Senátní plénum v období od zimy 383 do podzimu 385

Město Tanid není v jednoduché situaci. Jen díky štěstěně dosud existuje. Republika potřebuje nové vůdce, kteří ji povedou do nejisté budoucnosti. Staň v čele jednoho z mocných patricijských rodů, intrikuj proti nim, veď diplomatická jednání v senátu či haj barvy Republiky v čele vojska.

Moderátoři: Dekl, Minreth, Vals

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Re: Senátní plénum v období od zimy 383 do podzimu 385

Příspěvek od Minreth » 18 říj 2018, 16:49

Léto 384
V pravidlech se píše:4.8 - Senátní volby se obvykle odehrávají na konci podzimu (datum stanovuje velekněz - kandidátní listiny a rozkazy k volbám tudíž sepisujete v létě, kdy píšete rozkaz na podzimní tah). Na začátku zimy (tj. bezprostředně poté, co vyšel přepočet na podzim) si pak senát volí své hlavní představitele. V zimě se volí konzulové, na jaře koloniální správci a prefekti, v létě prétor a na podzim kvestor. Všechny v řádných termínech volené magistratury jsou platné od následujícího čtvrtletí. Příklad: Konzul se volí v zimě (tj. v mezidobí po vydání přepočtu na podzim a před uzávěrkou na rozkazy pro zimu), ale pravomoci úřadu získává až (s nutnými přísahami a náboženskými rituály) na jaře (tj. bezprostředně poté, co vyjde přepočet zimy).

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 18 říj 2018, 19:32

Navrhuji senátu, aby hlasoval o odvolání kvestora Marca Dubia z funkce pro velezradu.

Publius Sufes, prétor Republiky
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Sir Johnny
Desátník
Desátník

Příspěvek od Sir Johnny » 20 říj 2018, 11:18

Na podnět prétora republiky, po odhalení velezrady ze strany kvestora Marca Dubia, vyhlašuji
hlasování o odvolání Marca Dubia z funkce kvestora.

Hlasování nechť probíhá do úterý 23.10. 23:59.

Publius "Saccus" Zlatý, první triumvir
Publius "Saccus" Zlatý (Res Publica)

Ealdwine I., král Wessexský (Anglie 960)
Petr Macellaio, Kníže Dolský (Hetharia 4)

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 20 říj 2018, 11:29

Ctěný senáte,
prokvestor Titus Languidus mne požádal, abych v Senátu započal diskusi o možném výběru daní. Vlivem podvratné činnosti Marca Dubia nám chybí přes sedm set stříbrných, státní kasa je téměř prázdná. Doufám tedy, že přední muži Republiky budou ochotní se podílet na zalepení této ztráty. Ostatně, Dubius byl zvolen mnohými senátory, kteří byli znovuzvoleni, a vidím je v sále.

Marcus Sallustius, senátor
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 24 říj 2018, 10:13

5/383: Návrh na odvolání Marca Dubia z úřadu kvestora podaný prétorem Publiem Sufem nebyl přijat, neboť nebylo dosáhnuto potřebné třípětinové většiny. Pro odvolání bylo 19 ze 33 hlasů (57 %). (Pro odvolání bylo potřeba alespoň 60 %.)
Rudí (4): Zdrželi se
Modří (9): Pro
Zelení (7): Zdrželi se
Zlatí (7): Pro
Purpuroví (3): Zdrželi se
Neutrálové (3): Pro
Neutrálové (14): Proti

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 25 říj 2018, 16:00

Pokud ctění představitelé nejmocnějších rodů odmítají v Senátu nejen diskutovat (kéž by jen ohledně výběru daní), ale navíc ani hlasovat, pak bychom měli uspořádat předčasné volby a kandidáti mocných rodů by měli senátorské působení pověsit na hřebík. Toto je umírání demokracie přímo před očima.

