První dojmy

Dokažte, že jste hodni svého rodového jména. Rozšiřte hranice svého panství a podmaňte si nevěřící sousedy. Zatněte tipec zákeřným, mocichtivým šlechticům a zploďte právoplatného následníka. Středověk nekončí, středověk díky CKIII nadále trvá!

Moderátoři: Atlantis, martas3, Vals, Phoenix

Matto
Svobodník
Svobodník

První dojmy

Příspěvek od Matto »

Tak jaké máte první dojmy ze hry? CK2 jsem hrával hodně a rozhodně se mi líbí, že většinu "návyků" lze využít i zde. Hraje se to velmi dobře a je to zábava a hlavně, na nic zásadního, co by to kazilo jsem nenarazil. Ano AI je chová občas podivně, ale to se dá říct o libovolné jiné hře, Paradoxí nevyjímaje ... to je prostě vlastnost.
A když jsem dost pasivně začal hrát z Přemyslovce od 866, tak jsem byl poměrně rychle převálcován Moravany ...
Tutoriál je opravdu jen pro neznalé ...
Grafika je pěkná, menu a ovládání mi přijde lepší, než v CK2 ...
Ano, chybí tam ještě spousta možného obsahu, to je prostě klasický prostor pro DLC, ale je tam toho místa mnohem méně, než je zvykem ... proto asi i to obrovské množství textu k překladu ...
No zkrátka máme nového krále ... tedy já určitě B)
Ilmarinen
Podpraporčík
Podpraporčík

Re: První dojmy

Příspěvek od Ilmarinen »

Ja som zatiaľ vzhľadom na málo voľného času absolvoval iba akúsi "prvú ochutnávku" no myslím, že sklamaný neostanem. A nie je vylúčené, že sa časom podujmem aj na nejaké to AAR :D najskôr sa však musím v hre viac udomácniť.

Badám, že tentokrát si Paradox dal skutočne mnoho práce a hra je už v základnej verzii celkom prepracovaná. Takže moja obava z klasickej DLC politiky Paradoxu sa tak úplne nenaplnila. Aj keď samozrejme priestor na DLC tam je. Oproti dvojke mi však príde viac prehľadná a celkovo viec user friendly, čo určite ocenia najmä úplní nováčikovia. Najviac ma zrejme potešil väčší dôraz na RPG prvky v hre, možnosť rozvoja hraného charakteru a závislosť rozhodnutí od charakterových vlastností, ak sa rozhodnem v nesúlade s charakterom zvyšuje sa stres :twisted: to ma núti prispôsobovať sa charakteru postavy a hra je tak autentickejšia.

No kladov je veľa, to by som sa už príliš rozpísal, keď to však zhrniem na konci som veľmi spokojný. :D
Zadrak
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Zadrak »

Tak tutoriál jsem nehrál a asi by nemuselo být špatné ho pustit jen pro to první rozkoukání.
Musím se přiznat, že první cca tři hodiny hraní mi hra moc nesedla (měl jsem problém s tím větším důrazem na RPG), ale nevzdal jsem to a o chvíli později jsem si hru zamiloval... obsahuje velkou část toho co se mi na CKII líbilo a dokonce dost věcí co jsem si do hry přidával mody a tady to je přímo ve hře a příjemně zakomponované...
Imperius
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Imperius »

Treba počkať na prvý balance patch či 1-2 DLC. Paradox hra hneď po vydaní je len open beta :clapping:
Inman
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Inman »

Tak ja se taky podelim.
Celkovy dojem z hrani je dobry. Grafika je super. Celkem se mi libi myslenka pomaleho doplnovani Levies. Pokud si je vybouchate ve valkach, tak se jen tak nedoplni.
Na omak takova prijemna hra.

Co si moc nevyhovuje jsou chybejici tlacitka na zmenu mapy - primi vazalove, ekonomicka, nabozenska,... I kdyz se na tyhle pohledy da proklikat jinou cestou, proste to mapove tlacitko mi chybi. :)
Panel po prave strane ma malinkate ikonky a mel bych ho radeji nekde uprostred obrazovky. Ale uz jsem na to videl mod - presun tlacitek do praveho horniho rohu.
Podmenu akci u postav - s akcema jako najit manzelku,.... - je mrnave. Strejne jako by mohly byt vetsi obrazky vasich deti, rodicu,...
V podstate se jedna o "drobnosti v interface".

