Vaše nápady alternativní historie

Co by bylo, kdyby? Prostor pro autorské příspěvky a diskuze o alternativní historii.

Moderátoři: Dekl, Atlantis, Vals, Royal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4648
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Atlantis » 05 led 2018, 21:20

Tak pokud by Švédové začli být Rusy nějak významně tlačeni, předpokládám, že by si o Německou pomoc řekli, sliby nesliby. Nicméně na severu by stejně nejspíš nešlo dělat nějaké grandiózní operace velkých armád, terén a přírodní podmínky pro to prostě nejsou nastaveny, tzn. Švédská armáda by na to nejspíš stačila tak jako tak sama. Nadto do nástupu zimy 1914/1915 by se asi stejně mnoho nestihlo a po Německé ofenzívě z února a ofenzívě centrálním mocností v létě 1915 by nejspíš Rusové neměli moc sil, které by mohli přisunout na sever.
Osobně předpokládám, vzhledem k lepší infrastruktuře a menší velikosti (a terpve probíhající ruské mobilizaci), že Švédsko, pokud by zvládlo vstoupit do války do pár dnů po útoku, by se ještě v na přelomu léta a podzimu, kromě zabezpečení severu, soustředilo právě na Ålandy. Ze Stockholmu je to k nim podstatně blíž než z Petrohradu, ruská flotila již byla stažená a ostrovy na začátku války neměli fakticky žádnou posádku, navíc zde Švédové mohli počítat s podporou místních Švédských obyvatel. Tzn. bych očekával do konce září obsazení Åland a vybudování fronty na severu, nic víc.
Další akci potom asi v létě 1915, kdy, ať už jako součást CP či mimo ně, by pravděpodobně Švédsko zkusilo využít ruský ústup a ztenčení zdrojů k ofenzívě, nejspíše jak na severu, tak i nějaký ten výsadek (pokud by Švédové ovládali Ålandy, tak mají Botnický záliv fakticky pro sebe a z ostrovů je to jen kousek do Türku). S Němci by operace byla nejspíš alespoň částečně úspěšná, těžko říci nakolik i bez nich?

Osobně mám za to, že ruský útok by měl hlavně mnohem víc negativní dopad na veřejné mínění v neutrálních státech (důležitý hlavně v USA). Dohoda by se najednou dostala svým chováním na úroveň Centrálních mocností, vlastně ještě hůře...Němci sice obsadili Lucembursko bez vyhlášení války, ale fakticky přitom nikdo nepřišel k újmě. Na druhou stranu Švédsko bylo též napadeno bez vyhlášení války a mělo při tom ztráty na životech. Tyto faktory by mohli vést k více neutrálním Spojeným státům a pokud by se Němci chovali rozuměji, tak možná opravdu k nevstupu do války, minimálně pokud by bylo Rusko členem Dohody.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Ekaterina
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2018, 15:25

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Ekaterina » 15 led 2018, 15:34

Ahoj. Jak si představujete vývoj Evropy, kdyby se Německo nesjednotilo pod vedením Pruska, ale pod vedením Rakouska (Habsburské monarchie). Prusko by jako konkurent zůstalo mimo sjednocení, tak jako v reálu bylo mimo Rakousko. Myslím, že by se pak toto "Rakousko" více mohlo zaměřit nacionálně a třeba v roce 1848 při maďarké revoluci se rozejít s Uhry. "Ztráta" odbojného a hospodářsky druhořadého Uherska by Habsburky nemusela moc trápit (snad by to bylo i přínosem).
Prosím, neubíjejte mne historicko-faktickými argumenty, je to přece fikce....

Jinak díky, za zajímavé čtení v celém alternativně historickém vlákně.

Černovous
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 282
Registrován: 16 led 2015, 16:51

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Černovous » 15 led 2018, 22:21

Pokud vím tak Habsburkové o sjednocení Německa moc nestáli, vyhovoval jim spíše roztříštění model, který jim umožňoval německý prostor ovládat. Navíc otázka zní, co s protestantským severem? Vídeň měla vždycky blízko k jihoněmeckým katolickým státům, snad by se našel i nějaký druh unie s Bavorskem, byť je otázka co na to ostatní evropské mocnosti.

