Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 18 led 2018, 06:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 369 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05 led 2018, 21:20 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6284
Bydliště: Praha
Tak pokud by Švédové začli být Rusy nějak významně tlačeni, předpokládám, že by si o Německou pomoc řekli, sliby nesliby. Nicméně na severu by stejně nejspíš nešlo dělat nějaké grandiózní operace velkých armád, terén a přírodní podmínky pro to prostě nejsou nastaveny, tzn. Švédská armáda by na to nejspíš stačila tak jako tak sama. Nadto do nástupu zimy 1914/1915 by se asi stejně mnoho nestihlo a po Německé ofenzívě z února a ofenzívě centrálním mocností v létě 1915 by nejspíš Rusové neměli moc sil, které by mohli přisunout na sever.
Osobně předpokládám, vzhledem k lepší infrastruktuře a menší velikosti (a terpve probíhající ruské mobilizaci), že Švédsko, pokud by zvládlo vstoupit do války do pár dnů po útoku, by se ještě v na přelomu léta a podzimu, kromě zabezpečení severu, soustředilo právě na Ålandy. Ze Stockholmu je to k nim podstatně blíž než z Petrohradu, ruská flotila již byla stažená a ostrovy na začátku války neměli fakticky žádnou posádku, navíc zde Švédové mohli počítat s podporou místních Švédských obyvatel. Tzn. bych očekával do konce září obsazení Åland a vybudování fronty na severu, nic víc.
Další akci potom asi v létě 1915, kdy, ať už jako součást CP či mimo ně, by pravděpodobně Švédsko zkusilo využít ruský ústup a ztenčení zdrojů k ofenzívě, nejspíše jak na severu, tak i nějaký ten výsadek (pokud by Švédové ovládali Ålandy, tak mají Botnický záliv fakticky pro sebe a z ostrovů je to jen kousek do Türku). S Němci by operace byla nejspíš alespoň částečně úspěšná, těžko říci nakolik i bez nich?

Osobně mám za to, že ruský útok by měl hlavně mnohem víc negativní dopad na veřejné mínění v neutrálních státech (důležitý hlavně v USA). Dohoda by se najednou dostala svým chováním na úroveň Centrálních mocností, vlastně ještě hůře...Němci sice obsadili Lucembursko bez vyhlášení války, ale fakticky přitom nikdo nepřišel k újmě. Na druhou stranu Švédsko bylo též napadeno bez vyhlášení války a mělo při tom ztráty na životech. Tyto faktory by mohli vést k více neutrálním Spojeným státům a pokud by se Němci chovali rozuměji, tak možná opravdu k nevstupu do války, minimálně pokud by bylo Rusko členem Dohody.

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15 led 2018, 15:34 
Vojín
Vojín

Registrován: 15 led 2018, 15:25
Příspěvky: 2
Ahoj. Jak si představujete vývoj Evropy, kdyby se Německo nesjednotilo pod vedením Pruska, ale pod vedením Rakouska (Habsburské monarchie). Prusko by jako konkurent zůstalo mimo sjednocení, tak jako v reálu bylo mimo Rakousko. Myslím, že by se pak toto "Rakousko" více mohlo zaměřit nacionálně a třeba v roce 1848 při maďarké revoluci se rozejít s Uhry. "Ztráta" odbojného a hospodářsky druhořadého Uherska by Habsburky nemusela moc trápit (snad by to bylo i přínosem).
Prosím, neubíjejte mne historicko-faktickými argumenty, je to přece fikce....

Jinak díky, za zajímavé čtení v celém alternativně historickém vlákně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15 led 2018, 22:21 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Registrován: 16 led 2015, 16:51
Příspěvky: 238
Pokud vím tak Habsburkové o sjednocení Německa moc nestáli, vyhovoval jim spíše roztříštění model, který jim umožňoval německý prostor ovládat. Navíc otázka zní, co s protestantským severem? Vídeň měla vždycky blízko k jihoněmeckým katolickým státům, snad by se našel i nějaký druh unie s Bavorskem, byť je otázka co na to ostatní evropské mocnosti.