Nejvetsi zklamani je armada. Respektive boj. V CKII jsem umel rychle najit, kdo ma jake spojence. Ted jsem to objevil az u vyhlasovani valky. Co mi nesedi, je prubeh boje. Uz nejde presunout jednotky mezi kridlama a stejne je to s veliteli. A to, ze 4000 muzu dojde ke brehu, najednou naskoci na lode a odfrci pres pul evropy, to je celkem sila. :shock: Podle me to bude obsah dalsiho DLCcka.
Matto
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Matto »

S velikostí se dá pohrát v nastaveních ... já mám doma velký monitor, tak mám nastavení 130% a obrázky postav, dialogy a menu jsou super veliké, resp. odpovídající obrazovce ... na noťasu mám naopak 80%, protože to pouštím v okně a některá menu se tam při 100% ani nevešla. Je to pak celé menší, ale pořád dobře vidět a vejde se to ...
Je to vidět podbarvením té volby procent ... dokud to není červené, tak lze nastavit bez ztráty květinky B) (a nastavit lze podle mě až ve hře, při settings v hlavním menu jsem to nastavení velikosti menu neviděl)
gck23
Vojín
Vojín

Příspěvek od gck23 »

Za mě super, skoro u všeho mi to přijde lepší než dvojka, až na jeden aspekt a to boje, bohužel Paradox nic neudělal s otravným naháněním slabších armád a válka s většímy celky je pořád opruz.
Zadrak
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Zadrak »

Inman ty aliance jsou viditelné u každého vládce po pravé straně v kolonce diplomacy... ale také mi chvíli trvalo než jsem zjistil kde je hledat...
Jinak s bojem souhlas je to asi nejhůře vyřešená část, zatímco jinde je patrné zlepšení zde zaznamenávám zhoršení... stálá armáda stejně jako žoldnéři povolávaní v době míru nejsou aktivní dokud nezačne válka. To mi moc nesedí... nemožnost si určit bojovou sestavu kde má jaká jednotka být (střed nebo jaké křídlo) je také zhoršení... tedy možná to jde, ale zatím jsem nenašel jak... :D ale to je holt nevýhoda učení se za pochodu... :mrgreen:
Inman
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Příspěvek od Inman »

@Matto + @Zadrak
Díkes za rady. :-). Pomohlo to. Ted jen, aby dodelali boje a bude to fajn.
Celkem pekne jsou udelany postavy po bitvach. Jak jsou posekany,....
rengar
Vojín
Vojín

Příspěvek od rengar »

Ahoj rád bych se zeptal.. Ve hře mám event na zlepšení kvality cest ale nemohu najít kde je vubec nějaké info o cestách?? Narazil jste na to někdo??

Jinak musím říct že hra jak po grafické stránce tak na to že je to zatím bez DLC je na paradox prostě Bomba!!
Elvain
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Elvain »

rengar píše: 07 zář 2020, 14:07 Ahoj rád bych se zeptal.. Ve hře mám event na zlepšení kvality cest ale nemohu najít kde je vubec nějaké info o cestách?? Narazil jste na to někdo??
Ahoj,

jestli jsem to dobře pochopil, tak to je spíš takový obrat. Cesty tam reálně nijak nefigurujou. Sotva jsou (jako nefunkční a čistě grafická záležitost) vidět na mapě. Beru to tak, že to je jinak řečeno investice do infrastruktury :-)
werrek
Četař
Četař

Příspěvek od werrek »

já myslím, že se to klukům povedlo

Ze začátku jsem měl stejný problém jako většina ostatních s novým rozmístěním ovládání, způsobem změny mapy a velikostí oken. Hlavně popup o proběhnutých událostech, které se posunuje zároveň s otevřeným oknem je fakt mimo. Osobně mám radči větší výhled na mapu.

