Americké aktivní pozemní elektrooptické rušiče řady VLQ

Tanky, stíhače, dělostřelectvo a ostatní pozemní technika všech věků.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dekl
Forum technician
Forum technician
Příspěvky: 1905
Registrován: 30 lis 2006, 15:19
Kontaktovat uživatele:

Americké aktivní pozemní elektrooptické rušiče řady VLQ

Příspěvek od Dekl » 08 led 2008, 20:59

Americké aktivní pozemní elektrooptické rušiče řady VLQ
pozn.: totéž jsem uveřejnil i na palba.cz; je to ale moje. Kdyby někomu vadila duplicita obsahu, nechť se mi ozve na SZ.

AN/VLQ-6 a AN/VLQ-8A: "americká štora"

V roce 1991 vyvstal před velením amerických obrněných jednotek problém: zatímco tanky M1A1(HA) a Challanger se zdály být neprobitelné čímkoli, čím Iráčané disponovali, drtivá většina ostatních obrěnných vozidel - hlavně M2Ax, Warriorů a LVTP-7 měla relativně slabý pancíř, a zdálo se být dost pravděpodobné, že se tato vozidla mohou setkat s množstvím iráckých PTŘS a že to pro ně vůbec nemusí dopadnout dobře.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina iráckých PTŘS byla ale kategorie SACLOS (navádění po drátě a záměrné; automat srovnává záměrnou na cíl [udávanou operátorem] s pozicí a vektorem pohybu rakety [zjišťované IČ výbojkou na samotné PTŘS]) a tedy mohlo být relativně snadné vytvořit IČ rušič, schopný PTŘS této kategorie dezorientovat ("přebitím" ).

Firmám Loral Electro-Optical Systems (dnes Lockheed Martin EO Systems), resp. Sanders (také pod LM) byly zadány zakázky v hodnotě 25.3, resp. 17.7 mil. USD na vývoj* a výrobu takových rušičů.

Prvních několik exemplářů se stihlo vyrobit a vyslat do zálivu ještě v průběhu Pouštní Bouře, ale stroje vybavené VLQ-8 určitě a VLQ-6 pravděpodobně nijak nezasáhly do bojů.

Podle dostupných informací fungoval systém podle všech očekávání, nicméně dokázal sledovat jen malý úhel (40° okolo vozidla), pročež bylo nutné namontovat k zabezpečení 360° rozhledu více jednotek na jedno vozidlo **. Systém je také oficiálně udáván jako "poloautomatický", což může znamat také to, že ke své činnosti vyžaduje buď zásah nebo alespoň potvrzení velitele bojového vozidla (u jehož postu je umístěn ovládací panel zařízení).
Obrázek
Všeobecně jsou VLQ-6 a VLQ-8A nazývány MCD - Missile Countermeasure Device.

Podle dostupných informací MCD pracují na principu oslepení vyhodnocovacího automatu naváděcího zařízení (operátora) intenzivní IČ záblesky na frekvenci srovnatelné s frekvencí užitou naváděcím automatem SACLOS, čímž dojde k přehlušení a vyvedení střely z dráhy letu.
Na druhou stranu je systém
Systém byl úspěšně otestován s raketami řady TOW, nicméně byl posléze vyhodnocen jako neúčinný proti dalším generacím laserově, IČ-imaginery a radarem naváděných PTŘS a uložen do skladu. V roce 1998 se zdálo, že systému už natrvalo odzvonilo, ale byl znovu reaktivován na tancích US. Army a USMC pro potřeby součastné irácké mise.
K tomu mohou vést 3 důvody (či jejich kombinace):
1) povstalci pravděpodobněnemají přístup k naváděným PTŘS jiné kategorie než SACLOS
2) systém má velmi dobrou spolehlivost - střední doba opravu u VLQ-8A je 400 hodin
3) systém má velmi nízké nároky na údržbu - stačí očišťovat "okno"
4) není k dispozici dostatek pokročilejších proti-PTŘS systémů

Ve skladech se podle oficiálních informací nalézá 1377 ks AN/VLQ-6 a 1000 ks AN/VLQ-8A, nicméně nespecifikované zdroje hovoří až o 2600ks vyrobených VLQ-6 - což je možné právě díky použití VLQ-6 v OIF.

