Gebhard Leberecht von Blücher

Osobnosti z historie a součastnosti tohoto velikého a rozmanitého světa.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět

Pokud by maršál Blücher nedorazil na bojiště u Waterloo včas, tak by

zvítězili Francouzi
3
23%
stejně zvítězili Angličané
7
54%
bitva trvala ještě druhý den
3
23%
 
Celkem hlasů: 13

Uživatelský avatar
Royal
Plukovník
Plukovník
Příspěvky: 7148
Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Bydliště: Jičín

Gebhard Leberecht von Blücher

Příspěvek od Royal » 28 lis 2007, 20:17

Gebhard Leberecht von Blücher – maršál, princ wahlstadtský


Budoucí slavný pruský maršál se narodil 16. prosince 1742 v Rostocku v Meklenbursku v rodině ne příliš úspěšného pruského důstojníka v době panování ještě slavnějšího krále Fridricha Viléma I. Jak bylo tehdy v důstojnických rodinách zvykem, byl i mladý Gebhard Leberecht Blücher předurčen k vojenské dráze.

Začátek své vojenské kariéry zahájil ve švédských barvách v době sedmileté války na ostrově Rujana, ale po třech letech, už v pruském zajetí, vstoupil v roce 1760 natrvalo do služeb pruského krále. Z nich si odnesl hodnost poručíka kavalerie. Za války si příliš zásluh nevysloužil, ale o to více se naučil nevázanému životnímu stylu a v Čechách se například naučil „umění“, co to znamená žít na úkor civilního obyvatelstva. Doba míru vlastně vůbec mladému Blücherovi nepřála - hluboce se nudil, nic jiného než válku ani neuměl. Milenky, pití alkoholu, souboje a hraní karet střídal se stavy střízlivosti a deliria. Jeho tvrdý postup a represe v Polsku v roce 1772 vedly o rok později k tomu, že byl nakonec z armády propuštěn s rozloučením od samotného Fridricha II. se slovy : „Kapitán Blücher může táhnout k čertu.“

Místo do pekla se Blücher oženil a na čtrnáct let se stáhl do ústraní a věnoval se správě svých statků tak jako jiní pruští junkeři. Nevyhýbal se ani příjemnějším záležitostem, o čemž svědčí fakt, že za tu dobu stačil udělat své manželce sedm dětí.

S hodností majora v záloze se Blücher vrátil do armády, právě včas, aby se v roce 1787 připojil k tažení v Nizozemí. Hned poté v Evropě zahřmělo, ve Francii začala revoluce. Blücher konečně dostal šanci si pořádně zaválčit. Nejdřív jako plukovník a později jako generálmajor bojoval se střídavými úspěchy s plukem „červených husarů“ proti drzým revolučním buřičům, Francouzům. Z těchto válek si kromě několika porážek odnese nenávist ke všemu francouzskému, která ho bude doprovázet až do jeho posledních dnů.

Po basilejském míru v roce 1795 musel Blücher dalších 10 let trpně přihlížet dění na bojištích a s obavami sledovat vzestup Francie. Znovu se ve svých třiapadesáti letech oženil, tentokrát s třiadvacetiletou bohatou šlechtičnou. V Prusku se stal velitelem sboru ve Vestfálsku a východním Frísku.

V roce 1806 se opět dočkal. U Auerstädtu velel jízdnímu sboru armády knížete von Hohenloha. Hohenlohova armáda byla v bitvě na hlavu poražena jediným francouzským sborem maršála Davouta a ve zmatku ustoupila. Blücher se snažil se svým sborem probít k hlavním pruským silám, ale po několika dalších střetech s Francouzi byl u severoněmeckého města Lübecku obklíčen, kapituloval a padl do zajetí Napoleonových maršálů Soulta, Bernadotta a Murata, ze kterého byl brzy vyměněn.

Po tylžském míru v roce 1807 už jako generálporučík se stal guvernérem v Pomořansku. Poté, co v roce 1809 marně ponoukal slabošského krále Viléma III., jehož jedinou předností byla krásná manželka Luisa Augusta Wilhelmina Amalie, k vystoupení po boku Rakouska v roce 1809, byl v roce 1811 králem umírajícím strachy z Napoleona opět uklizen z armády do ústraní. Změna nastala až po porážce francouzské armády v Rusku v roce 1812. Na jaře 1813 byl pověřen velením pruských sborů o síle 40.000 vojáků ve Slezské armádě, bojujících společně s 50.000 Rusy proti Napoleonovi v Německu. Svým stylem velení a podílem na vítězství v bitvě u Lipska si vysloužil přezdívku „Marchall Vorwärts“.