Podotýkám, že neodvolání kvestora znamená nejen fakt, že nemůžeme hlasovat o novém, ale jeho agendu ani nemohou přebrat vyšší úřady. Takže být vámi doufám, že kvestor se v úřadu neobjeví a řízení zůstane v rukou prokvestora Languida.

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 27 říj 2018, 11:30

Podzim 384
V pravidlech se píše:4.8 - Senátní volby se obvykle odehrávají na konci podzimu (datum stanovuje velekněz - kandidátní listiny a rozkazy k volbám tudíž sepisujete v létě, kdy píšete rozkaz na podzimní tah). Na začátku zimy (tj. bezprostředně poté, co vyšel přepočet na podzim) si pak senát volí své hlavní představitele. V zimě se volí konzulové, na jaře koloniální správci a prefekti, v létě prétor a na podzim kvestor. Všechny v řádných termínech volené magistratury jsou platné od následujícího čtvrtletí. Příklad: Konzul se volí v zimě (tj. v mezidobí po vydání přepočtu na podzim a před uzávěrkou na rozkazy pro zimu), ale pravomoci úřadu získává až (s nutnými přísahami a náboženskými rituály) na jaře (tj. bezprostředně poté, co vyjde přepočet zimy).

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 27 říj 2018, 22:43

Gratuluji všem přítomným ke skvělému řešení Lutického problému. Taktéž chválím konzuly za brilantní taktické manévry.
Upozorňuji, že očekávám kompenzaci za zákaz bránění vlastního území, které vyústilo v opětovné zničení Hroznic. Opravdu jste si všichni mysleli, že nás ta banda předpotopních buranů nechá na pokoji?! Úspěšně jsme vybudovali opevnění...aniž by ho kdokoliv bránil. Jsem si jistý, že Luticové obdivují náš architektonický um hned ve třech námi vystavěných tvrzí.

Doufám, že všechny přítomné rody zanechají všech staveb, které nejsou bezprostředně bez dokončením, nebudou utrácet za politické intrikaření a okamžitě naverbují tolik jednotek, kolik jim jen finance dovolují. Pokud někdo bude využívat faktu, že rody utrácí co mohou na boj s Lutici ke svému politickému či jinému posílení, bude mít skutečně velký problém se všemi Rudými.

A dopředu říkám, jestli se nám podaří Lutice vyhnat z našeho území, pokud se mne poté bude někdo snažit zastavit v odvetném úderu, přísahám u všech bohů, že na vlastní náklady zřídím centrum pro léčbu mentálních chorob hned vedle senátní budovy.

Gnaeus "Rubus" Rudý

erbfilip
Rotný
Rotný

Příspěvek od erbfilip » 27 říj 2018, 23:11

Vážený pane Rudý, vznešení senátoři,

chápu vaše rozhořčení, naše nejčernější hodina udeřila. Nicméně si vyprošuji poněkud mírnější jednání, v této situaci musíme zachovat hlavně chladnou hlavu.
Chyba je na straně každého jednoho z nás. A prosím, vinu neházejte na konzuly, já jsem poslal jednotky bránit hrady, ale bohužel Lutický útok byl příliš promyšlený.
A nezapomínejte na fakt, že na našem území, dokonce na kvestorském postu, operovali Lutičtí agenti, takže tento útok byl velmi plánovaný.
Chybou bylo přílišné respektování dohody s Lutici a přílišné ignorování očividné hrozby. Nicméně ani vy jste poslední dobou nijak nepoukazoval, že by se toto mohlo stát.

Nyní ale skutečně potřebujeme jednat. Nemá smysl,a by každý rod začal verbovat jako zběsilý, navrhuji sebrat peníze na státní armádu.
Žádám každý rod, aby se vyjádřil, jaký kapitál je schopen a ochoten na státní armádu věnovat.
Samozřejmě předpokládám, že každý rod se bude snažit Republice přispět maximálním kapitalém a nebude zneužívat situace, z toho by se samozřejmě vyvodili následky.

