Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 23 dub 2018, 01:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nové Československo
PříspěvekNapsal: 12 dub 2018, 19:26 
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Registrován: 16 led 2015, 16:51
Příspěvky: 258
Španělská hra

1. dubna 1939, téměř po třech letech, konečně skončila občanská válka ve Španělsku. Vítězství nakonec dosáhli nacionalisté vedení generálem Franciscem Francem. Republikánská vláda, v čele s prezidentem Manuelem Azañou a premiérem Juanem Negrínem, uprchla do Francie. Jejich příkladů následovali tisíce španělských republikánů, značnou část tvořili zahraniční dobrovolníci, kteří v průběhu války vytvářeli takzvané interbrigády.
Ti, kteří nestihli, nebo nechtěli uprchnout, skončili buď v internačních táborech nebo rovnou na popravišti.Moci se ve Španělsku chopil vůdce nacionalistů Francisco Franco, ten se jako hluboce věřící katolík a přesvědčený monarchista rozhodl, že obnoví ve své vlasti monarchii a vrátí trůn Bourbonům, kteří o něj přišli v roce 1931.

Původně plánoval provést restauraci mavrácením koruny svrženému Alfonsovi XIII. Ten byl ale i pro část Francových nacionalistických spojenců nepřijatelný. Navíc svržený král se sám rozhodl o návrat na trůn neusilovat a abdikoval ve prospěch svého syna Juana. Ten byl pro španělské nacionalistické generály přijatelnější než jeho otec, který proslul bohémským stylem života.

20. června, přesně v den Juanových dvacátých šestých narozenin, byla pod záštitou Francisca Franca slavnostně obnovena španělská monarchie. Na trůn pod jménem Juan III. usedl právě mladý oslavenec.

Novopečený král záhy po své korunovaci jmenoval Francisca Franca premiérem a udělil mu titul Caudillo, což ve španělštině znamená vůdce. Z generála se stal v podstatě vojenský diktátor, který s královým požehnáním disponoval takřka neomezenými pravomocemi. Když Franco 1. července 1939 přijímal od svého krále titul, který z něj fakticky činil jediného vládce země, zdálo se, že o osudu Španělska je definitivně rozhodnuto.

Zdaleka tomu tak nebylo. Francie, kde se dva měsíce před koncem občanské války ve Španělsku, chopili vlády komunisté a radikální socialisté, okamžitě začala republikány, v jejichž řadách měli díky ohromné podpoře ze Sovětského svazu rozhodující vliv komunisté, okamžitě podporovat. Republikánskou porážku však tato podpora nemohla již odvrátit.

Když válka skončila, Francie na svém území přijala tisíce uprchlíků ze Španělska. V Bayonne bylo vytvořeno sídlo španělské exilové vlády, v jejímž čele stál zpočátku Azaña, ale poté co v listopadu 1940 zemřel, jej v čele vlády nahradil Negrín.

V okolí Bayonne vzniklo pod vedením SSE několik shromažďovacích táborů, v nichž byli shromažďováni mužští uprchlíci. Ti se zde pod dohledem SSE cvičili v metodách diverzního boje. Francouzská vláda hodlala španělské uprchlíkyy využít ku svému prospěchu. Jak řekl Maurice Thorez na zasedání vlády, které se uskutečnilo 12. července 1939: "Zapálíme Španělsko od Pyrenejí po pobřeží Atlantiku

Obrázek
Španělé ve francouzském výcvikovém táboře

Na počátku roku 1940 byly z Francie do Španělska vyslány první záškodnické skupiny. Hlavním působištěm těchto záškodníků se stalo především Katalánsko. Katalánci totiž v občanské válce bojovali za republiku ze všech nejhorlivěji, právě na ně nejtvrději dopadly represe, které ihned po konci války spustil Francův režim.

Úkolem vyslaných skupin bylo provádět drobné sabotáže, vykonávat výzvědnou činnost a především organizovat podzemní odbojové hnutí. Jejich příchod se v Katalánsku setkal s příznivou odezvou. Záhy poté co první skupiny dorazili na místo určení, začalv Katálansku rapidně růst počet sabotáží a útokú na představitele státní správy.

Francova vláda zareagovala tak, že 1. března 1940 vyhlásila v Katalánsku a o dva dny později na území celého Španělska vyjímečný stav a stanné právo. Příliš to ale nepomohlo, naopak jedna z největších zabotážních akcí se odehrála měsíc po vyhlášení stanného práva. 3. dubna 1940 byly zapáleny uhelné sklady v barcelonském přístavu. Následný požár největší španělský přístav těžce poškodil.

Franca tento útok rozzuřil na nejvyšší možnou míru. Vojenské posádky v Katalánsku byly posíleny. Armáda dostala za úkol bez milosti zlikvidovat kohokoli, kdo by mohl mít se sabotážemi něco společného.

Ani represe, při nichž bylo poraveno více než 5000 osob však nic nevyřešili. Neuplynul ani rok a Španělsko se opět ocitlo na pokraji občanské války.

Za této situace se Franco obrátil na vznikající protibolševický blok s žádostí o pomoc. Ve Francově žádosti zavětřilo Německo příležitost jak rozšířit svůj vliv do Středomoří- Na sklonku roku 1941 a počátku roku 1942 dorazili do Španělska první němečtí důstojníci, kteří měli u španělské armády plnit roli poradců. Záhy je následovaly první vojenské útvary složené z dobrovolníků.