Velké plus je ale možnost vytvoření vlastní identity národa, náboženství a dynastie. Náboženství má nový prvek fervor, který údává vlastně náboženský zápal. A jak dochází k náboženským válkám, tak vzniká určité přetlačování a nenávist náboženství vůdči sobě. Za Jeruzelémské království, které vytvořil můj předek Irský král, jsem reformoval katolictví na formu, která dovoluje koexistenci s muslimy, aby mě pak převálcovala další křížová výprava. Sranda :)

Podvratná činnost, odhalení konkrétních prohřešků, způsob hákování (hook) a vydírání je posun k lepšímu - Chlápek u dvora, skrytý deviant, se kterým jsem se zpřátelil, nechal zabít mou dceru. Na což jsem později přišel. Vraždu jsem prozradil, abych ho mohl zavřít. Deviantstvím jsem ho vydíral, abych získal větší šanci k polapení. Uprchnul. Nechal jsem ho tedy zavraždit. Jak píšu sranda :)

Boje klasika, ovlivnit lze jen kvalitu, množství a dobrý manévr před bitvou. Složení armády a typy jednotek mi vyhovují. Systém attrition a postupné ubívání zásob OK. Nábor v jednotlivých provinciích a nutný přesun na shromaždiště v CK2, mi vyhovoval víc. Samovolné naloďování je posun k horšímu. Není možné takto kontrolovat území a cizí armádu, které se prostě zdejchne a odpluje. AI klasicky zmatená - armáda spojence se nemohla rozhodnout jestli dobývat nebo mi jít na pomoc. Tak celou válku, pár dní před koncem dobývání, se rozhodla jít pryč, aby se tam hned vrátila a dobývala nanovo. Ale někdy se snaží :)

Ekonomika má smysl řešit nejvíc u republik, které jsem nezkoušel. Některé provincie májí svoje bonusové vylepšení, jako například těžba stříbra v Kutné hoře.

nevidím důvod se vracet k CK2
Mela
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Mela »

werrek píše: 07 zář 2020, 18:26
Pěkná recenze. Vypadá to na novou vlajkovou loď pro paradoxu. Když připočtu snadnou modovatelnost a budoucí DLC tak po vydání češtiny se je na co těšit :)
resolut
Četař
Četař

Příspěvek od resolut »

ja som s touto hrou veľmi spokojný má to nejaké chyby, pár vecí mi chýba čo dúfam doplnia Dlc ale inak za mna hodne dobré a hlavne mi príde hra dobre optimalizovaná
Matto
Svobodník
Svobodník

Příspěvek od Matto »

Tak nevím jak vám, ale poslední patch to pěkně pokazil ... spojenecké armády ve vedlejší provincii anebo na lodích se nemohou rozmyslet, jestli napochodují do provinice k mé armádě anebo do vedlejší a pořád toto rozhodnutí mění = nepohnou se. A to se děje opakovaně na různých místech. AI má stejný problém ... dobrej zásek ...
Radek38
Desátník
Desátník

Příspěvek od Radek38 »

Ahoj. Nejprve musím poznamenat, že s předchozími díly série nemám žádné zkušenosti. Koupil jsem až nyní CK 3. Šel jsem do toho, přestože jsem věděl, že to prozatím je celé v angličtině a v ní jsem jen mírně pokročilý, takže jsem počítal, že začátky ve hře budou krušné, zaberou spoustu času s překládáním výrazů (neustále při hře mít po ruce nějaký překladač) :D , nehledě na učení se základních mechanik ve hře (trochu v tom pomůže projít tutoriál a taky, před rozehráním první hry, kompletní přeložení si tutoriál-textů v rámci zabudované encyklopedie).

Po několika dnech jsem se tím vším celkem obstojně prokousal a mohl jsem se tak naplno ponořit do hraní první hry, kdy už jen občas nahlídnu do překladače, když nějaký výraz stále ještě nemám v paměti.

Hra jako taková vůbec není špatná, má spoustu možností jak ji hrát, ale hned zezačátku mi v ní chyběl nějaký kvalitní hudební doprovod. Ta hudba co tam je, je taková nijaká (občas se úplně ztiší a není slyšet nic). Když to porovnám s hudbou v např. Medieval Total War - tak nebe a dudy. Tam byl požitek poslouchat tu hudbu jak na mapě světa (a to přesto, že se neustále dokola opakovala - vůbec to neotravovalo), tak obzvlášť na bitevním poli byl boží hudební doprovod.

