Fašistické Československo?

Co by bylo, kdyby? Prostor pro autorské příspěvky a diskuze o alternativní historii.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Odpovědět
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Vzpomínky našich emigrantů moc neznám, z toho mála co jsem načetl jsem akorát narazil na nadávání na mizerou francouzskou připravenost na válku.

Ta zhýčkanost, smrádek a teploučko, myslíš, že tohle by revoluci nepomohlo?

Nedařilo se revoluce těsně po válce potlačovat právě proto, že je potlačovali lidé, kteří čtyři roky ten dostatek neměli?"Proč bychom měli střílet a riskovat, že se nám něco stane?"

Našlo by se ve francouzské armádě, v situaci kdy není spojení s hlavním velením, dost iniciativních a odvážných, kteří by dokázali organizovat koordinovaný odpor?

Potřebuješ lidi, kteří budou činnost tvých jednotek koordinovat, řídit a zajišťovat, aby měly vše potřebné....

Teoreticky představ si, že jsi nižší důstojník v úseku xy.

Právě byla vyhlášena mobilizace.

Část povolaných branců se bouří a odmítá nastoupit, stejně tak i muži, kteří jsou právě na vojně.

Spojení s hlavním velením je přerušené..

Ano, uznávám, že rychlý pád Francie je ovlivněn mým náhledem na závěr Třetí republiky. Možná jsem zaslepený, ale já tehdejší Francii vnímám jako dekadentní a napůl rozložený stát v permanentní politické krizi, v němž bují různé šílenosti.

(A ti salónní komunisté...

U nás přišlo vystřízlivění intelektuálů až na začátku 60. let, což znamená fakticky 12 let...)

A je otázka jestli došlo k plnohodnotné revoluci?

Reynaud podal demisi a místo něj nebyla jmenována čistě komunistická, ale "jen" velmi levicová vláda, s částečnou účastí SFIO a menších levicových stran.

Nemám problém přistoupit ke korekci příslušné kapitoly, můžu zdůraznit účast SFIO a menších stran a prodloužit délku celé krize, rád zdůrazním Thorezův slib předčasných voleb, nicméně celkové vyznění, to jest došlo k pádu vlády a jejímu nahrazení velmi levicovou koalicí měnit nehodlám....
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Rudá záře nad Francií, III. část

Navzdory všem očekáváním se Thorezem přislíbené volby uskutečnily 27. ledna 1939.

Těsně před nimi ale komunisté dosáhli výrazného triumfu. Podařilo se jim přesvědčit socialistické SFIO, aby se s nimi sloučilo.

Tato nově vzniklá formace následně získala ve volbách bezmála 50% a absolutní většinu v Národním shromáždění, pravice a Radikální strana oslabené rozsáhlou vlnou odchodů do exilu nemohly radikální levici konkurovat a musely se smířit s hořkou porážkou.

Ve složení vlády nedošlo k žádným změnám. Ve funkci premiéra tak pokračoval Maurice Thorez.

Ten okamžitě začal posilovat orientaci zahraničí politiky na SSSR, to bylo prohloubeno sérií výpovědí spojeneckých smluv ze strany Velké Británie a Malé dohody .

Paříž se rovněž snažila podporovat Španělskou republiku, ale ani stažení Němců ze Španělska nemohlo výsledek občanské války v této zemi zvrátit.

15. dubna 1939 vstoupil vůdce nacionalistů Francisco Franco do Madridu a stal se tak jediným a nezpochybnitelným vládcem Španělska. Nicméně hra o tuto pyrenejskou zemi nebyla ještě skončena.

V domácí politice se vláda zaměřila především na znárodňování.

Byly zestátněny loděnice, doly a veškerý těžký průmysl. První vlna vyvlastňování se v letech 1939 - 40 prohnala venkovem, dopadla především na velké statkáře.

Nicméně to nejhorší mělo teprve přijít.

S Thorezovým souhlasem dorazili do Francie sovětští poradci, kteří svým soudruhů začali pomáhat s přestavbou země.

Pod jejich patronací vznikla Státní tajná bezpečnost, známá jako Securité, ta po vzoru NKVD měla potírat všechny nepřátele nových pořádků.

Sověti začali působit i ve francouzské armádě, Ta na jaře 1939 prošla rozsáhlou reorganizací. Byla opuštěna defenzivní doktrína a nové velení začalo prosazovat ofenzívu za všech okolností...

Důkazem hloubky spolupráce Francie a SSSR byl francouzský podíl na stavbě lodí sovětského válečného námořnictva.

Aby vláda zabránila další vlně emigrací, začala na pozemní hranici budovat sérii zátarasů střežených nově vytvořenou Pohraničí stráží, za několik měsíců byl odchod z Francie možný jen přes několik pečlivě vybraných a střežených hraničních přechodech.

V roce 1941 byl oficiálně spuštěn program Dekolonizace , první zemí, která v jeho rámci získala nezávislost, byla Indočína, jejímž prozatimním vůdcem se stal Ho - čchi - min.

V roce 1941 rovněž přišla další vlna znárodňování a kolektivizace venkova.

Securité rovněž rozjela mohutnou vlnu zatýkání, která se stala předehrou pro rudý teror.

V tomtéž roce došlo i na oficiální zavedení cenzury.

Nebylo pochyb, že Francie je na sklonku roku 1941 výrazně jiná než před třemi lety
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Tifík
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1557
Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Bydliště: Lundenburg, Mähren

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Tifík »

Ani ne tak nepřipravenost, jako nechuť ji vést - protože Francie byla v té době zemí žijící v dekadentním luxusu. Proč by měl někdo odhodit luxus a zalézt do zákopu?

