Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Regent Ecgric Raven a jeho rytíři na koních prohlíží opevnění Leicesteru
Nový rok začínáme poklidnou procházkou východoanglické armády po Mercii, zakončenou obdivováním architektury leicesterské hradby. Proč poklidnou? Když Ecgric Raven v čele svých armád překročil mercijské hranice, byl překvapen. Jeho armádu nesledovali žádní průzkumníci. A navíc, jeho vlastní špehové mu přinesli armády o tom, že armády Mercie ani nikam nejdou. Měl tedy volnou cestu k Leicesteru, který po několika menších turistických zastávkách oblehl. Stráže na hradbách jako by to nezajímalo, sotva zvedli hlavy od karet.
Norský král se rozhodl, že vyděsí pobřežní vesnici Wessexu, když se svou flotilou zakotvil jen kousek od ní. Vesničné sotva obnovili zdravé fungování dříve vypleněné vesnice a hned jsou tu další nájezdníci? Sice nezaútočili, ale obyvatelé už mají sbaleno a jsou připraveni k odchodu.
Jarl Gunnlæif Svarsson se mezitím plavil k Baile Átha Cliath, které měl v plánu dobýt. Svou armádu rozdělil na dvě částí, doufaje v překvapivý útok. Irské království ale bylo o útoku informováno a jeho zvědové nepřátele bedlivě pozorovali. Posádka města, skládající se ze dvou oddílů austmathrů, byla rozšířena o oddíl oštěpařů, ceithearnů. Dobře se schovali za svůj val a vyčkávali. Z jihovýchodu se vylodily 2 oddíly nájezdníků a svižně pokračovali směrem k městu a val se pokusili dobýt. Ač se snažili sebevíc, nedařilo se jim rychle proniknout, navíc jim na hlavy létal oštěpy. V ten moment zaútočili další dva norské oddíly z východu. Irové o nich sice věděli, ale něměli dost mužů, aby se mohli spolehlivě nepřítele zatlačit. Boj to byl dlouhý a velmi únvaný, se ztrátami na obou stranách. Jarl Svarsson je měl sice větší, ale pomalu získával převahu. Měl ale problém. Dostal zprávy o blížící se jízdě z jihozápadu, která měla dorazit každým okamžikem. Pokud by dorazila dříve než město padne, neměl by šanci. Zavelel tedy k ústupu a jeho vyčerpaná armáda se stáhla zpět na lodě. A udělal dobře, protože irská jízda dorazila záhy.
Zatím jarl Svarsson neúspěšně bojoval na východě Irska, další irská království o sobě dala vědět. Uveďme tedy situaci. Na severu leží království Aírgíalla, kde vládne král Donnacán. Tato země se dříve rozkládala více směrem na jihovýchod, ale při válce se Severním a Jižním Uí Néill získala sever, ale ztratila svá původní území.
Dál na jih leží království Connacht. Tato země je teď jen stínem toho, čím bývala dříve. Vládne zde Fergal Ua Ruairc, který je sicé již stár, ale své zemi stále kraluje pevnou rukou a sní o tom, že své království udělá znovu velkým a slavným.
Nejjižnější královtví Munster by bylo nejraději, kdyby mohlo jen chovat své koně a ovce. To neznamená, že jde jen o nějaké pastvce, munsterští vojáci jsou odhodlaní a skvěle vycvičení, pričemž v boji spoléhají právě na jízdu.
A pak je tu Uí Néill, bývalá vikingská země. Prosperuje z obchodu svého hlavního města, Baile Átha Cliath. Tato země nedávno začala renovovat zříceninu na západ od svých hranic, což ostatní irská království odsoudila jako narušení rovnováhy sil. A právě tato zřícenina, společně s vikingy, byla příčinou nové války v Irsku.
Zatímco Uí Néill odvolal svou jízdu od stavby a ponechal u ní dva oddíly oštěpařů, království Connacht vytáhlo se svou armádou na východ, aby se zmocnilo téměř dokončeného hradu. V síle 300 austmathrů a 600 ceithearnů početně i kvalitativně převýšilo 600 néilských ceithearnů (oštěpařů), kteří stavbu strážili. Zvítězili, byť s citelnými ztrátami. Neměli ale čas se radovat, zanedlouho dorazila armáda Munsteru v síle 200 jezdců, 300 oštěpařů a 300 pěšáků, kteří je zanedlouho přemohli a získali tak kontrolu nad stavbou, kterou teď mohou bez problému dokončit.
Další události:
-Manželce waleského krále Aeddana se narodila dcera!
-Rozestavěná vesnice Walesu nebyl dokončena, neboť se jí nějací výtržníci pokusili zapálit, přičemž uspěli jen částečně.
-Skoti šli na výlet do irského vnitrozemí.
Mapa: https://drive.google.com/folderview?id=0B0Z2WCVcPScmbXJMVU51U09hb2s&usp=sharing
Wessex - Sir Johnny
Northumbrie - erbfilip
Východní Anglie - Jan III.
Mercie - Černovous
Normandie - Bunkr
Skotsko - Turwaithion
Wales - Minreth
Vikingové - tarava
Uí Néill
Munster
Connacht
Airgíalla