BLAZER

Tanky, stíhače, dělostřelectvo a ostatní pozemní technika všech věků.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
werwe
Desátník
Desátník
Příspěvky: 26
Registrován: 09 úno 2006, 15:27
Bydliště: presov

BLAZER

Příspěvek od werwe » 25 pro 2007, 18:27

BLAZER

V roku 1992 sa velenie americkej námornej pechoty rozhodlo pre ľahký, vzduchom prepraviteľný protilietadlový systém krátkeho dosahu LAV-AD. LAV-AD tvorí dvojmiestny vežový komplet, umiestnený na kolesovom 8x8 podvozku štandardného obrneného vozidla americkej námornej pe¬choty LAV. Vo veži je zamontovaný päť hlavňový rotační kanón GAU-12/U kalibru 25 mm. Na každej strane veže je inštalované po jednom odpaľovacom zariadení obsahujúcom 4 PLRS krátkeho dosahu STINGER. Okrem týchto ôsmich RS v pohotovostnej polohe je vo vozidle prevážané rovnaké množstvo záložných rakiet, ktoré sa do raketníc nabíjajú ručne. LAV-AD je vybavený termovízným zameriavacom pre zle poveternostné podmienky a noc, TV kamerou pre denné svetlo a laserovým diaľkomerom.
Ďalším vývojom popísaného vežového kompletu vznikol za spolupráce firmy Martin Marietta s Francúzkou Thomson-CSF vylepšený a pre export určený systém BLAZER.

Na rozdiel od LAV-AD je BLAZER vybavený rádiolokátorom a namiesto 8 RS STINGER nesie 4 rakety MISTRAL i keď použitie amerických i iných PLRS s IČ samonavádzaním nie je vylúčené. BLAZER získal v porovnaní s LAV-AD inštaláciou RL podstatne lepšiu možnosť pre včasné zistenie a rozpoznanie vzdušných cieľov, ktoré je schopný zachytiť na štyri krát väčšiu vzdialenosť ako pri použití termovízného zameriavača. Prototyp vežového kompletu BLAZER je zamontovaný opäť na podvozku 8x8 obrneného vozidla LAV, je však možné použiť i iné podvozky hmotnostnej kategórie nad 13 ton, do ktorých je možné zamontovať vežový kruh o priemere 1,67 m. Z celkového pohľadu predstavuje BLAZER samohybný autonómni systém krátkeho dosahu. Je určený pre ničenie lietadiel i vrtuľníkov použitím PLRS do vzdialenosti 5800 m (v prípade RS MISTRAL) a do 2200 m streľbou kanónom. Trojčlennú posádku tvorí vodič a strelec s veliteľom v dvojmiestnej, elektricky poháňanej veži. Pancierovane korby, veže i štyri vežové okna (dve v cele a dve po stranách) majú odolávať projektilom do kalibru 7,62 mm.

Rádiolokátor
V zadnej časti veže je zamontovaná anténa rádiolokátoru TRS 2630, ktorý patrí do typovej rodiny GERFAUT francúzskej firmy Thomson-CSF. Jedná sa o dvojdimenzionálny prostriedok krátkeho dosahu optimalizovaný pre rýchle vyhľadávanie nízkoletiacich lietadiel a vrtuľníkov za letu alebo i v režime visenia. Pracuje v pasme E/F vo frekvenčnom rozsahu 2 - 4 GHz. Podľa údajov výrobcu ma TRS 2630 dosah pri zisťovaní lietadiel 10 km a 10 km v prípade vrtuľníkov. Presnosť merania je 40 metrov v diaľke a 0,4° v azimute. Vzhľadom k vysokej rýchlosti rotácie antény (4 ot/min), dochádza k aktualizácii vzdušnej situácie behom každých 1,5 sekundy. Informácie z rádiolokátoru sleduje na svojom displeji veliteľ sediaci v pravej časti veže. Rádiolokátor je schopný simultánne sledovať až desať cieľov súčasne. Na zadnej strane antény je zamontované identifikačné zariadenie pre rozpoznávanie ' vlastných a cudzích objektov. Rádiolokátor ma vstavanú kontrolnú jednotku, ktorá v prípade poruchy obsluhe priamo označí chybovú súčasť alebo modul. Podľa údajov výrobcu bola pri demonštrácii dosiahnutá bezporuchová činnosť po dobu 1200 hodín. Pre prevážanie vo vnútri trupu transportných lietadiel alebo v nebojových podmienkach je možné anténu RL sklopiť. Komplet TRS 2630 môže slúžiť ako zdroj informácii o vzdušnej situácii alebo ako systém včasnej výstrahy pre iné prostriedky či jednotky. Rovnako sa počíta s eventualitou, že v prípade intenzívneho radioelektronického boja alebo pri reálnom ohrození protivníkovými protiradiolokačnými RS bude z batérie protilietadlových systémov BLAZER zapnutý rádiolokátor iba jedného vozidla. Údaje ostatným vozidlám, ich rádiolokátory nebudú vyžarovať, majú byť predávané automaticky.

