WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Co by bylo, kdyby? Prostor pro autorské příspěvky a diskuze o alternativní historii.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Jedná se o volný překlad článku http://www.alternatehistory.net/Discuss ... p?t=244791, ve kterém upravuji některé autorovi nepřesnosti. Jedná se o ALTERNATIVNÍ historii, tzn. jako podklad pro referáty do školy to nepoužívejte 8)

Název je vlastně dvojsmyslem. V jednom z možných překladů znamená whisky s ledem :D Ale k příběhu jedné vysokoškolské přednášky :wink:

Whiskey on the Rocks (Whisky s ledem) - sovětsko-švédská válka 1981

Škola: Univerzita Jižní Florida
Předmět: Moderní vojenská historie - západ
Přednášející: prof. John Smith
Záznam přednášky z 23. dubna 2012

Záznam nepokrývá prvních několik minut, týkající se kontroly domácích úkolů a kontroly přítomnosti jednotlivých studentů.

Přepis záznamu: Třído, dnes se zaměříme na jednu z významějších epizod studené války, kterou zde již rozebíráme několik posledních týdnů, a sice na část nazývanou sovětsko-švédská válka 1981, někdy též Podzimní válka (návaznost názvu na tzv. Zimní válku mezi SSSR a Finskem z přelomu let 1939 až 1940) popř., nejčastěji, jako tzv. Druhou šestidenní válku.
Ačkoliv se oficiálně nikdy nejednalo o válku, protože ani jedna strana svému protivníkovi válku nevyhlásila, přesto to BYLA válka a to válka s jedním z nejvyšších počtů obětí, když přihlédneme k tomu, jak krátce trvala. Vypukla 27. října roku 1981 a skončila 1. listopadu téhož roku, když OSN přiměla obě strany k ukončení bojů.

Pouhých šest dní, méně než týden, nicméně šest dní, kdy se svět zastavil. Mnozí zvás jsou příliš mladí na to, aby si pamatovali byť jen následky války, natož válku samotnou, ale mohu vám říci, jako tehdejší poddůstojník 11. ACR (pluk obrněné kavalérie), situovaného v tehdejším Západním Německu, že nikdo tehdy skoro ani nedýchal. Byl to jediný případ v historii, kdy byl VŠEM americkým silám, rozmístěným v Západním Německu, vyhlášen stupeň pohotovosti DEFCON 2. Mnoho mých kolegů v armádě bylo tehdy přesvědčeno, že Ivan každou chvíli vkročí do mezery Fulda (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Fulda_Gap) a začne si to štrádovat směr Rýn.

Ačkoliv do dneška nevíme, která strana vlastně vystřelila první, víme jistě, které události k těmto prvním výstřelům vedly. K čemu tedy došlo? Sovětská ponorka S-363, starší ponorka třídy Whiskey (dle kódu NATO) najela v časných ranních hodinách 27. října 1981 na mělčinu kousek od hlavní švédské námořní základny Karlskrona, což ji přinutilo se vynořit. Je jasné, že pokud se vynoříte jen kousek od hlavní námořní základny nějakého státu, jste zřejmě již velmi hluboko v teritoriálních vodách daného státu a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Švédové také velmi záhy toto narušení jejich neutrality objevili.

Krátce po tomto "objevu" vyslalo vedení Švédského námořnictva neozbrojeného důstojníka na palubu S-363. Kapitán S-363 tvrdil, že jeho lodi současně selhalo několik navigačních systémů a tedy nevěděla kam pluje, a to navzdory skutečnosti, že aby se na danou pozici dostala, musela prokličovat skrze několik úžin a podél řady podmořských skalisek, jejichž obeplutí rozhodně nebylo (a stále není) banální záležitostí. Navzdory tedy zjevně lživé výpovědi ze strany sovětského velitele Švédové nechtěli v té chvíli nějak eskalovat daný incident a námořnictvo nabídlo kapitánovi S-363 pomoc s opuštěním dané oblasti, což ale bylo ze strany Sovětů odmítnuto.