Ne, nepomohlo. Motorem revoluce je nespokojenost a ta tomuhle chybí. Zkaženost a dekadence vede k pádu společenského řádu, ale pomalu. Dělo by se přesně to, co se dělo původně - pády vlád, neschopnost cokoli řešit kamkoliv se pohnout, protože chybí motiv k tomu provádět jakékoliv výrazné změny a na zachování statu quo politický program moc nepostavíš.
Bunkr píše: 30 pro 2020, 15:42 Nedařilo se revoluce těsně po válce potlačovat právě proto, že je potlačovali lidé, kteří čtyři roky ten dostatek neměli?
To si teď děláš legraci, že? Francouzská armáda, a nejen ta, byla na konci Velké války na konci svých sil a prakticky na hraně revoluce. Pokud měli komunisti někdy reálnou šanci dosáhnout masivní vlny revolucí napříč Evropou bylo to na konci WWI - armády byly zdecimované, unavené a znechucené, lid hladový a nespokojený. Tehdy se naopak měly revoluční myšlenky bolševismu možnost zachytit. Ale v apatické Francii konce 30. let? Kdo by jim poslouchal, když se měli všichni v podstatě dobře?

Já ti nevím - podívej se na Francouzské hnutí odporu za války. Nijak líní a neschopní nebyli a odhodlání jim taky nechybělo. Ti lidi se nevzali ze vzduchu - ti lidi tam byli.

Slyšel jsi o Czajankových kasárnách? Přesně k tomuhle by došlo. Jak psal Gali - ve Francii byli i jestřábi ochotní něco dělat. A tihle lidi by viděli svou šanci se prosadit a prodrat nahoru. Tohle přesně je situace o které každého Francouzského důstojníka učí na škole - vír revoluce, který je může katapultovat před, když budou iniciativní a budou mít štěstí. Takže ano, ze začátku to bude otázka několika více méně izolovaných ohnisek, ale ty se začnou rychle propojovat a systém naběhne. Navíc i ti staří generálové budou stát na straně "kontrarevoluce" - pro ty je takový vývoj přijatelný snad nejmíň. Schéma, podle kterého se zbrotilo velení Francouzské armády v boji s Němci tady prostě neplatí. Proto říkám, že nejpravděpodobnější je při událostech, které jsi načrtl Španělský scénář. Znova opakuju, budeš mít mraky vojáků z venkova a střední třídy, kteří rozhodně ke skutečnému komunismu moc přátelští nebudou.

(Jistě, že, ale tady byl ten prvek osvobození komunisty ze spárů nacismu - naše veřejnost byla do náruče bolševika doslova vehnána západními spojenci v září roku 38)

Pokud mluvíš o nasazení ozbrojených civilistů v ulicích a revolučních gard, jak jinak tomu chceš říkat? Kdyby došlo na základě nátlaku zvolených politiků k pádu vlády a sestavení nějaké prozatimní do předčasných voleb, můžeme se bavit o tom, že to revoluce nebyla, ale pokud v tom figuruje ozbrojený dav v ulicích, kterému se ustoupí, tak to revoluce je.

Pokud se bavíme o levicovějším směru, který časem plíživě ke komunismu zkonverguje, podobně jak se to stalo u nás po válce, tak pak asi nemám proti čemu argumentovat. :wink:
Bunkr píše: 30 pro 2020, 17:20 Aby vláda zabránila další vlně emigrací, začala na pozemní hranici budovat sérii zátarasů střežených nově vytvořenou Pohraničí stráží, za několik měsíců byl odchod z Francie možný jen přes několik pečlivě vybraných a střežených hraničních přechodech.
Vzhledem k rozsahu námořní hranice Francie... Když je Británie doslova na dohled a to samé Itálie a Francovo Španělsko... Tohle těsnění bude pěkně téct, co? :D

Tak mě napadá - co na to Korsičani? Tam bych nevěřil tomu, že by se rudí uchytili...
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

S koncem Velké války jsme se nepochopili, myslel jsem to tak, že lidé, kteří hnili čtyři roky v zákopu, byli lhostejnější a surovější než generace vyrostlá ve 20. - 30. letech.

Samozřejmě vím, že Hnutí odporu ve Francii bylo, ale zrovna v něm byl poměrně silný vliv právě komunistů. Někde jsem narazil na zmínku, že odbojová aktivita vzrostla právě po napadení SSSR.

Czajankova kasárna jsou skvělý případ izolovaného hnízda odporu. :D

Ano, ano bude děravá a na Korsice bude rozhodně veselo, že by zrod FLNC o pár let dříve?
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Do exilu a do odboje

První Francouzi se pro odchod do exilu rozhodli již v říjnu 1938. Tito uprchlíci patřili k vyšším vrstvám společnosti, především důstojníci a politici.

Postupem času se k nim přidávali další tisíce osob, především střední třída.

V průběhu roku 1939 vykrystalizovala dvě hlavní exilová centra.

První se vytvořilo v Londýně kolem brigádního generála Charlese de Gaulle a druhé si v Římě vybudoval admirál Francois Darlan, bývalý vrchní velitel francouzského námořnictva.

Mezi de Gaullem a Darlanem okamžitě vznikla rivalita hraničící s nenávistí. Oba si totiž vytvořili svou exilovou vládu a toho druhého považovali za svého konkurenta.

Není tedy divu, že si generál a admirál vyměnili několik ostrých vzkazů.

Darlan de Gaullea označoval za důstojníčka, jehož jedinou předností je tělesná výška.

De Gaulle zase nikdy neopomněl zmínit, že to byla právě Darlanem vedená složka armády, která se jako první přidala ke komunistům.

Období podzimu 1938 - jara 1941 se tak nešlo ve francouzském exilovém období ve znamení rozporů mezi zmiňovanými muži.

Tento konflikt se ještě prohloubil, když v roce 1940 odešel do italského exilu maršál Philippe Pétain. Tento muž byl národním hrdinou a pro řadu Francouzů byl symbolem vítězství ve Velké válce.

Darlan jako zdatný intrikán okamžitě stařičkého maršála využil a prohlásil jej za exilového prezidenta Francie. Veškerou praktickou agendu však zajištoval Darlan, neboť Pétain byl v důsledku vysokého věku zpola senilní.

De Gaulle zuřil a zpočátku trucoval, ale po tlaku ze strany Britů a Němců se na jaře 1941 dohodl s Darlanem na spolupráci.

De Gaulleova londýnská vláda byla oficiálně rozpuštěna a její premiér se stal ministrem obrany římské vlády, hořkou pilulku mu osladilo povýšení do hodnosti divizního generála.

Francouzský exil se tak konečně podařilo sjednotit a veškerá energie nyní mohla být vržena do boje proti komunistům.

