Senátní plénum v období od zimy 383 do podzimu 385

Město Tanid není v jednoduché situaci. Jen díky štěstěně dosud existuje. Republika potřebuje nové vůdce, kteří ji povedou do nejisté budoucnosti. Staň v čele jednoho z mocných patricijských rodů, intrikuj proti nim, veď diplomatická jednání v senátu či haj barvy Republiky v čele vojska.

Moderátoři: Dekl, Minreth, Vals

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Re: Senátní plénum v období od zimy 383 do podzimu 385

Příspěvek od Sir Johnny » 02 lis 2018, 20:17

Vážení senátoři,

omlouvám se, že jsem zde nevystoupil dříve, ovšem se začátkem této války, kterou neprozíravě rod Zlatých neočekával, se na mě nahrnula spousta povinností.

Nebudu si tady nic vymýšlet, situace, ve které se nacházíme je vskutku velmi špatná. A její příčinou je selhání nás všech. Většina z nás hrubě podcenila a hrozbu, kterou Lutický svaz představoval a představuje. I my, jakožto rod Zlatých, i přesto že jsme varovali před nebezpečím mírové smlouvy, na které se nám nelíbilo hlavně nerovnoměrný zákaz pohybu vojsk pouze na Tanidském území, jsme v posledních měsících začali věřit, že mír a prosperita se nakonec díky této smlouvě dostaví. To bohužel nebyla pravda a naše původní obavy se naplnily. Ale nemá cenu se teď zabývat, čí je tato situace chybou. Faktem je, že se v této svízelné situaci nacházíme a proto musíme udělat co můžeme, abychom se z ní dostali.

Proto souhlasím s poznámkou Marca Sallustia, že v čele vojsk potřebujeme nějakého zkušeného vojenského velitele. Dále souhlasím se senátorem Gnaem Rudým, že výstavba veškerých budov, které nejsou nutné k obraně republiky, by měla být pozastavena do chvíle, než bude hrozba zažehnána.

Jak jsem již s lítosti řekl dříve, rod Zlatých tento útok neočekával. Proto musím bohužel oznámit, že rod Zlatých může přispět na válečné úsilí pouze něco přes 1 000 st. A vzhledem k tomu, že naše území je ohroženo přímým útokem Luticů, 400 st. z této částky budeme investovat do posílení vlastní obrany. Rod Zlatých tedy může na státní vojsko přispět pouze částkou 600 st.

Dále bych se chtěl zeptat vážených konzulů, zda jednali s našimi sousedy, a zda měli tato jednání nějaký výsledek. Nejsem si jist, zda je zde potenciál domluvit s nimi nějaké spojenectví, či pomoc proti Lutickému svazu, nicméně považuji za nezbytně nutné, abychom si s nimi alespoň domluvili nějakou dohodu o neútočení, abychom své síly mohli soustředit na Lutice.

Publius "Saccus" Zlatý, první triumvir
Publius "Saccus" Zlatý (Res Publica)

Ealdwine I., král Wessexský (Anglie 960)
Petr Macellaio, Kníže Dolský (Hetharia 4)

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Příspěvek od Sir Johnny » 03 lis 2018, 22:21

Taktéž vyhlašuji druhý pokus hlasování 6/384 o odvolání Marca Dubia z funkce kvestora. Doufám, že po odhalení jeho spolupráce s Lutici a po jeho odsouzení budou i ostatní rody hlasovat pro jeho odvolání.

Hlasování nechť proběhne do pondělí 5.11. 23:59.

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 07 lis 2018, 22:59

6/384: Návrh na odvolání Marca Dubia z úřadu kvestora podaný prvním triumvirem Publiem Zlatým byl přijat, většinou 43 ze 47 hlasů (91 %). (Pro odvolání bylo potřeba alespoň 60 %.)
Rudí (4): Pro
Modří (9): Pro
Zelení (7): Pro
Zlatí (7): Pro
Purpuroví (3): Pro
Neutrálové (13): Pro
Neutrálové (4): Proti
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 07 lis 2018, 23:05

Kdo se tedy ujme velení armád? Naši konzulové? Kdo si vezme na starost koordinaci rodových vojsk? Nějaká válečná rada? V takovém případě musím trvat, aby v ní zasedali i zástupci menších rodů.

