Albert Speer

Osobnosti z historie a součastnosti tohoto velikého a rozmanitého světa.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
Royal
Plukovník
Plukovník

Re: Albert Speer

Příspěvek od Royal » 06 bře 2014, 21:18

Tifík píše:(o Malé Dohodě netřeba mluvit, ta by s námi šla a prý nám chtěli pomoct i Sověti, ale o jejich pomoci mám celkem jasnou představu..)
Jedná se o účelové a nepodložené tvrzení. Malá Dohoda vznikla na obranu proti úsilí Maďarska získat zpět území ztracená po 1. světové válce. Německo a Itálie se později mnohokrát snažily toto spojenectví rozbít, aby pak mohly jednat s každým jejím jednotlivým státem zvlášť. Tato snaha byla do určité míry úspěšná, což můžeme nejlépe posoudit z toho, že ještě ani v roce 1938 nerozšířila Malá Dohoda svůj pakt o taková ustanovení, podle kterých by tyto země společně čelily německé agresi proti kterékoliv z nich.
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 06 bře 2014, 22:02

Omlouvám se za přílišnou stručnost, která způsobila, že bylo mé vyjádření zavádějící.
Jistě že se Malá Dohoda týkala jenom Maďarska, ovšem je prakticky jisté, že by se Maďaři k Němcům připojili, kdyby došlo k válce a Malá Dohoda byla ochotna v takovém případě svůj závazek splnit, tedy pacifikovat Maďarsko. O tomto postoji byla Praha pokud vím informována i po přijetí Mnichova, tedy "by šla s námi". Mimochodem, nebylo to rozšíření navrhováno Jugoslávií a zamítnuto námi? Někde jsem to zaslechl, ale nevím, co je na tom pravdy.
A pokud jsi měl tou účelovostí na mysli to tvrzení o Rusech, údajně je v Ruských archivech zachována korespondence mezi Prahou a Moskvou, podle které Moskva nabídla pomoc materiální a tuším i lidskou, což Praha odmítla, nicméně Rusové jasně ohlásili, že pokud by nás Poláci napadli, což vzhledem k Těšínsku považuju za pravděpodobné, bude to bráno jako důvod pro vpád do Polska.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

Erdzo1208
Kapitán
Kapitán
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Erdzo1208 » 06 bře 2014, 22:20

Nuž páni, ktorých si vymenoval, mali narozdiel od Hitlera rozum a snažili sa zachraniť mier v európe všetkými možnými spôsobmi. Opať to troskotá na Tvojej neinformovanosti - hovoriť takto po rokoch čo spojenci mali a nemali robiť je dosť, ehm, hlúpe. Ani Francuzsko ani VB vojnu nechceli, a ak by aj chceli, neboli by na ňu pripravení. Oproti stalo fanatické Nemecko, ktorého zbrojenie strašilo celú európu, nikto nechcel hladiť hada bosou nohou.
Taliansko 1796: Veľkovojvodstvo Toskánske - Ferdinand III

..Ani nebude dobre na svete, kým ruky, ktoré plnia náboje, nenavrátia sa ku plneniu fliaš.
Prečo má tiecť len krv? Nech tečú nápoje! Nech miesto hromobitia kanónov je počuť krotký cengot fliaš...

Ján Smrek

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 06 bře 2014, 22:41

A jak se jim to povedlo, že? Ona je ta politika ústupků zlu byl asi dost blbý nápad, že?
Promiň, myslel jsem, že se bavíme v rovině právněmoralistickopolitologické a tudíž jsem svůj výrok považoval za relevantní, protože z hlediska práva je to dle mých skromných informací jasné a z hlediska morálky (alespoň té mojí), taktéž.
Ano, možná jsem neinformovaný, přece jenom tohle téma jsem důkladněji zkoumal asi dva roky zpátky, takže už mírně vypadávám, ale chtěl bych vědět, jakým zbrojením strašili Němci Evropu v době před zabráním porýní? Pokud vím tenkrát ještě to zbrojení tak intenzivní nebylo, mimo jiné kvůli tomu, že většina německých továren byla právě v tom Francouzi okupovaném porýní, nebo je i tato informace mylná? A o to mi jde, tenkrát měla Francie jednat, je až s podivem, jak naivně se Francouzi zachovali po té, co je Němci napadli v letech 1870 a 1914, to byla přece jenom celkem nedávná historie.
Ovšem ono za to možná mohlo to, že ve Francii se vlády střídaly rychleji, než počasí a že nacisti byli považováni za jakýsi "špunt", který měl zabránit šíření komunismu.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

tarava
Major
Major

Příspěvek od tarava » 06 bře 2014, 22:53

Tifíku, jak se tady proboha můžeš bavit o nějáké historii, když se snad v každém příspěvku objeví strašná hovadina? Jaké napadení Francie Německem v roce 1870? můžeš mi to osvětlit? Asi jsem nedával ve škole moc dobrej pozor a se mnou asi tak 99% historiků, kteří tu chybu pak zanesli i do svých prací a publikací.