Sjednocení by přineslo pozitiva i negativa:

+Rakousko by nejspíše nebylo vytlačeno ze severní Itálie, což by vedlo k absenci snahy tlačit se mocensky na Balkán, což by zabránilo rakousko-ruskému konfliktu.

-Nacionální bouře. Nejenom tebou zmiňované Uhry, ale především Čechy, velký německý stát pod rakouskou kuratelou bylo přesně to co obrozenci nechtěli, tudíž vzpoura. Monarchie v reálu rok 1848 málem nepřežila...

-Naštvané mocnosti, především Francie a Velká Británie. Pokud by sjednotilem Německa bylo Rakousko, tak by to popudilo právě zmiňované státy. Vznikl by totiž obrovský územní komplex s ohromnou průmyslovou základnou, Čechy, Lombardie, Benátsko a Slezsko-pokud by jej Monarchie chtěla od Pruska- a ohromným zemědělským zázemím-jižní Německo, Halič, Uhry a Pádská nížina
Takový kolos by nepříznivě vychýlil rovnováhu v Evropě, nacož by ostatní evropské mocnosti museli reagovat. Snad by Vídeň mohla získat přízeň Ruska, ale to nevidím jako pravděpodobné.

Osobně bych se klonil k variantě:
1) Německo nesjednocovat vůbec
2) Nechat menší stát, aby Německo sjednotil, nabízí se třeba Bavorsko. Poté z Německého spolku vycouvat a k témuž donutit Prusko.

_________________
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16 led 2018, 09:17 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1859
Tak, souhlas s Černovousem. Před rokem 1848 bych viděl sjednocení Německa Rakouskem jako nepravděpodobné (Metternichovská doba a tak...)
Jak píše Černovous, takový kolos by si nadělal rychle spoustu nepřátel: nejen VB a Francii, ale asi i Rusko... na jednu stranu by rakouské angažmá v Německu asi uvolnilo Rusům ruc v Orientu (na druhou stranu z jejich strany po napoleonských válkách převládala spíš strategie udržet Osmanskou říši v celku), na druhou stranu obří, ještě ke všemu katolický stát na hranicích (jak by asi reagovali Poláci?)
Nábožensky bych to pro Habsburky neviděl tak černě, pomineme-li Prusko, tak největším státem jasně katolické Bavorsko, převážně katolické bylo i Porýní (nějak si nedovedu představit vytlačení Pruska z německa v momentě, kdy drží Vestfálsko...)
Jinak opět souhlas s Černovousem, myslím že by bylo výhodnější, vytvořit něco na způsob Rýnského spolku z napoleonských válek s tím, že Rakousko by mělo pozici podobnou francouzskému císařství.
Určitě bych neočekával rozchod s Uhrami, Habsburkové se svých území dobrovolně vzdávali jen neradi... navíc by díky Uhrám měli přístup na Dunaj a Balkán a mohli zahájit ekonomickou expanzi v tomhle směru podobně, jako Německo na konci 19. století... Jen je opět otázka, co by na to Rusko a další velmoci...

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16 led 2018, 11:05 
Vojín
Vojín

Registrován: 15 led 2018, 15:25
Příspěvky: 2
Díky za reakce.

Nechtěla jsem říct, že by se Habsburkové vzdali Uher jen tak z ničeho nic. Jen v případě problémů v Uhrách (a ty by asi byly) by ta případná ztráta nebyla až tak bolestná, když by ovládali zajímavější území s německým obyvatelstvem. Význam Uher pro přístup k Dunaji bych taky neviděla nijak zásadně, Dunaj přece protéká i Rakouskem. Navíc po proudu Dunaje za Uhrami je antirakousky naladěné Srbsko. Jako mnohem větší terno mi příjde přístup do Jadranu přes rakouské území v Terstu a Istrii, případně i nějaký čas Rakouskem ovládané Benátky. A v případě zabrání malých německých státečků až k Severnímu moři je cesta do Atlantiku volná.

Změnu rovnováhy v Evropě a blbý pocit v mocnostech, myslím, vyvolalo i skutečné sjedocení Německa pod Pruským vlivem. A taky to zbytek světa více méně zkousnul nebo se mýlím?