Lucius Bonus, senátor
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Příspěvek od Sir Johnny » 07 lis 2018, 23:08

Tímto vyhlašuji sběr kandidátů na pozici kvestora.

(Dle pravidel máte na odevzdání kandidatur čas do pátku 9.11. 23:59, ale pokud sdělíte všichni, zda od vás někdo kandiduje, či ne, do zítřka, stihneme hlasovat ještě v tomto čtvrtletí.)

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Příspěvek od Sir Johnny » 08 lis 2018, 21:01

Vyvěšuji zde seznam kandidátů na pozici kvestora:

Aulus Honorius za rod Zlatých
Lucius Purpurový za rod Purpurových
Appius Zelený za rod Zelených
Marcus Sallustius, senátor a bývalý prétor
Lucius Bonus, senátor

Hlasování nechť proběhne do soboty 10.11. 23:59

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 10 lis 2018, 22:50

Sir Johnny píše:
08 lis 2018, 21:01
Vyvěšuji zde seznam kandidátů na pozici kvestora:

Aulus Honorius za rod Zlatých
Lucius Purpurový za rod Purpurových
Appius Zelený za rod Zelených
Marcus Sallustius, senátor a bývalý prétor
Lucius Bonus, senátor

Hlasování nechť proběhne do soboty 10.11. 23:59

Kvestorem se stal Aulus Honorius za rod Zlatých většinou 24 ze 47 hlasů (51 %).
Rudí (4): Aulus Honorius za rod Zlatých
Modří (9): Aulus Honorius za rod Zlatých
Zelení (7): Appius Zelený za rod Zelených
Zlatí (7): Aulus Honorius za rod Zlatých
Purpuroví (3): Lucius Purpurový za rod Purpurových
Neutrálové (8): Lucius Purpurový za rod Purpurových
Neutrálové (4): Aulus Honorius za rod Zlatých
Neutrálové (3): Marcus Sallustius, senátor a bývalý prétor
Neutrálové (1): Appius Zelený za rod Zelených
Neutrálové (1): Lucius Bonus, senátor

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 10 lis 2018, 22:51

Minreth píše:
07 lis 2018, 23:05
Kdo se tedy ujme velení armád? Naši konzulové? Kdo si vezme na starost koordinaci rodových vojsk? Nějaká válečná rada? V takovém případě musím trvat, aby v ní zasedali i zástupci menších rodů.

Lucius Bonus, senátor
Začíná se mi zdát, že nejsilnější senátní frakce považují senát pouze za zdroj politických trafik... opět bez odpovědi.

Lucius Bonus, senátor

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 11 lis 2018, 15:54

Minreth píše:
10 lis 2018, 22:51
Začíná se mi zdát, že nejsilnější senátní frakce považují senát pouze za zdroj politických trafik... opět bez odpovědi.

Lucius Bonus, senátor
O vytvoření válečné rady jsem již senát informoval. V ní se projednává koordinace senátních vojsk vedených konzuly a samostatně vedených vojsk rodových.

Gnaeus "Rubus" Rudý

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 15 lis 2018, 19:40

Zima 384
V pravidlech se píše:4.8 - Senátní volby se obvykle odehrávají na konci podzimu (datum stanovuje velekněz - kandidátní listiny a rozkazy k volbám tudíž sepisujete v létě, kdy píšete rozkaz na podzimní tah). Na začátku zimy (tj. bezprostředně poté, co vyšel přepočet na podzim) si pak senát volí své hlavní představitele. V zimě se volí konzulové, na jaře koloniální správci a prefekti, v létě prétor a na podzim kvestor. Všechny v řádných termínech volené magistratury jsou platné od následujícího čtvrtletí. Příklad: Konzul se volí v zimě (tj. v mezidobí po vydání přepočtu na podzim a před uzávěrkou na rozkazy pro zimu), ale pravomoci úřadu získává až (s nutnými přísahami a náboženskými rituály) na jaře (tj. bezprostředně poté, co vyjde přepočet zimy).

