Jajjun.com

Diskusní fórum věnováno historii, hrám od Paradoxu a mnoha dalším zajímavostem.
Právě je 16 pro 2017, 02:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29 zář 2016, 07:17 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Ještě k tomu vyprošťovacímu úderu u Stalingradu ... Co kdyby ovšem Hitler, již během někdy během léta nebo podzimu roku 1942, svolil k vyklizení předmostí u Demjanska, Rževa, Gžatska a Vjazmy, jak ve skutečnosti stalo (až) na jaře roku 1943 stažením německých jednotek na tzv. Bůvolí linii ? Tenkrát se najednou ukázalo, že zkrácením fronty se "ušetřilo" řekněme nějakých 20 německých divizí. Tyto německé divize během letního a podzimního tažení 1942 v podstatě hájily všelijak nesmyslně členitou, pokroucenou, avšak jinak statickou frontu na úseku skupiny Střed, resp. na rozhraní skupin armád Sever/Střed. Jak by asi probíhaly boje, třeba právě u Stalingradu, kdyby tyto uvolněné německé divize zaujímaly na podzim 1942 postavení na křídlech nebo poblíž 6. německé armády, namísto mizerně vyzbrojených, vycvičených a motivaci postrádajících Rumunů, Maďarů a Italů ?

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29 zář 2016, 15:56 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15503
Bydliště: Nixon's back!
Royal:

Mám za to, že tyto divize byly v zásadě v roce 42 zbaveny všech prostředků motorizace, apod. a byly to už spíše statické "pevnostní" divize. Asi by nebyly zas tolik k užitku, nebylo jich dost na souvislé pokrytí fronty a její proražení na jednom úseku by jejich užitečnost prakticky ukončil, protože by nebyly schopny manévrového boje. Bylo by to vylepšení vůči skutečnému stavu, ale nejspíše ne dramatické, běh dějin měnící.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29 zář 2016, 17:14 
Poručík
Poručík

Registrován: 21 pro 2007, 17:29
Příspěvky: 1173
Bydliště: Vsetín
Vals píše:
Royal:

Mám za to, že tyto divize byly v zásadě v roce 42 zbaveny všech prostředků motorizace, apod. a byly to už spíše statické "pevnostní" divize. Asi by nebyly zas tolik k užitku, nebylo jich dost na souvislé pokrytí fronty a její proražení na jednom úseku by jejich užitečnost prakticky ukončil, protože by nebyly schopny manévrového boje. Bylo by to vylepšení vůči skutečnému stavu, ale nejspíše ne dramatické, běh dějin měnící.

Řekl bych, že i s tou "statickou" divizí budou mít rusové větši problémy, než s rumuny, madary a italy. Nehledě na to, že v rámci skupiny armád Střed v té době působilo 10 tankových divizí ( 1., 2., 4., 5., 9., 12., 17., 18., 19., 20., ) většina právě ve rževském výběžku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05 lis 2016, 20:00 
Podpraporčík
Podpraporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 15 dub 2012, 09:21
Příspěvky: 398
Bydliště: Praha
Dnes mě při hraní Hearts Of Iron IV napadlo, jestli vůbec někdy bylo možné, aby v USA vyhráli komunisté legitimní volby, či by bylo pravděpodobnější, že by se k moci dostali přes násilnou revoluci. Nepřijde mi, že by to zas tak nebylo možné, viděl bych to pravděpodobně na dobu hospodářské krize ve 30. letech, kdy byla velká nezaměstnanost, tedy by se mohla proletářská třída vzbouřit. Toto už je spíše otázka opravdu historická, ale jako podporu měla komunistická strana v USA během první poloviny 20.St. A ahistorický nápad - pokud by se k moci dostali komunisté, myslíte, že by spíše šli vlastní cestou, nebo by začali výrazně podporovat Sovětský Svaz, jako svého nově nastoleného spojence a ochránce?

_________________
"La mort n'est rien, mais vivre vaincu et sans gloire, c'est mourir tous les jours"-Napoleon Bonaparte.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05 lis 2016, 20:07 
23. Armádní Generál
23. Armádní Generál
Uživatelský avatar

Registrován: 21 led 2006, 21:42
Příspěvky: 15503
Bydliště: Nixon's back!
Komunistická strana byla v USA takřka bezvýznamná.

Nějaký jiný scénář (ála Kaiserreich) není nepředstavitelný, ale obecně by měli američtí komunisté problém prorazit v tamním politickém systému. Nějaký volební úspěch tak je nepravděpodobný.

Co se týče vztahu k SSSR, tak nějaká podřízenost je jen velmi těžko představitelná - US komunistická strana se dramaticky rozštěpila právě proto, že vůči ní Stalin žádal podřízení politiky. A takové podřízení ani nejde k americké povaze. Obecně vzato by asi Stalin spíše preferoval neúspěch US komunistů - ve spojení s americkým mesianismem a hospodářským potenciálem by mu tam mohl vyrůst extrémně nebezpečný ideologický soupeř...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06 lis 2016, 20:47 
Podporučík
Podporučík

Registrován: 09 dub 2014, 15:27
Příspěvky: 954
Bydliště: Liberec
Mě by spíš zajímalo co by se stalo, kdyby v roce 36 vyhrála volby ve Francii krajní pravice, nebo komunisté....

