Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 26 dub 2018, 04:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 131 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Albert Speer
PříspěvekNapsal: 03 čer 2009, 21:04 
Rotmistr
Rotmistr

Narodil se v rodině architektů jako druhý ze tří synů. Jeho původní myšlenka byla, stát se matematikem, ovšem v mládí od této myšlenky odstoupil, a pokračoval v rodinném řemesle, v architektuře. Studoval u Heinricha Tessenow, na institutu technologie v Berlíně. Poté, co dokončil studium v 1931, si vzal svou nastávající manželku Margaretu Weberovou. O rok později, mu bylo doporučeno jeho studentem, aby navštívil jeden z Hitlerových projevů. Své návštěvy opravdu nelitoval a v roce 1932 vstupuje do nacistické strany NSDAP, kde udělal rychlou politickou kariéru. První velkou zakázku získal na přestavbu ministerstva propagandy Josefa Goebbelse, který byl jeho prací nadšen a doporučil ho Hitlerovi. Speer se stal prominentem nacistického režimu a dokonce i Hitlerovým blízkým spolupracovníkem. Už v roce 1934 se Speer stal hlavním architektem Třetí říše a společně s Hitlerem plánovali výstavbu nového Berlína coby nejmonumentálnějšího a nejvelkolepějšího města nově uspořádané Evropy.

V roce 1942 (po tragické smrti Fritze Todta) se stal ministrem zbrojního průmyslu. Jako architekt prokázal jisté kvality ale jeho manažerské schopnosti byly excelentní. Reformoval německý průmyslu a během jeho úřadování údajně dosáhla produktivita práce v průmyslu svého maxima a to i v konečných fázích války.

Po druhé světové válce byl Speer zajat Američany. V Norimberském procesu vyjádřil svou lítost a následně byl odsouzen k 20 letům vězení, které prožil v berlínské věznici Spandau. Po propuštění napsal a vydal několik autobiografických a poloautobiografických knih. Zemřel v roce 1981 v Londýně na krvácení do mozku.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 72-929.jpg

Předmět příspěvku: Re: Albert Speer
PříspěvekNapsal: 04 čer 2009, 07:25 
Nadporučík
Nadporučík

Jeho paměti jsou docela zajímavé

Albert Speer: V srdci Třetí říše

Jsou tam dosti zajímavé postřehy, ale musí se brát v potaz, že vznikaly až po válce.

Christian Soren Lajgor - Konseilspræsident Jeho královské milosti Christiána IX. Německo 1866 Obrázek
Verrasion Lajgorion - první mág Gnómské rady a Velký řemeslník HETHARIA Obrázek
Lajgoron z Dolu - druhý purkmistr Dolských měst Hetharia založení Kalwenu Obrázek
Georgio L. Manin - dóže benátský ITÁLIE 1796 Obrázek
Kandrael Ithalasion - Lord kapitán Šerých plášťů HETHÁRIE 5 Obrázek

PříspěvekNapsal: 25 úno 2014, 21:33 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Dost často lidé zaměňují Speera za "dobrého nacistu". V Norimberských procesech se vyjádřil ve stylu " Lituji toho, nevěděl jsem o tom, mohl jsem to vědět, ale nevěděl jsem to. Přesto toho lituji". Následně po propuštění z věznice Spandau, se z něj stala mediální hvězda a každá televize chtěla dobrého nacistu ve svém vysílání. Albert Speer vždy popíral, že by věděl cokoliv o koncentračních táborech, avšak po jeho smrti došlo k odhalení, že i tento člověk patřil mezi ty, kteří o "konečném řešení" věděli. 11 května 2005 byla otisknuta konverzace mezi Himmlerem a Speerem o rozšíření Osvětimi. Speer se sice nezúčastnil osobně prohlídky Osvětimi avšak jeho asistenti ano a viděli tak veškeré hrůzy koncentračního tábora, o kterých dozajista věděl i Speer. To jen můj poznatek :)

PříspěvekNapsal: 25 úno 2014, 22:23 
Kapitán
Kapitán

Možno by tie koncentráky aspoň nejak vyzerali, keby bol do vystavby zapletený aj Speer..

