Kniha Mýtus o blitzkriegu

Téma věnované událostem a lidem druhé světové války.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 18 led 2008, 12:51

Z námořnictva jsem poslední dobou četl jenom "Bojujte s nepřítelem zblízka", nebo jak se to jmenuje, zatím jen první díl. Je to ale dost dobré, alespoň co můžu posoudit a jsem zvědav na díl druhý. Je to celé o Royal :D Navy a taky to docela bourá pár mýtů, takové knihy mám rád. Lepší než furt dokola nesmyslné slátaniny o SS a i jiné, co opisují autoři dokola jeden od druhého a vůbec si nic neověří a nic nepřidají.
Znáš knihu "Bouře na Dněpru"? To je sice jako by "nový pohled", ale teda neuvěřitelná slátanina, něco jsem tu o ní párkrát psal.

Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal » 18 led 2008, 12:56

jean2005 píše:Znáš knihu "Bouře na Dněpru"? To je sice jako by "nový pohled", ale teda neuvěřitelná slátanina, něco jsem tu o ní párkrát psal.
Znám a mám :D . Jsou tam ale docela zajímavé mapy a část toho výslechu Pavlova,
i když to je asi "vystříhaný". Jinak dost propagandy ve starém stylu, není divu. Dyť
to byl Fugute a Bezyamenskij nebo tak nějak.
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 18 led 2008, 13:29

Já to měl půjčený dvakrát. Jednou asi před rokem-dvěma, protože to vypadalo zajímavě a jednou nedávno, protože jsem se pořádně nepodíval, takže vlastně omylem.
Mapy si moc nepamatuju, já ostuda.
Výslech Pavlova tam možná je, ale když neznáš celé pozadí minimálně rok zpátky (tím myslím rozkazy, doktrínu, atd.) a případně tam zamlčí rozkazy, kterýmí se řídil, je to nanic. Nepočítaje to, jestli se tomu samotnému "zápisu z výslechu" dá věřit. Nezapomeň, že si tam vybájili jakési imaginární třetí cvičení na mapách v únoru 41, navíc si nejsem jistý, jak vlastně dopadly ty dvě štábní hry předchozí. Jedna věc je to, co tvrdí Žukov, kterému už teda moc nevěřím, druhá věc je to, jak to bylo doopravdy.
Četl jsi "Beru svá slova zpět" od zde i jinde nepříliš chvalně známého V. Suvorova? V porovnání s těma jeho prvníma šílenostma, totiž "Všechno bylo jinak" a "Den M" (ovšem základ, to jest agresivní úmysly SSSR tam měl pravdivé, jen si moc vymýšlel okolo) je tohle už trochu jiný kalibr, mimo jiné mě to navedlo na to, trochu si proťuknout to, co nám tvrdí soudruh Žukov. No a co jsem stihl prověřit, zatím sakra vede právě Suvorov, Žukov je strašný kecal a chlubil, navíc úmyslně zkresluje kde co, i v těch údajně "odcenzurovaných" vydáních pamětí.

Voloda IV.
Rotmistr
Rotmistr

Re:

Příspěvek od Voloda IV. » 21 zář 2009, 13:32

jean2005 píše:No víš co, pokud teda budeme brát definici blitzkriegu tak, jak jsi mi ji odsouhlasil, tak v podstatě Němci Blitzkrieg nikdy pořádně dělat nemohli. Neměli na to dost tanků, tím méně kvalitních tanků, jejich pěchota byla z valné většiny závislá na koních a dělostřelectvo jakbysmet.
obavam se, ze vase definice neni spravna...

stepan-hawk
Nadporučík
Nadporučík

Re: Kniha Mýtus o blitzkriegu

Příspěvek od stepan-hawk » 28 zář 2009, 11:55

Beru svá slova zpět jsem četl a to proto, že mi to vnutil jeden kamarád. Sice tam Suvorov jako obvykle vykládá spoustu věcí, které se dají vykládat jako indicie vedoucí k názoru, že se chystal útok SSSR na německo, ale domnívám se že ani jedna z nich (kromě Suvorových fantasmagorií) nenaznačuje, že by mělo k útoku dojít v nejbližší době (do tří měsíců). Němci za války tvrdili, že SSSR chystal útok na Německo a že se Německu podařilo provést útok na poslední chvíli. Suvorov se v této myšlence zhlédl a snaží se najít informace, které by jí potvrdily. Jenže i kdyby to byla pravda (což já připouštím maximálně jako teoretickou hypotézu) tak Suvorovova snaha o hromadění faktů stylem hodím vše na hromadu kdo tomu chce věřit tak si najde nějaký důvod z těch fakt aby tomu věřil a že zbytek je brak a nebo dokonce dokazuje opak je bezpředmětné, protože kdokoli tvrdí něco jiného než já tak je nemožný zpátečník.
Visi, veneri, vodpali původní verze Ceasarova výroku než se ještě jednou zamyslel. ;-)

v čechách 1526 purkmistr olomoucký.