Jednotková cena je 17000 USD za VLQ-6, 18500 USD za VLQ-8A.
Oba systémy jsou napájeny 28V (standard pro M2Ax je ale 24V, co to?) stejnosměrného napětí; horizontální zorný úhel VLQ-6A je 40°, vertikální pak 12°. VLQ-8A jsou hodnoty zorného úhlu neznámé.

Příkon (výkon?) VLQ-6 je 600W a pro VLQ-8A neznámý.

Váha činí 12.7 kg pro VLQ-6 a 11.4 kg pro VLQ-8A.

Systém VLQ-6 jde propojit s datovou sběrnicí obrněného vozidla a podle všeho bývá propojen s vrhači dýmovnic.

Zatímco VLQ-6 jsou použity na M1A1,M2Ax a LPTV-7, AN/VLQ-8A byl použit pouze na M2A2ODS (Operation Desert Storm); je nicméně možné, že v součastnosti je VLQ-8A použit i na jiných typech obrněné techniky.
Důležité: AN/VLQ-6 nejsou používány na strojích řady M1A2, protože "slot" pro VLQ zabírá CITV.

Oba systémy jsou montovány na vrch věže, poblíž poklopu velitele. Byl vyvinut i kulový závěs, určený k zajištění možnosti natočení rušiče ve směru hrozby.

AN/VLQ-7 Stingray: aktivní laserový rušič
VLQ-7 byl aktivní systém, který paprskem nízkoenergetického laseru v oblasti blízkého IČ záření prohledával prostor bojiště a v případě odrazu od optiky naváděcího systému PTŘS, systému řízení palby nebo dalekohledu buď označil pozici nepřítele pro spojeneckou přímou či nepřímou palbu, nebo vyslal silnější puls, který fyzicky poškodil nebo dokonce zničil nikoli dané zařízení, ale oči obsluhy*** za předpokladu, že tato neměla patřičná protiopatření. Systém by tedy měl velmi dobré využití proti FACům, spotterům a odstřelovačům.
V tomhle se skrývá zajímavá finta - anglické sloveso "to jam" znamená v armádě rušit, všeobecně ale také ničit/poškozovat; VLQ-7 je tedy "jammer" očí.

Systém pracoval ve třech módech:
A) plně automatický směl být použit pouze tehdy, kdy nehrozilo ozáření spřátelených jednotek. Systém v něm útočil na jakýkoli objekt, který vyhodnotil jako cíl/hrozbu.
B) poloautomatický - systém pouze scanoval okolí; v případě nalezení cíle/hrozby vyžadoval manuální potvrzení obsluhy/povel k "výstřelu".
C) plně manuální mód byl používán ve městech nebo za striktních podmínek použití laserových zařízení nebo v takové situaci, kdy bylo možné očekávat potřebu rychlé re-orientace zařízení na jinou hrozbu.
Obrázek
Zařízení vešlo do fáze pokročilého vývoje v roce 1982 a první experimantální exempláře byly armádě dodány v roce 1986. V roce 1991 byly dva Bradley vybavené VLQ-7 yvslány do Iráku, ale podle vyjádření armády se nestihly zapojit do bojů.

Systém byl nicméně zrušen, protože čelil těžké kritice humanitárních organizací, které armádě vytýkaly, že oficiálně nepoužívá žádné zbraně určené k oslepení biologických očí protivníka. tyto námitky jsou na jednu stranu poněkud naivní, protože jakýkoli LRF včetně těch na tancích, jakýkoli laserový ozařovač (nebo alespoň většina těch starších) a podobná zařízení relativně spolehlivě oslepí kohokoli, kdo se připlete nechráněným zrakem do paprsku.

V součastnosti není znám stav programu - jestli běží nebo byl pozastaven, popř. zrušen. Je pouze známo, že v roce 1996 byl program oficiálně vyškrtnut ze seznamu financovaných projektů; na druhou stranu bylo uvažováno o přesunutí programu z Bradley na bázi Humwee a program tedy může pokračovat pod jiným jménem nebo v "černém světě". Zvláště pro účely proti-odstřelovačských a vůbec COIn operací by se systém hodil nesmírně.

Podle původních plánů měl být přidělován v počtu 1 hařízení na rotu mechanizované pěchoty (M2 Bradley) a 3 ks na průzkumnou rotu mechy (M2/M3 Devers).

O nákladech, výkonech ani frekvenci laseru nic známo není; jediný úpdaj o financování, který se mi podařilo najít byla částka $68.4 million, kterou dostal martin Marrieta (dnes LM) za tříletý "Advanced Technology Demonstration" program; samotný projekt VLQ-7 ale přitom běžel už 10, resp. 13 let, tak co to?