Záhy se ukázalo proč. Sovětské námořnictvo totiž již dalo dohromady velkou záchrannou skupinu, skládající se z oceánských vlečných lodí, torpédoborců a fregat, jež záhy vyplula směr S-363. Švédské letectvo záhlédlo tuto skupinu ještě hluboko v mezinárodních vodách.
A tehdy došlo k další události, jež nakonec vedla k celému konfliktu, Když švédský premiér Thorbjörn Falldin vydal svůj slavný "STOP" rozkaz.

Švédské ozbrojené síly přešli na stupeň nejvyšší pohotovosti. Letectvo urychleně vyzbrojilo bitevníky svými nejmodernějšími protilodními střelami, stejně jako stíhače protileteckými. Švédské pobřežní baterie povolaly veškerou obsluhu a jejich radary přešli do módu aktivního vyhledávání.

V 17:31 místního času dosáhla sovětská skupina vzdálenosti 12-ti mil od Švédského pobřeží a tedy hranice švédských teritoriálních vod, když se na lodích rozezněly alarmy, že je skupina zaměřena švédskými radary pracujícími na válečných frekvencích. Nevíme, jestli to kapitána některé ze sovětských lodí vyděsilo natolik, že dal povel k palbě nebo jestli opravdu někdo na švédské staně nestisknul knoflík. Jak jsem již poznamenal dříve, nikdo dodnes neví, kdo vystřelil první.

Ale jakmile došlo k odpálení prvních střel, vzápětí je následovalo mnoho a mnoho dalších. Do pěti minut od začátku střetu se do akce na obou stranách zapojilo taktéž letectvo. Tzv. Bitva u Karlstrony trvala 35 minut. Na jejím konci bylo sovětské námořnictvo nuceno, s těžkými ztrátami, ustoupit. Nicméně, ani pro Švédy to nebylo zadarmo.(Sověti v bitvě ztratili jeden torpédoborec třídy Kashin, 3 fregaty třídy Mirka a dva oceánské remorkéry. Švédové přišli o 5 mobilních raketových baterií, 2 samohybné baterie dělostřelectva a 4 radarové stanice.)

První zprávy o tom, že "se sakra něco děje", dostal zbytek světa díky letounu Amerických vzdušných sil E-3 Sentry, kroužícího na své hlídkové patrole nedaleko Hamburku. Tento letoun totiž v 18:21 místního času zaznamenal vzlet velmi početné skupiny švédského letectva. To samozřejmě posádku E-3 docela zaujmulo (Švédové nehlásili nic o nějakém cvičení a vlastně do té chvíle nehlásili vůbec nic). Když jim bylo z velitelství dáno povolení, podívat se "na celou tu věc" z větší blízkosti, stočila posádka E-3 svůj letoun na sever a za doprovodu dvou stíhaček F-16 Dánského letectva zamířila směr Kodaň.
To, co jejich přístroje zachytily jim mělo vyrazit dech. Přímo před jejich radarovými "zraky" se totiž odehrál první velký vzdušný střet sovětských a švédských vzdušných sil. (Do bitvy u Karlstrony se zapojily jen minimální vzdušné síly, které "byli zrova po ruce")

Na sovětskou flotilu mířili se svými protilodními raketami švédské stíhací bombardéry Saab 35 Draken a Saab 32 Lansen, s početným doprovodem stíhacích Saab 37 Vigen, vyzbrojených raketami Shyflash a Sidewinder.
Proti nim, z druhé strany, se řítili, s cílem vytvořit deštník nad svou flotilou a znemožnit švédský úder, sovětské stíhací MiG-25 Foxbot a MiG-21 Fishbed.

První velký střet moderních letadel v novodobé historii Evropy skončil fakticky remízou. Švédům se podařilo potopit jednu poškozenou fregatu třídy Mirka a jednu fregatu třídy Krivak (to se později ukázalo jako velmi důležitá událost, neboť loď se potopila fakticky na mělčině, po válce byla vyzvednuta a takříkajíc "vytěžena" zpravodajskými službami) a poškodit mnoho dalších lodí skupiny. Švédové za to ovšem zaplatili 18-ti stíhacími bombardéry, které obranná palba protileteckých raket a kanónů vymazala z večerní říjnové oblohy.

