Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Stíhačky, rakety, vzducholodě a letectvo všech věků.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět

Máte rádi SuperHornet?

Ano
8
40%
Ne
6
30%
Nemá vrtuli
6
30%
 
Celkem hlasů: 20

Uživatelský avatar
Dekl
Forum technician
Forum technician
Příspěvky: 1905
Registrován: 30 lis 2006, 15:19
Kontaktovat uživatele:

Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Příspěvek od Dekl » 07 kvě 2007, 20:38

Obrázek

Aerodynamika a motory
SuperHorent je středoplošník konvenční konstrukce.
Vstupy vzduchu do motorů jsou umístěny přibližně v půlce délky po stranách, pod křídly a velkými LERX výběžky. Tyto LERX poskytují extra vztlak při velkých úhlech náběhu, díky čemuž dokáže SuperHornet udržovat stabilní úhel náběhu 45°, chvilkově pak neomezený - dokáže tedy to, co Sučka série 27+ s tím rozdílem, že Sučka mají max. stab. AOA 38 stupňů.

Úhel náběhu je jedním (a hlavním) ze 3 hlavních limitujících prvků které říkají, jak si letoun povede ve vzdušném souboji - max. stab. AOA, poměr tahu ku váze (TTW) a plošné zatížení křídla.

Zatímco Su-27/30/33/35/37 ohromuje vychytávkami jako vektorování tahu a manévry typu Kobra (které jsou ve skutečnosti nepoužitelné - musí se do nich vstupovat z vodorovného letu a při přesně stanovené rychlosti; letoun při nich tvoří velký ideální cíl; po výstupu má mizernou hybnost a prakticky nulovou manévrovatelnost), jsou Sučka limitována AOA - prostě nemůžou dělat tak utahované zatáčky jako SuperHornet, protože se odtrhne proudění vzduchu na křídlech a letoun spadne. SuperHornet do této vývrtky spadne mnohem později.

Suchoji nepomůže ani vektorování tahu - sice ho dostane z vývrtky, ale bude muset letět chvíli vodorovně bez manévrování a na plný tah (aby nabral rychlost) - a rovný let je v souboji jistá smrt.

Btw - F-22 má stab. max. AOA 60° - takže srovnávat Su-35 s Raptorem opravdu nejde.

Motory jsou F-414, upravená verze starých F-404 z Hornetů (F-404 byly použity též v Gripenech). F-414 jsou upraveny tak, aby byly maximálně odolné, ekonomické a rychle opravitelné (dají se vytáhnout "ze stínu", tzn. k vytažení je pootřeba minimální prostor).

Motory dávají 125kN tahu (195 na forsáž), TTW je 1.08 (AA konfigurace, 50% paliva),
oproti tomu TTW u Su-35 je 1,29. Su-35 má tedy výhodu ve vertikálním manévrování, kdežto SuperHornet vede v horizontálním dogfightu při nízkých rychlostech a vysokých AOA (což potvrzuje i nákupčí Australského letectva).

Plošné zatížení je u SH při výše zmíněných podmínkách 392.5 kg/m čtvereční, u Su-37 306.4 kg/sq m. To znamená, že SH bude o něco rychleji ztrácet rychlost v horizontálním dogfightu. jelikož má ale SH menší čelní odpor a váží méně, toto se velmi rychle vykompenzuje a SH bude během několika desítek vteřin manévrování na forsáž ztrácet rychlost pomaleji než Suchoj - během dalších pár minut pak bude mít už i lepší TTW [aneb jak se z negativa (málo paliva) stane pozitivum]

Drak
SH pracuje s 2 tlaky a násobky přetížení - provozní obálkou, a bojovou. V provozním režimu je letová obálka omezena násobky G +7-3, v bojové pak neomezená (podle pilota Hornetu).

Hydraulika pracuje s nižším tlakem v podzvukovém režimu a vyšším v nadzvukovém - to vede k úspoře a větší živostnosti.