Bylo to zapotřebí, neboť Thorez a jeho vláda stále více utahovaly šrouby.

Došlo na další vlnu znárodňování a potírání politické opozice, především z řad venkovanů a katolické církve. Venkov byl postižen násilnou kolektivizací a represemi Securité , jejíž metody byly stále drastičtější a odpudivější.

Rudý teror ale jenom naháněl další normanské a bretaňské venkovany do domácího odbojového hnutí.

Hnutí odporu provádělo především zpravodajskou činnost ve prospěch Velké Británie a jeho radikálnější členové provedli několik drobnějších sabotáží a útoků na komunistické funkcionáře a jejich přisluhovače.

To vedlo k tomu, že vláda zesílila represe a posílala do těchto oblastí další a další agenty a milicionáře. Odpor se jim ale zlomit nepodařilo.

Pokud byla situace v Normandii a Bretani vyhrocená, tak na Korsice byla doslova bouřlivá.

Na tomto středomořském ostrově se zformovalo regulérní partyzánské hnutí, které vedlo proti pařížské válce doslova válku.

Tito partyzáni byli podporováni Itálií, která jim dodávala zbraně a využívala je pro zpravodajskou činnost.

Musollini si totiž dělal na Korsiku zálusk a věřil, že pokud se s italskou podporou podaří vytvořit dostatečně silné hnutí odporu, tak tento ostrov bude možno v budoucnu připojit k Itálii.

Na konci roku 1941 tak situace ve Francii rozhodně nebyla klidná.

Přestože komunisté získávali stále silnější postavení, tak se jim nedařilo Hnutí odporu a partyzány na Korsice porazit.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Stalinovy intriky

Výroba zbraní v Sovětském svazu se stále zintenzívňovala. Na plný výkon nejely jen továrny, ale i loděnice, v nichž se od roku 1937 budovalo ohromné množství lodí.

V zemi zároveň od roku 1939 probíhala skrytá mobilizace. Do Rudé armády byli postupně povoláváni další a další muži, z nichž se se stavěly nové divize a armády.

Z Francie přicházely další a další dodávky lokomotiv a vagónů, které byly schopny jezdit po standartním rozchodu evropských železničních tratí.

Sověti zároveň pod záminkou usnadnění obchodu začali s přestavbou tratí v západní části své země.

Celý sovětský kolos připomínal skokana nadechujícího se před skokem do vody.

S tempem válečných příprav mohl být Stalin spokojen, přesto zdaleka ne všechno vycházelo podle jeho představ.

Starosti mu dělala jednak Francie, sice se povedlo reorganizovat francouzskou armádu a komunisté získali dominantní postavení, ale v zemi působilo stále silnější Hnutí odporu napojené na exilovou vládu v Římě.

V Moskvě i Paříži věřili, že tento problém vyřeší vítězná válka a ovládnutí většiny Evropy bolševiky.

Pro Stalina bylo mnohem horší, že vznikla koalice tří nekomunistických velmocí, tedy Německa, Velké Británie a Itálie, navíc se k nim připojily státy Malé dohody .

Na kontinentě se tak vytvářela široká a silná koalice, která měla potenciál zmařit Stalinovy jeho pracně vytvářené plány.

Proto bylo třeba tuto koalici ideálně rozbít, nebo jí alespoň přinutit, aby rozdělila svou pozornost na více míst.

Na jaře 1941 Stalinův zrak spočinul na mapě světa a vládce Sovětského svazu náhle pochopil, co mu umožní oslabit jeho nepřátele a donutit je, aby své síly rozdělili.

"Pošlete mi soudruha Molotova. Mám pro něj úkol nejvyšší důležitosti."
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Tifík
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1557
Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Bydliště: Lundenburg, Mähren

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Tifík »

Bunkr píše: 30 pro 2020, 19:51 S koncem Velké války jsme se nepochopili, myslel jsem to tak, že lidé, kteří hnili čtyři roky v zákopu, byli lhostejnější a surovější než generace vyrostlá ve 20. - 30. letech.

Samozřejmě vím, že Hnutí odporu ve Francii bylo, ale zrovna v něm byl poměrně silný vliv právě komunistů. Někde jsem narazil na zmínku, že odbojová aktivita vzrostla právě po napadení SSSR.

Czajankova kasárna jsou skvělý případ izolovaného hnízda odporu. :D

Ano, ano bude děravá a na Korsice bude rozhodně veselo, že by zrod FLNC o pár let dříve?
No, v tom sice máš pravdu, že asi měli menší zábrany pokud jde o zabíjení, ale tenhle faktor je naprosto relevantní, protože ti lidi už prostě nechtěli.

Vidíš, teď jsi mě dostal. :salute: To jsem nevěděl.

Vidím, že jsme se opět dokonale nepochopili.

No rozhodně si nedovedu Korsičany s jejich přístupem k čemukoliv představit poslušné pod rudou taktovkou...
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Na Korsice je partyzánské hnutí podporované Italy, zmiňoval jsem v kapitole Do exilu a do odboje .

Musollini doufá, že když bude Korsičany podporovat v odporu proti rudým, tak bude moci připojit Korsiku k Itálii.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Španělská hra, I. část

15. dubna 1939 konečně skončila občanská válka ve Španělsku. Republikáni byli poraženi a vlády se chopil vůdce nacionalistů Francisco Franco.

Nicméně hra nebyla zdaleka u konce.

Thorezova vláda španělské republikány všemožně podporovala, nastoupila ale k moci příliš pozdě a výsledek války tak již nemohla zvrátit.

Za Pyreneje však uprchla řada španělských republikánů, v čele s prezidentem Manuelem Azañou a premiérem Juanem Negrínem.

Pod patronací Francouzů byla v Bayonne vytvořena exilová vláda Španělské republiky a z uprchlíků byla pod dohledem sovětských poradců zformována nová armáda.

Sověti a Francouzi zamýšleli tyto jednotky využít jako nástroje pro opětovné rozpoutání občanské války ve Španělsku.

Ta ovšem měla být pouhým předvojem francouzské ofenzívy za Pyreneje.

Francouzi měli v úmyslu provést invazi do Španělska a v zemi zdecimované občanskou válkou znovu restaurovat republiku.