Stíhací doprovod, který využil faktu, že ze švédské strany to bylo k lodím blíže, a tedy se švédská skupina k nim dostala rychleji, si mezitím dal dostaveníčko se svými sovětskými protějšky. Nejprve přišli na řadu rakety většího dosahu. 36 odpálených Skyflashů znamenalo pro Sověty o 11 letadel méně. A pak došlo k něčemu, co soumračné nebe Evropy nezažilo od Druhé světové války. Obě skupiny se do sebe zakously v klasickém dog-fight souboji, tělo na tělo. Prudký střet trval několik minut, než se Švédové odpoutali. Jejich spolubojovníci totiž dokončili svoji práci se sovětskou flotilou a tak nebyl důvod nadále zůstávat v souboji, do kterého ze sovětské strany směřovala další letadla. Značně otřesení příslušníci sovětského letectva pak zformovaly nad zbytky sovětské flotili konečně ochranný deštník.

Šokovaná posádka E-3 Sentry odeslala zprávu o tom, čeho se stala svědky na velení NATO v Bruselu, jež tuto zprávu okamžitě přeposlalo dále do Paříže, Londýna a Washingtonu. Svět se začal dozvídat, že nad Baltským mořem se začlo něco dít. Něco významného.

Co se ovšem stalo s ponorkou, která tohle všechno způsobila? No, nevyvázla. S posledními paprsky slunce onoho říjnového dne na její palubu vstoupilo komando švédské armády, aby ji zajistili a převzali. Sovětští námořníci ovšem útoku vzdorovali dostatečně dlouho na to, aby mohli být rozmístěny a odpáleny nálože v trupu S-363. Výbuch a následné potopení přežili pouze 2 švédští vojáci a 3 těžce zranění sovětští námořníci.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
Princ Evžen Savojský
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Osobní Strážce Obří Chobotnice
Příspěvky: 3438
Registrován: 10 dub 2006, 07:27
Bydliště: Hundred Acre Wood
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Princ Evžen Savojský »

Měl bys:
1. napsat, že se jedná o alternativní historii vycházející ze skutečného incidentu http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_submarine_S-363,

2. uvést zdroj http://www.alternatehistory.net/Discussion/showthread.php?t=244791.

Jinak si budou lidé myslet:

a) že se to doopravdy stalo,

b) žes to vymyslel sám.
Jan Havran z Trojvlčí, nejvyšší kapitán Šerých plášťů.
Obrázek
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

Princ Evžen Savojský píše:Měl bys:
1. napsat, že se jedná o alternativní historii vycházející ze skutečného incidentu http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_submarine_S-363,

2. uvést zdroj http://www.alternatehistory.net/Discussion/showthread.php?t=244791.

Jinak si budou lidé myslet:

a) že se to doopravdy stalo,

b) žes to vymyslel sám.
Princ má pravdu, sám jsem několik desítek sekund pochyboval o své znalosti nedávné historie a dokonce jsem si to pro jistotu i vygooglil:)
tarava

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od tarava »

Jsem na tom úplně stejně. Také jsem se na to nevěřícně díval a zhrozil jsem se, že o něčem takovém nemám ani tušení :lola:
Vals
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Příspěvky: 8967
Registrován: 21 led 2006, 21:42
Bydliště: Nixon's back!

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Vals »

Chacha, mystifikace nevyšla :)
Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3677
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Cizinec »

Vals píše:Chacha, mystifikace nevyšla :)
Ano, tys měl trochu více štěstí. Onen případ předznamenal, jak se bude vyvíjet vztah mezi námi dvěma - reakce na tvou mystifikaci byla, myslím, mým prvním příspěvkem. :)
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Njn, lidi jsou již vycvičeni Valsem a navíc tohle je až moc známý a blízký kout světa, aby se to dalo prodat.

Jop, jdu doupravit asi první příspěvek. Nicméně, jedná se částečně o moje dílo, protože to nepřekládám úplně doslova, navíc má autor trochu bordel v časech jednotlivých událostí, tzn. trochu jsem byl nucen chronologii přepracovat.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

Atlantis píše:Njn, lidi jsou již vycvičeni Valsem a navíc tohle je až moc známý a blízký kout světa, aby se to dalo prodat.