I když byl v tažení 1814 Napoleonem několikrát poražen, ztratil třetinu armády a do Paříže se dostal až jako poslední ze spojeneckých velitelů, nakonec se satisfakce přece jenom dočkal. Pruský král ho jmenoval princem, pochvaly a pozvání se Blücherovi dostalo v Londýně, v samotném Prusku byl po návratu oslavován jako hrdina.

Po Napoleonově útěku z Elby bylo Blücherovi svěřeno velení pruské armády a tentokrát byl maršál rozhodnut s Napoleonem definitivně skoncovat. Ihned po vyhlášení války Francii Vilémem III. se s „Královskou pruskou nizozemskou armádou“ o síle 105.000 mužů vydal do Belgie, aby se spojil s britskou armádou vévody lorda Wellingtona.

Tady začala vrcholná fáze vojenské kariéry maršála Blüchera. Po srážkách francouzských a pruských předvojů došlo 16. června 1815 k bitvě u Ligny, ve které byl Blücher Napoleonem poražen ale podařilo se mu spořádaně ustoupit a zachovat si většinu armády pro další boje. 18. června 1815 přišla jeho velká chvíle v bitvě u Waterloo u Bruselu. Přes velkou vzdálenost od bojiště dotlačil doslova silou vůle pruské sbory v rozhodující chvíli anglické armádě na pomoc a splnil tak slib daný v předvečer bitvy daný samotnému Wellingtonovi. Po napadení francouzského pravého křídla a útoku pruské jízdy proti samotné gardě přešli Angličané a Prusové do protiútoku, pronásledovali a dobíjeli utíkající francouzskou armádu. Bitva u Waterloo skončila porážkou Napoleonovy armády.

Po obsazení Paříže a porážce Francie se vrátil Blücher do Německa. Zemřel 12.září 1819 ve věku sedmasedmdesáti let.
Naposledy upravil(a) Royal dne 22 zář 2008, 11:25, celkem upraveno 2 x.

generalisimus
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1774
Registrován: 30 črc 2006, 13:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od generalisimus » 28 lis 2007, 20:26

Až mě bude 60 tak bych chtěl mít jeho energii ve stejném věku.V 64 jezdit v čele jezdeckých útoků....smekám
Arzael Uthor,Vrchní kapitán Šerých plášťů království terenijského

Uživatelský avatar
Royal
Plukovník
Plukovník
Příspěvky: 7148
Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Bydliště: Jičín

Příspěvek od Royal » 28 lis 2007, 21:13

generalisimus píše:Až mě bude 60 tak bych chtěl mít jeho energii ve stejném věku.V 64 jezdit v čele jezdeckých útoků....smekám
A přitom chybělo docela málo a místo oslav u Waterloo by se maršál Vorwärts mohl
těšit z Napoleonovy porážky tak akorát z francouzského zajetí.
K tomu se váže historka :
Když pruská armáda ustupovala v půl deváté večer z prohrané bitvy u Ligny, Blücherův kůň byl postřelen, maršál spadl ze sedla na zem a omdlel. Kůň ho totiž zalehl. Naštěstí ještě předtím stačil zavolat na svého pobočníka o pomoc a ztratil vědomí. Jeho pobočník
major hrabě Nostitz okamžitě Blüchera přikryl pláštěm, aby nebyla vidět jeho hodnost a
se šavlí v ruce čekal na vhodnou chvíli, aby mohl maršála zpod mrtvého koně vytáhnout.
Kolem se pořád proháněla pruská i francouzská kavalerie a nikdo si jich naštěstí nevšímal.
Nakonec se pruským kavaleristům podařilo Blücher naložit na koně a odvézt do pruského
tábora. Maršál měl neuvěřitelně tuhý kořínek. Okamžitě se začal svépomocí léčit vnitřně
ginem a rebarborou a zevně obklady z kořalky a česneku. Když se potom pozdě večer setkal s britským styčným důstojníkem, přátelsky ho objal a s omluvnými slovy :
"Trochu smrdím" poslal vzkaz lordu Wellingtonovi : "Zítra se přidáme k Vám".

Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“