Vídeňská Arbitráž, okupace a Slovenský štát

Téma věnované událostem a lidem druhé světové války.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Odpovědět
tovlasek
Podpraporčík
Podpraporčík

Vídeňská Arbitráž, okupace a Slovenský štát

Příspěvek od tovlasek » 04 dub 2017, 19:39

Zdravím přátelé, při hraní Hearts Of Iron mi v hlavě vyvstala otázka na kterou jsem zatím neúspěšně našel odpověď, proto bych se vás zde chtěl zeptat. Při vídeňské arbitráži dostalo Maďarsko řekněme darem jižní Slovensko a Podkarpatskou Rus, má otázka však zní z jakého důvodu se Německo po Okupaci rozhodlo, že zachová Slovenský Stát jako satelit, přijde mi mnohem logičtější, že by Slovensko buďto darovalo Maďarsku, či ho samo obsadilo a vytvořilo by tam protektorát jako u nás. Proto mě zajímá jestli neznáte důvody vzniku právě tohoto satelitního státu??
Wikipedie mě obeznámila s tím, že se Německo obávala zásahu Spojenců, ale to mi nepřijde jako tak velký důvod, že by Německo mělo strach obsadit celé Československo. Samozřejmě to může být pravdou i tak bych se rád seznámil s tehdejší politickou situací, která se týká této otázky.
"La mort n'est rien, mais vivre vaincu et sans gloire, c'est mourir tous les jours"-Napoleon Bonaparte.

Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál

Re: Vídeňská Arbitráž, okupace a Slovenský štát

Příspěvek od Vals » 04 dub 2017, 20:39

Hlavní záminkou pro okupaci Čech a Moravy a vzniku protektorátu byl faktický rozpad Československa - vyhlášení samostatnosti Slovenska 14. března. Ani Hitler si tou dobou nedovolil provést takový akt zcela bez nějakého krytí. Slováci byli tedy důležitou hrací kartou a bez jejich využití by těžko hledal podobně "dobrý" důvod pro porušení klíčové mezinárodní smlouvy.

Navíc - Maďaři s Poláky dlouhou chtěli společnou hranici a vystupovali vůči sobě velmi příznivě. Vzhledem k budoucím úmyslům s Polskem by bylo velmi neprozřetelné posílit teoretického spojence budoucího nepřítele a vytvořit severojižní katolicko-autoritářský (ale nenacistický a na Německu nezávislý) blok s vlastními ambicemi, vůdci a cíli.

Samotná anexe Slovenska by poté Německu nepřinesla takřka nic z průmyslového hlediska, spíš jen problémy...

Zkrátka, myslím, že vytvoření Slovenského štátu byla za dané situace celkem jasně nejlepší možnost.

Vídeňskou arbitráž je třeba vidět ve světle jiné taktiky - v zimě 38 Hitler věděl, že bude chtít ČSR pohltit, ale ještě neměl vůbec představu, jak to udělat, kdy bude vhodná situace a příležitost. Německo tedy sledovalo jednoznačně politickou linii Čechoslováky co nejvíce oslabit a zároveň je zbavit sympatií na západě. Proto Německo podporovalo všechny nároky sousedů na úkor ČSR, proto tlačilo na faktickou fašizaci československé politiky, proto podporovalo Slovenský separatismus.

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 04 dub 2017, 21:06

Tovlasku, že ty taky vždycky když hraješ HoI dáš Slovensko Maďarum? :twisted:

Nevíte někdo, jestli existoval nějaký "plán," co se Slovenskem po válce? Kdesi* jsem narazil na to, že Himmler snad plánoval inkorporaci štátu do Německa, sloučení Hlinkových gard s SS a tak... Nevíte někdo víc?
(jo, je to přitažené za vlasy... a ani to nedává smysl v souvislosti s rasovými teoriemi nácků... na druhou stranu, Hitler, Himmler a jim podobní nebyli moc konzistentní, a věřili dost velkým šílenostem... a jestli mohli být Indiáni podle Hitlera Árijci a kozáci snad potomci Gótů či co, proč by nemohli být Slováci vskutečnosti třeba počeštění Kvádové :twisted: **)

* samozřejmě, už nejsem schopen říct kde :)

** když dneska mohou někteří Slováci tvrdit, že na Slovensku žijí odjakživa a Kelty, Germány a kdo ví koho kdo tu žil před nimi si vymysleli ilumináti nebo židi nebo tak někdo...
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 05 dub 2017, 16:53

Připojení k Maďarsku by navíc asi nedělalo uplně dobrotu z "etnického" hlediska. Co vím, tak Slováci Maďary moc nemuseli ještě z dob c.k. monarchie, takže by to nezískalo podporu Slováků ( i když Maďarů asi jo, ale bylo by z toho asi víc problémů, než užitku).
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 06 dub 2017, 10:30