Jop, jdu doupravit asi první příspěvek. Nicméně, jedná se částečně o moje dílo, protože to nepřekládám úplně doslova, navíc má autor trochu bordel v časech jednotlivých událostí, tzn. trochu jsem byl nucen chronologii přepracovat.
Pěkná práce, i když ty ztráty jsou dost přestřelený. Když pominu, že tohle by přerostlo ve WW3, tak zničený baterie, popřípadě MIGy co padaj z nebe jak holubi, to vyvolá podezření v každym;)
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Proč ve WW3? Švédové nejsou v NATO, vlastně jsou dost tvrdě neutrální. Dokud Sověti nezačnou bombardovat švédská města, asi by západ neintervenoval přímo.
Jinak ztráty 18 švédských bitevníků proti 11 Migům mi rozhodně nepřijdou jako nějak nevyrovnané.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

Atlantis píše:Proč ve WW3? Švédové nejsou v NATO, vlastně jsou dost tvrdě neutrální. Dokud Sověti nezačnou bombardovat švédská města, asi by západ neintervenoval přímo.
Jinak ztráty 18 švédských bitevníků proti 11 Migům mi rozhodně nepřijdou jako nějak nevyrovnané.
WW3 myslim z důvodu obrovských ztrát(hlavně ty baterie a bitevníky)

Co se MIGů týče, myslel sem spíš docela velký ztráty na první salvu LR A2A střel.

btw. dogfight s MIGama 25 by byl zajímavej:)
Cizinec
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3677
Registrován: 24 črc 2007, 21:10
Bydliště: Frei Stadt Hultschin, hlavní město Rzeczipospolite Prajzke

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Cizinec »

Atlantis píše:Proč ve WW3? Švédové nejsou v NATO, vlastně jsou dost tvrdě neutrální. Dokud Sověti nezačnou bombardovat švédská města, asi by západ neintervenoval přímo.
Jinak ztráty 18 švédských bitevníků proti 11 Migům mi rozhodně nepřijdou jako nějak nevyrovnané.
Jestli on tím nemyslel spíš přehnané, než nevyrovnané...
SOMUA měla dvě verze - model "standart" s poklopem a model "kabrio" bez poklopu.

Dekl je ve skutečnosti Dekl.

šedá eminence na dvoře Obodritského Cara

(Fórové hry, kterých jsem se zúčastnil.)
Admirál de Étranger, Francouzské císařské loďstvo (Trafalgar 1805)
rytíř Johannes von Ausländer, prozatímní regent Sicilského království (Byzanc 1214)
Luigi Mario Forestiero, Il primo ministro del Regno d'Italia (Německo 1866)
Generál von Ausländer st., velitel 51.rezervní divize, hrdina od města Ypres (1915)
Generál von Ausländer ml., velitel 22.tankové divize, hrdina od Krymu (1942)
očekává další nasazení do bitevní vřavy

Hotentotenpotentatentanteatentäter
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

Cizinec píše:
Jestli on tím nemyslel spíš přehnané, než nevyrovnané...
Přesně tak :)
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Pokračování :)

Poté, co skončila dvoufázová bitva u Karlstrony a na Baltské moře se snesla říjnová noc, byl čas na rekapitulaci. A hlavně, jak pro Sověty, tak Švédy, na otázku: Co dál? Švédové měli poměrně jasno. Jejich hlavní cíl, tedy jasně ukázat Sovětům, i zbytku světa, že hranice tu nejsou jen pro parádu, byl splněn a tedy nejideálnější řešení by bylo zastavení palby a předání celého problému OSN. Švédské vrchní velení proto vydalo armádě, loďstvu i letectvu jasný pokyn: Každá sovětská jednotka na švédském výsostném území je "lovnou zvěří", nicméně mimo něj je možno na sovětské jednotky zahájit palbu pouze v případě, že palbu zahájí jako první ony.