Drak byl testován brutálními způsoby - např. byl vstřelen 20mm projektil otvorem nasávání vzduchu do palivové nádrže - letoun by to dotáhl na základnu. To celé jen dokazuje fantastické schopnosti Hornetů i dřívějších sérií, které dokázaly doletět domů i po přímém zásahu AAM do motoru či s úplně urvanou špicí či kusem křídla (Irák; kolize).


Avionika
SH pozdějších výrobních sérií jsou vybaveny AESA radarem AN/APG-79. Jeho data jsou tajná, avšak jeho dosah je udáván jako "významné navýšení" oproti stávajícímu AN/APG-73, který má ale dosah 60-80NM. Dá se tedy předpokládat dosah okolo 120NM.
Protože je ale oficiálně udáván dosah "větší než je dolet Aim-120", je jisté, že má radar dosah větší než 105km.

Obrázek

Radar Fazotron Žuk montovaný na Su-35/Su-27M má také max. dosah 120NM proti cílům s RCS 10 sq m; Super Hornet ale vidí na pouhých 60 nám. mil (1 NM=1,82km) a na rozdíl od APG-79 je schopen zaměřovat pouze 15 cílů - kdežto APG-79 zvládá až 24.

APG-79 také umí nový kousek - je tak rychlý, že zvládá posílat data do kokpitu pilota i WSO zvlášť. Pilot ted vidí data z radaru proti vzdušným cílům, zatímco WSO vidí data ze zaměřování pozemních cílů nebo radarovou mapu terénu.

APG-79 doplňuje kontejner ATFLIR - IČ čidlo nové generace s vysokou rozlišovací schopností a možností provádět totéž, co IČ čidla na Siu-27 - až na to, že s vyšším rozlišeníma a na delší vzdálenost.
Navíc se nyní plánuje instalovat do SuperHornetů další IČ čidlo, s nižším rozlišením ale vyšším dosahem, které by bylo ekvivalentem EOS u Suček.

I kdyby se Suchoji povedlo nějak zaměřit SH a odpálit na něk své rakety, SH má obrovskou výhodu ve velmi výkonné rušičce ASPJ (Advanced Self protective Jammer) a hlavně ve vlečných klamných cílích ALE-50, které bezpečněn svedou nepřátelské střely na sebe - 100 - 250 m za letadlo. Jsou přitom tak malé, že je střela ani nemusí trefit, a dají se tak použít vícenásobně, popř. zatáhnout zpět do trupu.


Zbraně
SuperHornety jsou vybaveny všemi nejnovějšími zbraněmi arzenálu USN a USAF - tedy Aim-7F/M; Aim-120A/B/C-5,C-7 a v budoucnu i D s dosahem okolo 200km; Aim-9L/M/X, přičemž Aim-9X se zaměřuje pohledem pilota skrze helmu a může být odpálena do úhlu až 60° mimo dráhu letu SH; Aim-9X také (na rozdíl od všech ostatních IČ AAM kromě Python 4,5) není možno oklamat klamnými cíli protože vidí obraz letounu (možné je jen oslepit čidlo).

Aim-9X je jakýmsi ekvivalentem ruské R-73 s tím rozdílem, že má o dost lepší counter-countermeasures a větší off-boresight úhel odpalu (30-40 proti 60°).

Raketovou výzbroj pak doplňuje osvědčený 6 hlavňový rotační 20m kanon M61 Vulcan.

Z protipozemních zbraní může SH nést všechny konvenční "hloupé" bomby Mk. série, laserem naváděné bomby GBU-10,12,24; GPS naváděné JDAM GBU-35 + (přičemž tyto bomby je možno zaměřovat také pohledem přilby); dále pak může nést AGM-65 Maverick, AGM-88 HARM, AGM-84 Harpoon a hlavně eso proti tankům: AGM-154 JSOW.

JSOW je stealth raketa dlouhého dosahu, která se dostane nad nepřátelské tankové formace nad kterými vyvrhne 25 kusů samostatně naváděné submunice, která se zaměří na tanky a odpálí je. SH může nést 4 ks JSOW a k tomu 2*Aim-9X a 2*Aim-120.