Další věci, která mi ve hře nesedí:
- správa armád při vedení války - nepřehledné

- samotný průběh válek - velmi nezáživné

- informační okno o průběhu války také působí na mě dosti nepřehledně (už jen zjistit kdo s kým vlastně bojuje (pokud to je válka mezi třetími stranami) trvá věčnost

- působí nereálně, že vidím jak se po mapě pohybují všemožné armády kdekoho

- proč jako po porážce v bitvě utíká poražená strana (jako neovladatelná) kamsi přes půl mapy? Pak navíc se ani nikde neobjeví nějaký ukazatel, že je armáda už zase ovladatelná, takže pokud si to člověk furt nehlídá, tak tam taky může nečinná kdesi stát kdovíjak dlouho (a výdaje za ni letí zbytečně oknem)

- okna s informacemi o dění ve hře - některé důležité informace se objeví jen na malém proužku (snadno přehlídnutelném) a během chvíle sami zmizí (ani není možnost si je někde dodatečně najít a znovu přečíst), zatímco jiné často prd důležité zprávy se objeví dost viditelně vpravo dole a zůstávají tam poměrně dost dlouho, takže nehrozí, že by je člověk přehlídnul

- proti jiným hrám (např. Knights of Honor) omezené možnosti stavění budov, tvoření vojenských jednotek

- proč jako musím ve feudálním zřízení (nevím jak je to v jiných) na svém hrabství nejdříve postavit město než můžu postavit další hrad ?

- chybí mi možnost vést armádu přímo v boji (alespoň v takovém zjednodušeném rozsahu jako třeba v Knights of Honor, nemuselo by to být tak megalomanské jako v Total War)

- proč, když je vidět jaký má na mě (hraji za vazala) názor kdokoliv ve světě (což je velmi nereálné - toto přece nikdo ve skutečnosti neví) a dokonce lze vidět jaký názor má jiný vazal na našeho společného lenního pána, proč tedy nejde zjistit i to, jaký názor má tento lenní pán na tohoto vazala? (je vidět jen jeho názor na mě). Měl bych tak přehled, koho má náš lenní pán víc v oblibě.

Nechci aby to vyznělo, že je dle mě hra špatná. Zatím je na konečné hodnocení u mě brzo. Ale některé prvky bych u tohoto typu her čekal mnohem víc propracované, abych ji mohl hned od začátku vnímat jako super hru. :(

Na druhou stranu je tam spoustu zajímavých a zábavných věcí (vlastně zatím vše ostatní, co jsem výše nepohanil :) )

Uvidím dále během dalšího hraní, třeba změním názor. Toto je můj první příspěvek na tomto foru a nechtěl jsem hned vypadat jako hnidopich (ale asi se tak stalo, co?) :smile:
Naposledy upravil(a) Radek38 dne 22 říj 2020, 17:15, celkem upraveno 1 x.
Mela
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Mela »

Radek38 píše: 22 říj 2020, 13:10

- chybí mi možnost vést armádu přímo v boji (alespoň v takovém zjednodušeném rozsahu jako třeba v Knights of Honor, nemuselo by to být tak megalomanské jako v Total War)

:smile:
Na tomhle stylu bojů jsou hry od Paradoxu založeny, jen Stellaris je trochu jinak ( tam ovládáš flotilu ). Stejně bys časem dával všechno simulovat jako v Total waru. Tam odehraji tak 10% bitev.
biggris
Podpraporčík
Podpraporčík

Příspěvek od biggris »

De facto si tu vyjmenoval vetsinu veci, co nam oproti ck2 ve tretim dilu chybi. Kuprikladu ten nazor. Tam bylo mozny zjisti nazor kohokoliv na kohokoliv (skoro)...vse tam bylo prehlednejsi - interface, mapy, ... Valky se teda vedly uplne stejne, ale daleko lepsi byl system povolavani vojska.
Pres to vsechno ale nedam na treti dil dopustit a po par desitkach hodin uz to cloveku ani neprijde. I kdyz teda ze takovou banalitu jako ukazatel poctu vojaku v armade nebo ukazatel prubehu dobyvani, viditelnej primo u ty jednotky, tam dali az v updatu po vydani hry, to mi hlava nebere doted :-D
Radek38
Desátník
Desátník

Příspěvek od Radek38 »

Ta hra mi přijde trošku jak ušitá horkou jehlou, takovej trochu nedodělek :smile: . Některé mechanismy ve hře jsou trochu nedomyšlené či nedopracované jak by si zasloužily, aby se z té hry mohla stát hra skvělá. Ale i tak je to zábava :smile:
biggris
Podpraporčík
Podpraporčík

Příspěvek od biggris »

Neboj, na to maj v supliku nachystanejch par desitek dlc
Odpovědět

Zpět na „Crusader Kings III“