Zároveň by tím vznikla nástupní plocha pro útok na Gibraltar, Španělské Maroko a případně i Portugalsko.

Tento ofenzívní plán měl být realizován až v pozdější fázi války, po porážce Německa a ovládnutí střední Evropy a Balkánu.

Nicméně předehra k němu byla spuštěna na konci roku 1939.

Tehdy do Španělska přišly první oddíly budoucích republikánských partyzánů a okamžitě se pustili do práce. Brzy je následovali další a další spolubojovníci.

Došlo k celé řadě sabotáží.

Nejvýznamnější z nich se uskutečnila 5. ledna 1940. Kdy tito záškodníci způsobili ohromný požár v barcelonském přístavu.

Ovšem nezůstalo jen u sabotáží.

Jen den po požáru v Barceloně spáchala skupina partyzánů atentát na Francisca Franca. Byl sice neúspěšný, ale tato událost dokazovala, že na Pyrenejském poloostrově klid rozhodně nebude.

V celém Španělsku bylo vyhlášeno stanné právo a do ulic se opět vrátila armáda.

Franco, vystrašený z obnovení občanské války, se rovněž obrátil na Německo, Itálii a Velkou Británii s žádostí o pomoc.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Tokijský express

Japonsko bylo na konci 30. a 40. let zemí s rozpolcenou vládou a armádou.

Již od roku 1937 vedla armáda válku v Číně, po počátečních úspěších však konflikt v roce 1939 prakticky zamrzl.

Všechny významné osobnosti japonského života si kladly otázku co dál?

Takto se tázali nejen politici, ale i vojáci.

V ozbrojených složkách vznikla dvě křídla, každé z nich prosazovalo expanzi a tím i zajištění surovin potřebných pro fungování japonského hospodářství, jiným směrem.

Pozemní vojsko se klonilo k Severnímu směru , tedy postupu na sovětský Dálný východ.

Naopak námořnictvo razilo koncepci Jižního směru, která spočívala v obsazení evropských kolonií v jihovýchodní Asii.

Zpočátku se zdálo, že vítězí Severní směr. V roce 1938 totiž Japonci vyvolali konflikt se Sovětským svazem.

Na této frontě ale císařská armáda nijak nezazářila. Bitva u jezera Chasan, v létě 1938, skončila patem a bitva u řeky Chalchyn, květen - září 1939, jasným sovětským vítězstvím.

Generálporučík Georgij Žukov zde dosáhl úspěchu díky ukázkovému uplatnění metod Bleskové války .

Po Chalchynu se zdálo jasné, že převahy nabydou stoupenci Jižního směru, ale vláda v čele s knížetem Konoem tlaku jestřábů prozatím odolala.

Konoe se totiž obával, že expanze do jihovýchodní Asie nutně povede ke konfliktu se Spojenými státy americkými, neboť ty měly v této oblasti své strategické zájmy.

Aby uklidnil jestřáby, podpořil Konoe v roce 1940 pokračování války v Číně a do funkce ministra války dosadil generála Hidekiho Tódža, tento muž byl náčelníkem štábu armád v Číně a patřil k nejradikálnějším jestřábům.

Mezitím se na mezinárodní šachovnici rozehrála složitá hra.

Velká Británie i Sovětský svaz se snažili získat Japonsko na svou stranu a za tímto účelem se ho snažili doslova podplatit.

Britové za pakt o neútočení nabízeli dodávky surovin, možnost využívat základnu v Honkongu, uznání Mandžuska za japonskou državu, uzavření Barmské cesty, sloužila jako zásobovací trasa pro Čankajškovy jednotky a materiální podporu v případě války se SSSR.

Když se Stalin na začátku roku 1941 dozvěděl o britské nabídce, Konoe uvažoval o jejím přijetí, pochopil, že musí jednat, protože jinak se Japonsko připojí k alianci Německa a Velké Británie.

NKVD navázala kontakt s generálem Tódžem a informovala jej o Stalinově nabídce.

Za pakt o neútočení Stalin nabízel souhlas s obsazením francouzské Indočíny, donucení čínských komunistů k přerušení bojů s Japonci a dodávky klíčových surovin po dobu války s Velkou Británií.

Tódžó neváhal a se skupinou stejně smýšlejících důstojníků provedl 13. března 1941 vojenský převrat.

Na místo Konoeho civilní nastoupila vojenská vláda vedená právě Tódžem.

Nová vláda okamžitě začala vyjednávání se Sovětským svazem.

Britové pochopili, že jejich kolonie v jihovýchodní Asii jsou nyní v ohrožení. Halifaxova vláda proto 1. dubna 1941 uzavřela Barmskou cestu, za což si vysloužila ostrou kritiku USA.

Ve stejný den získala nezávislost francouzská Indočína, jen aby byla o měsíc později obsazena Japonci.

Komunistická Ho - Čchi - Minhova byla internována a v Hanoji se vlády chopila loutková vláda císaře Bao Daie.

Obsazení Indočíny popudilo Spojené státy americké. Jejich prezident Franklin Delano Roosevelt vyhlásil embargo na vývoz ropy a železného šrotu do Japonska a zároveň deklaroval, že USA již nestrpí žádnou další agresi Japonska v oblasti jihovýchodní Asie.

Tím bylo o dalším vývoji na Dálném východě rozhodnuto.

23. srpna 1941 podepsal japonský ministr zahraničí Macuoku se sovětským protějškem Molotovem pakt o neútočení.

Mezitím plánovači v Tokiu dokončovali přípravu plánů na válku s Velkou Británií a USA.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Štěpení jádra

Přelom 30. a 40. let 20. století byl významný i v oblasti vědy.

V roce 1938 se skupině německého profesora Otto Hahna podařilo provést řízené rozštěpení uranového jádra.

Svůj objev zveřejnili v časopise Nature 18. ledna 1939.

Většinovou populaci Hanhova zjištění nijak nezaujala, ale ve vládních a vojenských naopak vzbudila značný zájem.

V Londýně, Berlíně i Washingtonu pochopili značný potenciál Hanhova objevu. Nejen v energetice, ale především ve vojenství.

Kdyby se podařilo rozbít více atomových jader naráz, tak by vznikla zbraň, která by měla značný destrukční potenciál.