V Itálii 1494 sultán Sulejmán vládce náš, pán všeho muslimského světa. :-)

Erik Erikson
Podpraporčík
Podpraporčík

Příspěvek od Erik Erikson » 28 zář 2009, 12:45

stepan-hawk píše:Beru svá slova zpět jsem četl a to proto, že mi to vnutil jeden kamarád. Sice tam Suvorov jako obvykle vykládá spoustu věcí, které se dají vykládat jako indicie vedoucí k názoru, že se chystal útok SSSR na německo, ale domnívám se že ani jedna z nich (kromě Suvorových fantasmagorií) nenaznačuje, že by mělo k útoku dojít v nejbližší době (do tří měsíců). Němci za války tvrdili, že SSSR chystal útok na Německo a že se Německu podařilo provést útok na poslední chvíli. Suvorov se v této myšlence zhlédl a snaží se najít informace, které by jí potvrdily. Jenže i kdyby to byla pravda (což já připouštím maximálně jako teoretickou hypotézu) tak Suvorovova snaha o hromadění faktů stylem hodím vše na hromadu kdo tomu chce věřit tak si najde nějaký důvod z těch fakt aby tomu věřil a že zbytek je brak a nebo dokonce dokazuje opak je bezpředmětné, protože kdokoli tvrdí něco jiného než já tak je nemožný zpátečník.
A co konkrétně jsi četl od Suvorova? Jinak ale souhlasím s tím, že ty jeho "dukazy" na obhajobu zamýšleného útoku SSSR na Německo jsou více, méně jenom jeho subjektivními analýzami, se kterými se muže i nemusí souhlasit. Ale na druhou stranu zase musím přiznat, že některé z těch věcí, na něž upozorňuje jsou opravdu k zamyšlení (jako např. vytištění náborvých plakátu hnedka den po útoku), ale vesměs mě jeho argumenty taky nepřesvědčily...

Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Princ Evžen Savojský » 27 lis 2013, 18:10

Vidím, že se nám diskuse rozvíjí směrem k mýtům o penisu :lol:
Neuvěřitelné, jak jsou ti boti drzí.
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis » 27 lis 2013, 21:46

Promazáno :D
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík » 26 led 2014, 15:12

No stran toho, že Sověti chtěli zaútočit, jsem zase někde četl, že když došlo k Německému útoku, myslel si Stalin, že je to jenom provokace a tak prý zakázal použití dělostřelectva. Když mu pak Německý velvyslanec předal vyhlášení války, totálně se složil, protože si myslel, že jeho spojenectví s Hitlerem je věčné. Pak se asi na dva týdny stáhl tuším do nějakého letního sídla a když tam pro něj přijeli nejvyšší představitelé SSSR, aby ho požádali, aby se vrátil a vedl lid do války, tak si myslel, že ho jedou zatknout jako zbabělce a zrádce. Nevíte, co by na tom mohlo být pravdy?
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 led 2014, 15:35

Stalinovo chování je zdokumentováno a je pravdivé. Projev po vyhlášení války myslím musel dokonce přednést Molotov. Ožehavější otázkou je proč Stalin odmítal reagovat na provokace? Jedna teorie praví, že věděl, že SSSR není na válku ještě zdaleka připraven a nechtěl ji za žádnou cenu omylem spustit. Druhá praví, že nechtěl reakcí Němce vystrašit a tím si ztížit útok plánovaný na totéž léto.

Osobně soudím, že Stalin díky své povaze měl paranoidní strach z jakékoliv hrozby a podvědomě tušil, že útok Německa by znamenal válku na život na smrt, kde by se nemohl příliš spolehnout na svou zdecimovanou zemi a mohl by snadno prohrát. Koneckonců dříve měl tytéž paranoidní představy ze spojení Polska a Japonska s cílem zničení jeho vlády (které nám přijdou možná spíše úsměvné).

Naštěstí (no, pro nás na východ od Labe tak napůl) Němci nesmyslnou brutalitou rychle vyléčili jakoukoliv ochotu porobených národů i prostých Rusů se vzdát či dokonce pomáhat útočníkovi. bude asi navždy nezodpovězenou otázkou, zda kdyby byla válka z německé strany vedena propagandisticky lépe (hle, zajatecký tábor znamená víc jídla, pohodlí a bezpečí než cokoliv, co Vám kdy ukázal Stalin), zda by se Stalinovy obavy nenaplnily a SSSR by se nezhroutil jako onen pověstný hliněný dům...

Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík » 26 led 2014, 15:44

Pokud s tím počítal, potažmo plánoval útok v relativně dohledné době, proč zareagoval tak, jak zareagoval? A nevedl zemi od počátku?
Aha a měl pro to podezřívání Polska a Japonska nějaký důvod? O tomhle jsem v životě neslyšel, takže bohužel nemám tušení o co jde, zní to zajímavě.
To je možné, ale nebyl Stalin braný jako národní hrdina? Mám pocit, že někteří vězni z gulagů (píše se to tak?) mu posílali dopisy o tom co se tam děje, protože si mysleli, že k tomu dochází bez jeho vědomí.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

Erdzo1208
Kapitán
Kapitán
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Erdzo1208 » 26 led 2014, 15:51

No, ja si zasa myslím, že také milé správanie sa k občanom ZSSR zo strany Nemecka by viedlo skôr k ekonomickemu zdecimovaniu samotného Nemecka. Navyše tu je aj otázka, čo by bolševickí dezertéri v boji proti Stalinovi dokázali- Radšej sto bojaschopných Nemcov ako 5 000 hladnych Rusov v armáde :D

Osudovou chybou v Nemeckom ťažení na východ zostáva odloženie útoku na Moskvu kvôli obklúčeniu na Ukrajine :!:
Taliansko 1796: Veľkovojvodstvo Toskánske - Ferdinand III

..Ani nebude dobre na svete, kým ruky, ktoré plnia náboje, nenavrátia sa ku plneniu fliaš.
Prečo má tiecť len krv? Nech tečú nápoje! Nech miesto hromobitia kanónov je počuť krotký cengot fliaš...

Ján Smrek

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 led 2014, 17:03

Tifík: těžko říci, mohlo ho to skutečně silně zasáhnout, že se mu zhroutil plán a vše najednou visí na vlásku.

Pro obavy z Japonska a Polska určitě určitý důvod byl - Japonci tehdy značně preferovali "severní směr" a ohrožovali přímo Sibiř, Poláci naopak do začátku třicátých let dávali poměrně okázale najevo, že považují západní Ukrajinu a Bělorusko za nárokované území. Velká část čistek a hladomoru začátku třicátých let byla namířená proti skutečný i domnělým špionům - Stalin likvidoval polskou menšinu a (ironicky) první vlnu deportovaných kulaků. Právem se obával, že zrovna oni by Japonskou intervenci vítali s otevřenou náručí... A na začátku třicátých let byla Rudá armáda velmi chabou armádou.

Jinak kult osobnosti určitě existoval a byl nesmírně silný a měl mnohdy skoro až znaky Stockholmského syndromu. Nicméně neruské národnosti (krom Grúzínců) ho zdaleka tolik neprožívaly a zejména Ukrajinci, pobaltské národy a krymsko-kavkazká muslimská etnika Stalina vysloveně nenáviděla, vinila ho ze svého utrpení a nejspíše by byli tihle všichni schopni udělat hodně, aby se Stalin už nevrátil, pokud by dostali byť i jen o trochu lepší variantu.

Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík » 26 led 2014, 17:49

Vals: Aha, v Pacifiké oblasti nemám přehled vůbec, takže děkuji za informaci. To, že si Poláci nárokovali Ukrajinu a Bělorusko je pro mne taky novinkou, ovšem není se tomu ani moc co divit po tom, co se stalo během Rusko-Polské války, že si Poláci "vyskakovali". A taky, že se jich Stalin snažil tak usilovně zbavit.

Počítám, že Krásná Armáda byla v takovém stavu především díky Stalinovým čistkám, ne? Mimochodem, existují nějaké důkazy o tom, že by se Poláci Japonci snažili nějak spolupracovat stran boje se Sovětským Svazem?

To je taky fakt, slyšel jsem, že na Ukrajině vítali Němce jako osvoboditele, ovšem to je rychle přešlo. :) Ale otázkou (alespoň pro mne) je, jestli by jich bylo dost na to, aby dokázali Stalinův režim reálně ohrozit. (Myslím, dost takových co by byli schopni a ochotni jednat)

Karel Kryl

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 led 2014, 18:13

No, rudá armáda 20/30. let byla prachmizerně vyzbrojená, špatně vedená a ještě hůře cvičená síla. Stará carská armáda (sama nikoliv super-výkonná) se zcela rozpadla a během občanské války to těžce odnesla i průmyslová základna. Stalin RA naopak industrializací postavil na nohy - nové závody byly schopné konečně začít dodávat nové zbraně, apod.