..Ani nebude dobre na svete, kým ruky, ktoré plnia náboje, nenavrátia sa ku plneniu fliaš.
Prečo má tiecť len krv? Nech tečú nápoje! Nech miesto hromobitia kanónov je počuť krotký cengot fliaš...

Ján Smrek

PříspěvekNapsal: 25 úno 2014, 22:33 
Osobní Strážce Obří Chobotnice

Dlouho jsem nečetl něco tak cynického, milý Erdzo.

PříspěvekNapsal: 25 úno 2014, 22:42 
Kapitán
Kapitán

Práve naopak..
Posledne týždne som pozeral desiatky dokumentarnych filmov, stovky fotiek a niekolko denníkov z koncentračných táboroch a zatial čo som doteraz "final solution" odsudzoval, teraz to doslova nenávidím.. Hrôza, strach..
Vyznie to cynicky, ale radšej smrť čo najrýchlejšie ako žiť v tych podmienkach hoci len tyždeň.

No a pokial ide o estetiku stavebnych diel, tak už na pohlad je zname, že to boli továrne na zabijenie.

..Ani nebude dobre na svete, kým ruky, ktoré plnia náboje, nenavrátia sa ku plneniu fliaš.
Prečo má tiecť len krv? Nech tečú nápoje! Nech miesto hromobitia kanónov je počuť krotký cengot fliaš...

Ján Smrek

PříspěvekNapsal: 25 úno 2014, 23:14 

No, vyznělo to zprvu jinak. Jsem rád za osvětlení.

PříspěvekNapsal: 26 úno 2014, 00:07 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Nicméně nepochybuji o tom, že Albert Speer nebyl žádný dobrý nacista, či osoba mírnějšího vzhledu z hlediska druhé světové války..

PříspěvekNapsal: 26 úno 2014, 08:32 

S tím naprosto souhlasím. Samotného mne tenhle zvrácený obdiv "k nacistovi, který vyjádřil lítost" velmi irituje. Zvláště u národa, jehož příslušníci byli zavíráni do koncentračních táborů a posíláni na nucené práce, které řídil právě Speer. A Speerovo tvrzení, že nevěděl o holocaustu, mi přijde směšné. To mohl v nacistické vládě možná tak tvrdit ministr sportu nebo náměstek pro veřejné záchodky, nikoliv člověk se Speerovou pracovní náplní.

Naposledy upravil Princ Evžen Savojský dne 26 úno 2014, 20:43, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 26 úno 2014, 20:34 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Jak píšeš, ten nejvíce usvědčující fakt ze všech je jistota toho, že musel Himmlerovi psát o dělníky do svých podzemních továren a kde je asi náš milý Heinrich bral?? :)

PříspěvekNapsal: 26 úno 2014, 21:52 
Kapitán
Kapitán

Walter Model píše:
Jak píšeš, ten nejvíce usvědčující fakt ze všech je jistota toho, že musel Himmlerovi psát o dělníky do svých podzemních továren a kde je asi náš milý Heinrich bral?? :)

Na úrade práce to asi nebolo

Koniec koncov tie tresty nacistom za všetky ich zločiny mi prídu smiešne.. včetne smrti obesením. Ja by som ich poslal na pár mesačný pobyt do nejakého "pracovného tábora"

Ján Smrek

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 16:36 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

To je zase ošemetné hrozně.. Jak sám žalobce Jackson podotkl, spojenci se vydali cestou spravedlivého soudu. Být to na Rusech jsou všichni do jednoho v gulagu a pověšení. Ovšem Spojenci položili základy nového světa tím, že každý dostane právo se hájit, i ti největší zločinci. V podstatě jim rozumím. Umístěním válečných zločinců do gulagů, by se vlastně sami ztotožnili s jejich rolemi a nebyli by o nic lepší. Jde tam o jistý moralistický efekt. V zásadě ale tvrdím, že žádný režim není špatný..A´t už komunismus, nacionalismus demokracie, či kapitalismus, mají své základy, které jsou opodstatněné a mým názorem dobré. Lidé však časem tyhle vlastnosti zneužili a znetvořili tyto politické vyznání tak, že když člověk slyší slovo nácek, nebo komouš, jedná se o nejhoršího člověka...