_________________
"Svět potřebuje spravedlnost, nikoli dobročinnost."
Mary Wollstonecraft
Alberto di Casamatta konzul Středoitalské republiky Itálie 1796
[Richard I. Normanský vévoda Normandie Anglie 960
Paladin Konrád, regent krále Svatopluka I.,


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06 lis 2016, 21:21 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 29 lis 2013, 18:54
Příspěvky: 1898
V obou případech by s největší pravděpodobností následovala občanská válka. Vzhledem k politické orientaci většiny důstojnického sboru by spíše zvítězila pravice. Nicméně občanská válka by Francii dále oslabila a navíc je tu velká neznámá v podobě reakce Německa. Hitler by se situaci snažil co nejvíce využít ve svůj prospěch. Jenže je tady reálná možnost, že by svou reakci přehnal a celé by mu to vybouchlo do obličeje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016, 08:57 
Desátník
Desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2013, 11:59
Příspěvky: 49
Bydliště: SVK
Ako by vyzeral svet ak by nedoslo k 1.svetovej a Franta Ferdinant by z R-U spravil federaciu ako to mal vplane po nastupeni na tron.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016, 09:18 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1849
Rozhodně lépe :twisted:
Záleželo by na spoustě věcí. Na jednu stranu je otázka, jak daleko by byl FF ochoten zajít (určitě to nebyl žádný liberál, pokud podporoval Čechy/Rumuny/Jihoslovany pak spíš aby oslabil Maďary než kvůli nim samým...). Na druhou stranu, možnosti které měl panovník R-U nebyly neomezené, rozhodně nešlo dávno o žádnou absolutní monarchii...
Další komplikací pro jakoukoliv reformu říše by pak představovali odlišné zájmy jednotlivých skupin v monarchii, hlavně Němců a Maďarů. V momentě kdyby se tito spojily, panovník, i kdyby získal podporu zbylého obyvatelstva, by cokoliv prosazoval jen stěží.
Ale rozhodně je to zajímavá úvaha.
Co se pak týče nějakého "konkrétního scénáře", kdysi jsem tu někde postoval mapu rozdělení R-U mezi FF, resp. jeho potomky, a císaře Viléma. Jestli ale nějaký takový plán opravdu existoval (arcivévoda se s císařem krátce před Sarajevem setkal, možná o něčem takovém vážně jednali :twisted: ), to vůbec netuším...

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016, 13:06 
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 10 říj 2007, 18:31
Příspěvky: 7284
Bydliště: Jičín
Tak něco malého k tématu - například z roku 1912. Události na balkánském bojišti zaskočily evropskou diplomacii, Předpovědi o dlouhé válce s nejistým koncem se ukázaly liché. Po měsíci bojů stála srbská armáda na březích Jadranu, Bulhaři před branami Cařihradu a Řekové obsadili Soluň. Nejpodrážděněji reaagoval Vídeň, kde se do čela generálního štábu vrátil dočasně propuštěný Conrad von Hötzendorf. Základním omylem náčelníka generálního štábu Conrada a ministra zahraničí Berchtolda bylo, že lze vyvolat válku, kterou by bylo možno omezit pouze na habsburskou říši a Srbsko. Snad až na vídešňské válečné maniaky bylo všem zřejmé, že rakousko-uherský zásah proti Srbsku přivede na bojiště neomylně carské Rusko. Německu by nezbylo než vstoupit do války po boku svého jediného spolehlivého spojence a mechanismus smluv by začal působit.
I když bez podpory Františka Ferdinanda by Conrad byl jen jedním z mnoha generálů rakousko-uherské armády, vzájemné vztahy obou se v poslední době povážlivě zhoršovaly. Conrad očekával od následníka trůnu bezvýhradnou podporu svých válečnických plánů. Dostalo se mu jí, ale ne v té míře, s níž počítal.
František Ferdinand byl i přes své mnoho chyby větší realista než Conrad a celý generální štáb. Předně si nedělal iluze o stavu říše. Věděl, že dualismus a národnostní spory ji přivedly až na pokraj záhuby. Nebyl si ani tak docela jistý prospěšností pevného spojenectví s Německem. Vždyť to byli dědicové Pruska, které vytlačilo v krvavé válce v roce 1866 Habsburky z vedoucího místa v Německu. Říše byla jeho dědictví, které nechtěl hodit do pochybných plánů generálního štábu. Byl především Habsburk, a proto uvažoval jinak než Conrad a váleční štváči. V případě prohrané války mohl ztratit všechno. Proto nebyl ochoten jít do ní dříve, než uspořádá říši po svém nástupu na trůn. Ještě sice nevěděl jak – proto to neustálé kolísání mezi centralismem, federalismem a dokonce trialismem.
I když v mnohém sdílel názory německých vládnoucích kruhů – například že budoucí válka bude bojem mezi Germány a Slovany – snažil se o spolupráci s Ruskem. Nevadilo mu, že je to slovanský stát. Považoval za rozhodující, že Rusko byla zatím spolehlivá bašta starých časů ve světě, ohrožovaném nyní liberalismem a socialismem. Absolutistickou vládu ruských carů považoval za svůj vzor a cíl. Je znám jeho výrok: „Nikdy nepovedu válku proti Rusku, protože by skončila buď svržením Romanovců nebo Habsburků – nebo možná svržením obou dynastií.“
Proto nebyl František Ferdinand nadšen ani připravovanou agresí proti Srbsku. Celkem správně předpokládal, že by to znamenalo válku s Ruskem, a to bylo právě to, co nechtěl. Conrad a generální štáb netušili, že by ho mnohem snadněji získali pro válku proti Itálii. Následník trůnu byl bigotní katolík a věřil, že by vítězstvím nad Itálií znovu dopomohl papeži k vládě nad rozsáhlým územím střední Itálie.