Pochybuji že zrovna s tímhle by si Němci dělali starosti :twisted:
(anebo že by nakonec byl překvapivě proti i sám Horthy? mám ho zafixovaného jako vcelku realisticky uvažujícího politika...)
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 06 dub 2017, 13:53

Jjelene: Takhle měl Hitler ve Slovenských nacionalistech spojence (sice nic moc, ale pořád to byl stát, který s ním byl spíš dobrovolně a nebylo tedy třeba ho okupovat) a navíc osamostatnění Slovenska mohl (jak píše Vals) využít jako záminku k okupaci Čech a Moravy (a toho našeho kousíčku Slezska), kdyby je chtěl připojit k Maďarům, tak by tohle rozhodně provést nemohl, protože by tam nebyla ta podpora někoho zevnitř.
Celkově takhle byli Maďaři, Němci i Slováci plus mínus spokojení, kdyby dal Hitler Slovensko Maďarsku, tak by byli spokojení Němci a možná Maďaři, protože by dostali vcelku těžko stravitelné sousto v podobě nespokojených Slováků. Čili celkově na tom vlastně vydělali všichni zúčastnění.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 06 dub 2017, 14:14

Němci by moc spokojení nebyli, k tomu co psal Vals mohu jenom dodat, že Horthy, ani ve skutečnosti, pro ně nebyl tím nejspolehlivějším spojencem (oficiálně se k Ose přidal až po pádu Francie, nemýlím-li se).

(jinak reagoval jsem na tohle:
"Připojení k Maďarsku by navíc asi nedělalo uplně dobrotu z "etnického" hlediska. Co vím, tak Slováci Maďary moc nemuseli ještě z dob c.k. monarchie, takže by to nezískalo podporu Slováků..."
- ve skutečnosti Němci na nějakou etnicitu nehleděli, teda aspoň pokud nešlo o Volkdeutsch. Slovensko, po dvacetileté "samostatnosti" připojené k Maďarsku by bylo z tohoto hlediska dost šílené... ale asi ne víc, než anexe Polska, Ukrajiny a evropského Ruska Německem)

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 08 dub 2017, 08:21

JJelene:
Němce jsem myslel jako spokojené v tom smyslu, že by zlikvidovali ČSR (pokud by se to v tomhle případě vůbec povedlo), jinak samozřejmě nezpochybňuju co píše Vals, tedy jejich nespokojenost v čemkoliv jiném.

K té etnicitě: Tady si asi lehce nerozumíme a v zásadě si asi neodporujeme. Já jsme měl na mysli to, že připojením Slováků k Maďarsku by vznikly na Slovensku obrovské potíže s "etnickým" původem. A já neříkám, že by Němcům šlo o tu "etnicitu", ale o ty problémy, kterým se takhle vyhnuli a nic je to nestálo (respektive na tom možná i trochu vydělali).

Karel Kryl

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 08 dub 2017, 08:40

No, byly by to problémy spíš maďarské než německé...

tovlasek
Podpraporčík
Podpraporčík

Příspěvek od tovlasek » 08 dub 2017, 13:53

Mnohokrát děkuji pánové za fakta o kterých jsem nevěděl a přiblížili mi tehdejší situaci :D (Jestli to vyznělo nějak sarkasticky tak jsem to myslel upřímně :D )

jjelen - ano když hraji HoI vždycky dám Slovensko Maďarsku :D Ale není v tom žádná zášť, pouze podle mě logičtější tah v této hře :D
"La mort n'est rien, mais vivre vaincu et sans gloire, c'est mourir tous les jours"-Napoleon Bonaparte.

Tifík
Nadporučík
Nadporučík

Příspěvek od Tifík » 09 dub 2017, 10:23

Jjelen: Jo, to sice bezesporu ano, ale Němci stejně museli řešit problémy většiny svých spojenců (snad všech v Evropě) nakonec sami. Navíc Maďarské oddíly, které by řešily problém se Slováky, by se jim spíš hodily na frontě a stejně tak Slováci, vytvářející ten problém, by se víc hodili ve fabrikách, nebo Říši sloužících oddílech...
Výsledkem by bylo míň Maďarů a (skoro)žádní Slováci, takhle bylo víc Maďarů a nějací Slováci. (samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno)

Karel Kryl

jjelen
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od jjelen » 09 dub 2017, 13:30

Tifík píše:stejně tak Slováci, vytvářející ten problém, by se víc hodili ve fabrikách, nebo Říši sloužících oddílech...
A totéž můžeme říci o Ukrajincích, Rusech, možná i Polácích... nacisti nejednali zrovna pragmaticky (tedy, jak kdy, zrovna v případě Slovenska se zachovali velmi "rozumně")

Odpovědět

Zpět na „Druhá světová válka“