ZSU-23-4 Šilka

Tanky, stíhače, dělostřelectvo a ostatní pozemní technika všech věků.

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal

Odpovědět
Shorty
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

ZSU-23-4 Šilka

Příspěvek od Shorty » 03 říj 2007, 12:43

ZSU-23-4 Šilka

Samohybný protiletadlový čtyřkanón ráže 23mm ZSU-23-4,známý též pod označením Šilka,byl vyvinut počátkem šedesátých let jako náhrada za samohybné protiletadlové dvojkanóny ZSU-57-2.Jeho sériová výroba probíhala v letech 1965 až 1983.
Odměr motoricky poháněné věže činí 360° a náměr se pohybuje v rozsahu od -4° do +85°.
Hlavně kanónu ráže 23mm jsou chlazeny vodou a jejich ústí je zakončeno tlumiči úsťového plamene.V zadní části střechy věže je instalován radiolokátor Gun dish (jde o označení NATO ruské označení je RPK-2 Tobol),určený ke zjišťování a zaměřování cílů ve dne i v noci.Anténa radiolokátoru může být sklopená,což snižuje výšku vozidla.Standardní součástí vybavení vozidla je i navigační systém.
Samohybný protiletadlový čtyřkanón ZSU-23-4 je v současné době nahrazován samohybným hybrydním protiletadlovým kompletem 2S6M,vyzbrojeným dvěma dvouhlavňovými kanóny ráže 30mm a osmi PLŘS.

Verze
Nejsou,avšak mezi vozidly jednotlivých výrobních sérií je nejméně 19 odlišností.(podle ruských pramenů nesly modifikované verze označení ZSU-23-4V,ZSU-23-4V1,ZSU-23-4M a ZSU-23-4MZ) Podvozek a skupiny pohybového ústrojí tohoto protiletadlového prostředku používa rovněž lehký plovoucí tank PT-76 a obrněné transportéry řadi BTR-50.Velmi podobný podvozek používá také samohybný protiletadlový raketový komplet SA-6 Gainful.

Uživatelé
Abcházie,Afghánistán,Alžír,Angola,Arménie,Bulharsko,Bělorusko,Kuba,Egypt,Etiopie,Maďarsko,Indonésie,
Indie,Irán,Iráq,Jordán,Libye,Maroko,Mozambik,Nigérie,KLDR,Peru,Polsko,Rumunsko,Rusko,Srbsko,Somálsko,
Sýrie,Ukrajina,Vietnam,Jemen a Zimbabwe.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dekl
Forum technician
Forum technician
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dekl » 03 říj 2007, 13:47

Shorty, wtf, chrlíš naučné posty s nechutnou kadencí...
To chceš takhle napostovat všechny druhy techniky z WiC?

jen přidám ozřejmění značení pro ty, co jim tyhle ruskénázvy dělají težkou hlavu:
ZSU znamená zenitnaja samochodna ustanovka (sorry jestli to píšu špatně, mám to zpaměti a rusky neumim).

Zenitnaja - pozemní
Samochodna - samohybná
Ustanovka - kulomet apod.

23 je kalibr a 4 pak počet hlaví.

Tedy: ZSU-23-4 je 4hlavňovový 23mm kanon samohybný, kdežto ZU-23 je statický 2hlavňový kanón ruční.

ZSU-57-2 je pak samohybný dvouhlavňový 57mm kanon.
Přičemž ZU-23-2 je tohle:
Obrázek

Někde pak mám hezkou ilustraci pokrytí ZSu-23-4, možná to ofotím a ze školy sem napostuju.
Naposledy upravil(a) Dekl dne 03 říj 2007, 13:48, celkem upraveno 1 x.
Pokud zakážeme děti, nikdy z nich nebudou moci vyrůst pachatelé trestných činů a tím si konečně zajistíme dokonalou bezpečnost v horizontu roku 2100. Už žádní nevychovaní spratci, šílení střelci, piráti silnic, zkorumpovaní politici ani tuneláři! Lobbujte za zákaz dětí u svého poslance.

Shorty
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shorty » 03 říj 2007, 13:48

cover72 píše:Shorty, wtf, chrlíš naučné posty s nechutnou kadencí...
To chceš takhle napostovat všechny druhy techniky z WiC?

jen přidám ozřejmění značení pro ty, co jim tyhle ruskénázvy dělají težkou hlavu:
ZSU znamená zenitnaja samochodna ustanovka (sorry jestli to píšu špatně, mám to zpaměti a rusky neumim).

Zenitnaja - pozemní
Samochodna - samohybná
Ustanovka - kulomet apod.

23 je kalibr a 4 pak počet hlaví.

Tedy: ZSU-23-4 je 4hlavňovový 23mm kanon samohybný, kdežto ZU-23 je statický 2hlavňový kanón ruční.

ZSU-57-2 je pak samohybný dvouhlavňový 57mm kanon.
Přičemž ZU-23-2 je tohle:
Obrázek
A vadí ti to snad ? Ale počkej ona je Tunguska,T-72,Pandur,GCT a Type-90 z WIC :shock:

Gulde
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gulde » 03 říj 2007, 14:04

Shorty píše:A vadí ti to snad ? Ale počkej ona je Tunguska,T-72,Pandur,GCT a Type-90 z WIC :shock:
Je lepší kvalita, než kvantita.
Je očividné, že WiC tě k tomuhle přivedlo.
Jediná věc je nezbytná pro triumf zla, aby dobří lidé nic nedělali. Edmund Burke

Shorty
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shorty » 03 říj 2007, 14:06

Gulde píše:Je lepší kvalita, než kvantita.
Je očividné, že WiC tě k tomuhle přivedlo.
No k tomuhle ano ale třeba k panduru :?:
Ale šilku mám rád i bez wic a věděl jsem o ní dřív než se vůbec wic začalo plánovat.

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 04 říj 2007, 11:55

WiC je předpokládám hra? (World in Conflict?)
Šilka mě hlavně neskutečně štvala v simulátorech Su-27 Flanker a IAF, naopak jsem ji hojně využíval ve SP2- Modern Battles.
Je to úžasný vozidlo, byť poplatný svý době. Jako perličku bych ještě uveld to, že v rámci jedné z modernizací v poslední době (jen nevím, jestli to bylo v Rusku, nebo na Ukrajině) u Šilky nahradili několik tun elektronek krabičkou o velikosti zhruba PC :D .

Shorty
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shorty » 04 říj 2007, 12:00

jean2005 píše:WiC je předpokládám hra? (World in Conflict?)
Šilka mě hlavně neskutečně štvala v simulátorech Su-27 Flanker a IAF, naopak jsem ji hojně využíval ve SP2- Modern Battles.
Je to úžasný vozidlo, byť poplatný svý době. Jako perličku bych ještě uveld to, že v rámci jedné z modernizací v poslední době (jen nevím, jestli to bylo v Rusku, nebo na Ukrajině) u Šilky nahradili několik tun elektronek krabičkou o velikosti zhruba PC :D .
JJ je to hra.
Ale osobně si myslím že toto vozidlo je více než zajímavé a stojí za zmínku.

Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“