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 17:17 

Komunismus i nacismus jsou extrémní ideologie, které mají ve svých základech inherentně vtěleno násilí vůči určité skupině obyvatel či jiným národům.

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 18:16 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Jak říká Evžen - základem marxismu i nacismu je od samého začátku násilí a likvidace ostatních. Marxismus musel zlikvidovat nepřátelské třídy (a to na celém světě!), nacismus byl zase postaven na tom, že se vyvolená rasa musí neustále zocelovat a očišťovat v nekonečné válce uvnitř i navenek.

Tedy kde je tam ten dobrý počátek?

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 18:37 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Dobře asi jsem to neřekl úplně jasně. Jedná se o to, že každý z těch režimů není v celé své podstatě špatný. Příklad Marx zakladatel a otec komunismu jako takového k této ideologii jasně dodával důraz na rovnoprávnost a pozvednutí dělnické třídy, což v podstatě samo o sobě není nikterak špatná idea. Nacismus je rasově šílený, to bezesporu, ale tady je problém rozlišit nacismus nacionalismus...Tam je opět základ myšlenka lásky k vlasti, což taky není špatný. Proboha já vím, že to byly katastrofální režimy, ale hlavně kvůli lidem...zdůrazňuji tedy, některé myšlenky, nejsou zavrženi-hodné, mým zdáním...

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 19:11 
Kapitán
Kapitán

Neplést některé myšlenky určité ideologie a jejími základy :) (některé myšlenky nacismu nebo komunismu mohli být docela "v pořádku", ovšem základ obou ideologií, jak už tady řekli jiní, určitě ne)

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 19:40 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

No každopádně chyba byla u mně. Nejasně jsem vysvětlil :)

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 19:59 
Nadporučík
Nadporučík

No já bych celý Mnichovský tribunál spíše viděl jako snahu o propagaci toho, jak jsou oni sami ti dobří a jak byli Němci ti zlí. Jistě, že byl soud do určité míry nezaujatý, ale na druhou stranu dokazuje, že dějiny píší vítězové, protože byli souzení jenom zločinci z Německé strany, ale válečné zločince bojující ve "správných" uniformách nikdo neřešil.

Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 20:17 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Spousta Lidí se v tomhle směru vyjádřila, že to byla fraška. Katyně, Gulagy a zvěrstva Rusů nebyly o nic menší než-li ty Německá. Ostatně ani Američané nezaostávali se svými pracovními tábory za Němci, o tom se taky už moc nemluví. Ovšem v Norimberku jednoduše tyhle státy a velmoci patřily k vítězům. Jak víme z historie. Vítězové určují verdikty..Taky tuším, že vlastně Němci v obhajobě toto zdůraznovali u Rusů, že prakticky páchali totéž, ale tuším byli okamžitě zastaveni tribunálem že?

PříspěvekNapsal: 27 úno 2014, 21:41 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Tak za prvé, to hrané rozhořčení, že "vítězové píší dějiny" je poněkud nesmyslné. A co jako měli dělat? Po milionech padlých a nesmírných obětí říci "ale i my nejsme bez viny - Rusové vydejte celé politbyro a vedení NKVD"? Nehledě na to, že nemožnost odsoudit zločince na vítězné straně nijak nesnižuje absolutní nemorálnost na straně poražených.

A to srovnání amerických a německých táborů... to si děláš prču, ne? Ukaž mi, kde Američané "nezaostali" za 6 miliony mrtvých Židů, 2-3 miliony mrtvých ruských zajatců a statisíci ostatních národností?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 131 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina