Obrana ČSR - zejména pro Trezzu

Téma věnované událostem a lidem druhé světové války.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Zamčeno
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 29 srp 2006, 12:37

raven píše: Spoločné hranice?? A čo podkarpatská rus, ktorá patrila československu od 1918?? Tam sme spoločnú hranicu zo ZSSR mali.....ale ak to myslíš tak, asi tak ako to poviem, že po rozdelení ČSR sme nemali, teda vy ste nemali :) hranicu zo ZSSR tak to sedí..prepáč troška zložité :)

Aj tak si nemyslím, že táto pochybná téza by mohla byť pravdou.....stačí si spomenúť, že už onedlho po mníchove bol podpísaný pakt medzi nemeckom a ruskom o neútočení :)
v roce 1938 jsme se SSSR společnou hranici neměli. Hraničili jsme s Polskem a Rumunskem, to ano, ale ne s Ruskem. Ten získal rhanici s podkarpatskou rusí až anexí východního Polska a Bessarábie a Bukoviny

Thornwald
Poručík
Poručík

Příspěvek od Thornwald » 29 srp 2006, 12:39

Pokud já vím tak to bylo asi třičtvrtě roku ne? A tu společnou hranici jsme neměly, Podkarpatská rus sousedila s Rumuskem Polskem a Madarskem. Až po válce to připadlo SSSR. Ano Sloveský Štát neměl společnou hranici se SSSR až do roku 1944 kdy už vlastě byla rudá armáda v polsku.... :D
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

raven
Četař
Četař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od raven » 29 srp 2006, 12:39

Jasny a zmeho povidani to vyplýva.....ale do mnichova sme preci mneli hranici z ruskem ne? preci za podkarpatskou rusi, ktera nam patrila bylo jiz rusko :roll:
Naposledy upravil(a) raven dne 29 srp 2006, 12:40, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Obrázek

Moo
Nadpraporčík
Nadpraporčík

Příspěvek od Moo » 29 srp 2006, 12:40

raven píše:Jasny a zmeho povidani to vyplýva.....ale do mnichova sme preci mneli hranici z ruskem ne?
NE Vals to vysvětloval

Thornwald
Poručík
Poručík

Příspěvek od Thornwald » 29 srp 2006, 12:45

raven píše:Jasny a zmeho povidani to vyplýva.....ale do mnichova sme preci mneli hranici z ruskem ne? preci za podkarpatskou rusi, ktera nam patrila bylo jiz rusko :roll:
Ta je až od roku 1945 po darování podkaarpatské rusy
Pán ze Šternberka
Thornwald=Transportní hrozivě obludný rozměrný ničivý wartburg na anihilaci lidstva a demolici

raven
Četař
Četař
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od raven » 29 srp 2006, 12:50

Sorry :oops: :roll:
Obrázek
Obrázek

Gerald
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Gerald » 29 srp 2006, 18:57

Trezza píše:Hmm, byl jsem pryč, ale můj názor znáte.
řek bych že ne, protože na military foru si psal něco hodně jiného, než tady...

Trezza
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trezza » 29 srp 2006, 19:29

