Královi nejbližší příbuzníSeznamme se s vládnoucím rodem velšského lidu...
Iestyn I. z Gwyneddu (†)Jeden z nejvýznamnějších gwyneddských králů a nejdéle vládnoucí panovník. Iestyn byl druhorozený, a tak v mládí mohl hodně cestovat, nejen po Walesu, údajně též navštívil i dvůr západofranského krále. Když zemřel jeho otec a na trůn dosedl jeho bratr Cadwaladr, plnil pro bratra nejrůznější úkoly. Cadwaladr se však schopnějšího Iestyna obával, a tak na něj nastražil léčku. Vojáci, kteří měli Iestyna zajmout, se však místo toho přidali k Iestynovi a pověděli mu o úkladech, které proti němu jeho starší bratr zamýšlel. Iestyn přesto váhal, zda proti svému bratru vystoupit, když jej však podpořil i gwyneddský biskup, vyrazil Iestyn do útoku na proradného bratra, kterého záhy sesadil.
Brzy se ukázalo, že Iestyn bude výjimečným vládcem. Provedl řadu reforem, díky kterým se Gwynedd proměnil v prosperující městečko. Z důvodu ohrožení Anglosasy zavedl i v časech míru povinné výcviky mužů, a tak navázal na dávnou tradici velšských střeleckých oddílů zvaných Saetwyry. Sňatkem se Siwan ferch Morgan zajistil svým dědicům powyskou korunu. Nutno podotknout, že tehdejší král Morgan by se sňatkem nesouhlasil nebýt neustálých útoků ze strany Anglosasů. Po Morganově smrti spolu se Siwan i přes odpor místních prosadil administrativní propojení obou království. Svoji moc by zde však nikdy neprosadil, nebýt toho, že při dalším ohrožení Powysu Anglosasy povolal své gwyneddské Saetwyry a lstivě silnější anglosasské vojsko porazil, čímž si získal respekt místních. Nátlakem na krále Deheubarthu, Bleddyna, jehož část země se mu podařilo okupovat, zajistil svému dědici také výhodný sňatek s jeho jedinou dcerou. Po Bleddynově smrti porazil jeho syna a zajistil pro Gwynedd i tuto zemi. Roku 950 Iestyn zemřel.
Siwan ferch Morgan






Dědička Powysu byla jako malá holčička provdána za staršího Iestyna Gwyneddského. Svého manžela nikdy nemilovala, na gwyneddském dvoře se šeptalo dokonce, že svého manžela otrávila. Přesto však Siwan není zlou osobou, byť jde všem neskutečně na nervy a její sarkasmus by dokázal jistě složit na zem i obra. Koneckonců byla to právě ona, kdo přišel s tím, že Iestyna dal otrávit gwentský král, obávající se moci Gwyneddu, čímž poskytla vítané casus belli pro válku s jedním z posledních nepoddaných velšských království. Její syn Aeddan se však nakonec zachoval jinak.
Jsou to právě její dva synové, ke kterým se v manželství s Iestynem (který sňatek bral jako politický prostředek a do své ložnice si sem tam přivedl... no, však víte) upnula a do nich vkládala své naděje a vkládá je i doteď. Svému synu králi slouží jako velitelka našeptávačů. Přestože je již velmi stará, stále si uchovává klidnou mysl.
Aeddan I. Velšský








Prvorozený syn Iestyna, první a současný král celého Walesu. Po smrti svého otce přišla jeho matka a několik šlechticů s důkazy, že jeho otec byl otráven na příkaz gwentského krále podporovaného deheubarthskou opozicí a Ceredigionskými. Hywel Gwentský však přísahal u všech svatých, že nic takového ani nenařídil, přestože důkazy byly nezpochybnitelné. Aeddan, který v tuto dobu již sledoval nový cíl, se rozhodl Hywela vzít na milost a nevytáhl proti němu, naopak za podporu proti rebelům na jeho vlastním území jej nechal být. Proti rebelům však zasáhl velmi tvrdě a díky domu získal silnou mocenskou základnu. V roce 956 pak svolal sněm všech náčelníků, šlechticů a králů, jak těch, kteří mu již byli poddáni, tak těch nezávislých. Díky anglosaské i vikingské hrozbě a podpoře Hywela Gwentského, který se stal Aeddanovým přítelem, prosadil vznik Walesu, jednotného království.
O Aeddanovi je známo, že narozdíl od svého otce raději používá brku, než-li meče. Dostalo se mu skvělého vzdělání od gwyneddského biskupa (mimojiné plynně ovládá anglosasštinu a latinu), se kterým ho dodnes pojí přátelství a společné idealistické myšlení, má organizační talent, umí ocenit umění a je patronem několika staveb. Velení raději armády svěřuje svému bratru Morienovi, avšak když je situace vážná, sám se staví do čela vojska. A tak je mezi královými nepřáteli dobře známo, že pokud nad armádou vlaje gwyrddský purpurový drak na bílém poli, král je zde a oni mají fakt problém.
Aeddanovi I. se podařilo dostat Wales z izolace a propojit ho nejen sňatky se zbytkem ostrovů. Stal se hráčem na britské šachovnici, se kterým se musí počítat minimálně stejně tak vážně, jako s anglosaskými králi. Ostatně s jedním z nich jej kromě příbuzenství pojí i podobné zájmy. Úspěchem jeho diplomacie se též podařilo založit samostatnou keltskou arcidiecézi, pod kterou spadá mimojiné i celé Irsko, nebo mírové podřízení Munsterského království Velšské koruně jako Munsterské a Chatharské iarlství. Na domácí půdě se mu zatím daří pozvednout dosud chabou ekonomiku renovací přístavů a kolonizací nových zemí. Poté, co Mercie, se kterou neměl uzavřenou jedinou smlouvu, zákeřně přepadla jeho vesničany, připravil odvetu. Tamworthskými smlouvami s králem Fraomarem II. Fairhairem a regentem Ravenem z Východní Anglie došlo k rozdělení proradného mercijského království, které mimojiné stálo nejspíše za smrtí krále Ferana Northumbrijského.
Elaine ap BleddynDcera krále Deheubarthu byla provdána již jako malá za stejně mladičkého Aeddana. Narozdíl od většiny politických sňatků se mezi nimi záhy rozvinul přátelský vztah který po létech přerostl v trvalou lásku. Svému manželi je dobrou oporou, především díky své upřímnosti, kterou je však schopná i poranit. Její záliba v krásných látkách také krále občas dohání k šílenství. Svému muži dala tři děti a nyní je opět těhotná.
Morien ap Iestyn