Sjednocení by přineslo pozitiva i negativa:

+Rakousko by nejspíše nebylo vytlačeno ze severní Itálie, což by vedlo k absenci snahy tlačit se mocensky na Balkán, což by zabránilo rakousko-ruskému konfliktu.

-Nacionální bouře. Nejenom tebou zmiňované Uhry, ale především Čechy, velký německý stát pod rakouskou kuratelou bylo přesně to co obrozenci nechtěli, tudíž vzpoura. Monarchie v reálu rok 1848 málem nepřežila...

-Naštvané mocnosti, především Francie a Velká Británie. Pokud by sjednotilem Německa bylo Rakousko, tak by to popudilo právě zmiňované státy. Vznikl by totiž obrovský územní komplex s ohromnou průmyslovou základnou, Čechy, Lombardie, Benátsko a Slezsko-pokud by jej Monarchie chtěla od Pruska- a ohromným zemědělským zázemím-jižní Německo, Halič, Uhry a Pádská nížina
Takový kolos by nepříznivě vychýlil rovnováhu v Evropě, nacož by ostatní evropské mocnosti museli reagovat. Snad by Vídeň mohla získat přízeň Ruska, ale to nevidím jako pravděpodobné.

Osobně bych se klonil k variantě:
1) Německo nesjednocovat vůbec
2) Nechat menší stát, aby Německo sjednotil, nabízí se třeba Bavorsko. Poté z Německého spolku vycouvat a k témuž donutit Prusko.
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 16 led 2018, 09:17

Tak, souhlas s Černovousem. Před rokem 1848 bych viděl sjednocení Německa Rakouskem jako nepravděpodobné (Metternichovská doba a tak...)
Jak píše Černovous, takový kolos by si nadělal rychle spoustu nepřátel: nejen VB a Francii, ale asi i Rusko... na jednu stranu by rakouské angažmá v Německu asi uvolnilo Rusům ruc v Orientu (na druhou stranu z jejich strany po napoleonských válkách převládala spíš strategie udržet Osmanskou říši v celku), na druhou stranu obří, ještě ke všemu katolický stát na hranicích (jak by asi reagovali Poláci?)
Nábožensky bych to pro Habsburky neviděl tak černě, pomineme-li Prusko, tak největším státem jasně katolické Bavorsko, převážně katolické bylo i Porýní (nějak si nedovedu představit vytlačení Pruska z německa v momentě, kdy drží Vestfálsko...)
Jinak opět souhlas s Černovousem, myslím že by bylo výhodnější, vytvořit něco na způsob Rýnského spolku z napoleonských válek s tím, že Rakousko by mělo pozici podobnou francouzskému císařství.
Určitě bych neočekával rozchod s Uhrami, Habsburkové se svých území dobrovolně vzdávali jen neradi... navíc by díky Uhrám měli přístup na Dunaj a Balkán a mohli zahájit ekonomickou expanzi v tomhle směru podobně, jako Německo na konci 19. století... Jen je opět otázka, co by na to Rusko a další velmoci...
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Ekaterina
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2018, 15:25

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Ekaterina » 16 led 2018, 11:05

Díky za reakce.

Nechtěla jsem říct, že by se Habsburkové vzdali Uher jen tak z ničeho nic. Jen v případě problémů v Uhrách (a ty by asi byly) by ta případná ztráta nebyla až tak bolestná, když by ovládali zajímavější území s německým obyvatelstvem. Význam Uher pro přístup k Dunaji bych taky neviděla nijak zásadně, Dunaj přece protéká i Rakouskem. Navíc po proudu Dunaje za Uhrami je antirakousky naladěné Srbsko. Jako mnohem větší terno mi příjde přístup do Jadranu přes rakouské území v Terstu a Istrii, případně i nějaký čas Rakouskem ovládané Benátky. A v případě zabrání malých německých státečků až k Severnímu moři je cesta do Atlantiku volná.

