CROTALE - protilietadlovy systém

Tanky, stíhače, dělostřelectvo a ostatní pozemní technika všech věků.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
werwe
Desátník
Desátník
Příspěvky: 26
Registrován: 09 úno 2006, 15:27
Bydliště: presov

CROTALE - protilietadlovy systém

Příspěvek od werwe » 26 pro 2007, 13:45

CROTALE

Výzbroj: 8 PLRS Diaľkový dosah: 10 km Výškový dosah: 5000 m Rýchlosť strely: 2,3 M Navádzanie: RL, Infra Pôvod:Francúzsko

Nosnou myšlienkou dokonalého protilietadlového systému je jeho čo najväčšia unifikácia pre všetky druhy vojsk, jednoduchá obsluha, dokonale logistické zabezpečenie a dlho-dobá užitočná hodnota bez potreby vonkajších zásahov.

Crotale NG je autonómni, plne automaticky protilietadlový systém krátkeho dosahu pra-cujúci vo všetkých poveternostných podmienkach, cez deň i v noci. Môže byť súčasne zapojený i do integrovaného protilietadlového systému obrany územia alebo objektu. Bojovou silou prostriedku je osem protilietadlových riadených rakiet nesúcich označenie VT1. Tieto rakety môžu ciele efektívne ničiť na vzdialenosti 11 000 metrov a na výškach od 10 do 6 000 metrov. Cely systém je navrhnutý s ohľadom na čo najširšie možnosti jeho nadstavbového využitia. Kontajnerové stanovište je možné umiestniť ako na ťahaný trojosí príves, tak na upravený kolesový obrnený transportér - tento typ konfigurácie bol zvolený pre fínsku armádu. Za mobilnú časť kompletu bol vybraný transportér SISU WA 185/PASI s pohonom 6x6. Ďalšou alternatívou je konfigurácia na pasovom podvozku. Pre uvažované protilietadlové jednotky americkej armády doprovádzajuce a kryjúce raketové jed¬notky MLRS, bol vybraný pásový podvozok Fighter Vehicle System FVS M987. Všetky podvozky spoločne s bojovou nadstavbou sú konštruované tak, aby boli schopne leteckých transportov. Trebárs sa jedna o francúzske transportné lietadla C-160 Transal alebo americké C-130 Hercules, C-5 Galaxi a Globemaster. Vo všetkých prípadoch sa tak prostriedok Crotale NG dostane na miesto určenia vo veľmi krátkom čase. Z bojového hľadiska musí systém splňovať podmienky súčasného vedenia bojových operácii. Prioritou jeho schopnosti musí byt krátka reakčná doba na všetky druhy vzdušných cieľov -bitevné lietadla, bitevné vrtuľníky, riadené alebo kĺzavé pumy a bezpilotné prieskumné alebo úderné lietadla. Ďalej schopnosť prenášať paľbu na jednotlivé ciele a zhodnocovať dôležitosť jednotlivých cieľov. V integrovanom systéme obrany musí byť spojený s ostatnými prostriedkami v reálnom čase, čo zaisti prekrývanie jednotlivých palebných priestorov alebo postreľovanie cieľov útočiacich z niekoľkých smerov súčasne. Tento princíp, ktorý používa od štyroch prostriedkov do šiestich - poprípade spoločne s veliteľstvom - zabezpečuje i vlastnú ochranu proti protiradiolo-kačným riadeným strelám, keď sa postupne komplety Crotale NG vypínajú a ich priestor sledovania preberajú vedľajšie prostriedky.

Nad kontajnerovou nadstavbou je umiestnená sklopná lafeta nesúca prehľadový a strelecky rádiolokátor, optoelektronické zameriavacie prvky pre denné i nočné sledovanie, niektoré bloky elektroniky a senzory pre snímanie ožiarenia prostriedku. Po stranách sú umiestnené vypúšťacie zariadenia pre protilietadlové riadene strely VT1. Na každej strane sú umiestnené štyri kontajnery, ktoré súčasne slúžia i ako skladovacie prepravníky s dlhou dobou skladovateľnosti a elektronickými výstupmi pre sledovanie stavu uloženia alebo pre odpálenie pripravene strely. Celá bojová nadstavba je otočná o 360 stupňov, prehľadový rádiolokátor na samom vrchu nadstavby sa taktiež otáča o 360 stupňov. Namer vypúšťacích zariadení je od -2 do +50 stupňov. Všetky výnosy jednotlivých elektronických i elektrooptických zariadení sú sústredené do pultu operátora systému. Vďaka plne automatizovanému systému napojeného na vysoko výkonný palubný počítač - do ktorého sú zahrnuté i prvky pre vedenie radioelektronického boja (ECCM), identifikačné zariadenie "svoj - cudzí" (IFF), satelitná navigácia postavenia prostriedkov v teréne (GPS), prevodníky pre spracovanie meteorologických údajov -je činnosť operátora veľmi uľahčená. Operátor je iba rozhodujúcim faktorom, ktorý potvrdzuje výber cieľa, ktorý najviac ohrozuje bránený priestor a tým súčasne vydáva povel pre aktiváciu protilietadlovej rakety. Reakčná doba od zistenia, cez identifikáciu a odpálenie na cieľ nepresahuje 5-6 sekúnd. Riadenie samotnej strely je rádio povelové, automatické CLOS. Protilietadlová riadená strela VT1 je dlhá 2 290 mm, priemer tela rakety je 165 mm a jej hmotnosť je 75 kg. Spoločne s prepravným a vypúšťacím kontajnerom je hmotnosť 95 kg. Pohonnou jednotkou je jednostupňový raketový motor na tuhé pohonné hmoty, ktorý udelí rakete maximálnu rýchlosť až 3,5 M (1 240 m/s). Pomocou manévrovacích plôch je raketa schopná preťaženia až +35 g. Minimálna diaľka postreľovania je 500 metrov, maximálna 11 000 metrov. Raketu je možné odpáliť na cieľ, ktorý sa pohybuje vo výškach od 10 metrov do 6 000 metrov. V cieľovej oblasti sa aktivuje bezkontaktní zapaľovač bojovej hlavice. Ta má hmotnosť 13 kg a cieľ ničí črepinovým efektom o priemere 8 metrov.

Jedna sa o vysoko automatizovaný protilietadlový systém pre ničenie lietajúcich prostriedkov protivníka na krátkych vzdialenostiach a prízemných a stredných výškach. Vďaka mobilite a jednoduchej obsluhe je ideálny pre obranu dôležitých miest velenia, bodových cieľov - letiska, priestory sústredenia techniky, sklady a logistické zabezpečenie. V integrovanom systéme ve¬lenia protilietadlových operácii je možné ho zapojiť i do obrany postupujúcich pozemných jednotiek.
Pre potreby námorníctva je prispôsobená verzia CROTALE NAVAL NG. Ta preberá väčšiu časť unifikovaných dielov elektronických navádzacích a sledovacích systémov od svojej pozemnej varianty, a pre potreby použitia na lodiach je vybavená upraveným systémom vypúšťacích zariadení. V súčasnosti sú týmto systémom vyzbrojené raketové fregaty Francúzska, Ománu a Saudskej Arábie.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) werwe dne 26 pro 2007, 14:20, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
hadour
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 733
Registrován: 17 črc 2006, 13:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hadour » 26 pro 2007, 13:54

Hodilo by se foto.

werwe
Desátník
Desátník
Příspěvky: 26
Registrován: 09 úno 2006, 15:27
Bydliště: presov

Příspěvek od werwe » 26 pro 2007, 14:06

pokusim sa ale zatial skumam ako sa tu davaju fota

Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“