Dělostřelecká tvrz Orlík

České pohraniční opevnění, Maginotova linie, Atlantický val a všechny další opěvněn od stvoření světa do posledních dní.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
Lukáš Malý
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2006, 08:37
Bydliště: Brno

Dělostřelecká tvrz Orlík

Příspěvek od Lukáš Malý » 29 pro 2006, 23:17

Umístění - v prostoru kóty 1205 Orlík (Urlichkoppe) jihovýchodně od Jeseníku
Další názvy oficiální - Výcvikový tábor Orlík, další - Střelnice ŘOP - Jeseník, Polní střelnice pevnostních jednotek v Jeseníkách apod.
Zkratka tvrze - nebyla používána
Počet objektů - 5/0
Čísla objektů - S-I, II, DS, DOV, MV
ŽSV a st. podúsek - stavba tvrze nebyla zadána
Stavební firma - -
Zahájení stavby - -
Zadávací částka - -
Velitel tvrze - škpt. děl. Edmund Knapp
Plánovaná osádka - údaje o případné stálé válečné osádce nejsou známy
Jednotka - jednotky provádějící zde výcvik
Stav k 1.10.1938 - stavbu tvrze se nepodařilo zahájit ani zadat. Tvrz Orlík měla sloužit především k výcviku pevnostních jednotek. Objekty neměly být spojeny podzemím.

Dělostřelecká tvrz Orlík měla být v rámci československého opevnění vskutku zvláštní stavbou. Tvrze i samostatné pěchotní sruby byly na svou dobu vybaveny nesmírně moderními a účinnými zbraněmi, pro jejichž obsluhu bylo třeba cvičit osádku. Zároveň bylo nutno cvičit součinnost zbraní tvrzí, návyky obsluhy v efektivním boji ve stísněných prostorách betonových monster. Proto bylo rozhodnuto vybudovat cvičnou střelnici, kde by se osádky opevnění střídaly a prováděly nácvik. Poněvadž však výstavba takovéhoto zařízení ve vnitrozemí nebyla možná vzhledem k hustotě osídlení a byla by velmi finančně náročná, bylo rozhodnuto postavit ji v trase plánované obranné linie v pohraničních horách, kde by se v případě napadení i zbraně této střelnice mohly zapojit do obrany severní hranice. Do úvahy přicházely Orlické hory a Jeseníky. Nakonec bylo rozhodnuto ve prospěch Jeseníků, kde byl dostatek místa pro cílové plochy, rozsáhlé neobydlené prostory a také byla oblast dostatečně vzdálená od německých hranic. Tvrz měla stát asi 5,5 km jihozápadně od obce Rejvíz v pásmu Orlíku. Vybraný prostor zároveň umožňoval součinnost polního a pevnostního dělostřelectva. Tvrz měla stát na důležitém předělu mezi dvěma hlavními operačními směry, které se nacházely mezi Jeseníky a Orlickými horami na západ a Jeseníky a Moravskou bránou na východ. V případě boje měla navazovat na dělostřelecké tvrze Milotický vrch a Kronfelzov, které byly později zrušeny. Po upřesnění měla navazovat na palbu IDS Skrbovice napravo. Dostřel DOV mohl krýt IDS Kronfelzov. Tvrz měla sestávat ze dvou pěchotních srubů, jednoho dělostřeleckého srubu, dělostřelecké otočné věže a minometné otočné věže tedy ze všech typů tehdy projektovaných objektů. Všechny objekty měly být samostatné tzn., že tvrz neměla mít podzemí. Zajímavý byl projekt dělostřeleckého srubu. Vycházel z konstrukce IDS, což bylo u stavby bez podzemí pochopitelné, ale byl oboustranný. Měl disponovat až 5 houfnicemi ve dvou střeleckých místnostech se střelbou vpravo. Cvičná místnost se dvěma houfnicemi měla rozevření střílen až 70 stupňů a směrovala jižně směrem k Vrbnu pod Pradědem. Bojová severní místnost se 2-3 houfnicemi mohla ovládat oblast strategické silnice od Zlatých Hor po Heřmanovice. Bojová místnost se v míru neměla používat. Při použití obou střeleckých místností dosahovalo rozevření palebného vějíře 120 stupňů. Projekt tvrze byl v roce 1938 ve značnému stupni rozpracování, ale nebyl z mezinárodně politických příčin ani zadán ani realizován. Pozemky, na kterých se měla tvrz stavět byly totiž majetkem vratislavského arcibiskupství a pro pochopitelný odpor říšskoněmecké vlády nebyla jednání o vyvlastnění dokončena. Z toho důvodu není v terénu po tvrzi ani známka.

alda66
Četař
Četař
Příspěvky: 89
Registrován: 17 pro 2006, 12:17
Bydliště: Kryt žulový
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alda66 » 15 led 2007, 22:07

Tak to je opravdu husté

Uživatelský avatar
Duce
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 15
Registrován: 04 kvě 2007, 19:46
Bydliště: Skalité-Slowakei

Příspěvek od Duce » 10 kvě 2007, 15:21

Riedké :lol: :lol:
"Včelu možete mačkať v ruke, dokial sa neudusí, ale neudusí sa bez toho aby Vás bodla." - Jean Paulhan

Odpovědět

Zpět na „Pozemní opevnění“