Aulus "Iuvenis" Modrý, konzul
Aulus "Iuvenis" Modrý (Res Publica)
Randolf, zvaný Zweihänder, (abdikoval 1254) a Ingmar Seufer, knížata Seuferu (5 knížectví)
Parwaein II. Tamnicir, kníže Větrného údolí († 999), Tiumwir Tamnicir, regent Větrného Údolí († 999), Cerwian Narefadam, regent Větrného Údolí (Hetharia 4 - Dva králové)
Fraomar II. Fairhair, král Northumbrie (Anglie 960)

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 27 říj 2018, 23:50

S potěšením kvituji, že stačilo jen absolutní zhroucení severovýchodní hranice, a v Senátu se opět debatuje!

Pro začátek, doufám, že naši mladí a vojensky zcela nezkušení konzulové chápou, že nadešel čas, kdy v čele země potřebujeme někoho jiného, než diplomata a ekonoma. Nevím, zda by bylo větším prohřeškem ignorovat možnost, že smlouva bude porušena, nebo fakt, že si ani jeden z konzulů nespočítal vzdálenosti a chybějící průzkum nesuploval špehy. Přidejme k tomu ještě to, že pro mírovou smlouvu tehdy hlasovali z velkých rodů právě jen Modří a Zelení. Nabádám proto konzuly, aby se zachovali zodpovědně a okamžitě rezignovali, aby se úřadů mohli ujmout zkušenější občané.
Též doufám, že v nadcházející volbě kvestora budou mít tyto rody dostatečnou soudnost a nebudou o tuto magistraturu (přímo či nepřímo) usilovat.

Languidus vzkazuje, že pokladnice je na úžasných 10 stříbrných. Jsem rád, že si již někdo povšiml, že jsem tu před pár měsíci mluvil o výběru daní kvůli špatnému stavu pokladnice poté, co nám ji Luticové použili na stavbu vlastních armád. Doufám, že návrhy Rudého na pozastavení výstavby, která není těsně před dokončením, a na návrh Modrého, aby byly pokladnici konečně poskytnuty finance, projdou.

Zároveň apeluji na Lucia Purpurového, který tu sedí mezi námi, aby, ať už dopadne soud s jeho příbuzným Decimem jakkoli, podnikl v nadcházejích zlých časech vše pro to, aby se jeho rod stal opět v Republice váženým jménem, jež se asociuje se samými kladnými vlastnostmi.

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 28 říj 2018, 00:02

erbfilip píše:
27 říj 2018, 23:11
Vážený pane Rudý, vznešení senátoři,

Nyní ale skutečně potřebujeme jednat. Nemá smysl,a by každý rod začal verbovat jako zběsilý, navrhuji sebrat peníze na státní armádu.
Žádám každý rod, aby se vyjádřil, jaký kapitál je schopen a ochoten na státní armádu věnovat.
Samozřejmě předpokládám, že každý rod se bude snažit Republice přispět maximálním kapitalém a nebude zneužívat situace, z toho by se samozřejmě vyvodili následky.

Zcela nesouhlasím. Po tomto fiasku odmítám, aby byly naše armády byly za současného velení pouze centrálně kontrolovány. Je mi líto, ale v žádném případě se nemohu spolehnout na to, že by senátní armády bránily území mého rodu. Naopak, verbovat jako zběsilý je přesně to, co hodlám udělat. Pokud to nařídíte, přispěji zákonem požadovanou procentuální částku, ale to je vše. Jsem ochoten svůj názor přehodnotit, dojde-li ke změně velení.

Gnaeus "Rubus" Rudý

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 28 říj 2018, 00:04

Nepřijde mi nutné, aby současní konzulové rovnou odstupovali z funkcí. Je dle mne však potřeba, aby vrchní velení armád i s verbováním dostal do rukou někdo schopný. Konzulové by pak mohli vyrazit k našim sousedům a dohnat resty v diplomacii. Nicméně souhlasím, že zemi by měl vést od příštích voleb někdo zkušenější.