Změnu rovnováhy v Evropě a blbý pocit v mocnostech, myslím, vyvolalo i skutečné sjedocení Německa pod Pruským vlivem. A taky to zbytek světa více méně zkousnul nebo se mýlím?

Vznik "Rýnského spolku 2" je zajímavá alternativa. Ač i tak by mocnostem mělo dojít, že je to loutka ve Vídeňských rukou.

Vztah s Ruskem podle mne nejvíce ovlivňovalo angažmá na Balkánu. Je otázkou, zda anexe Bosny (opět s neněmeckým obyvatelstvem) a tlak na Srbsko přinesly dostatečný užitek, aby stály za zhoršení poměrů mezi Rakouskem a Ruskem...

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 16 led 2018, 15:31

Na Dunaji je Rumunsko (teda pokud se bavíme o první půlce 19. století Valašsko s Moldavskem) a pak tedy to Srbsko. S tím antirakouským naladěním pozor, to je věc až začátku 20. století, předtím byli ty vztahy daleko komplikovanější (a Srbsko bylo po většinju 19. století vpodstatě rakouskou loutkou, vzhledem k jeho geo. poloze mu ani nic moc jiného nezbývalo).
OTL sjednocení Německa - tady záleží, kdyby mělo dojít ke sjednocení pod Habsburky, jinak se to srovnává dost blbě. OTL sjednocení byla dost specifická situace, kdy mu vlastně r. 1870 nikdo nemohl moc bránit, jen Francie (a jak dopadla vímě... mimochodem, těsně před válkou třeba Britové viděli jako daleko větší hrozbu Paříž než Berlín...)
Cesta na Atlantik - no právě, říše ovládající přístupy k Černému moři, přes Jadran a Balkán do moře středozemního a k tomu Rýn a přístavy u Severního moře :twisted: (žel by také mohla představovat větší hrozbu "rovnováze Evropy" než Bismarckovo Německo...)
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Černovous
Štábní rotmistr
Štábní rotmistr
Příspěvky: 282
Registrován: 16 led 2015, 16:51

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Černovous » 16 led 2018, 17:15

Přesně jak píše jjelen. Německo sjednocené Habsburky by bylo příliš velké sousto, jak jsem již psal, průmyslová, zemědělská produkce a přístupy do Severního moře a Jadranu, navíc nesmírně silný populační kádr. To vše by nebezpečně vychylovalo rovnováhu v Evropě, na což byla Velká Británie velmi citlivá, jak dlouho by asi trvalo než by habsburské veleimpérium začalo tak jako v realu hohenzollernské Německo pošilhávat po koloniích?

Taky bychom se mohli nadít Srdečné dohody o padesát let dříve.

Postoj Ruska je docela otázka: Pokud by Rakousko potencionálně podpořilo Rusko v Krymské válce, tak by to s koalicí Habsburků a Romanovců nemuselo být tak beznadějné, obě konzervativní monarchie, absolutistické, spatřující nebezpečí v republikánských ideách Francie...
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 17 led 2018, 10:06

S průmyslem pozor, Německo se stalo tím průmyslovým kolosem jaký známe pořádně až po sjednocení, tuším. A v první půlce 19. století to s průmyslem ani ve Slezsku a Porýní tak slavné nejspíš nebylo (o Rakousku nemluvě...) Ale možná se mýlím... dost by teda taky záleželo KDY by se Německo mělo sjednotit. (totéž platí o krymské válce a vztazích s Ruskem)
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Uživatelský avatar
Tifík
Nadporučík
Nadporučík
Příspěvky: 1495
Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Bydliště: Lundenburg, Mähren

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Tifík » 17 led 2018, 17:21

Já mám zas pocit, že Slezsko bylo relativně významným průmyslovým centrem už když ho Prušáci urvali Rakousku a to je pokud vím druhá polovina 18. století (wiki mi dává za pravdu). A Porýní Černovous neuvažuje nebo aspoň neuvádí.
On je tady taky ten problém, že na počátku 19. století rozmach průmyslu (respektive těch odvětví, které máme s průmyslem především spojené dnes) teprve začínal. A celkově hlavní průmyslový rozmach se, pokud si správně spojuju data, více méně kryje se sjednocováním Německa, respektive s druhou polovinou 19. století.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4648
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Atlantis » 20 led 2018, 22:00