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 16 lis 2018, 09:17

Ehm, může někdo vysvětli, co že se to stalo? Odevzdali jsme celou kolonii, včetně zisků z ní, bez boje?! To, že jsme bez větších ztrát je nám k ničemu, když ani nebudeme mít dost peněz na vydržování armády.

Tite Zelený, považoval jsem tě za odvážného, když jsi se ujal velení v Heroi. Ale bohové, co tohle mělo znamenat? Je to součástí nějakého mitrovského plánu, nebo šlo o obyčejné zbabělství?

Gnaeus Rudý

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Příspěvek od Sir Johnny » 16 lis 2018, 18:06

Vyhlašuji sběr kandidátek na pozici konzulů.
Kandidátky obsahující dvojici jmen prosím odevzdávejte do neděle 18.11. 23:59 (Zasílejte mně, nikoliv PH)

Jan III.
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Jan III. » 18 lis 2018, 20:33

Lide Tanidský,
nic si nenalhávejme. Naše situace je více než špatná. Vinou osob, jež zde raději nebudu jmenovat, jsme během pouhého půlroku přišli o prakticky celou státní držbu na severním břehu řeky Ševelné a mimo malé enklávy i o všechny vesnice rodu Rudých. Co se týče "pádu" Colonie Heroy, tak to je kapitola sama pro sebe. Ostudná a neodůvodněná kapitulace državy, připravené na dlouhodobé obléhání, bráněné celou, plně vyzbrojenou legií, mne doslova a do písmene rozpaluje doběla. O to více, že jsem dosud nezaslechl ani slůvko vysvětlění, co za tímto projevem donebevolající hlouposti a zbabělosti.

Zkrátka a dobře, naše loď jménem Tanid právě najíždí na mělčinu a je jen na nás, abychom ji dostali zpátky na moře. Jenže do bezpečí přístavu ji může dovést jen schopný kapitán. Muži, kteří stáli u kormidla doposud, snad zvládali plavbu v klidných vodách vcelku dobře, nicméně nyní se blíží bouře a v našem čele musí stanout muži s pevnou rukou, jasnou myslí a odhodláním učinit to, co musí být učiněno. Doba slov, polovičatých řešení, intrikaření a hamounění je pryč. Nastal čas ocele a krve.

Můžete se mnou nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, nicméně já jsem i přesto toho názoru, že dosavadní konzulové, ani hlavy ostatních velkých rodů, nedisponují potřebnými vlastnostmi. Možná že mnozí z nich dříve drželi v ruce kus ostrého železa, případně vedli nějaké oddíly v minulých bojích proti Luticům, nicméně čas míru se na nich zjevně podepsal. Meče zrezly, velcí mužové ztloustli a jejich mysl naplnila touha po moci a vlivu. Nevěřím, že takoví mužové by měli stanout v našem čele a vést nás vstříc přicházející bouři.

Proto jsem dospěl k rozhodnutí oznámit svou kandidaturu na post konzula Res Publicy, po boku Gnaea Luciliana! Nechť se tento krok stane prvním na cestě ke konečnému vítězství!