Zároveň si dovoluji ocitovat tři paragrafy z Purpurových reforem:
§4 V případě války jsou velké rody povinny povolat do zbraně vlastní jednotky, v přiměřeném počtu. Nejméně však se žoldem vy výši 20% svého měsíčního příjmu.
§5 V případě války platí pro státní i rodová vojska právo volného průchodu přes území senátní i rodová.
§6 V případě války mají rody i stát povoleno verbování ve všech državách, ať už senátních či rodových, pokud bude vlastník upozorněn předem a neřekne jinak (pročež k verbování nedojde).

Gnaeus Lucilianus

erbfilip
Rotný
Rotný

Příspěvek od erbfilip » 28 říj 2018, 00:21

Vznešený senátore Sallustie,

v politice se musí počítat s jedním, když do ní jednou vstoupíte, pokládate hlavu na špalek, jelikož každé zaváhání, vše co se pokazí se snadno vrhne na vaší hlavu.
Já jsem, na rozdíl od ostatních zde přítomných, jelikož jsem si nevšiml, že by někdo na nebezpečí Luticů upozroňoval přes poslední rok, si jako jediný spočítal vzdálenost Lutických vojsk od našich pevností. S hrůzou jsem se dopočítal skutečnosti a proto jsem vydal rozkazy armádám, jak jste si mohli všimnout. To že vše dopadlo katastrofou je moje vina, tím, že jsem vstoupil do politiky. Jsem vinen tím, že jsem chtěl chránit náš lid, pomoci mu a splnit jejich prosby, tím jsem vinen. Přiznávám, že nejsem ostřílený voják, ale ani úplný nováček.
Jen kvůli mému věku mě považujete za zkušeného, ale již dvakrát po sobě jsem vyhrál volby, říkejte si co chcete a vykonávám konzulát. V čele Republiky jsem ale nespal. Je spoustu restů, které mohli být udělány lépe, ale otázka jestli by je někdo udělal. Někdo možná ano, ale zase by neudělal něco jiného. Obstojně jsem zabránil šíření moru v Republice a i další věci. Zase spoustu chyb tu je na druhé straně.
A teď, teď budu zašlapán. Samozřejmě, v politice se využije každé věci ke shození nepohodlných. Nicméně, budu citovat slovutného muže Republiky, Gaia Luciliana:
Od kandidátů na konzuly se očekávají jisté vojenské zkušenosti, stejně jako fakt, že pokud jeden z konzulů má své přednosti jinde, než ve vojenství, přenechá velení tažení svému souputníkovi. Nehledě na to, že s konzulem se na velení podílí velitelé stálého vojska, na které může delegovat jednotlivé armády a úkoly. Je to tedy jen věcí organizace. Naprosto odmítám, aby nám v časech války fakticky vládli vojáci, protože ti, jak víme, pro svoji slávu občas mohou chtít válku spíše prodlužovat a v případě, že by legálně měli nejvyšší moc vojenskou, tak by se jí nemuseli vždy chtít vzdát. Risk diktatury doopravdy ne. Takže ano, má-li ve válce (celé) velet válečník, nebo politik, volím politika.
Pro vás, ani před sebou, nejsem voják, ale a na tom si stojím, jsem politik. Politik, který zastaví Lutice, nedovolí jim zmocnit se našeho díla, jejich armády nechá ležet v troskách a pošle je tam, odkud přišli a ještě dál.
Slibuji vám, že Lutice nenechám zvítezit a udělám proto všechno.