Velká Británie, Německo a USA rozjely své projekty, jejichž konečným výsledkem měla být atomová bomba.

Britové a Němci začali záhy postupovat společně. V červnu 1940 byla vytvořena společná britsko - německá komise, jejímž úkolem bylo jaderný výzkum koordinovat.

U Birminghamu a německého Haigerlochu byly vybudovány experimentální reaktory, v nichž byla využita těžká voda z Norska a jáchymovský uran z Československa.

1. prosince 1942 se Britům a Němcům podařilo uskutečnit první řízenou štěpnou reakci.

O den později stejného úspěchu dosáhl v USA výzkumný tým Enrica Fermiho.

Tento objev představoval značný krok kupředu a přiblížil lidstvo k atomovému věku.

Britové a Němci spojili rovněž síly v oblasti výzkumu tryskového motoru.

Tento typ motoru si již ve 30. letech nechal patentovat britský vědec Frank Whittle.

První experimentální let letounu s tímto typem pohonu se uskutečnil v červenci 1940. Jednalo se o společnou britsko - německou konstrukci.

Nicméně k masovému rozšíření bylo stále daleko a ve světovém dění rostlo napětí stále rychleji a dramatické události se na sebe kupily se zvyšující se rychlostí.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

6.část: Vzdálená válka I.

Tora

Japonský plán, známý jako Tora , neboli Tygr vypadal následovně:

1) Předfáze:
Uzavření spojenectví s Thajskem a získání souhlasu s přítomností japonských vojsk na jeho území. Tím bude získán nástupní prostor pro 1. fázi.

2) 1. fáze:
Drtivý úder na Dálněvýchodní loďstvo Royal Navy, ideálně bez vyhlášení války, s cílem vyřadit jej po dobu potřebnou na realizaci plánu Tora, to jest šest měsíců.

Souběžně s tím zahájit invazi do Malajsie, Barmy a Nizozemské východní Indie a v co nejkratším časovém horizontu tato území obsadit.

3) 2. fáze

Vylákat Tichomořskou flotilu Spojených států amerických k Marianským ostrovům, případně do Filipínského moře a zde jí rozdrtit.

Zároveň obsadit Filipíny.

4) 3. fáze

Obsazení Papui - Nové Guinee a strategicky významných atolů v Tichém oceánu.


Japonci věřili, že rychlé a úspěšné provedení Tygra spojené se sérií těžkých porážek donutí Velkou Británii a Spojené státy přijmout mír podle japonských představ.

Většina generálů a admirálů hýřila optimismem a soudila, že se válku podaří dovést do vítězného konce během půl roku.

Skeptický byl pouze vrchní velitel Spojeného loďstva admirál Isoroku Jamamoto.

Jeho skepse vycházela nikoliv z nesouhlasu s válkou. Jamamoto s obsazením britských i nizozemských území souhlasil, obával se však USA.

V mládí tuto zemi navštívil a chápal, že americké zdroje a možnosti jsou ve srovnání s těmi japonskými prakticky neomezené.

Byl však v menšině a tak mu nezbyli nic jiného než se podřídit.

Plány si ale vytvářela i druhá strana.

V Londýně se velmi intenzívně jednalo o operaci Matador , tak byla označována plánovaná britská invaze do Thajska.

Za provedení této akce se velmi hlasitě přimlouval Winston Churchill.

Nakonec ale byla celá akce zrušena. V Londýně si stále většina zodpovědných představitelů neuměla představit, že by se Japonsko byť jen odvážilo uvažovat o útoku na britské kolonie.

Churchill alespoň prosadil, aby byla posílena Dálněvýchodní flotila , pozemní a vzdušná obrana Malajsie a Barmy.

Na Dálný východ tak byla odeslána nová bitevní loď Prince of Wales, bitevní křižník Repuluse a letadlová loď Ark Royal .

Do Malajsie byla přesunuta 18. a do Barmy 1. pěší divize, společně s tankovým plukem lehkých tanků Cruiser a několika perutěmi RAF, které byly vyzbrojeny moderními stíhačkami Spitfire a Hurricane .

Posily dorazily na začátku listopadu.

Tou dobou na Dálném východě pomalu ubíhaly poslední dny míru.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Den hanby

7. prosinec 1941 se zdál být jedním z mnoha normálních dní. Singapur, základna Dálněvýchodní flotily se zvolna probouzela do nového dne.

V 7:05 zpozorovala obsluha radaru na obrazovce shluk bodů. Zpočátku jim na rozkaz velícího důstojníka nevěnovali žádnou pozornost. Jejich nadřízený jim sdělil, že se jedná o hejno ptáků.

Vojín Jim Watson, který měl toho dne službu u radaru později řekl:

"Přestože seržant Bennet trval na svém tvrzení, že to jsou ptáci, mně se to nezdálo. Copak ptáci letí stále stejným směrem a stejnou rychlostí? Jako kluk jsem často pozoroval hejna hus, když přelétali nad naším domem a žádné hejno se nechovalo tak divně."

V 7:20 Bennet konečně pochopil, že to co před sebou vidí není ptačí hejno, ale letadla.

Okamžitě se hnal k telefonu, aby zalarmoval základnu.

Tou dobou se v singapurském přístavu nacházelo šest bitevních lodí (Prince of Wales, Valiant, Revenge, Royal Oak, Warspite, Malaya), jeden bitevní křižník (Repulse, tři letadlové lodě (Hermes, Courages a Ark Royal a řada menších lodí.

V 7:23 se na celé základně rozeřvaly alarmy.

Bylo však příliš pozdě.

O dvě minuty později nad Singapur dorazila první útočná vlna tvořená čtyřiceti torpédovými Nakadžima B5N2, padesáti jedna střemhlavými Aiči D3A1 čtyřiceti devíti výškovými bombardéry B5N2 a čtyřiceti třemi stíhačkami Micubiši A6M2.

Celkem tedy 183 letounů všech typů pod velením korvetního kapitána Micuo Fučidy.

I ten na útok na Singapur zanechal své vzpomínky.