Elektrooptické systémy
V prípade nefunkčnosti RL alebo v podmienkach silného REB môže BLAZER prejsť na plne pasívny režim vyhľadávania a sledovania cieľov. K tomuto účelu slúži zabudovaný stabilizovaný zameriavač. Obsahuje termovízny systém (FLIR) s TV kamerou pre denné podmienky a vstavaný laserový diaľkomer. Termovízny systém ma voliteľný režim snímania v širokom zornom poli 10,3 x 7,6° a v zúženom poli 3,4 x 2,5°. Účinný dosah termovízného zameriavača je závislý na povahe vyhľadávaného cieľa a na poveternostných podmienkach. Dážď, sneženie, prach alebo piesočná búrka jeho dosah znižujú. Preto sa jeho využiteľný rozsah použitia pohybuje medzi tromi až štyrmi kilometrami. Zobrazenie systému FLIR sleduje strelec na svojom displeji. V jeho pravej časti sa nachádza stupnica laserového diaľkomeru, ktorý ma dosah do 10 km. Na obrazovke sa okrem azimutu a elevačného uhla cieľa ďalej zobrazuje i okamžitý sklon vozidla, vonkajšia teplota a tlak vzduchu i rýchlosť a smer vetra. Strelec pomocou viacfunkčnej páky môže ovládať udeľovanie námeru a odmeru kanónu manuálne, alebo prejsť na plne autonómne sledovanie cieľa za použitia digitálneho systému riadenia paľby. Tlačítkami na ovládacej páke spúšťa streľbu kanónu alebo odpaľuje PLRS. Voľba použitia druhu zbrane, dĺžka dávky pri paľbe z kanónu a ďalšie funkcie sa nastavujú na centrálnom ovládacom panely medzi strelcom a veliteľom. Pre prípad poruchy alebo zničenia optoelektronické zameriavacej jednotky sú pred okienkami strelca i veliteľa vo vnútri vozidla namontované jednoduché mechanické zameriavače.