Z rozumového hlediska by toto možná bylo výhodné i pro Sověty. Jenže, stejně jako před 42-ma lety, to již nebyla otázka rozumu, nýbrž prestiže a cti. Přeci Sovětský svaz měl být hlavní a nejdůležitější mocností na Baltu. A teď tahle mocnost dostala pořádně "za uši" od "slabých" Švédů. Protože, co si budeme povídat, bitva u Karlstrony, to bylo vítězství pro Švédy. A to prostě nešlo. Na nočním zasedání politbyra bylo proto přijmuto rozhodnutí zaútočit na švédskou flotilu a to jednak ponorkami Baltské flotily, druhak za pomoci námořních bombardérů Tu-16.

http://walkarounds.airforce.ru/avia/rus ... tu-16z.jpg[/img2]
(Dvě hlavní zbraně pro útok na švédskou flotilu. Tu-16 a ponorka)

Mezitím se zprávy o tom, co se děje nad Baltským mořem, šířili do zbytku světa. Ve Washingtnu prezident Regan vydal rozkaz pro americké strategické síly přejít na DEFCON 3 a pro všechny ostatní americké jednotky na stupeň DEFCON 4. Podobné rozhodnutí přijala i Margaret Thatcherová v Londýně. Obě vlády také zaslaly do Mosky depeši, vyjadřující obavy z vývoje situace v Baltském moři a žádající Sovětský svaz, aby se stáhl. Kromě toho a nabídce podpory pro Švédsko, však obě vlády, jelikož ani USA, ani VB neměly nějakou obrannou smlouvu se ŠVédskem, nemohly (zatím) dělat něco dalšího.

V noci zatím stále nikým nevyhlášený konflikt pokračoval, když sovětská ponorka B-103 (třída Foxtrot) narazila na švédskou ponorku HMS Sjoormen. Máme jen mlhavou představu, k čemu mezi oběma plavidly došlo, protože ani jedna z ponorek nepřežila válku, nicméně VÍME, že HMS Sjoormen, jež byla na hlídce v Baltském moři, VĚDĚLA, jaké jsou poslední rozkazy švédského vrchního velení a že B-103 již také obdržela nové rozkazy, vydané po ukončení nočního zasedání polytbyra. Nejpravděpodobněji se jeví, že B-103 prostě vystřelila první a jedno z torpéd, které vystřelila, našlo svůj cíl.

Ještě před svítáním pak odstartovala letka Tu-16 a vydala se přes Baltské moře směr Švédsko. Švédské radary ji samozřejmě zaznamenaly ještě daleko nad mořem a švédské stíhačky šly opět do vzduchu, aby vytvořily ochraný deštník nad svou flotilou. Jenže Sověti si vzali na pomoc námořní průzkumný Tu-95. Ten ve vzdálenosti 70 km od pobřeží zapnul svůj radar a plánovači bleskově označili pro jednotlivé letouny jejich cíle. O několik vteřin později Tu-16 odpálily 32 protilodních střel AS-6 Kingfisher na švédské torpédoborce, nacházející se stále hluboko ve švédských teritoriálních vodách.

Jelikokož byly Tu-16 zcela mimo dosah střel švédských stíhaček, soustředily se tyto alespoň na hrozbu, na kterou dostřelit mohly a odpálily všechny své střely na přilétávající AS-6. Střely Skyflash ani Sidewinder ovšem nebyly navrženy na to, aby sestřelovaly jiné, byť větší a pomalejší, střely a to se také ukázalo. Z více jak 60-ti odpálených raket zasáhly pouze 3, zbytek se řítil dál, směr švédské válečné lodě. Z nich pouze 4 torpédoborce třídy Östergötland byly vybaveny protileteckým systémem Cat, zbytek lodí neměl fakticky nic, čím by mohl čelit přilétávající zkáze. Cat systém se snažil, dá se říci, že ty čtyři torpédoborce odpálily fakticky vše, co měly a připsaly si další dvě sestřelené AS-6. Pochopitelně, nestačilo to.

