zejména mocnější mongolští princové, kteří se už před tím příliš netajili svou neláskou vůči Vojtěchovi a spojenectví s ním. Nadcházel rozkol v mongolském táboře, jelikož slabší princové stranili Vojtěchovi, protože doufali v jeho podporu proti svým mocnějším příbuzným. Brzy ráno začaly v mongolské půlce tábora rozbroje. Čingischánův vnuk Möngke, vůdce protiobodritské frakce zšikoval-“
„Zšikoval – to je trochu přehnané. V ležení?“
„No dobře! Tak zburcoval své vojáky s úmyslem zúčtovat s nejdříve se svými odpůrci a následně s Vojtěchem a Rusy. Překvapit proobodritské se mu však z větší části nepodařilo – rozuměj, nikdo se neptal, jestli se něco podobného stane, ale kdy se to stane. I Vojtěch byl o celé věci detailně obeznámen a tak, když se kolem svítání začali Mongolové pobíjet, zburcoval vojsko a vyrazil na pomoc svým přívržencům. Začala bitva na Donu – 3.července 1239.
Rusové probuzení neobvyklým hlukem se nestačili divit. Nepřátelská vojska se navzájem pobíjejí! Mnohým se zdálo, že je to Boží znamení. Ruský král Jurij II. dal připravit vojsko, aby mohlo dorazit vítěze.
Möngkeho strana se po několika hodinách dostávala do kleští, a tak Möngke pochopil, že mu osud není nakloněn a zavelel k opuštění bojiště a návratu na území ovládané Hordou. Tato prohra (přišel asi o pětinu vojáků, tj. 10.000, z části rekrutovaných z podmaněných národů) mu zlomila vaz v dalším boji o moc.
Vojtěch přišel asi jen o 5.000 mužů z celkových asi 70.000 a 2.000 z 15.000 Mongolů. Někteří vojáci ještě pronásledovali utíkající nepřátele, čehož se snažili využít Rusové, kteří sice byli v početní nevýhodě a podvyživení, zato však nebyli znaveni bitvou. Průlom se jim však nepodařil a s velkými ztrátami byli kolem poledne zahnáni zpátky do opevnění. Počty Rusů, ani jejich ztráty jsou velmi nepřesné, mluví se o 20-50.000 vojáků a 5-20.000 padlých.
K večeru se sešli Vojtěch a Jurij na území nikoho a uzavřeli mírovou dohodu. Ruský král přijal ochranu Obodritského cara před Mongoly a předal mu tehdy řídce obydlené území dnešní Ukrajiny a jihozápadní pohraničí dnešního Ruska. Obodritský car si nechal zajaté Rusy, které pak usídlil na území na západ od Donu, nové hranice jeho říše. Zbytek ruského vojska nechal v míru odejít. Oba chápali, že s Mongoly budou velké potíže. Ne sice hned, ale po několika letech určitě...
Podobně nechal usadit „své“ Mongoly a některé ze svých mužů.“
„A tím dal vzniknout Kozáckému národu.“

Obrázek
Expanze Obodritského státu za Vojtěcha, zeleně území na počátku vlády, světle modře do 1222, červeně do 1235, fialově do 1248, tmavě červeně 1248.
Černě: Rusko pod Vojtěchovou ochranou
sprej: území, kde se zhruba nacházela vojska Zlaté hordy - zlatý sprej do 1222, žlutý do 1235, stříbrný po 1235.

„Domů, do Stredomiru se vrátil v září, poddanými vítán jako nezpochybnitelný vítěz nad Rusy a Mongoly. Součástí triumfálního pochodu městem byla i korunovace Ruským carem. Pro tuto příležitost byl vložen do už tak bohatě zdobeného Triglavova čepce obrovský rubín.
Vojtěch znal pravdu, ale přestával si ji připouštět. Od této chvíle se u něj začala projevovat nemoc z vítězství. Dá se říci, že z toho tak trochu zešílel. Začal vymýšlet neuskutečnitelné výpravy – podmanění si zbytku Zlaté hordy, Skandinávie, Uher... Naštěstí nic z toho nestihl uskutečnit.
V roce 1247 vyrazil s mocným vojskem na Ukrajinu, kde si na přelomu roku podmanil Krymský emirát. Na Krymu mu kdovíkterý ďas napískal, aby nalodil vojsko a vyrazil na jih – Cařihrad se totiž vzbouřil a vyhnal Turky.
Když byly na jaře roku 1248 hotovy lodě, vyrazil přes Černé moře. Oslabený a samostatný Cařihrad krátce obléhal a 16.června ji dobyl. Obyvatelstvo nutil, aby ho oslavovali jako velkého vítěze a zachránce. Když nebylo po jeho, nechal své muže popravit několik tisíc měšťanů a jejich rodin na jednom z náměstí a sám se na to díval z věže, tyčící se nad městem. (Nejsem si jist; myslím, že to byla některá z minaretů Hagiy Sofie, během turecké nadvlády částečně přebudované na mešitu.) Když zabíjení nabývalo vrcholu, ozvalo se z věže jakési nesouvislé kvílení, přerývané šíleným smíchem-“
„-někteří po letech říkali, že křičel: 'Jsem neporazitelný, jsem ztělesnění Smrti, jsem Černobog!', ale to si spíš vymysleli-“
„-a pak jen shromáždění uvidělo Vojtěchův pád...
Vojtěchův třetí syn Dobjeslav (Kazimír za Vojtěcha vládl ve Stredomiru a Švjentopolk v Kijevě) pak ukončil exekuci a poslal obyvatelstvo, aby šlo do- aby si šlo po svých. Poté nechal shromáždit to, co zbylo z z jeho otce a uložit do drahocenné amfory-“
„-nebyl to problém, kaše a úlomky kostí lehce projdou jejím zúženým hrdlem-“

Obrázek
Vojtěch Černý (1211-1248)

„-ustanovil velitele města, a po ukončení nejnutnější doby nutné k truchlení, zanechal mu tam nějakou posádku a odplul pohřbít otce do hrobky Obodritských kňenzů...
Další pivo?“
„Jo.“
„Tak.“
„No, jak myslíš, Čecháčku. Pane vrchní, černé. Budeme si vyprávět o Smutném čase!“

PříspěvekNapsal: 23 črc 2014, 19:02 
Podplukovník
Podplukovník

Omlouvám se, že to trvalo tak dlouho. Další díl bude nejpozději do konce příštího týdne.

PříspěvekNapsal: 24 črc 2014, 13:49 
Rotmistr
Rotmistr

Tak to's příjemně překvapil. Nečekal jsem, že téma ještě vzkřísíš.

PříspěvekNapsal: 24 črc 2014, 14:35 
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice

Moje nejoblíbenější AAR :salute:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]