Kanón
S použitím hlavňovej výzbroje PL kompletu BLAZER sa počíta predovšetkým proti neočakávane sa objavujúcim cieľom, resp. cieľom, ktorým sa vďaka ich účinnému maskovaniu podarilo objaviť v takej vzdialenosti alebo v situácii, kedy nie je možné použiť PLRS. Kanón je určený pre ničenie vzdušných cieľov do vzdialenosti 2300 m, ma veľmi krátky reakční čas, nie je možné ho rušiť a preto sa počíta s jeho použitím i proti cieľom s malou IČ signatúrou. Kanón vytvára akýsi druhy stupeň pre ničenie cieľov, ktoré sa vo väčšej vzdialenosti nepodarilo zasiahnuť PLRS. Prekrývaním minimálnych vzdialenosti účinného použitia oboch zbraní (0 -2300 m u kanónu a 1000 až 5800 m u PLRS) nemá BLAZER ,,hluché" zóny. Druhou a veľmi dôležitou funkciou kanónu je ničenie pozemných cieľov. Vlastná zbraň je americky typ GAU-12/U kalibru 25 mm s rotujúcim zväzkom piatich hlavní. Kanón je určený pre streľbu muníciou 25 x 137 mm, ktorá sa rovnako používa v kanónoch BUSHMASTER u bojových vozidiel rady M2 BRADLEY. Automatiku funkcie zbrane GAU-12/U zaisťuje externý pohon tvorený elektromotorom o výkone 7,4 kW. Zbraň je už dostatočne prakticky vyskúšaná, pretože sa používa i u lietadlách AV-8B HARRIER II a AC-130U SPECTRE. Kanón GAU-12/U predstavuje veľmi účinnú PL zbraň. Ma vysokú rýchlosť paľby 1800 ran/min, malý rozptyl 1,5 mil a dostatočný balisticky výkon (usťová rýchlosť 1095 m/s, hmotnosť projektilu 185 g). Vďaka trieštivo trhavej /zápalnej a podkalibernej priebojnej munícii je možné ju používať pre ničenie odolných vzdušných cieľov (bojové vrtuľníky) i ľahko pancierovaných pozemných cieľov. Stabilizácia umožňuje viest paľbu i za jazdy do rýchlosti 40 km/h. Záverový mechanizmus zbrane nezasahuje do priestoru posádky vo veži, čím je znížené jej zaťaženie hlukom pri streľbe a celkom eliminované vnikanie spalných plynov. V zásobníku na dne vežového koša je v pohotovostnej polohe k dispozícii 360 nábojov. Rovnaké množstvo rezervnej munície je uložených vo vnútri korby vozidla. Naplnenie munície do zásobníku zvládne obsluha behom štvrť hodiny. Kanón ma námer -8 až +65°, odmer je kruhový.

Protilietadlové RS
U prototypu PL kompletu BLAZER je použité štvornásobne odpaľovacie zariadenie pre samonavádzacie RS Matra MISTRAL. MISTRAL patrí v kategórii ľahkých PLRS krátkeho dosahu s IČ samonavádzaním medzi pomerne najúspešnejšie. RS ma dĺžku 1,86 m, priemer tela 0,093 m a hmotnosť 19 Za letu dosahuje rýchlosť 800 m/s (M=2,5), je vybavená bojovou hlavicou o hmotnosti 3 kg, ktorú iniciuje laserový bezkontaktný nárazový zapaľovač. Maximálni diaľkový dosah je 5000 až 30 m (v závislosti na povahe cieľa), výškový dosah je 4000 až 00m.

Vedľa štyroch RS v odpaľovacom zariadení na pohyblivom ramene sú ešte 4 záložné rakety uložené v korbe vozidla. Ich znovunabitie trvá viac ako 5 minút.
BLAZER predstavuje prototyp ľahkého hybridného autonómneho PL kompletu, ktorý je určený pre ničenie nízkoletiacich lietadiel, vrtuľníkov , bezpilotných prieskumných prostriedkov. Vďaka zdvojeným vyhľadávacím senzorom ma BLAZER možnosť s dostatočným predstihom zisťovať ciele aktívnym spôsobom za pomoci RL alebo v prípade potreby prejsť na plne pasívni režim vyhľadávania zameriavacom. Vysoký stupeň automatizácie znižuje pracovné zaťaženie obsluhy. Veliteľ predovšetkým klasifikuje ciele a určuje prioritu ich ničenia, ktoré potom realizuje strelec. Zdvojene ovládače umožňujú v prípade potreby ovládať systém iba jednou osobou. V porovnaní s LAV-AD ma BLAZER vďaka rádiolokátoru výrazne vyššiu bojovú účinnosť. Rozdiel hmotnosti oboch vežových kompletov je iba 400 kg (3075 kg u BLAZER oproti 2675 kg u LAV-AD). BLAZER však vezie menšiu zásobu munície i PLRS. V kategórii hybridných samohybných PL systémov ma vežový komplet BLAZER prakticky najnižšiu hmotnosť, ktorá je v porovnaní napríklad s vežou ruského prostriedku TUNGUSKA šesťnásobne nižšia. Preto je možné BLAZER umiestniť na kolesové alebo pásové podvozky.

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“