Mě ještě napadlo k té mé alternativě, že paradoxně vstup Švédska do války by bezprostředně neovlivnil východní frontu, ale mohl by celkem značně ovlivnit tu západní. Jak to? Ve chvíli, kdy Rusové vstoupili do Východního Pruska, tak, jak známo, Moltke poněkud zpanikařil a poslal na východ netriviální síly (někde se hovoří o 4 pěších, jinde o 6 pěších divizích, zatím jsem našel pouze ty čtyři + 1 jízdní divizi). Co bylo důležitějšího, tyto síly pocházely od 2., resp. 3. armády, u obou přímo zapojené do o pár týdnů později do Bitvy na Marně.
Ovšem Švédský vstup do války proti Rusku mohl Moltkeho poněkud uklidnit, že teď Rusové budou muset vyslat další síly na sever (a to rychle) tzn. tlak na severní úsek východní fronty by nemusel být tak hrozný a do té doby se situace ve Francii 100% vyřeší...
Tzn. Německá říše mohla mít v bitvě na Marně celkem navíc 4 divize (z toho 2 byly gardové), což by zajisté znamenalo docela silnou kartu v dalším vývoji. Nejspíš ne natolik, aby to Němci na Marně uhráli, nicméně postup Dohody nemusel být tak úspěšný a fronta tak klidně mohla vést třeba 60 - 80 km od Paříže a ne 130, jak v reálu vedla.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 24 led 2018, 18:11

"Posilte pravé křídlo"? :D
Opravdu by ale vstup Švédů do války takhle změnil ruské možnosti? Jak velkou tehdy armádu Švédsko mělo?
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4648
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Atlantis » 25 led 2018, 14:32

Tak o 1 milion menší Srbsko (4,5 mil. vs. 5,5 mil.) postavilo armádu o velikosti cca 420 000 obyvatel (9% populace), přičemž přímo na frontě bylo nasazeno 250 000, zbytek střežil hranice s (někdy ne zrovna přátelskými) sousedy.
Tzn. odhad je, že Švédsko by klidně oněch 300 000 vojáků na frontu poslat mohlo a ještě pořád si nechat zálohu.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 25 led 2018, 16:17

Srbsko poměrně intenzivně zbrojilo a připravovalo se skoro permanentně na válku, u Švédů o tom dost pochybuji. Měli vůbec brannou povinnost nebo tak něco? (dobře, i kdyby ne, ruský útok by mohl zajistit poměrně dost nadšených dobrovolníků... ale jak je vyzbrojit, organizovat...?)
Další věc je: jak mohli Švédové Rusko ohrozit? Asi jedině po moři? (a to jedině s německou podporou...)
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4648
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Atlantis » 25 led 2018, 19:27

Švédsko mělo všeobecnou brannou povinnost od roku 1902 v délce 2 let. Mírový stav armády čítal 100 000 mužů, tzn. znásobení na 300% by mělo být ve švédských silách jak populačně, tak materiálně.
Ohrozit by jej mohlo jednak na severu (že se tam dá bojovat ukázaly ve WW2 jak Finové, tak Němci), druhak pochopitelně přes Ålandy přímo do Finska. Ono ruská baltská flotila zas tak silná nebyla.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Ekaterina
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2018, 15:25

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Ekaterina » 29 led 2018, 10:38

Teoreticky mohli Švédové ohrozit Rusko i po souši, i když těžko říct, jak reálná byla válka v téměř polárních oblastech před 100 lety.