Aulus "Iuvenis" Modrý
Randolf, zvaný Zweihänder, (abdikoval 1254) a Ingmar Seufer, knížata Seuferu (5 knížectví)
Parwaein II. Tamnicir, kníže Větrného údolí († 999), Tiumwir Tamnicir, regent Větrného Údolí († 999), Cerwian Narefadam, regent Větrného Údolí (Hetharia 4 - Dva králové)

erbfilip
Rotný
Rotný

Příspěvek od erbfilip » 28 říj 2018, 00:26

Nyní k armádám.
Zaprvé, pokud se tu najde někdo dosti schopný a zároveň dosti odpovědný převrat armádní záležitsoti, souhlasím.
Zadruhé, nevšiml jsem si, že je to bohužel proti zákonu, bude se to muset vyřešit jinak, ale pokud by každý rod naverboval přiměřenou armádu, tak nebude žádná organizace, pár armád si vyrazí na Lutice na vlastní pěst. Organizovaná a jednotná státní armáda je nejlepší, co můžeme udělat. Pokud některé rody trvají an vlastních jednotkách, dalo by se např. u Rudých a Zlatých o tom uvažovat, ale i tak by bylo lepší, aby své muže případně poslali do státní armády.

Aulus "Iuvenis" Modrý

erbfilip
Rotný
Rotný

Příspěvek od erbfilip » 28 říj 2018, 00:29

Sice jsem podle vás hloupý a zbytečný vojevůdce a nezkušený a neschopný politik. Ale, a to ještě, než to stačil urozený pan Lucilianus připomenout, již mám naplánovná diplomatická jednání se sousedy a v nejbližší době se chystám vypravit několik diplomatických delegací. Možná tedy ještě i já mám co říct k situaci v Tanidu a možná, že nejsem zas úplně ta kneschopný.

Aulus "Iuvenis" Modrý

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 28 říj 2018, 09:44

-Chybou bylo přílišné respektování dohody s Lutici a přílišné ignorování očividné hrozby. Nicméně ani vy jste poslední dobou nijak nepoukazoval, že by se toto mohlo stát.

-Nicméně si vyprošuji poněkud mírnější jednání, v této situaci musíme zachovat hlavně chladnou hlavu.

-Pro vás, ani před sebou, nejsem voják, ale a na tom si stojím, jsem politik. Politik, který zastaví Lutice, nedovolí jim zmocnit se našeho díla, jejich armády nechá ležet v troskách a pošle je tam, odkud přišli a ještě dál.
Slibuji vám, že Lutice nenechám zvítezit a udělám proto všechno.

Chybou byla především ona dohoda, kterou spáchal váš a Luciliánův konzulát, za přispění ctěného Decima Purpurového. A pokud vím, nejsem to já, není to prefekt města ani řadoví senátoři, kdo je zodpovědný za obranu země a velení armády, ale konzulové! A i přesto, že se hájíte úmyslem bránit pevnosti, jediný kdo umíral, byli vojáci Rudých.

Chladnou hlavu si opravdu nezachovám, děkuji pěkně. Chladná hlava, důmyslné rozvahy a absence jakéhokoliv národního cítění je přesně ten důvod, proč je naše republika před kolapsem.

Slibujete vítězství a pomstu Luticům. Kde byla tato slova před třemi lety, kdy bylo vypleněno samotné město? Proč je to tentokrát jinak? Proč všechny přítomné rody byly proti všemu, co jen zavánělo možnou válkou s Lutici? Tehdejší přístup mne zcela zděsil. Naše město bylo vypleněno, ale i přesto jste si všichni chtěli hrát na mírotvorce, ochotně jsme přenechali staré pohraničí nepříteli a přihlíželi, jak upevňuje své pozice.

Všech přítomných se ptám: Jaký je rozdíl mezi dneškem a ne tak vzdálenou dobou, kdy se Gotšalk proháněl Tanidem? Jestli jste muži stálých hodnot a plni integrity, určitě budete spokojeni ve chvíli, kdy si Luticové dostatečně poplení, stáhnou se a nechají si naše pohraničí.
Proč se snažit pohraničí získat zpět? Proč bychom měli útočit, vždyť už nás Luticové nechali na pokoji! Opevníme se, to je jistě odradí!