Druhorozený syn krále Iestyna si se svým starším bratrem vždy dobře rozuměl, přesto však byl zklamán, když zjistil, že Iestyn mu neodkázal ani jedno ze čtyř jím ovládaných království (Gwynedd, Powys, Deheubarth, Ceredigion). Aeddan zpozoroval rodící se zášť a zariskoval, svěřil Morienovi svůj život a ten obstál, nevyužil situace a bratra nesvrhl. Od té doby je častým velitelem velšských armád a v časech míru nejlepším královým diplomatem.
Morien je stále mladý a nezadaný. Přestože má obratný jazyk, s druhým pohlavím má neskutečnou smůlu.
Ceridwen ferch Aeddan






Nejstarší Aeddanovo dítě, krásná, šestnáctiletá (k r. 961) Ceridwen. Po matce zdědila krásu, po dědovi rudé vlasy. Je to slušná a vychovaná dívka, avšak dost plachá. Ráda čte biblické příběhy a má tak trochu hlavu v oblacích.
V létě 961 si vzala o sedm let mladšího dědice Království východoanglického, prince Eadwalda, zastupovaného na svatbě arcibiskupem z Canterbury. Oddával nově vysvěcený arcibiskup z Llyndaffu.
Llywelyn ap Aeddan









Dědic Walesu, patnáctiletý (k r. 961), vzhledem velmi podobný otci. Llywelyn je však spíše tichý, bystrý pozorovatel, zároveň vcelku schopný šermíř, ale dosud se nenaučil velet. Přesto to vypadá, že z něj bude jednou dobrý vládce. Jen o dost jiný, než jakým byl jeho děd a jakým je jeho otec.
Na jaře roku 960 si na hradě Gwynedd, za přítomnosti obou dvou králů, vzal patnáctiletou northumbrijskou princeznu Lizbeth.
Cadwallon ap Aeddan






Jedenáctiletý (k r. 961) mladší synek Gwyrddů je v mnohém přímo protikladem staršího Llywelyna. Je živý, snadno lidi pobaví, všichni jej mají rádi. Chybí mu ale soustředěnost a cílevědomost. Na druhou stranu však zase miluje dobrodružství a rodičům působí mnoho vrásek. Možná právě proto jej poslal jeho otec na výchovu ke svému příteli, králi Fraomaru I. Fairhairovi, kde se mu dostává užitečného vzdělání pro dráhu preláta.
Heledd ferch AeddanMiminko narozené v roce 961, nejmladší dítě krále Aeddana.
Eiluned ferch LlywellynMiminko narozené na podzim roku 962, nejstarší dítě prince Llywellyna.
Královský dvůr
Saethydd Maelcwn ap StinianNevrlý zrzek a nejvyšší velitel velšského vojska. Je pravým vojákem, je ve výborné kondici a to i přestože mu už táhne na padesát. Mezi vojáky je znám pro svoji askezi, neústupnost, až tvrdost. Vyzná se v boji se sekerou i s lukem a skvěle dokáže využít terénu.
Správce Brwyn ap StinianBrwyn se v ničem nepodobá svému o rok mladšímu bratru Maelcwnovi. Je uhlazený, hubený, známý pro svoji trpělivost a pomalou pečlivost vlastní větrnému mlýnu. Přísloví "Tichá voda břehy mele" zdá se býti pro Brwyna dokonalou metaforou, protože přesně takto funguje jako správce Caerdyddu.
Arcibiskup Edwyn ap Edwyn z LlyndaffuEdwyn se stal biskupem z Llyndaffu tak dávno, že už nikdo vlastně nepamatuje, kdy to bylo. Vždy tu byl nějaký biskup Edwyn. Celé to komplikuje navíc fakt, že Edwynův otec, také Edwyn, byl biskupem předtím (raný středověk = ještě není celibát kněží)! A pak si pamatujte, odkdy tím biskupem je. Prostě a jednoduše, Edwyn vykonává svůj úřad odnepaměti s železnou pravidelností sobě vlastní. Vždy ve stejný čas, ráno, jde do kostela, vždy na třetí úder zvonu pokládá nohu na třetí schod. Zvon se po čase začal řídit Edwynem, který byl prostě přesnější.
Edwyn je zároveň studnicí vědomostí, které si váží celý Wales. Jeho slovo mělo velkou váhu ještě v dobách, kdy země nebyla jednotnou. Před nedávnem zásluhou krále Aeddana povýšil na arcibiskupa s mnoha sufragány...