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 30 led 2018, 09:45

Práávě, pokud vím tak veškeré útoky ze Švédska/na Švédsko šli přes Balt... ale zase naposledy se tak stalo víc než sto let zpátky
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Uživatelský avatar
Atlantis
18. Plukovník
18. Plukovník
Příspěvky: 4648
Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Atlantis » 30 led 2018, 12:40

Já teď marně přemýšlím kdy kdo vlítnul na Švédsko přes Balt? Dánové to vždycky brali přes úžiny, Rusové, když jim sebrali Finsko, to vzali též severem (byť zásobování šlo z části po moři), tzn. obě strany věděly, že válčit na severu se dá a to i v zimě. (Doporučuji se podívat na Švédsko - Ruskou válku 1808 - 1809). Jak pak dokázali Finové a Němci o 25 let později, válčit se dá i za opravdu dost tvrdých podmínek a to i za polárním kruhem. Tzn. útok kolem Botnického zálivu bych neviděl jako nemožný.
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)

Uživatelský avatar
jjelen
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1910
Registrován: 17 kvě 2010, 11:38

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od jjelen » 30 led 2018, 16:44

Aha, tak to sory, já měl právě za to, že Rusové šli přes moře rovnou někam na Stockholm...
Kromě přírodních podmínek mi přijde jako problém, že v té oblasti ani na jedné straně hranice není moc k dobývání (nebo že by už tehdy Rusové s němci závodili o švédské železo), resp. je potřeba dojít zatraceně daleko než se na něco takového narazí. Jižní Finsko i Stockholm jsou mnohem líp dosažitelné přes moře...
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu

Ekaterina
Vojín
Vojín
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2018, 15:25

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Ekaterina » 30 led 2018, 16:57

Že v dobývané oblasti nic není ještě žádného dobyvatele nezastavilo. Ostatně v době, kdy Rusové zabrali celou severní Asii, taky neměli ani potuchy o ropě, která tam leží. Byla to jenom zmrzlá země. Avšak z dlouhodobého hlediska se jim to vyplatilo.

Uživatelský avatar
Tifík
Nadporučík
Nadporučík
Příspěvky: 1495
Registrován: 18 říj 2013, 17:54
Bydliště: Lundenburg, Mähren

Re: Vaše nápady alternativní historie

Příspěvek od Tifík » 31 led 2018, 09:50

To jistě, ale tam je nespíš nečekal na carskou armádu rovnocenný odpor a neměli možnost získat to území jinou, přístupnější cestou, což v případě tohohle konce carské říše Švédi podle mě měli.
Podle mě by bylo pro Švédy nejefektivnější provést "žabí skok" z okolí Stockholmu přes Ålandy do jihozápadního Finska (někam do okolí Turku třeba). Sice to vyžaduje vylodění a zajištění Botnického zálivu proti Carské flotile kvůli zásobování, ale zase pak nevedou zásobovací trasy přes celé Švédsko a v případě postupu vpřed ještě přes kus Finska, takže to vyjde při nejhorším nastejno.
Navíc pokud by Ruská flotila musela čelit té Švédské a Německé zároveň (byť by spolu nekooperovali) tak by nespíš ani teoreticky nemohla zásobování po moři příliš ohrozit, navíc jižní Finsko nabízí mnohem lepší infrastrukturu, než okolí Švédsko-Finské hranice, kam vedou z obou stran dvě silnice.
Navíc se tím Švédové dostanou do relativní blízkosti Petrohradu, což donutí Rusy brát situaci vážně (možná by to mohlo způsobit podobné zpanikaření v Ruském štábu jako způsobili Rusové v Německém) a tedy, mnohem větší odlehčení na Německé východní frontě. Navíc pokud by Švédi chtěli bojovou akcí jen získat takovou vyjednávací pozici, která by jim zajistila odškodnění, tak by ji takto získali mnohem dříve a mnohem jistěji, než při postupu severní cestou.
Samozřejmě nějaká odlehčovací operace na severu by nebyla od věci, ale rozhodně bych nepředpokládal snahu vytvořit z toho hlavní dějiště a to ani jedním z aktérů. To by asi mělo smysl jen v případě snahy Švédů o obsazení Murmanska, což mi ale nepřijde jako úplně proveditelné, vzhledem k infrastruktuře ve směru Švédsko-Murmansk a potřebě vést v takovém případě postup směrem na Murmansk a zároveň udržovat obranu v délce celého křídla armády. Rozhodně ne bez vázání většiny Ruských sil někde jinde, třeba v tom Jižním Finsku , potažmo v okolí Petrohradu.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu


„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl

Odpovědět

Zpět na „Alternativní historie“