Rudá armáda byla před pětiletkami stále totožnou silou, která vedla občanskou válku a která s Polskem poměrně drtivě prohrála. Až kolem roku 1933 se to začíná lámat - Stalinovy reformy začaly nést "ovoce" a naopak polská armáda ztratila kontakt s moderní dobou a rychle zastarala...

Pokud vím, tak Poláci s Japonci nikdy nespolupracovali - hrozba války na dvou frontách Stalina vždy strašila, ale asi nikdy nebyla zcela reálná. Kdyby tato spolupráce proběhla (a podpořili ji "kapitalisté" - zejména Británie a USA) na přelomu 20. a 30. let, tak by SSSR byl ve vážném ohrožení.

Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík » 26 led 2014, 19:01

Na konci 30. let už to tak strašné nebylo, aspoň po technické stránce, ne?

To opravdu nebyla nijak zářná síla, podle těch střípků informací, které k RA občanské války mám. No, ona ta Polská armáda sice relativně zastarala, ale i tak byla schopna relativně účinně vzdorovat vpádu Němců.

To by bylo vážně reálné aby byla SSSR zničeno Japonci a Poláky?

Karel Kryl

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 26 led 2014, 20:47

Konec třicátých let už bylo něco úplně jiného - tu hrozbu vnímal Stalin podstatně dříve (později už to bylo Německo-Polsko-Japonské obklíčení). Na přelomu dvacátých a třicátých let asi nebylo reálné, aby Polsko a Japonsko SSSR zničilo. Ale podle mne měly určitě síly, aby při vhodně koordinovaném a dalšími státy podpořeném útoku dosáhly lokálního úspěchu a Japonsko uchvátilo zabajkalskou Sibiř a Polsko ty části Ukrajiny a Běloruska, které si nárokovalo.

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 29 led 2014, 15:46

Vals píše:Stalinovo chování je zdokumentováno a je pravdivé. Projev po vyhlášení války myslím musel dokonce přednést Molotov. Ožehavější otázkou je proč Stalin odmítal reagovat na provokace? Jedna teorie praví, že věděl, že SSSR není na válku ještě zdaleka připraven a nechtěl ji za žádnou cenu omylem spustit. Druhá praví, že nechtěl reakcí Němce vystrašit a tím si ztížit útok plánovaný na totéž léto.

Osobně soudím, že Stalin díky své povaze měl paranoidní strach z jakékoliv hrozby a podvědomě tušil, že útok Německa by znamenal válku na život na smrt, kde by se nemohl příliš spolehnout na svou zdecimovanou zemi a mohl by snadno prohrát. Koneckonců dříve měl tytéž paranoidní představy ze spojení Polska a Japonska s cílem zničení jeho vlády (které nám přijdou možná spíše úsměvné).

Naštěstí (no, pro nás na východ od Labe tak napůl) Němci nesmyslnou brutalitou rychle vyléčili jakoukoliv ochotu porobených národů i prostých Rusů se vzdát či dokonce pomáhat útočníkovi. bude asi navždy nezodpovězenou otázkou, zda kdyby byla válka z německé strany vedena propagandisticky lépe (hle, zajatecký tábor znamená víc jídla, pohodlí a bezpečí než cokoliv, co Vám kdy ukázal Stalin), zda by se Stalinovy obavy nenaplnily a SSSR by se nezhroutil jako onen pověstný hliněný dům...
No nevím, podle jeho itineráře na žádné dače nebyl a pracoval 16-20 h denně hned od začátku války. Ty povídačky o zhroucení pocházejí od následovníků typu Brežněva, Žukova a spol., kteří ho chtěli očernit a zvětšit svoje vlastní zásluhy.
"Základní podmínkou dobrého života v obci jest vláda zákonů, nikoli lidí." Aristoteles
"Právo zperverznělo." Frédéric Bastiat

Johnson
Poručík
Poručík

Příspěvek od Johnson » 29 led 2014, 16:04

Na daču, Stalin zdrhnul až na konci června.

jean2005
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jean2005 » 29 led 2014, 18:34

Minimálně částečně to bude asi pravda, viz online zde:

http://www.teatrskazka.com/Raznoe/Gurna ... P1941.html

Poslední tři dny v červnu ani jedna schůzka (ale psány jsou tam jen ty v Kremlu, takže i na chajdě pracovat mohl) a i potom v červenci podstatně míň než v červnu.
Ovšem že by někdy zdrhnul ma dva-tři týdny a pak se klepal, že ho jdou zatknout, to je asi fakt jen pohádka.
"Základní podmínkou dobrého života v obci jest vláda zákonů, nikoli lidí." Aristoteles
"Právo zperverznělo." Frédéric Bastiat

Odpovědět

Zpět na „Druhá světová válka“