Schéma podvěsů SH:
Obrázek
Schéma typů zbraní SH:
Obrázek

Plus, SH může pravděpodobně stejně jako ostatní letouny USN nosit taktické atmomové pumy B60.

Obrázek:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Dekl dne 25 črc 2007, 10:44, celkem upraveno 1 x.
Pokud zakážeme děti, nikdy z nich nebudou moci vyrůst pachatelé trestných činů a tím si konečně zajistíme dokonalou bezpečnost v horizontu roku 2100. Už žádní nevychovaní spratci, šílení střelci, piráti silnic, zkorumpovaní politici ani tuneláři! Lobbujte za zákaz dětí u svého poslance.

Lt. Blackhawk
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 7
Registrován: 13 bře 2007, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lt. Blackhawk » 24 kvě 2007, 19:11

"hezký, ale divný"...

Uživatelský avatar
Herek
Podpraporčík
Podpraporčík
Příspěvky: 429
Registrován: 01 črc 2006, 11:34
Bydliště: Důlní šachta kdesi na Teplicku

Příspěvek od Herek » 25 kvě 2007, 02:49

Lt. Blackhawk píše:"hezký, ale divný"...
:?: každý letadlo je divný už jenom proto že lítá :D

generalisimus
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1774
Registrován: 30 črc 2006, 13:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od generalisimus » 25 kvě 2007, 06:37

Herek píše::?: každý letadlo je divný už jenom proto že lítá :D
Já nelítám a su taky divnej :D 8)
Arzael Uthor,Vrchní kapitán Šerých plášťů království terenijského

Uživatelský avatar
Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Příspěvky: 3438
Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Bydliště: Hundred Acre Wood
Kontaktovat uživatele:

Re: Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 25 kvě 2007, 07:26

cover72 píše:Plus, SH mlůže pravděpodobně stejně jako ostatní letouny USN nosit taktické atmomové pumy B60.
To je smrtelný hřích! :satan:

A ještě se chci zeptat, v článku dost porovnáváš Supersršně se Suchojem. Viděl jsem nějaký dokument, kde tento Suchoj dělal taková alotria skoro jako vrtulník a říkal jsem si, že je to až neuvěřitelné. Ty tady sice píšeš, že by Suchoj přímý střet prohrál, ale v tom dokumentu povídali něco o tom, že na tom Suchojovi si to Rusové hlavně zkoušejí a že ve stíhačkách další generace už to budou mít max. vychytané. A ten Suchoj to umí, protože pilot může ovládat každou trysku zvlášť, že? Nevíš něco o dalších projektech tohohle typu ve světě :D
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Uživatelský avatar
Shorty
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 13 srp 2006, 18:27
Bydliště: Moskva
Kontaktovat uživatele:

Re: Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Příspěvek od Shorty » 25 kvě 2007, 08:38

Princ Evžen Savojský píše:To je smrtelný hřích! :satan:

A ještě se chci zeptat, v článku dost porovnáváš Supersršně se Suchojem. Viděl jsem nějaký dokument, kde tento Suchoj dělal taková alotria skoro jako vrtulník a říkal jsem si, že je to až neuvěřitelné. Ty tady sice píšeš, že by Suchoj přímý střet prohrál, ale v tom dokumentu povídali něco o tom, že na tom Suchojovi si to Rusové hlavně zkoušejí a že ve stíhačkách další generace už to budou mít max. vychytané. A ten Suchoj to umí, protože pilot může ovládat každou trysku zvlášť, že? Nevíš něco o dalších projektech tohohle typu ve světě :D
a co takhle SU-37 8)
Podle názoru západních expertů zůstane Su-37 nepřekonáno ještě několik let a zaujme důležité místo na zbrojním trhu.
takze SU-37 a F-22 8)

Uživatelský avatar
hadour
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 733
Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Příspěvek od hadour » 25 kvě 2007, 08:54

Shorty píše:a co takhle SU-37 8)
Podle názoru západních expertů zůstane Su-37 nepřekonáno ještě několik let a zaujme důležité místo na zbrojním trhu.
takze SU-37 a F-22 8)
Su 37 je skutecne krasny letadlo. Nevite, jak je to u nej s temi STEALTH prvky ? Vyzbroj nosi normalne na kridlech, takze asi nic moc co ?