_________________
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2017, 15:24 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1849
Poslední příspěvek zde před půl rokem? Že bych s tím zkusil něco udělat?

Tak tedy primárně na znalce 16.-17. století (ale i na kohokoliv jiného): co kdyby polský král Zikmund III. podpořil během období smuty svého syna Vladislava při jeho pokusu stát se carem/moskevským velkoknížetem, namísto toho aby trůn žádal pro sebe? Zatímco Vladislava přinejmenším zpočátku podporovala alespoň část bojarů, Zikmund mohl v Moskvě vládnout jedině jako dobyvatel (a na husarských píkách se nedá vládnout lépe než na bodácích, jak se ostatně ukázalo). Obzvlášť problematickým se ukázal Zikmundův postoj k pravoslavné církvi a jeho více či méně otevřená snaha o katolizaci Ruska. A tak, i když se Polákům podařilo zmocnit Moskvy, jejich vláda zůstávala křehkou a konečně v listopadu 1612 kapitulovala polská posádka v obléhaném Kremlu. O šest let později byl uzavřen mír, který sice moc polského krále posunul o něco na východ (k polsko-litevskému státu byl připojen Smolensk), Moskevská Rus ale zůstala nezávislou a na zkázu Rzecipospolité, sevřené mezi Rusko, Švédsko* a další nepřátele bylo zaděláno...
Byla počátkem 17. století nějaká reálná šance nejen získat, ale i udržet Moskvu, případně dosadit tu nějakého polsku přátelsky nakloněného panovníka (prince Vladislava nebo někoho jiného), který by byl schopen udržet se u moci? A ne-li, alespoň znemožnit/oddálit nástup Romanovců nebo nějaké jiné silné, ruské dynastie a vyhnout se tak pozdějším zničujícím válkám, v nichž Polsko nejprve ztratilo i to, co se podařilo dobýt Zikmundovi, a později i svou nezávislost?
Jak by Rusko, oslabené prodloužením smuty anebo pod vládou vasovské dynastie ovlivnilo východoevropské, a nakonec i celoevropské, dějiny?

* není bez zajímavosti, že Zikmund byl po nějakou dobu králem také ve Švédsku, ovšem ani tam se mu nevedlo lépe než v Moskvě

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2017, 19:14 
Nadrotmistr
Nadrotmistr

Registrován: 16 led 2015, 16:51
Příspěvky: 235
Nebyla. Proti Polsku nakonec bojovala celá Rus, jediné čeho by Rzecpospolita dosáhla by bylo ještě větší vyčerpání než v reálu.
Rusko by se tak jako tak sjednotilo, období smuty už tento proces nemohlo zastavit....

_________________
Edwy I. Král Mercie - Anglie 960


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06 lis 2017, 13:54 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1849
Přemýšlím, jak si Itálie stála za války s Tureckem 1912 na mezinárodním poli... Mohla by v případě rakouského zásahu, počítat s podporou nějaké jiné velmoci?

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06 lis 2017, 21:25 
18. Plukovník
18. Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 08 říj 2006, 12:25
Příspěvky: 6277
Bydliště: Praha
Rakousko bylo, spolu s Itálií, tehdy členem Trojspolku, ne? Tzn. jeho útok na Itálii je fakticky nemožný.

_________________
Oklamat, zmást, překvapit
("Stonewall" Jackson)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07 lis 2017, 08:10 
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 17 kvě 2010, 11:38
Příspěvky: 1849
Přitom část rakouských aristokratů a důstojníků o válce s Itálií uvažovala. Ale máš pravdu, válku jsem spíš bral jako tu nejzašší možnost, jak zabránit tomu, co následovalo. Jestli Italové zaberou Tripolis nebo Rhodos ve Vídni asi nikoho nezajímalo, jenže vliv jaký by porážka Turecka mohla mít (a taky měla) na menší státy na Balkáně...

_________________
Hetharie V.: Kancléř Jeho knížecí Jasnosti Jiřího Lormanwenského Marek z Lesohradu


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

Webhosting Český hosting

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Český překlad – phpBB.cz