Lucius Purpurový, senátor
konzul Decimus "Semotus" Purpurový
První Rádce Telendir Lingwenský
Edmund Granddale, král Východní Anglie
Jan Tarmun z Jezerního Vědrokrvu, zvaný Jantar z jezera, Malleus maleficarum, paladin Světla Svatého, vůdce Hornozemské aliance
Vrchní Hejtman Táborského Svazu Jan Oldřich z Černovic(†)
Jan Tarmun I. z Jezerních Vědrokrv, velmistr Řádu Dlátenického, biskup Taulunský a právoplatný král Terenie
Parwaein I. Tamnicir, kníže Větrodolský, první rádce Svojška I., krále Kalwenského(†)
Lothar I., Markus I. Ansa, král Slaromský
Polní podmaršálek Johann Peter de Beaulieu, vrchní velitel rakouských vojsk v Itálii 1796
Kde je vůle, je i způsob!

erbfilip
Rotný
Rotný

Příspěvek od erbfilip » 18 lis 2018, 21:52

Vážený senáte,

dlouho jsem zde nevystoupil. Možná jste si mohli myslet, že na naši krásnou Republiku kašlu, ale opak byl pravdou. Celý měsíc jsem velmi usilovně pracoval na tom, abychom Lutice vyhnali z Tanidu. Bohužel jsem byl prací natolik zavalen, že jsem již nestíhal nic víc. Nyní však opět přebírám otěže do vlastních rukou. Doufám, že každým dne dorazí odpověď na mou diplomatickou výzvu ze zahraničí. Budeme muset pokračovat ve vojenské koordinaci.

Musím souhlasit s Luciem Purpurovým. Situace je velmi špatná, musíme si to přiznat. Heroa byl naprostý propadák, ze kterého závěry smaozřejmě vyvodím. A Tanid skutečně potřebuje ve svém čele někoho, kdo se zvládne s toto situací popasovat.

Po dlouhých debatách se svými rádci, jelikož jsem skutečně velmi zvažoval po Lutickém vpádu, kdo by měl kandidovat, jsem dospěl k závěru, že nějaká změna v konzulátu bude potřeba, ale zároveň je potřeba vycházet i z minulosti a dokončit věci, které jsem začal, jako je třeba zahraniční jednání. Proto budu já, Aulus "Iuvenis" Modrý, opět kandidovat na post konzula.
Mnozí mě kritizovali, že nejsem žádný velký a zkušený válečník. To nejsem, ale již jsem zkušený politik. Nicméně konzulát potřebuje v současné chvíli i zkušeného válečníka. Proto budu kandidovat s Tanidiem z rodu Rudých, který je sovjí válečnickou tradicí proslulý.

Pevně věřím, že tento konzulát dokáže Tanidu vrátit jeho sílu. A že se nám podaří zvítězit nad Lutici.

Aulus "Iuvenis" Modrý, konzul
Aulus "Iuvenis" Modrý (Res Publica)
Randolf, zvaný Zweihänder, (abdikoval 1254) a Ingmar Seufer, knížata Seuferu (5 knížectví)
Parwaein II. Tamnicir, kníže Větrného údolí († 999), Tiumwir Tamnicir, regent Větrného Údolí († 999), Cerwian Narefadam, regent Větrného Údolí (Hetharia 4 - Dva králové)
Fraomar II. Fairhair, král Northumbrie (Anglie 960)

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Příspěvek od Sir Johnny » 19 lis 2018, 18:43

Na pozici konzula kandidují následující dvojice:

Aulus "Iuvenis" Modrý a Tanidius Rudý
Lucius Purpurový a Gnaeus Lucilianus

Nechť se hlasuje do středy 21.11. 23:59.

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 19 lis 2018, 20:51

Senátoři Zelených! Kde je Titus Arbor? Proč ještě on, či nikdo z vás nevysvětlil, co se mu honilo hlavou, když nejen že převzal velení v Heroi, ale i předal celou kolonii Luticům? Potřebujeme odpovědi. Takhle se schovat a nečelit důsledkům svých činů je nepřípustné! Minimálně učiňte v jeho jménu nějaké prohlášení, když už on sám se přes svou hanbu k němu neodhodlal.

Gnaeus "Rubus" Rudý

Odpovědět

Zpět na „Res Publica“