Nové Československo

Co by bylo, kdyby? Prostor pro autorské příspěvky a diskuze o alternativní historii.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hox
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 742
Registrován: 20 čer 2009, 23:35
Bydliště: Bytča - SVK -

Re: Nové Československo

Příspěvek od Hox » 21 kvě 2018, 12:02

A aké tanky mohli mať briti v tej dobe? Cromwell a Churchill?
Dnešná pravda je zajtrajší klam.

Jozef Adamovič

Uživatelský avatar
Tifík
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1510
Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Bydliště: Lundenburg, Mähren

Re: Nové Československo

Příspěvek od Tifík » 21 kvě 2018, 13:22

Černovous píše:Ne, k vylodění došlo brzy ráno.
Aha, zmátlo mě to "...v pozdních večeních hodinách vypluli první lodě vstříc francouzskému pobřeží. O několik hodin později, krátce po půlnoci bylo dosaženo pobřeží. Muži narychlo opouštěli plavidla a brodili se k pobřeží. Tam už je čekali pláže, které nebyli nikým bráněny."
Znělo mi to jako by šlo aspoň z části o noční operaci.
Hox píše: A aké tanky mohli mať briti v tej dobe? Cromwell a Churchill?
Já bych si typnul Matildy, Crusadery, (a po zkouknutí wiki) Valentiny a asi i ty Churchilly. Cromwell byl vyvinut až na základě konfrontace s Němci ve Francii.
Ale Matildy a Churchilly by možná mohly Francouzům docela zatopit, vzhledem k tomu, jak dobře byly ty potvory pancéřované...
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4789
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Československo

Příspěvek od Atlantis » 21 kvě 2018, 18:15

Tak OK, popořadě...

bitva u Guamu: Znovu nechápu Japonskou logiku. Americká flotila míří z Guamu na západ, proto je Kido Butai vůči Guamu...na východ.
Kapitán ponorky odvysílal krátkou šifrovanou depeši Jamamotovi, japonci se tou dobou pohybovali severně od Guamu, mimo dosah amerických letonů, které se na tomto ostrově nacházely. Po zprávě, že ponorky navázaly s Američany kontakt, hlavní flotila změnila kurz a začala se přesouvat do vod východně od Guamu.

Tzn. při útoku na americkou flotilu musí japonské letouny kolem Guamu stejně proletět? Pokud se američané budou chtít stáhnout zpět na Guam, bude muset japonská flotila plout (aby se s nimi mohla střetnout) kam? Opět ke Guamu (který popisuješ jako netriviální hrozbu). Pokud bude zdrhat směr Filipíny, bude muset pronásledující Japonská flotila plout kam? Ano, opět ke Guamu.
Poznámka bokem: Píšeš o 3 potopených letadlových lodích, ale v popisu bitvy máš potopení pouze dvou (Lexington a Saratoga)

Pokud je tedy v platnosti Tvá verze bitvy u Guamu, tak následný vývoj událostí nedává smysl. USA během několika týdnů přemístí do Pacifiku svoji atlantickou flotilu, čímž jejich úhrnná síla na tomto válčišti dosáhne 4 plně bojeschopných letadlových lodí (Hornet, Enterprise, Wasp a Ranger) + 1 na nutných opravách (nicméně podívejme se, co dokázali opravárny v PH v reálu, tzn. Yorktown netřeba odepisovat, klidně se dokáže zapojit do pár měsíců též) + 9 plně bojeschopných bitevních lodí a 4 na nutných opravách.
Proti tomu mohou Japonci nasadit 7 těžkých letadlových lodí a 11 bitevních lodí. Ano, mají převahu, ale nikterak zdrcující a myslím, že do 2 měsíců by tato síla byla skonsolidována a jelikož by se Baatan v té době stále bránil, americká veřejnost by natvrdo volala po záchranné výpravě na Filipíny. A Japonci by nejspíš tahali za kratší konec provazu, protože v oblasti je stále (není nikde v textu zmíněn) americký Guam s poměrně rozsáhlým letištěm a pak jižněji Nizozemské základny.