-všichni 2-3 roky nazpátek, čest výjimkám
Současná situace je vinou nás všech! Vetšina z vás seděla v senátu i dříve. Je to vinou senátorů! Je vinou konzulů, současných i předchozích!. Největší vina ale padá na mne. Zdá se, že z jakýchkoliv důvodů jsem jako jediný měl představu to tom, co jsou Luticové zač. Nepodařilo se mne však přesvědčit ostatní. Tehdy jsem se měl uchýlit k taktikám nejpodlejším, abych toho docílil! Ano, měl jsem dát vypálit lutickou ves, měl jsem poslat vrahy na Mstislava a k činu se otevřeně doznat a vyprovokovat reakci. Ano, měl jsem pod falešnou vlajkou předstírat, že nás Luticové napadli. Cokoliv, abyste otevřeli oči. Ale nic z toho jsem neudělal! Vina je na nás všech!

Doufám, že vás pocit viny, hanby a sebezpytování všechny prostoupí, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo.

Na žádost konzula oznamuji, že Rudí mohou na válečné úsilí poskytnout 1500 stříbrných.

Také, vzhledem k častému úniku informací, žádám konzuly o vytvoření válečné rady, kam budou mít přístup jen hlavy rodů či jimi vybraní zástupci, abychom mohli koordinovat verbování a pohyb armád senátních a rodových.

Děkuji za vaši pozornost.

Gnaeus "Rubus" Rudý

Jan III.
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Jan III. » 28 říj 2018, 15:42

Minreth píše:
27 říj 2018, 23:50
Zároveň apeluji na Lucia Purpurového, který tu sedí mezi námi, aby, ať už dopadne soud s jeho příbuzným Decimem jakkoli, podnikl v nadcházejích zlých časech vše pro to, aby se jeho rod stal opět v Republice váženým jménem, jež se asociuje se samými kladnými vlastnostmi.

Vážený pane Sallustie...

Byla zde zmíněna řada domnělých příčin, omylů a chyb, jež jsou podle mnohých důvodem, proč jsme se nyní ocitli v tak svízelné situaci, v jaké jsme nyní. A nejsem nijak překvapen, že se mezi údajnými viníky objevilo i jméno mého synovce, Decima, který mírovou smlouvu s Lutici projednával. A řeknu vám rovnou, že bych dotyčné pomlouvače nejraději zařadil coby řadové pěšáky do první linie. Protože pokud někdo učinil něco proto, abychom se tu teď vůbec mohli vybavovat, byl to právě Decimus.

Ano, z jím projednané mírové smlouvy je nyní sice jen potrhaný cár papíru, nicméně račte si povšimnout, že nám poskytla více než rok, který jsme mohli strávit právě budováním vojsk a opevnění. A když už o tom mluvíme, kdo že to prosadil obnovu stálého legionářského vojska, které budeme moci pohotově nasadit k obraně pohraničí? Ano, opět to byl Decimus a jeho Purpurové Reformy, na něž se nyní někteří z vás odvolávají. Nebýt mého synovce, teprve nyní se legionáři narychlo scházejí v kasárnách, v tom lepším případě. A opevnění? Inu, pokud někdo může za jeho ztrátu, pak je to jedině rod Lucilianů, který se rozhodl z vlastní pýchy podkopnout stoličku pod Marcem Carssem, tehdejším zemským prefektem, čímž způsobil ve výstavbě čtvrtletní zpoždění. Gratuluji.

No a na závěr zde máme zrádného kvestora Marca Dubia. Zde si dovoluji poukázat na fakt, jak všichni rázem všem připomínají, jak kdo v minulosti hlasoval a jak chybným rozhodnutím se to ukázalo být. Abych netrhal partu, račte si prosím vzpomenout, kdo proti Dubiovi kandidoval? Překvapivě opět Decimus Purpurový. Rody Rudých, Zelených a Zlatých nicméně namísto bývalého konzula podpořili raději zrádného Dubia. Suma sumárum, pokud tu tedy má někdo máslo na hlavě a měl by rezignovat a přenechat významné úřady jiným osobám, spadá do této kategorie polovina Tanidu.