_________________
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nové Československo
PříspěvekNapsal: 14 dub 2018, 10:44 
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr

Registrován: 16 led 2015, 16:51
Příspěvky: 258
Cesta ke Guamu

Zprávy o tom, že Tichomořská flotila opustila své kotviště v Pearl Harboru se do Tokia dostaly ještě 12. června. Japonská vláda se nyní ocitla v ošidném postavení. Vláda si na jednu stranu válku s USA přála a připravovala se na ni, důvodem byly Filipíny, které byly loutkovým státem Spojených států a díky své poloze představovaly dýku namířenou na námořní komunikace jihovýchodní Asie.

Ještě téhož dne se uskutečnila porada vláda s vedením armády a námořnictva. Vyvstala otázka jak dále postupovat. Pokud by Američané na Filipíny dopluli, mohli by snadno narušit japonský postup v jihovýchodní Asii. Pokud chtělo Japonsko pomýšlet na vítězství, tak americká plavba musela být zastavena.

Všem účastníkům porady bylo jasné, že napadení Tichomořské flotily povede k tomu, že USA, které byly dosud oficiálně neutrální, vyhlásí Japonsku válku. Japonští vládní politici, armádní velitelé a většina námořních velitelů navzdory tomu hýřila optimismem. Převládalo mínění, že pokud se Američanům podaří zasadit dostatečně drtivý úder na moři a zároveň rychle obsadit Filipíny, tak se podaří přimět USA k ukončení války.

Optimismus svých kolegů a přímých představených nesdílel pouze vrchní velitel Spojeného loďstva admirál Isoroku Jamamoto. V mládí navštívil a procestoval Spojené státy, a díky této dávné zkušenosti nyní vyjadřoval své obavy z chystaného konfliktu. Neobával se ani tak americké flotily, o které tvrdil, že je schopen ji porazit, starosti mu dělala nesmírně silná ekonomika USA, především jejich průmyslový potenciál a ohromné lidské zdroje.

Obrázek
Admirál Jamamoto

Své obavy shrnul do citátu: „Prvních šest měsíců války jim můžeme ošklivě zatápět. Můžeme dosáhnout nepřerušené šňůry vítězství. Pokud se ale válka protáhne na dva či tři roky, pak v naše konečné vítězství nevěřím.“

Jak již bylo řečeno, ostatní Jamamotovu skepsi nesdíleli. V drtivé většině panovalo přesvědčení, že do půl roku bude po válce. jamamoto se mínění většiny podvolil.

13. června 1942 dostalo japonské Spojené loďstvo rozkaz k vyplutí. Flotilu, která se měla střetnout s Američany čítala 7 bitevních lodí (Fusó, Haruna, Ise, Jamaširo, Kirišima, Kongó a Nagato) a 5 letadlových lodí (Akagi, Kaga, Hirjú, Sorjú a Zuikaku). Loďstvo vyplulo v noci z 16. na 17. června. Po celou dobu měla rozkaz udržovat striktní rádiové ticho.

Obrázek
Japonci vyplouvají

Vyplutí flotily bylo spuštěním posledního kola japonských válečných příprav. Souběžně s útokem na Tichomořskou flotilu plánovali Japonci napadnout Malajsii, Barmu, Filipíny a Nizozemskou východní Indii. V další fázi měly být obsazeny Mariany, Papua-Nová Guinea a další menší ostrovy v Tichomoří.

_________________
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nové Československo
PříspěvekNapsal: 14 dub 2018, 14:07 
Četař
Četař

Registrován: 04 srp 2014, 17:40
Příspěvky: 93
Pokud se podaří potopit Američanům letadlové lodě, mohlo by je to přimět k míru. Než by postavili nové, tak by Japonci mohli v Pacifiku operovat nerušeně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nové Československo
PříspěvekNapsal: 14 dub 2018, 18:04 
Podporučík
Podporučík

Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Příspěvky: 955
Bydliště: Liberec
Mela píše:
Pokud se podaří potopit Američanům letadlové lodě, mohlo by je to přimět k míru. Než by postavili nové, tak by Japonci mohli v Pacifiku operovat nerušeně.


Neviděl bych to pro Japonce tak optimisticky, to by musela mít Kidó Bútai mimořádně dobrý den, aby zvládla potopit všech pět letadlových lodí Tichomořské flotily.

I kdyby se to povedlo, Američané mají v Atlantiku další tři letadlové lodě a v nouzi je mohou poslat do Pacifiku, plus v loděnicích se dokončují první Esexy.

Japonci rozhodně nebudou moct operovat nerušeně, stále tu je neporažené Dálněvýchodní loďstvo Royal Navy.

_________________
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nové Československo
PříspěvekNapsal: 16 dub 2018, 13:47 
Nadporučík
Nadporučík
Uživatelský avatar

Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Příspěvky: 1470
Bydliště: Lundenburg, Mähren
Nemyslím si, že by kompletní vyřazení Tichomořské flotily mohlo Američany donutit ke kapitulaci, naopak si myslím, že by je ještě víc motivovalo k válečnému úsilí.

I kdyby Amerika neměla co jiného poslat a musela "sedět s rukama v klíně" než by se další lodě dostavěly, tak by mír asi nepřijala a pokud ano, tak by to rozhodně nebyl mír diktovaný podle Japonských podmínek.

_________________
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

Webhosting Český hosting

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Český překlad – phpBB.cz