Možná si měl na mysli Prusko-Francouzskou válku, kdy v roce 1870 Francie vyhlásila válku Prusku, tedy ne Německu. Na stranu Pruska se přidal Severoněmecký spolek. Po vítězné válce ztratila Francie Alsasko a Lotrinská a následně bylo vytvořeno Německé císařství - tedy Německo.
Kvilam: kníže Randolf "Zweihänder" Seufer
Anglie 960: Harald II. Norský řečený Šedoplášť
Wylamské války: císař Palladius I. Kýnigos, vévoda Theodoros I. Kýnigos(abdikoval)
Hetharia 4 - Dva králové: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 3 - Založení Kalwenu: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 1 - Příchod temnoty: Lid města Kary - kapitán Hagen
Blackfyreovo povstání: ser Aegor 'Bittersteel' Rivers
Husitské války: Sirotčí svaz - hejtman Michal Jiskra ze Sušice
Byzanc 1214: Serenissima Repubblica di San Marco - dóže Tarava II. di Orseolo
Německo 1866: Rýnský spolek

Erdzo1208
Kapitán
Kapitán
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Erdzo1208 » 06 bře 2014, 22:58

Francuzsko jednoducho nebolo pripravené na žiadny konflikt, ale Tebe niečo vysvetlovať.. Si absolutne mimo, stále vycuciavaš z kontextu veci, ktoré chceš zdôrazniť, ale to podstatné ignoruješ
Taliansko 1796: Veľkovojvodstvo Toskánske - Ferdinand III

..Ani nebude dobre na svete, kým ruky, ktoré plnia náboje, nenavrátia sa ku plneniu fliaš.
Prečo má tiecť len krv? Nech tečú nápoje! Nech miesto hromobitia kanónov je počuť krotký cengot fliaš...

Ján Smrek

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 06 bře 2014, 23:19

Tak jak se bavím, nesmyslně a zarputile..
Za ten kiks s tím, kdo tu válku začal se omlouvám, já jsem tak nějak vycházel z toho, že byli Francouzi tak rychle poraženi, což by se u války, kterou sami začali stát nemělo... Nicméně pokud ještě aspoň něco vím, tak to byli právě Prusové, kdo vybudovali Německo, tudíž by možná šlo Německo vnímat jako jakého následovníka Pruských tradic a dějin.

Erdzo, tak mi řekni, kde jsem napsal, že byli Francouzi na tu válku připravení? Pokud si svůj příspěvek pročítám, tak tam vidím leda tak zmínku o politické nestabilitě Francie a země, která je politicky nestabilní může být asi těžko schopná vést válku, že?
Popravdě začínám mít pocit, že věci z kontextu vytrháváš ty, neboť se zpravidla opřeš do jedné části mého příspěvku, která nedává smysl a občas si ji ještě upravíš, aby dávala smysl ještě míň (jako by to bylo vůbec potřeba :wink: ), ale zbytek necháš naprosto bez povšimnutí, že by to bylo tím, že některé části toho, co píšu by dávaly smysl a nešlo by je dehonestovat pouhým tvrzením o tom, jaký jsem "zabedněný paličatý ignorant, co všechno vytrhává z kontextu" (kterým sice jsem, ale i takový mají občas pravdu)?

Karel Kryl

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 07 bře 2014, 19:19

Tifík píše:A pokud jsi měl tou účelovostí na mysli to tvrzení o Rusech, údajně je v Ruských archivech zachována korespondence mezi Prahou a Moskvou, podle které Moskva nabídla pomoc materiální a tuším i lidskou, což Praha odmítla, nicméně Rusové jasně ohlásili, že pokud by nás Poláci napadli, což vzhledem k Těšínsku považuju za pravděpodobné, bude to bráno jako důvod pro vpád do Polska.
To není nic tajného ani neznámého. V květnu roku 1935 uzavřelo Československo se SSSR pakt o vzájemné pomoci, ve kterém se oba státy zavazovaly poskytnout si v případě cizí agrese vzájemnou pomoc, aniž by musely čekat, až tuto skutečnost potvrdí a odsoudí Společnost národů. Vojenský zásah SSSR ve prospěch Československa byl ovšem vázán na vojenskou pomoc také ze strany Francie. A byla to právě tato doložka smlouvy, která způsobila v kritických dnech září roku 1938 problémy. Pro většinu britských a francouzských politiků byl vstup Sovětského svazu v jakékoli formě považován za nepředstavitelný a považoval se za komunistickou invazi do střední Evropy. Za účelové považuji, že neuvádíš celá fakta, navíc i ta zjevně bez odpovídajících souvislostí.
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 09 bře 2014, 12:00

Promiň, co píšeš je pro mne tak trošku novinkou, nevěděl jsem, že byla mezi námi a SSSR skutečně nějaká taková smlouva uzavřena (asi jsem na to zapomněl, nebo jsem to ani nezjistil), takže jsem uvedl, co jsem věděl, že jsem to zjevně převzal ze zdrojů, které nejsou zrovna nejlepší je problém, který můžu nyní jen těžko ovlivnit. Nicméně není možné, že ta korespondence s Ruskem se týkala Ruské snahy tuto doložku zrušit? Přece jenom by jim to usnadnilo, v případě agrese vůči nám, snáze rozšířit svůj vliv ve střední Evropě...

Karel Kryl

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 09 bře 2014, 17:03

Klidně o tom můžeme dát řeč, jestli tě zajímají předválečná 20. a hlavně 30. léta, dalo by se tam odpovědět i na tvoje otázky ohledně (ne)připravenosti Francie i Británie na konflikt s Německem. Ale ne v tomto tématu.

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 09 bře 2014, 17:51

To bych byl opravdu rád, přece jenom, po kiksech v tomhletom tématu se mé přesvědčení o tom, že mám alespoň rámcové znalosti historie dokonale rozplynuly...

Karel Kryl

Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“