Co následovalo je někdy také označováno jako konec starého švédského hladinového loďstva. Všechny torpédoborce švédského námořnictva utrpěly mnohačetné zásahy a pouze jediný z nich, HMS Halland, tuto apokalipsu díky neuvěřitelnému štěstí (jeden ze dvou Kingfisherů, které jej zasáhly, neexplodoval) přežil a byl schopen se vrátit do přístavu. Nicméně škody na něm byly natolik rozsáhlé, že loď byla stejně po válce sešrotována. Mimo posádky HMS Halland se dožilo východu Slunce pouze 93 dalších přeživších.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Co je přehnaného na ztrátě pár lodí a letadel? V Afgánistánu měli sověti ztráty jak prase, věděli, že druhá strna je podporována z USA a nic se nedělo. Taktéž pohraniční incidenty s Čínou byly, co do ztrát, nepochybně dosti brutální. A přesto žádná WW3. Tohle je prostě zatím poněkud více vyeskalovaný incident. :)
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

Atlantis píše:Co je přehnaného na ztrátě pár lodí a letadel? V Afgánistánu měli sověti ztráty jak prase, věděli, že druhá strna je podporována z USA a nic se nedělo. Taktéž pohraniční incidenty s Čínou byly, co do ztrát, nepochybně dosti brutální. A přesto žádná WW3. Tohle je prostě zatím poněkud více vyeskalovaný incident. :)
Čína ani Afgán neni Švédsko. Čína je NATU u zadku a Afgán je prdel světa. USA je nepodporovaly proto, že je maj rádi, ale aby co nejvíce uškodili sovětum...
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

A poslední věc, DEFCON 1 je nukleární válka, DEFCON 5 je žádné nebezpečí:)
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Jasné. Právě proto jsou už US strategické síly na DEFCON 3 :wink: Ale tak zatím konflikt eskaloval na úroveň: Tu-16 zlikvidovali několik švédských lodí. Ano, to švédy asi nasere, nicméně pořád to není důvod, aby se do toho začli míchat USA či někdo další a začalo se házet nukleárkama. Švédové ztratili několik desítek letadel a pár lodí. Sověti ztratili několik desítek letadel a pár lodí. OK. To ještě pořád není nic extrémního. V první šestidenní válce Izrael vymazal během pár hodin z povrchu několik STOVEK letadel, úplně změnil rovnováhu sil v regionu a WW3 nebyla. IMO prostě zatím nevidím důvod. Pokud Ty ano, napiš mi, kdy se mnou popisovaný sled událostí by měl odchýlit a začát eskalovat ještě více? Upozorňuji, že zatím uběhl jeden den a jak píšiu výše, obě strany zatím přišli o několik lodí, jednu ponorku a několik desítek letadel. That's all.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
saper90
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 799
Registrován: 05 čer 2009, 16:37
Bydliště: Soul
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od saper90 »

Atlantis píše:Jasné. Právě proto jsou už US strategické síly na DEFCON 3 :wink: Ale tak zatím konflikt eskaloval na úroveň: Tu-16 zlikvidovali několik švédských lodí. Ano, to švédy asi nasere, nicméně pořád to není důvod, aby se do toho začli míchat USA či někdo další a začalo se házet nukleárkama. Švédové ztratili několik desítek letadel a pár lodí. Sověti ztratili několik desítek letadel a pár lodí. OK. To ještě pořád není nic extrémního. V první šestidenní válce Izrael vymazal během pár hodin z povrchu několik STOVEK letadel, úplně změnil rovnováhu sil v regionu a WW3 nebyla. IMO prostě zatím nevidím důvod. Pokud Ty ano, napiš mi, kdy se mnou popisovaný sled událostí by měl odchýlit a začát eskalovat ještě více? Upozorňuji, že zatím uběhl jeden den a jak píšiu výše, obě strany zatím přišli o několik lodí, jednu ponorku a několik desítek letadel. That's all.
Asi si mě špatně pochopil, rozhodně jsem ti do toho nechtěl rejpat. To, co tu oba rozvíjíme jsou jen nepodložený hypotézy co kdyby. Já si myslím, že prostě západní Evropa neni Afghánistán nebo Sýrie...nic víc, nic míň 8)
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4862
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Atlantis »

