M4 Generál Sherman

Tanky, stíhače, dělostřelectvo a ostatní pozemní technika všech věků.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
jean2005
Kapitán
Kapitán

M4 Generál Sherman

Příspěvek od jean2005 » 08 říj 2007, 07:03

Můj překlad z knihy Weapons of World War II (vydaná 1947, New York, přeložím to včetně propagandy a jejich trochu naivního až školního slohu, je to občas docela sranda. Nedivte se některým stupidně znějícím větám, fakt to tam je.)

Střední tank M4 (Generál Sherman)
Po najetí produkce tanku M3, byl tento tank překonstruován tak, že byl odstraněn 37mm kanón, 75mm kanón mohl být umístěn do věže a bylo přidáno další pancéřování. Tento tank se stal dále známý jako M4, nebo "Generál Sherman). Konstrukční práce začaly v květnu 1941 a v říjnu toho samého roku začala masová produkce.
Dodávky tanků M3 a M4 do Egypta pravděpodobně zachránily Afriku pro spojence. Britové stáli ma poslední bránitelné linii u El Alameinu. Všechny použitelné tanky M3 a M4 od všech jednotek v USA, včetně školních byly posbírány a odeslány do Egypta. Britské vrchní velení chytře utajilo dodávku těchto tanků a odeslalo je na frontu zakryté plachtovými kryty tak, že na cestě vypadaly tyto tanky jako nákladní vozy. Účelem bylo docílit tajné koncentrace těchto tanků. Když potom Němci zaútočili, zjistili, že stojí proti americkým 75mm dělům, místo očekávaných dvouliberních kanónů (39mm) /podle mě to bylo 40mm, ale takhle je to v knize/. Německé tankové jednotky se dostaly do smrtící palby 75mm děl a byly kompletně demoralizovány. Následující útěk Rommela a jeho armády napříč Afrikou je nyní známou částí historie.
Tank série M4 byl po celou dobu války průběžně vylepšován. Stal se z něj nejuniverzálněji používaný tank Spojených Národů. Celkem bylo vyrobeno 49 234 těchto vozidel. Přes tisíce mil testování, v podmínkách extrémního chladu v Rusku a vysokých teplot a obtížného terénu v poušti, se tento tank projevil jako jeden z nejspolehlivějších pásových tanků světové historie.
Původní pohonná jednotka byla pro pásové vozidlo použita unikátně, tvořil ji totiž upravený letecký hvězdicový motor. Jak rostla poptávka po tancích, bylo nutné použít několik jiných typů pohonu, jako třeba komerční diesel, jednotku tvořenou propojením pěti velkých motorů z nákladních vozů a, nakonec, vysoce pokročilý motor V-8. Zavěšení podvozku bylo vozíkového typu, odpružení kuželovými pružinami. Podvozek byl jednoduchý, odolný a vysoce spolehlivý.
U.S. Ordnance Department byl jediný ze všech konstruktérů tanků v této válce, který zvolil pásy s gumovými bloky a gumou vyložené čepy článků pásů. V obou typech pásů byl spojovací čep chráněn proti abrazi tím, že byl zapouzdřen v gumě, což zajišťovalo nutnou flexibilitu pásu. Němci a Japonci používali klasické celoocelové pásy. Jejich problém udržení tanků stále v pojízdném stavu ve všech typech terénu byl opravdu veliký. Životnost jejich pásů byla cca 600 mil, proti 3000 mílím amerických gumoocelových pásů. V některých terénech naše jednotky velmi preferovaly pásy s gumovými bloky, zatímco jinde, například v Itálii, protože je tam kamenitý a skalnatý terén, požadovaly pásy ocelové. Následkem globálního rozsahu nasazení tanku M4 bylo nutné vyrábět a dodávat oba typy pásů, s použitím podle aktuálních podmínek.
Navíc k všestrannému použití jako tanku, byl spolehlivý podvozek M4 často využíván jako základ pro samohybná děla. Díky Bohu byl M4 univerzální pro všechna bojiště a mohl tak svými výkony zapsat mnoho stránek úspěchů jako významná zbraň ve válce. V úvahách nad jeho nasazením v Evropě generál Patton napsal (26. ledna 1945): " Naše kulomety, minomety, dělostřelectvo a tanky nemají sobě rovných na všech bojištích světa. V rukou nezdolných veteránů, kteří nyní tvoří naše armády, je konečné a totální zničení armád našich nepřátel jisté."

To je skoro vše, fotky dodám odpoledne, až se dostanu ke scanneru, jsou tam super tabulky pro tankový fanatiky.
Jen ještě pro zasmání komentář pod jednou fotkou:
"Střední tank M4 (Generál Sherman) v akci. Nejlepší tank druhé světové války. Němečtí zajatci říkali, že kdyby měli Shermany, v bitvě v Ardenách by dojeli až do Paříže."