Tak můj názor zde
Otázka je, co by bránění znamenalo pro národ? Beneš (ač slaboch) řekl, že nechtěl vést národ na jatka a je otázkou, co bychom v případě pozvednutí zbraně říkali dnes. Existuje sto důvodů proč se bránit a sto proč ne. To, že naši letci dosáhli slávy v RAF a ve Francii je pro národ krásné. To už máme. Bylo by i tedy krásné, kdybychom se bránili? Ano, bylo by pro podvědomí a národní hrdost krásné, ale jak by to vypadalo v reálu? Rozbombardovaná města, plačící matky nad hrobem padlých vojáků... Na druhou stranu úcta a obdiv těch, kteří nás v té obdivovat chtěli... Francie ani Anglie by mezi nimi ale nebyli, určitě vládnoucí garnitura podělaných politků, kteří se klepali před Hitlerem. Když se na vás žene pět ozbrojených mužů, tak máte šanci se ubránit, ale daleko lépe se vám rozhoduje a samozřejmě bojuje, pokud máte ještě někoho za zády... Československo bohužel v tom tragickém září za zády již nemělo nikoho. Jen skvěle vyzbrojenou armádu, kterou byl hřích předat Wehrmachtu, ale zároveň mnoho mužů, kteří se poté po válce podíleli na obnově země... Kteří by ale byli mrtvi. Stejně tak, jako bychom již nejspíše neměli památky a celý národ by byl znásilněn. Brutálním způsobem. Odpovědí mojí je ANO i NE. Ano pro národ psychický, ne pro národ fyzický. Je to otázka, o které můžeme polemizovat dlouho, můžeme se hádat, nadávat si, ale všichni víme, že to je natolik těžká otázka, že je lepší o ní jen diskutovat a zbytečně neplýtvat emocemi. Jak to dělá Gerald, když s ním o tom mluvím.

Trezza

PS: Ještě dodatek - Poláci by proti nám šli taky, tedy podle tvrzení Williama L. Shirera v jeho knize. Dělení kořisti mezi Německem, Polskem a Maďarskem (které ale bylo "blokováno" Rumunskem) vůbec není nereálná věc.
Obrázek

Trezza
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trezza » 29 srp 2006, 19:36

Gerald píše: řek bych že ne, protože na military foru si psal něco hodně jiného, než tady...
Odpověď je jednoduchá - na military fóru jsou všeobecně vzdělaní lidé, demagogů a lidí, co říkají a přitom nerozumějí je tam málo. Zde bylo pár lidí, kteří argumentovali tím nejhorším způosbem - útočně. A proti nim není třeba psát slohy, ale osekávat názor o detaily, aby byl co nejsrozumitelnější. Neznají něco jako ANO i NE, jsou přesvědčeni, že buď ANO (super megamástr) nebo NE (zmrdopes). V tom je ten rozdíl mezi formulací názoru tady a tam.

Trezza
Obrázek

König
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od König » 29 srp 2006, 20:04

Tady jde diskuse jiným směrem než na RK...
Tam se méně spekuluje a používají se víc fakta,protože v daném oboru jsou tam lidi prostě víc vzdělaní(bez urážky)...o takových věcech se baví i nad pivem na akcích,tady to prostě chybí...
Obrázek

Gerald
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Gerald » 30 srp 2006, 16:41

Ad: Trezza jestli narážíš na Hejtmana, který byl nejradikálnější, tak ten o připravenosti ČSR na válku ví tolik, že se ti o tom ani nezdá.... :roll:

Z tvého příspěvku jsem taky pochopil, že pokud si člověk myslí ANO i NE, tak je vlastně chytřejší a vzdělanější....Mám pocit, že u každého jedna část převažuje, pokdu ne, tak to neni vzdělanost, ale nerozhodnost.

A člověk nemusí mít načteno 100 knih, aby si utvořil názor na zrovna tuhle věc, protože tady nejde o počty mužů, tanků a podporu ze zahraničí, tady se jedná o něco jiného 8)

Trezza
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trezza » 30 srp 2006, 17:16

Gerald píše:Ad: Trezza jestli narážíš na Hejtmana, který byl nejradikálnější, tak ten o připravenosti ČSR na válku ví tolik, že se ti o tom ani nezdá.... :roll:

Z tvého příspěvku jsem taky pochopil, že pokud si člověk myslí ANO i NE, tak je vlastně chytřejší a vzdělanější....Mám pocit, že u každého jedna část převažuje, pokdu ne, tak to neni vzdělanost, ale nerozhodnost.

A člověk nemusí mít načteno 100 knih, aby si utvořil názor na zrovna tuhle věc, protože tady nejde o počty mužů, tanků a podporu ze zahraničí, tady se jedná o něco jiného 8)
Narážím na jiné, neboj.

Nejde o to, že si myslí ANO i NE, já přece neříkám, že jsem rozhodný, právě v tomto tématu se neodvažuju rozhodnout, protože mi příjde, že je tolik argumentů pro a proti, že to jde těžko. Proto mám respekt před těmi, kteří v tom mají krystalicky jasno.

A poslední odstavec nechávám bez odpovědi. Protože právě na tohle si musí udělat názor každý sám - jak moc je potřeba o tématu něco vědět, aby se člověk rozhodl.
Obrázek

Red

Příspěvek od Red » 31 srp 2006, 20:58

Já bych řekl že vojenská stránka věci je pouze jeden z aspektů, pochopil jsem podle názvu fóra military, že uživatelům toho fóra je více ozřejměn právě tento jediný aspekt. Ale stejnou otázku bychom si mohli klást i kdybychom měli armádu o třetinu menší nebo větší. Počet a typy pěchoty, tanků, děl a letadel odpovídají na to jak dlouho a jak úspěšně bychom se bránili, nikoliv o tom jestli jsme se měli bránit nebo ne.

Gerald
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Gerald » 31 srp 2006, 21:34

Red píše:Já bych řekl že vojenská stránka věci je pouze jeden z aspektů, pochopil jsem podle názvu fóra military, že uživatelům toho fóra je více ozřejměn právě tento jediný aspekt. Ale stejnou otázku bychom si mohli klást i kdybychom měli armádu o třetinu menší nebo větší. Počet a typy pěchoty, tanků, děl a letadel odpovídají na to jak dlouho a jak úspěšně bychom se bránili, nikoliv o tom jestli jsme se měli bránit nebo ne.
To jsem přesně myslel.

von Hes
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od von Hes » 02 zář 2006, 09:38

Red píše:Já bych řekl že vojenská stránka věci je pouze jeden z aspektů, pochopil jsem podle názvu fóra military, že uživatelům toho fóra je více ozřejměn právě tento jediný aspekt. Ale stejnou otázku bychom si mohli klást i kdybychom měli armádu o třetinu menší nebo větší. Počet a typy pěchoty, tanků, děl a letadel odpovídají na to jak dlouho a jak úspěšně bychom se bránili, nikoliv o tom jestli jsme se měli bránit nebo ne.

to ale přímo souvisí ,kdyby sme měli jednu divizi nemělo by to cenu,kdybysme měli armádu jak Francie tak by sme do toho šli .Ale my sme neměli ani jedno z toho a de o to čemu sme se blížili spíš,jesli 1. nebo 2. variantě :wink:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Red

Příspěvek od Red » 02 zář 2006, 10:07

Nemělo cenu...proč se bránilo Polsko nebo Belgie? Myslíš že si mysleli že německou armádu porazí?

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Příspěvek od Vals » 02 zář 2006, 10:10

Inu Polsko mělo jasné záruky Spojenců a očekávali, že zaútočí na západě (ciž jim Frantíci slibovali). Belgie to samé... my jsme zdaleka neměli špatnou armádu, právě naopak, naše armáda byla na světové úrovni, avšak i tak jsme byli pod velikou přesilou a nemohli jsme počítat se spojenci, takže bychom asi nakonec padli...

Duke
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Duke » 02 zář 2006, 10:23

Pokud by si hitlerovec troufnul zaútočit...
Obrázek

Thiler
Nadporučík
Nadporučík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thiler » 02 zář 2006, 10:36

My sme sa silou nerovnali nacistickemu nemecku a preto bolo lepsie ze sme mnichov prijali

Duke
Poručík
Poručík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Duke » 02 zář 2006, 11:58

Síla není jedinej aspekt v boji. Co morálka? Odhodlání
Obrázek

Zamčeno

Zpět na „Druhá světová válka“