AN/VLQ-9/10/11 Shortstop: proti dělostřelectvu
Obrázek
V průběhu operace Desert Shield byla jediná hrozba pro koaliční jednotky na území KSA irácké bombardování. Velitelstvím ARCENT (Army Forces Central Command-Kuwait) byl (pravděpodobně tedy po ukončení bojů v r. 1991) vyslán požadavek na vývoj systému, který by popletl rozněky dělostřelecké munice a donutil ji k inicializaci a tedy výbuchu munice v bezpečné výšce.
Firma Whittaker Corporation z kalifornie vyvíjelasystém kvůli stejnému problému už v průběhu války, ale nestlihla dokončit vývoj před ukončením bojů.

Systém je určen proti dělostřelecké munici s přibližovacím zapalovačem (radio-zapalovač) a podle testů na střelnici v poušti Mojave dosahoval 100% účinnosti proti vybraným druhům muncie a to jak při palbě jednotlivými ranami, tak při palbě přehradné.

V roce 1999 byla firmě Condor Systems přidělena částka 8.5 mil. USD na výrobu 40 ks těchto zařízení, s možností vyčerpat až 25 mil. USD. Kontrakt byl evidován jako fixed-price, tedy s konstantní cenou po celou dobu kontraktu/výroby.

Navzdory oficiálně úspěšnému programu bylo vzneseno několik návrhů/požadavků na úpravy, a to sice:
-vylepšení výkonového zesilovače, které by mělo zajistit 10% rozšéření ochrańované zóny
-demontáž sběrnice MIL-STD 1553 kvůli úspoře nákladů****

Podle různých zdrojů se buď přímo AN/VLQ-9/10/11 nebo zařízení na jejich bázi používají v OIF a OEF k likvidaci IEDů.
__________________________________________________________________________________________
*podle některých pramenů byl VLQ-6 soukromou iniciativou Loranu; pak by to byly prostředky jen na výrobu

**nicméně mi nejsou známy žádné fotky, na kterých by bylo vozidlo vybavené více než jedním VLQ-6

***podle jiných zdrojů byl nicméně systém schopen i likvidace EO zařízení; vzhledem k možnostem adaptace, které jsou na EO zařízeních s jistitou implementovány kvůli přesvětlení ale považuji za pravděpodobnou spíše první zmíněný způsob použití

****citace: "Depopulate the 1553 Digital Board that will result in $55.6K projected savings" - nenapadá mě, co jiného než MIL-STD 1553 mohli mít na mysli

__________________________________________________________________________________________
Linky/prameny (tohle všechno jsem pročetl ;-)):
AN/VLQ-6;AN/VLQ-8A
http://www.defense-update.com/features/ ... l-west.htm
http://www.forecastinternational.com/ar ... o12322.htm
http://www.forecastinternational.com/ar ... o12507.htm

AN/VLQ-7
http://www.strategypage.com/militaryforums/2-13983.aspx
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land ... I038AA.htm
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/stingray.htm
na globalsecurity je obsah identický s FAS.org
http://www.hrw.org/reports/1995/Us2.htm
http://www.icltd.org/laser_weapons.htm

AN/VLQ-9/10/11
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/an-vlq-9.htm
http://www.wikileaks.org/wiki/US_Milita ... an#_ref-13
http://www.monmouth.army.mil/cecom/lrc/ ... shops.html
Pokud zakážeme děti, nikdy z nich nebudou moci vyrůst pachatelé trestných činů a tím si konečně zajistíme dokonalou bezpečnost v horizontu roku 2100. Už žádní nevychovaní spratci, šílení střelci, piráti silnic, zkorumpovaní politici ani tuneláři! Lobbujte za zákaz dětí u svého poslance.

Uživatelský avatar
col_shepard
Četař
Četař
Příspěvky: 88
Registrován: 13 črc 2007, 11:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od col_shepard » 12 led 2008, 18:41

K tem prectenym clankum pod carou - joo, to uz nekdo musi byt hodne velky fanatik...
Me by ta sklicka na tanku vabila ke strefovani nejvice ze vseho - takovy pekny leskly cil... ;-)
Obrázek

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech...

Naprostým blbem jsem se stal 18. února, kdy jsem si nainstaloval Visty. Zase ale takový blb, abych je používal, naštěstí nejsem...

Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“