Edit: přidávám fotky, snad se zadaří (nepovedlo se mi zaregistrovat na img hosting, tak jsem to nahrál na konkurenční fórum, jestli to mám odstranit, napište pls).
[img][img]http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... bulka1.jpg[/img][/img]

[img][img]http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... ulka02.jpg[/img][/img]

[img][img]http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... bulka3.jpg[/img][/img]

Matej von Jakubčo
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Matej von Jakubčo » 06 lis 2007, 19:37

jean2005 napísal
"Střední tank M4 (Generál Sherman) v akci. Nejlepší tank druhé světové války. Němečtí zajatci říkali, že kdyby měli Shermany, v bitvě v Ardenách by dojeli až do Paříže."
Nenachádzalo sa v tej knihe aj porovnanie Shermana s ostatnými tankami z hľadiska výkonnosti kanóna a pancierovania(vlastne asi ťažko-autori nemôžu v jednej knihe niečo tvrdiť,aby sa o pár strán ďalej usvedčovali z lží)?
Pán zo Švihova

Fable de Lavoisér, mobilizačný zmocnenec oblasti Le Mans

ČSR 1920- ČSSD -43 mandátov
Ministerstvo sociálnych vecí

Odporca 1.SR , Tisa , fašistov a nacistov všeobecne

Demoralizátor pracovného procesu na okresnom súde v Brezne :)

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 06 lis 2007, 20:12

Porovnání Sherman vs. Panter

Maximální vzdálenost na kterou probije Panther Shermana (předek, boky, zadek)
1000/2800/2800

Maximální vzdálenost na kterou probije Sherman Panthera (předek, boky, zadek)
500/1500/1500

rozdíl takřka dvojnásobný. Sherman byl vyrovnaný maximálně tak pro Pz IV a i ta mohla těžit z jednoznačně výkonějšího kanónu. Situace se vyrovnala až s 76mm kanonem

Ten citát ohledně Arden a SHermanů je pěkný nesmysl a IMHO je to jednoznačný výmysl :wink:

generalisimus
Kapitán
Kapitán
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od generalisimus » 06 lis 2007, 20:44

Nměci měli rpo Shermany příznačnou přezdívku Zippo podle zapalovače :D
Arzael Uthor,Vrchní kapitán Šerých plášťů království terenijského

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 06 lis 2007, 20:46

Já vím, že to je nesmysl, ale je to velice zábavné :D .
V podstatě to samé nám tu tvrdili celých 45 let po válce o T-34, ne? Jinak tam jsou stejné kydy úplně o všem, třeba kulomet Browning 1917, nebo jak to je přesně byl taky ten nej atd....

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 06 lis 2007, 20:48

generalisimus píše:Nměci měli rpo Shermany příznačnou přezdívku Zippo podle zapalovače :D
Někde jsem viděl statistiku a T-34 i německé tanky hořely v podstatě stejně často a v Shermanu byla o něco větší šance posádky na přežití, ale nevím, kde jsem to viděl...
Jo a byl to Ronson, ta přezdívka, Zippo byla plamenometná verze a Pattona, asi M48.

hadour
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hadour » 07 lis 2007, 11:49

Vals píše:
Ten citát ohledně Arden a SHermanů je pěkný nesmysl a IMHO je to jednoznačný výmysl :wink:¨

Mozna je tim mysleno "kdyby jich meli tolik jako americani" : ).

Matej von Jakubčo
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Matej von Jakubčo » 07 lis 2007, 12:54

hadour napísal
Vals napsal:

Ten citát ohledně Arden a SHermanů je pěkný nesmysl a IMHO je to jednoznačný výmysl ¨

Mozna je tim mysleno "kdyby jich meli tolik jako americani" : ).
A dostatok paliva a leteckú prevahu k tomu.
Pán zo Švihova

Fable de Lavoisér, mobilizačný zmocnenec oblasti Le Mans

ČSR 1920- ČSSD -43 mandátov
Ministerstvo sociálnych vecí

Odporca 1.SR , Tisa , fašistov a nacistov všeobecne

Demoralizátor pracovného procesu na okresnom súde v Brezne :)

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 07 lis 2007, 13:44

Matej von Jakubčo píše:hadour napísal A dostatok paliva a leteckú prevahu k tomu.
Jo, to bylo asi to hlavní, co jim chybělo. Pokud pominu celkovou nesmyslnost ardenské ofenzívy. Někde jsem četl dokonce takovou fantasmagorickou knížku o tom, že americká tajná služba na rozkaz hlavního velení celou tuhle operaci zinscenovala pomocí různých dezinformací atd. Ale tomu se věřit nedá, je to jen zajímavé "co kdyby".

Shorty
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shorty » 14 lis 2007, 23:38

Někde,na internetu jsem kdysi četl že shermen měl jako první tank v historii vrstvený pancíř.nevíte náhodou o tom něco.

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 15 lis 2007, 06:54

Co já vím, opravdu dělali pokusy s vrstveným pancířem typu křemen v oceli. Detaily nevím, ale probírali jsme to nedávno u konkurence. Stačí trochu zagooglovat, ne?

Patton
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patton » 15 lis 2007, 09:48

generalisimus píše:Nměci měli rpo Shermany příznačnou přezdívku Zippo podle zapalovače :D
ee rolson :wink:
(\ /)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 15 lis 2007, 11:24

Patton píše:ee rolson :wink:
Už jsem ho opravil, stačí číst výše :wink: ...

Patton
Major
Major
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patton » 16 lis 2007, 10:43

jean2005 píše:Už jsem ho opravil, stačí číst výše :wink: ...
no jo to se mi uz nechtelo cist :D
(\ /)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination

proboha
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od proboha » 08 pro 2007, 22:43

Patton píše:no jo to se mi uz nechtelo cist :D
docela stěr....

Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“