Uživatelský avatar
Shorty
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 13 srp 2006, 18:27
Bydliště: Moskva
Kontaktovat uživatele:

Re: Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Příspěvek od Shorty » 25 kvě 2007, 08:57

hadour píše:Su 37 je skutecne krasny letadlo. Nevite, jak je to u nej s temi STEALTH prvky ? Vyzbroj nosi normalne na kridlech, takze asi nic moc co ?
nejake prvky tam pry jsou ale nic prevratneho.

Lt. Blackhawk
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 7
Registrován: 13 bře 2007, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lt. Blackhawk » 25 kvě 2007, 13:41

lidi jsou taky divný, už jen proto, že jakožto supersložitý organismus fungujou :-) ale hornet mi osobně připadá divný z hlediska designového rozvržení (kokpit někde daleko vzadu, apod.)...

Uživatelský avatar
Dekl
Forum technician
Forum technician
Příspěvky: 1905
Registrován: 30 lis 2006, 15:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dekl » 25 kvě 2007, 17:11

tak nějak postupně...

Evžene, jestli těmi prvky myslíš manévry zvon a Kobra, tak ty jsou hezké na přehlídky ale naprosto k ničemu v boji.
Letou do nich musí jít v přesně stanovené rychlosti, z vodorovného letu a na konci manévru má tak malou rychlost, že je nesmírně zranitelný.

K vektorování tahu - první to vyzkoušeli američani a němci na X-31:
Obrázek
Přičemž rusáci to akorát okopčili.
Tohle pak bylo operačně využito na F-22.
To bylo ovšem jen "2D" vektroování tahu - nahoru a dolů.
360° vektorování tahu se prezentuje všude jako ruský vynález na MiG-29OVT, ale to je další nehorázná ruská lež - američané testovali totéž o min. 4 roky dříve než rusáci - viz. http://www.youtube.com/watch?v=rt3neRLquDIS-37/Su-47 byl jen vývojový prototyp a NIKDY nebude vyráběn. Místo toho se bude vyrábět šunkoidíní Su-55, což je buď rus. kopie F-35/JSF, nebo rus. kopie F-22 - viz. obr.:
Obrázek - JSFoidní
Obrázek - F-22idní
Tu první verzui - JSFoidní - chtěla ruská vláda aby mohla konkurovat F-35. Tu druhou tlačí Suchoj.


Su-47 měl jen velmi omezené prvky neviditelnosti - z tohoto ohledu je mnohem zajkímavější MiG-1.44, který sázel na plasma stealth - které popíšu někdy jindy v této rubrice.
Pokud zakážeme děti, nikdy z nich nebudou moci vyrůst pachatelé trestných činů a tím si konečně zajistíme dokonalou bezpečnost v horizontu roku 2100. Už žádní nevychovaní spratci, šílení střelci, piráti silnic, zkorumpovaní politici ani tuneláři! Lobbujte za zákaz dětí u svého poslance.

Uživatelský avatar
Shorty
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 13 srp 2006, 18:27
Bydliště: Moskva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shorty » 25 kvě 2007, 17:15

ne ze bych chtel rejpat ale my ml;uvili o voze a ty o koze 8)

ty mluvis o tomhle S-37
Obrázek

a my o tomhle SU-37
Obrázek

Uživatelský avatar
Dekl
Forum technician
Forum technician
Příspěvky: 1905
Registrován: 30 lis 2006, 15:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dekl » 25 kvě 2007, 17:35