Říci, že nálet Tu-16 Švédy naštval, by bylo hodně slabé přirovnání. Do běla rozzuřil se blížilo skutečnosti poněkud více. Do několika minut švédské vrchní velení vysílalo nový rozkaz pro všechny své jednotky. Nyní KAŽDÉ sovětské plavidlo či letadlo v Baltském moři bylo legitimním cílem pro libovolnou jednotku švédského letectva, pozemních sil či námořnictva. To byly vojenské záležitosti. Pak přišli na řadu záležitosti politické, které zahrnovalo označení sovětského velvyslance, jako osoby nežádoucí nadále na švédském území a vyhoštění jeho i všech ostatních pracovníků sovětské ambasády ze Švédska. Zároveň s tím Švédské království oznámilo, že stahuje svého velvyslance a veškerý personál své ambasády z Moskvy. Byla to taková rychlost, že Sověti málem ani nestihli v pokusu o odvetu označit jako nežádoucí osobu švédského velvyslance, než tento opustil území SSSR. Jako poslední přišla na řadu ekonomika. Veškerá obchodní aktiva Sovětského svazu ve Švédsku byla zmražena (Moskva vzápětí odpověděla stejně) a poprvé od dob Druhé světové války fakticky ustala lodní doprava na Baltu.

Po zbytek rána pak panovalo podivné napětí, rušené pouze menšími souboji mezi hlídkujícím švédským a sovětským letectvem. Klid byl znovu narušen až v 8:37, kdy švédská ponorka HMS Nacken nalezla a potopila sovětskou ponorku B-103, čímž započala svoji famózní výpravu po Baltu, zakončenou o dva dni později u Gotlandu.

Mezitím, v hlavním sídle OSN v New Yorku, došlo k další mezihře mezi oběma aktéry konfliktu. Celou událost máme zachycenou jen díky duchapřítomnosti jednoho z kameramanů, který, když viděl, jak se sovětský velvyslanec blíží ke švédskému, zapnul kameru a začal oba aktéry natáčet. Na záznamu (spojeno s promítáním na plátně za přednášejícím) je zachyceno, jak sovětský velvyslanec přistoupil ke svému švédskému protějšku a předal mu nótu od sovětské vlády. Dodnes nevíme přesně, co v oné nótě bylo, nicméně, jak je vidět ze záznamu, poté, co si ji švédský velvyslanec přečetl, oznámil sovětskému ambasadorovi, ať on, i celá jeho vláda jdou s takovýmito nótami ke všem čertům.
Obecně se soudí, že nóta obsahovala návrh, aby Švédové souhlasili s tím, že se přiznají jako původci konfliktu a jako akt pokání zaplatí Sovětskému svazu všechny doposud utrpěné válečné škody plus s ním uzavřou několik pro Sověty výhodných smluv.

Ve stejné době, co se dělo toto v Baltu a New Yorku, prezident Ronald Regan vydal letectvu příkaz, aby se připravilo zahájit v případě nutnosti operaci Nickel Grass, jež měla Švédsku dodat nezbytný válečný materiál, aby mohli Sovětům dále vzdorovat. Hlavní obyvatel Bílého domu si totiž rozhodně nepřál vidět, jak se Švédové lámou pod sovětským tlakem a ustupují Moskvě. A jakkoliv nemohl přímo pomoci oficiálně, byla tu taktéž řada neoficiálních cest. CIA proto dostala příkaz najít jakoukoliv cestu, díky které by USA mohly začít příměji ovlivňovat celý konflikt.

Zbytek 28. října uběhl ve stavu podivného klidu. Nad Baltským mořem se odehrálo několik menších leteckých soubojů a šarvátek, na moři HMS Nacken přidal na svůj trup pomyslný další zářez, když krátce po poledni našel a potopil další sovětskou ponorku. Vypadalo to, že se celý konflikt přeci jen zklidňuje. Nicméně 29. říjen měl toto klamné zdání dokonale rozmetat.



Tak, další díl hotov, připravuje se velké finále :twisted: Názory, připomínky?
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)
Inconnu
Rotmistr
Rotmistr
Příspěvky: 157
Registrován: 06 led 2012, 09:55

Re: WHISKEY ON THE ROCKS aneb Sovětsko - Švédská válka 1981

Příspěvek od Inconnu »

Netroufám si ani odhadnout, jak by jednotlivé strany reagovaly. Jestli by rusové nechtěli konflikt eskalovat (z prestižních důvodů).
Odpovědět

Zpět na „Alternativní historie“