"Byl krásný, prakticky bezmračný den. Konečně jsem pod sebou spatřil Singapur s jeho přístavem a loděmi. Vše jako na dlani. Vydal jsem rozkaz, aby se vlna rozdělila na jednotlivé skupiny. V 7:25, vím to přesně, protože jsem se ještě naposledy podíval na hodinky, jsem vydal rozkaz k útoku."

Vystupte na horu Niitaka, právě toto heslo bylo signálem, na který Fučidovi muži čekali.

Jednotlivé roje začali prudce klesat a zahájili útok. Od svých nadřízených měli předem určené cíle. Japonci totiž znali kotviště britských lodí díky svým špehům.

Jako první byl zasažen bitevní křižník Repulse .

Průbojná bomba o hmotnosti 800 kilogramů zasáhla jeho přední muniční sklad. Prorazila svrchnní pancíř a explodovala mezi uskladněnými granáty ráže 381 milimetrů.

Následoval ohromný výbuch, který utrhl lodní příď a zmrzačený zbytek se prakticky okamžitě potopil.

Spolu s Repulse zahynulo všech 1043 mužů jeho posádky.

Záhy poté byly zasaženy i ostatní velké lodě.

Vlajková loď flotily Prince of Wales byla zasažena jednou pumou a dvěma torpédy.

Bomba explodovala v blízkosti můstku a její střepiny na místě usmrtily velitele Dálněvýchodní flotily admirála Thomase Phillipse, spolu s ním přišlo o život 24 mužů a 84 bylo zraněno.

Přestože byla těžce poškozená, tak se tato loď udržela na hladině.

Jiná plavidla takové štěstí neměla.

Na duo letadlových lodí Hermes a Courages se snesl doslova déšť pum a torpéd. V důsledku četných poškození šly obě lodi ke dnu.

Ark Royal před potopením zachránil pouze suchý dok, v němž se nacházela.

Když Japonci po dvaceti minutách konečně odlétli, zanechali po sobě naprostou zkázu.

Všechny velké lodě Dálněvýchodní flotily byly zasaženy a mnohé z nich se potopily, nebo potápěly. Spolu s nimi byl zasažen i těžký křižník Devonshire .

Ten se vinou zásahů převrátil dnem vzhůru.

Kromě toho část bomb dopadla na singapurská letiště, na nichž bylo zničeno 25 letounů RAF.

Den však nebyl ani zdaleka u konce.

V 8:05 se nad Singapurem objevila druhá útočná vlna v síle 170 letadel.

Tentokrát už byli Britové v pohotovosti a připravili útočníkům doslova pekelné přivítání.

Seržant RAF William Esmond po válce řekl:

"Byli jsme vzteky bez sebe! Ty zákeřné bestie nás zákeřně přepadli v postelích a kvůli nim umřela spousta dobrých chlapů. Velení poslalo do vzduchu všechna bojeschopná letadla. Nikdo nám neřekl co máme dělat, věděli jsme to sami i bez rozkazů. Když se Japíci znovu vrátili, tak jsme se na ně vrhli pevně rozhodnutí srovnat s nimi účty!

RAF byla podpořena palbou protiletadlových baterií.

Navzdory zuřivé britské obraně se Japonců podařilo zasáhnout a potopit těžký křižník London a lehký křižník Ajax .

Druhá vlna rovněž dokonala dílo zkázy na bitevních lodích Revenge a Valiant .

Obě dostaly po třech zásazích a potopily se.

V 8:45 skončil útok druhé vlny.

Podle původního plánu měla přijít ještě třetí vlna určená na destrukci přístavní infrastruktury.

Nicméně velitel japonského svazu viceadmirál Čuiči Nagumo její start odvolal.

Důvodem byla především obava z vysokých ztrát, už druhá vlna se setkala s tvrdým odporem a Nagumo usoudil, že další ztráty by byly již příliš.

Svaz šesti letadlových lodí (Akagi, Kaga, Hirju, Sorju, Šokaku a Zuikaku) se proto vypravil na cestu zpět.

Přestože nebyla vyslána třetí vlna, tak se útok na Singapur nedal označit za nic jiného než drtivé vítězství Japonců.

Byly potopeny čtyři bitevní lodě (Revenge, Valiant, Warspite a Royal Oak , jeden bitevní křižník (Repulse ), dvě letadlové lodě (Hermes, Courages , dva těžké křižníky (London, Devonshire a jeden křižník lehký (Ajax ).

Další dvě bitevní (Prince of Wales, Malaya ) a jedna letadlová loď (Ark Royal ) byly těžce poškozeny a musely na opravu odplout do Británie.

RAF musela odepsat 36 letadel, převážná část z nich byla zničena na zemi.

Celkem přišlo o život 2536 námořníků, 206 vojáků a 49 civilistů.

Naproti tomu Japonci ztratili 46 letadel.

Byla to však malá cena za vyřazení velkých hladinových lodí Dálněvýchodní flotily .

Oficiální vyhlášení války se dostalo na Halifaxův stůl ve chvíli, kdy již na Singapur padaly bomby.

Britská veřejnost byla náhlým útokem pobouřena a dožadovala se odplaty.

8. prosince 1941 Dolní sněmovna jednohlasně souhlasila s vyhlášením války Japonsku a zavedenín všeobecné branné povinnosti.

Stejné kroky podnikla i britská dominia (Austrálie, Nový Zéland, Kanada a Jihoafrická unie.).

Ve sněmovně byla rovněž ustanovení vyšetřovací komise, jejímž cílem bylo objasnit příčiny proč byl výsledek japonského útoku tak drtivý.

Bylo konstatováno, že vláda a zejména ministerský předseda podcenili japonskou hrozbu a nepodnikli dostatečná opatření.

Pochybení byla objevena i u Dálněvýchodní flotily . Posádky nebyly v pohotovosti a lodě neměly vztyčeny protitorpédové sítě, Japonci svoje torpédy vybavili plováky, které jim umožnily pohybovat se v malé hloubce.

V reakci na tyto závěry odstoupil 16. prosince 1941 lord Halifax z funkce ministerského předsedy.

O den později již bylo známo jméno jeho nástupce.