[quote="Shorty"]ne ze bych chtel rejpat ale my ml;uvili o voze a ty o koze 8)

ty mluvis o tomhle S-37

a my o tomhle SU-37


Ahááá...
Ale Su-37 nemá na F-22 ani náhodou. Vždyť je rovnocenný se SuperHornetem - viz. článek.
A hl. - RF nebude mít ani Su-37 - oni jen modernizují svoje Su-27 na standard M, což je ekvivalent Su-35.
Pokud zakážeme děti, nikdy z nich nebudou moci vyrůst pachatelé trestných činů a tím si konečně zajistíme dokonalou bezpečnost v horizontu roku 2100. Už žádní nevychovaní spratci, šílení střelci, piráti silnic, zkorumpovaní politici ani tuneláři! Lobbujte za zákaz dětí u svého poslance.

Uživatelský avatar
aristokrat.tomas
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 313
Registrován: 08 bře 2006, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aristokrat.tomas » 25 kvě 2007, 18:14

stejne je to jedno protoze jestli bude nekdy nejaka valka kde by mely tyhle masinky sanci se uplatnit (mysleno jako ze kdyz budou valcit proti sobe staty majici suchoje a na druhy strane hornety) tak to bude jen atomovkama bum bum bum a konec...

Lt. Blackhawk
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 7
Registrován: 13 bře 2007, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lt. Blackhawk » 25 kvě 2007, 19:38

johoho... bum bác, ruské atomovky se vyflákají na americké protiraketové obraně, a pak BUM BÁC, američani se trefí!... houby, rusko stejně na svá skvělá sučka 37čky nemá, a podle mě půjdou jen na exprort.

Uživatelský avatar
aristokrat.tomas
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 313
Registrován: 08 bře 2006, 19:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aristokrat.tomas » 25 kvě 2007, 21:37

Lt. Blackhawk píše:johoho... bum bác, ruské atomovky se vyflákají na americké protiraketové obraně, a pak BUM BÁC, američani se trefí!... houby, rusko stejně na svá skvělá sučka 37čky nemá, a podle mě půjdou jen na exprort.
a kdo je koupi? a proc je bude kupovat aby si generalove v generalnim stabu mohli honit pera jak maji moderni a skvelou vyzbroj kterou nikdy nebudou mit moznost pouzit

Uživatelský avatar
Shorty
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 13 srp 2006, 18:27
Bydliště: Moskva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shorty » 25 kvě 2007, 21:43

aristokrat.tomas píše:a kdo je koupi? a proc je bude kupovat aby si generalove v generalnim stabu mohli honit pera jak maji moderni a skvelou vyzbroj kterou nikdy nebudou mit moznost pouzit
no na snade jsou zeme trebas indie nebo cina.a ano vystihl jsi to presne takhle to totiz funguje.

Uživatelský avatar
Gulde
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1020
Registrován: 21 kvě 2006, 11:59
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gulde » 26 kvě 2007, 00:35

aristokrat.tomas píše:stejne je to jedno protoze jestli bude nekdy nejaka valka kde by mely tyhle masinky sanci se uplatnit (mysleno jako ze kdyz budou valcit proti sobe staty majici suchoje a na druhy strane hornety) tak to bude jen atomovkama bum bum bum a konec...
Proč ?
Jediná věc je nezbytná pro triumf zla, aby dobří lidé nic nedělali. Edmund Burke

Lt. Blackhawk
Svobodník
Svobodník
Příspěvky: 7
Registrován: 13 bře 2007, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lt. Blackhawk » 26 kvě 2007, 16:51

... tak tohle jsem nějak nepochopil... zkus to podat s trochu lepší interpunkcí, takhle ti rozumím(e?) houby... nic proti.

Uživatelský avatar
hadour
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 733
Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hadour » 26 kvě 2007, 18:04

aristokrat.tomas píše:a kdo je koupi? a proc je bude kupovat aby si generalove v generalnim stabu mohli honit pera jak maji moderni a skvelou vyzbroj kterou nikdy nebudou mit moznost pouzit
Indie je koupi, protoze je koupi cina a cina je koupi, protoze je koupi indie. Jasny jako facka :).

Odpovědět

Zpět na „Letectvo“