Vznik "Rýnského spolku 2" je zajímavá alternativa. Ač i tak by mocnostem mělo dojít, že je to loutka ve Vídeňských rukou.

Vztah s Ruskem podle mne nejvíce ovlivňovalo angažmá na Balkánu. Je otázkou, zda anexe Bosny (opět s neněmeckým obyvatelstvem) a tlak na Srbsko přinesly dostatečný užitek, aby stály za zhoršení poměrů mezi Rakouskem a Ruskem...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16 led 2018, 15:31 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1859
Na Dunaji je Rumunsko (teda pokud se bavíme o první půlce 19. století Valašsko s Moldavskem) a pak tedy to Srbsko. S tím antirakouským naladěním pozor, to je věc až začátku 20. století, předtím byli ty vztahy daleko komplikovanější (a Srbsko bylo po většinju 19. století vpodstatě rakouskou loutkou, vzhledem k jeho geo. poloze mu ani nic moc jiného nezbývalo).
OTL sjednocení Německa - tady záleží, kdyby mělo dojít ke sjednocení pod Habsburky, jinak se to srovnává dost blbě. OTL sjednocení byla dost specifická situace, kdy mu vlastně r. 1870 nikdo nemohl moc bránit, jen Francie (a jak dopadla vímě... mimochodem, těsně před válkou třeba Britové viděli jako daleko větší hrozbu Paříž než Berlín...)
Cesta na Atlantik - no právě, říše ovládající přístupy k Černému moři, přes Jadran a Balkán do moře středozemního a k tomu Rýn a přístavy u Severního moře :twisted: (žel by také mohla představovat větší hrozbu "rovnováze Evropy" než Bismarckovo Německo...)

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16 led 2018, 17:15 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Registrován: 16 led 2015, 16:51
Příspěvky: 238
Přesně jak píše jjelen. Německo sjednocené Habsburky by bylo příliš velké sousto, jak jsem již psal, průmyslová, zemědělská produkce a přístupy do Severního moře a Jadranu, navíc nesmírně silný populační kádr. To vše by nebezpečně vychylovalo rovnováhu v Evropě, na což byla Velká Británie velmi citlivá, jak dlouho by asi trvalo než by habsburské veleimpérium začalo tak jako v realu hohenzollernské Německo pošilhávat po koloniích?

Taky bychom se mohli nadít Srdečné dohody o padesát let dříve.

Postoj Ruska je docela otázka: Pokud by Rakousko potencionálně podpořilo Rusko v Krymské válce, tak by to s koalicí Habsburků a Romanovců nemuselo být tak beznadějné, obě konzervativní monarchie, absolutistické, spatřující nebezpečí v republikánských ideách Francie...

_________________
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17 led 2018, 10:06 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1859
S průmyslem pozor, Německo se stalo tím průmyslovým kolosem jaký známe pořádně až po sjednocení, tuším. A v první půlce 19. století to s průmyslem ani ve Slezsku a Porýní tak slavné nejspíš nebylo (o Rakousku nemluvě...) Ale možná se mýlím... dost by teda taky záleželo KDY by se Německo mělo sjednotit. (totéž platí o krymské válce a vztazích s Ruskem)

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17 led 2018, 17:21 
Nadporučík
Nadporučík
Uživatelský avatar

Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Příspěvky: 1462
Bydliště: Lundenburg, Mähren
Já mám zas pocit, že Slezsko bylo relativně významným průmyslovým centrem už když ho Prušáci urvali Rakousku a to je pokud vím druhá polovina 18. století (wiki mi dává za pravdu). A Porýní Černovous neuvažuje nebo aspoň neuvádí.
On je tady taky ten problém, že na počátku 19. století rozmach průmyslu (respektive těch odvětví, které máme s průmyslem především spojené dnes) teprve začínal. A celkově hlavní průmyslový rozmach se, pokud si správně spojuju data, více méně kryje se sjednocováním Německa, respektive s druhou polovinou 19. století.

_________________
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 369 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Webhosting Český hosting

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Český překlad – phpBB.cz