A to nezmiňuji Britskou východní flotilu s 5ti letadlovými loděmi, která bude nepochybně ještě více posílena (není důvod držet těžké letadlovky ve středomoří a atlantiku) zbylými loděmi třídy Illustrious a nedivil bych se, kdyby navrch připlula i Ark Royal. To by Britům poskytlo 5 těžkých letadlových lodí (tedy stejně jako US Navy) + doprovod a mně neznámý počet bitevních lodí (nicméně Britové jich mají dost a dost).

Z tohoto pohledu je invaze do Malajsie (zásobování nejde pořádně provádět pozemní cestou, na to je infrastruktura příliš špatná, musí se po moři) sebevražedným podnikem, protože Východní flotile nic nebrání vplout do ústí Thajského zálivu a kompletně odříznout invazní armádu od zásobování. Letadlovky zde tvoří štít proti leteckým útokům z Indočíny a těžké lodě zatím rozstřílí invazní pláže, zásoby a infrastrukturu (to, co měl udělat svaz Z v reálu, nicméně bez leteckého krytí...)
Nehledě na to, že Britům nic nebrání místo toho skrz Jávské moře proplout do Celebeského a rozstřílet celou invazi do Indonésie a na jižní Filipíny na hadry, protože tady Japonci nemají vůbec nic, co by proti nim mohli poslat.

btw: Spitfire až v roce 1942??? Timeline odpovídá naší až do října 1938, Spitfire byl do služby oficiálně zařazen dokonce před Mnichovem (srpen 1938), tzn. není důvod po Mnichovu ukončovat produkci a vývoj. Britové by zde nepochybně už disponovali Spitfiry Mk.V a na obzoru by byla nejspíš verze Mk.IX


Dále nechápu logiku Britů: Jednotky jsou potřeba na Dálném východě, proto všechny použijeme v Evropě. Jasně, bylo by hezké Francii porazit rychle, nicméně i ono rychle nejspíš bude na několik měsíců, což dává Japoncům poměrně široké okno.

Nicméně suma sumárum, tady Japonci nemají na víc jak půl roku postupu s tím, že mají šanci získat něco v jihovýchodním směru (Filipíny, Borneo, Celebes, část Barmy a Malajsie), načež bude jejich postup zastaven a Spojenci mohou v klidu přejít do protiútoku, kterou jim dává početní převaha, nejspíš po ose Indonésie - Filipíny - Taiwan. Japonci na tom budou za ten půlrok navíc tak špatně s ropou, že je to vlastně totálně umrtví (protože Borneo a Celebes stačit nebudou a čekám, že je Spojenci nejspíš letectvem zničí)
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
Hox
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Příspěvky: 742
Registrován: 20 čer 2009, 23:35
Bydliště: Bytča - SVK -

Re: Nové Československo

Příspěvek od Hox » 26 zář 2018, 07:07

Zdarec, Černovous bude ešte pokračovanie? Super sa to číta :D (už druhý krát) :clapping:
Dnešná pravda je zajtrajší klam.

Jozef Adamovič

Černovous
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 305
Registrován: 16 led 2015, 16:51

Re: Nové Československo

Příspěvek od Černovous » 17 úno 2019, 12:42

Pokračování nebude, vyhořel mi notebook, ve kterém jsem měl příběh uložený :-(
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4789
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové Československo

Příspěvek od Atlantis » 17 úno 2019, 15:24

Říká Ti něco pojem cloud? :D

Jinak nešli by alespoň odpovědi na moje poslední námitky?
btw: Netvrdím, že je to napsané zle, příběh se rozvíjel poměrně zajímavě, jen pokud to nemá být jednostranné vítězství pravdy a lásky, je potřeba vůči spojencům přitvrdit.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Černovous
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 305
Registrován: 16 led 2015, 16:51

Re: Nové Československo

Příspěvek od Černovous » 17 úno 2019, 17:14

Budeš se divit, ale říká :D

Rozhodně to nemělo být vítězství pravdy a lásky nad rudou lží a nenávistí.
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960

Odpovědět

Zpět na „Alternativní historie“