Stál se jím dosavadní První lord Admirality Winston Churchill.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Gallienus
Podpraporčík
Podpraporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 07 zář 2018, 14:00

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Gallienus »

Bunkr píše: 02 led 2021, 14:19 Pochybení byla objevena i u Dálněvýchodní flotily . Posádky nebyly v pohotovosti a lodě neměly vztyčeny protitorpédové sítě, Japonci svoje torpédy vybavili plováky, které jim umožnily pohybovat se v malé hloubce.

V reakci na tyto závěry odstoupil 16. prosince 1941 lord Halifax z funkce ministerského předsedy.

O den později již bylo známo jméno jeho nástupce.

Stál se jím dosavadní První lord Admirality Winston Churchill.
Odchod Halifaxe není nemožný, ale nástup Churchilla? On měl na starost námořnictvo, on nesl odpovědnost za debakl, který v Singapuru nastal, jestli by někdo musel položit hlavu na špalek, byl by to spíš on... (zavání to až příliš Gallipoli). Nezapomeň, že on má politickou funkci, nikoliv vojenskou, přesto právě z této pozice rozhoduje o strategických otázkách. Jde o to, že vláda by dostala doporučení právě od něj, poslat flotilu na Dálný východ, v OTL se plánovalo něco podobného... Naneštěstí je tu určitý (poměrně velký) problém v tom, že kromě Singapuru, zde není opravdová základna pro velké lodě, kde by mohla flotila provádět údržbu. Hongkong je vysunutý a nemá kapacitu doků ani potřebný arsenál a nic dalšího zde Britové nemají... Holanďané a Francouzi (v tomto případě nejsou důležití, protože jejich nejbližší základny: Polynésie a Nová Kaledonie jsou stále v rukou komunistů???, stejně tam není infrastruktura) nemají kvalitní přístavy pro velké lodě, max. do velikosti křižníku. To bohužel pro Brity znamená, že když dojde k poškození jejich velkých lodí, musejí je stáhnout do Austrálie, nebo až do Evropy, protože v Indii nic není (na Cejlonu nejsou logistické kapacity pro flotilu). Ten kdo vymyslel plán poslat flotilu do Singapuru a zároveň si ji nechat zničit a přístav si vyřadit z činnosti (vraky budou blokovat jeho kapacitu a odstranit je potrvá hodně dlouho) musí být hnán k odpovědnosti..., navíc se to přímo nabízí.

Model Rudého zámku krátce před útokem na Singapur :smile:
(https://www.youtube.com/watch?v=biPCDsP ... i%C5%84ski)
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Gali, v předchozích kapitolách jsem zmiňoval, že Churchill před Japonci varoval a prosazoval, aby byla obrana jihovýchodní Asie posílena.

Jeho kolegové v čele s Halifaxem sice posily poslali, ale japonskou hrozbu podcenili, tudíž hlavní podíl viny mají hlavně oni.

Co se týče té základny, v OTL jí měli na Ceylonu, nicméně to se zázemím je pravda a přesun flotily do Austrálie mi dává smysl i s ohledem na další vývoj, který chystám.

Co se toho vytažení a opravy lodí.

Vím, že Američané bitevky potopené v Pearl Harboru vyzvedli a znovu zařadili.

Nebyl jsem si jistý jestli by to udělali Britové, je pravda, že jsem si neuvědomil to že vraky budou blokovat přístav.

Takže za to děkuji.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Gallienus
Podpraporčík
Podpraporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 07 zář 2018, 14:00

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Gallienus »

Ty mi nerozumíš, obrana Singapuru je a leží na bedrech námořnictva, je to námořní základna, tady nejde ani tak o to, kolik tam máš vojáků, nebo letadel... On může varovat vládu, ale také má říct i to B..., nemáme alternativu, když přijdeme o Singapur. Obecně v zato, v té době panoval na nejvyšších místech takový jemně rasistický názor, že Japonci jsou no jak kulantně říci..., prostě podřadní a ten sdílel i on, šéf admirality.

Ale co tím chci říct, poslat tam flotilu je prostě chyba, nech vyslat ponorky, lehké křižníky a torpédoborce, dej jim podporu letadel ze souše a nech Spojenou flotilu krvácet v minových polích a moři zamořeným alespoň půl stovkou ponorek a máš to co potřebuješ. Protože jakýkoliv úspěšný nálet na Singapur ti změní ten přístav v past, ze které neutečeš. Není možné to srovnávat s Havajem, protože tam došlo k útoku udeř a uteč, zde je přímá bitevní zóna.

Měly velké lodě na Cejlonu, jenže tam nemohly provádět údržbu, Britové tam nikdy nevybudovali potřebnou infrastrukturu, to že ti někde kotví flotila, neznamená, že ji zde můžeš udržovat, logistika je prostě mrcha, námořní největší...

Nevím jak bude pokračovat válka v Pacifiku, ale zamysli se nad tímhle... V OTL Japonsko získalo Rabaul, pohled na mapu ti poví, skvěle položená základna, můžeš odtud operovat a ovládat celé Šalamounky, pak proč to Spojená flotila nedělala... Odpověď, nemohla, protože zde nebyla infrastruktura, podívej na mapu a mrkni se na nejbližší opravdovou japonskou základnu, tou je Truk... A ten je daleko, jaká je pak nejblíž, mateřské ostrovy, Japonci mají stejné problémy jako Britové. V OTL musela Spojená flotila na jaře 1944 opustit Truk a zamířila do Indonésie, proč? Protože musela být v blízkosti paliva, nebylo k dispozici dost tankerů, aby mohla operovat přímo z Japonska.

Royal Navy bude mít stejný problém, když přijdeš o Singapur, nemáš nic, odkud můžeš vést akce flotily velkých lodí, s Kido Butai muselo plout vždy několik tankerů, jinak by své mise nezvládl, opět logistika... Šéf admirality, pakliže je jen trochu zodpovědný, musí tohle své vládě říct, upozornit ji na to, vysvětlit ji, že poslat flotilu do oblasti bez odpovídajícího zázemí je chyba. Byly tam tři letadlové lodě, několik bitevních lodí + doprovod, je to obrovská síla, ta je zničena, naprosto zbytečně. Japonsko dostalo svůj Trafalgar.
Naposledy upravil(a) Gallienus dne 02 led 2021, 22:05, celkem upraveno 1 x.
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1982
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od jjelen »

Bunkr píše: 30 pro 2020, 17:20Sověti začali působit i ve francouzské armádě, Ta na jaře 1939 prošla rozsáhlou reorganizací. Byla opuštěna defenzivní doktrína a nové velení začalo prosazovat ofenzívu za všech okolností...
SSSR, náš vzor, za všech okolností? .D

Ta dekolonizace, ta mě hodně zajímá... jaký (jestli nějaký) měli komunisté a vůbec levice program a plány?
Zatím bych byl ale opatrný, myslím, že porážky ve válce a japonská okupace měli na průběh dekolonizace značný vliv (i když teda už i na tom se teď pracuje)
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Ano, je pravda, že leží na bedrech námořnictva.