Zkrátka a dobře, pokud nešlo o útoky proti rodu Purpurových, případně rozdělování výnosných úřadů, vykazuje v posledních letech senát podivuhodnou neaktivitu. A nyní, když je země na pokraji pádu, je jméno jediného člověka, který dělal něco dobrého nejen pro vlastní kapsu, ale i pro Tanid, vláčeno blátem skrze smyšlená obvinění, jeho rodina perzekuována, movité i nemovité majetky zabavovány a stejně zde slyším výzvy k zapojení do boje.

Na to vám, vážený pane Sallustie, řeknu toto: Ochota by se našla. Ale finanční prostředky ne. Po perzekucích, které jste na nás nespravedlivě uvalili, zkrátka a dobře nemůžeme postrádat ani měďák, pokud máme dostát svým závazkům. Myslete si co chcete, ale taková je prostě pravda. Investovali jsme pro dobro Tanidu více peněz, než kdokoliv jiný, zatímco ostatní jen čerpali. Také z toho nemám radost, ale prostě je to tak.

Lucius Purpurový, senátor
konzul Decimus "Semotus" Purpurový
První Rádce Telendir Lingwenský
Edmund Granddale, král Východní Anglie
Jan Tarmun z Jezerního Vědrokrvu, zvaný Jantar z jezera, Malleus maleficarum, paladin Světla Svatého, vůdce Hornozemské aliance
Vrchní Hejtman Táborského Svazu Jan Oldřich z Černovic(†)
Jan Tarmun I. z Jezerních Vědrokrv, velmistr Řádu Dlátenického, biskup Taulunský a právoplatný král Terenie
Parwaein I. Tamnicir, kníže Větrodolský, první rádce Svojška I., krále Kalwenského(†)
Lothar I., Markus I. Ansa, král Slaromský
Polní podmaršálek Johann Peter de Beaulieu, vrchní velitel rakouských vojsk v Itálii 1796
Kde je vůle, je i způsob!

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 28 říj 2018, 18:02

Vážený pane Luciusi Purpurový,

když už někoho chcete očerňovat, čiňte tak, prosím, na základě relevantních faktů. Odvolání Marca Carsa jsem navrhl proto, že porušil zákon a stavěl bez stavebního povolení. To je, u osoby vedoucí výstavbu, vcelku vážný prostředek. A navíc, o odvolání vašeho straníka jsem nerozhodl já, nýbrž senát. Toto osočení ale uvádím na pravou míru takříkajíc navíc. Daleko důležitejší je vyvrácení poplašné zprávy, že snad kvůli našemu rodu došlo ke zpoždění stavby, a proto Luticové pevnosti obsadili. Ke zpoždění stavby totiž vůbec nedošlo. Pevnosti nemohly být postaveny o čtvrtletí dřív. A i kdyby, Luticové by s největší pravděpodobností prostě zaútočili o pár měsíců dříve.

Ve vašich slovech srovnávajících mírovou dohodu s Lutici a s volbou kvestora chybí jeden naprosto zásadní faktor. A totiž ten, že se Mstislavem, mimojiné barbarem, jsme byli předtím ve válce, kdežto Dubius byl občanem Republiky. Neexistovaly důvody, proč být k němu nedůvěřivý. Na rozdíl od lutického vojvody. Pokud rod Purpurových snad věděl něco o Dubiovi, co zbytek senátu neznal, měl to plénu sdělit.

Gnaeus Lucilianus, senátor

Minreth
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od Minreth » 28 říj 2018, 21:43

Jan III. píše:
28 říj 2018, 15:42
/.../ Na to vám, vážený pane Sallustie, řeknu toto: Ochota by se našla. Ale finanční prostředky ne. Po perzekucích, které jste na nás nespravedlivě uvalili, zkrátka a dobře nemůžeme postrádat ani měďák, pokud máme dostát svým závazkům. Myslete si co chcete, ale taková je prostě pravda. Investovali jsme pro dobro Tanidu více peněz, než kdokoliv jiný, zatímco ostatní jen čerpali. Také z toho nemám radost, ale prostě je to tak.