Nicméně tady se dá část viny hodit na Phillipse, je mrtvý a těžko se bude bránit. :D

Navíc na Churchillově straně bude i nezanedbatelná část médií, jeho přítelem je lord Beaverbrook, vlastník a vydavatel nejprodávanějších novin té doby (Daily Expres).

Myslím, že Churchill by to zvládl ustát a ještě z toho vyjít jako vítěz.

Jjelen: Thorez byl poměrně horlivý stalinista, tudíž mi ta podřízenost SSSR dává smysl.

Oficiálně se mi moc nedaří dohledat, nicméně z toho co vím, tak krajní levice se chtěla kolonií zbavit, vykořisťování a tak.

Ano, hodně napomohla, nicméně částečně k ní bylo zaděláno už před válkou, zákon o Indii z roku 1935 například.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Malajská kampaň , I. část

V době, kdy na Singapur dopadaly první bomby, se daly do pohybu i japonské pozemní síly.

Na britskou Malajsii útočila 25. armáda vedená generálporučíkem Tomojuki Jamašitou.

Ta byla složená z následujících formací :

Gardová divize

5. pěší divize

18. pěší divize

3. tanková skupina

3. letecký sbor

Celkový součet Jamašitových sil byl 70 000 mužů, 200 tanků, 440 děl a 568 letadel

Jejich soupeřem bylo uskupení generálmajora Lewise Heatha.

To se skládalo z:

9. indické pěší divize

11. indické pěší divize

8. australské pěší divize

18. pěší divize

Lehkého tankového pluku

Dálněvýchodního sboru RAF

Dohromady se jednalo o 155 000 mužů, 58 tanků, 890 děl a 357 letadel.

Celé tažení zahájilo vylodění gardové divize u Kota Bharu. Tuto oblast střežili Indové z 9. indické pěší divize.

Desátník Arnav Singh k vylodění Japonců řekl:

"Přišlo to jako blesk z čistého nebe. V jednu chvíli byl všude klid a v té následující se rozpoutalo peklo. Na obzoru se objevila hromada lodí a jejich těžké lodě se do nás pustily svými děly a to celé korunovalo jejich letectvo."

Vylodění gardistů bylo podporováno palbou děl bitevních lodí Jamaširo a nálety japonských letounů.

Část Indů začala panikařit a opustila svá postavení. Většina z nich však zůstala na svých místech.

Velitel 8. indické brigády, právě ona prostor Kota Bharu bránila, brigádní generál Berthold Wells Key v hlášení uvedl:

"7. prosince t.r byla Japonci napadena postavení 8. indické brigády u Kota Bharu. Navzdory těžké dělostřelecké palbě z moře a silné letecké palbě nepřítele se útvar jako celek držel dobře. S vyjímkou ojedinělých případů zbabělosti držela brigáda své pozice a opětovala nepřátelskou palbu.

Zejména 17. dograský pluk prokázal své vysoké kvality a navzdory nepřátelské přesile držel své pozice několik hodin.

Vzhledem ke značné intenzitě útoku ale musel být i s celou brigádou stažen."


8. brigáda tvořená vojáky druhého řádu se skutečně s elitou japonské armády měřit nemohla. Nicméně přesto Indové bojovali a statečně.

Gardové divizi se po několika hodinách těžkých bojů podařilo vytvořit předmostí a postoupit do vnitrozemí.

Jelikož hrozilo, že pronikne do jejího boku, byla brigáda stažena a připojila se ke zbytku Heathových mužů.

Zbylé dvě divize 25. armády útočily z Thajska. Zpočátku se jim dařilo postupovat relativně rychle. Oba útvary byly totiž vyškolení pro boj v džungli a díky tomu, že jejich příslušníci se přesouvali na bicyklech, tak měly výhodu vyšší mobility.

Obránci se ale učili rychle a ve dnech 7. - 14. prosince sváděli s Japonci tvrdé boje, a přestože ustupovali, tak rozhodně nebyli poraženi.

Japoncům celou situaci komplikovala neschopnost Jejich letectva získat vzdušnou převahu nad bojištěm.

Přestože RAF byla v počtech letadel slabší, tak její stíhačky Spitfire, Hurricane se ukázaly být kvalitnější než japonské Nakadžima Ki - 27 a Nakadžima Ki - 43.

I díky tomu se mohli Britové stáhnout do střední Malajsie na linii Kampar - Kuantan.

Zejména postavení u Kamparu bylo pro obránce velmi výhodné.

Kolem vánoc 1941 se fronta v Malajsii stabilizovala na této linii.

Do 22. prosince 1941 byl poměr ztrát v Malajsii následující:

Japonci

3507 padlých, 6150 zraněných, 27 zničených a poškozených tanků, 89 sestřelených a poškozených strojů.

Britové

4005 padlých, 5440 zraněných, 9 zničených a poškozených tanků a 41 sestřelených a poškozených letadel.

Válka ovšem naplno zuřila i na dalších místech jihovýchodní Asie.
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Bunkr
Poručík
Poručík
Příspěvky: 1162
Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Bydliště: Liberec

Re: Fašistické Československo?

Příspěvek od Bunkr »

Japonské armádní stíhačky:

Nakadžima Ki - 27, "Nate."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nakajima_Ki-27

Nakadžima Ki - 43, "Oscar."

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nakajima_Ki-43

Linie Kampar - Kuantan

Trasa z Kuantan do Kampar
Trasa 361,7 km • 110:14 hod
https://mapy.cz/s/rebafafesu
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,
Odpovědět

Zpět na „Alternativní historie“