Lucius Purpurový, senátor
Ctěný senátore,

musím se ohradit vůči množícím se útokům ze strany vašeho rodu proti praetuře i vyšetřovatelům. U Decima Purpurového se to dá pochopit, ostatně jest za mřížemi. U vás bych ovšem očekával více soudnosti. I přes neustálé zpochybňování správnosti našich postupů mohu před bohy odpřísáhnout, že vyšetřovatelé i soudy postupovaly ruku v ruce s právem a jednali bez jakéhokoli zaujetí.

Je možné, že vaše pochybnosti o spravedlivosti rozsudku pramení z faktu, že se k vám nedostalo přesnější odůvodnění rozsudku. Proto využiji své možnosti zde vystoupit a seznámím vás se situací zároveň spolu s ctěným senátem.

Vyšetřovatelé narazili na případ shatenského moru náhodou. Podařilo se jim shromáždit přesvědčivé důkazy. Po výsleších bylo rozhodnuto, že výslech zkusí s boží pomocí velekněz, Avention Maledictus. Ostatně i obviněný souhlasil. Složil svatou přísahu. Vyhýbal se odpovědi a lhal pod svatou přísahou. Bylo jednoznačně potvrzeno, že Decimus Purpurový stojí za rozšířením moru, jemuž za oběť padl nejeden občan Republiky na západní hranici, včetně jednoho senátora. Decimus se hájil tím, že jednal na vlastní pěst ve prospěch Tanidu. Jeho motivace k hrůznému činu i fakt, že nezamýšlel epidemii takových rozměrů, způsobily, že vynesený trest nebyl trestem smrti a konfiskací všeho majetku. Trest ovšem musí bolet, proto byla stanovena postupná platba vdovám a sirotkům, jež přišli o své příbuzné kvůli nemoci, za níž byl Decimus zodpovědný. A protože se jednalo o velké množství tanidských občanů, musel být trest trvalý. Proto jsem rozhodl o odejmutí Bokroveče i s přilehlou půdou, aby měla Republika z čeho financovat obnovu zdevastované země.

Povšimněte si, prosím, že k přísnějšímu trestu justici nezviklal ani fakt, že Decimus Purpurový je prokletý.

Byl bych proto rád, kdybyste opustil narativ "Zlá Republika a její rody proti hodným Purpurovým". Není hoden muže vašich zásluh. Nikdo vašemu rodu nekřivdí, vyšetřování proběhlo naprosto korektně, totéž soud. Zpochybňování nestrannosti obou složek vnímám jako nebezpečné pro udržení Republiky - tedy pokud nemáte důkazy o opaku. V takovém případě bych vás požádal o jejich neprodlené předložení, aby mohlo být vše prošetřeno.

Věřím, že i kvůli nadcházející válce se všichni přítomní aktéři zachovají rozumně a budou jednat v souladu s právem naší země.

Publius Sufes, prétor Republiky

Golemnewton
Rotmistr
Rotmistr

Příspěvek od Golemnewton » 02 lis 2018, 10:05

Senátoři! Pokud ani takováto krize nerozhýbe debatu, možná jsme skutečně odsouzeni ke zničení a věčnému zapomnění. Za nejdůležitější teď považuji, aby všechny rody napsaly buď zde nebo konzulu Aulovi, kolik jsou schopni přispět na válečné tažení, a taktéž vytvoření válečné rady vedené konzuly, jak jsem zmiňoval již před týdnem. Koordinace senátnácích a rodových vojsk je základem našeho úspěchu. Jelikož má předchozí žádost zůstala bez odezvy, dovolil jsem si hlavy rodů pozvat k jednacímu stolu sám. Své pozvánky naleznete ve svých domovních poštách.

Gnaeus "Rubus" Rudý

Odpovědět

Zpět na „Res Publica“