Wales

Anglosaská království čelí útokům seveřanů. Hrajte jako král Wessexu, vévoda Normandie nebo veďte invazi v čele Vikingů!

Moderátoři: Atlantis, Minreth, Vals

Odpovědět
Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Wales

Příspěvek od Minreth » 20 pro 2015, 22:03

Wales
Pod vládou Aeddana I. Gwyrdda

Obrázek
Znak Gwyneddu převzatý Walesem, rudá kráčející saň na stříbrném poli

Obrázek
Znak rodu Gwyrddů, purpurový drak ve skoku na bílém poli


Nefórové kontakty klidně zašlu na požádání přes SZ, vedu skype, FB a díky jednomu šílenci i google+...

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 20 pro 2015, 22:18

Královi nejbližší příbuzní
Seznamme se s vládnoucím rodem velšského lidu...

Obrázek
Iestyn I. z Gwyneddu (†)
Jeden z nejvýznamnějších gwyneddských králů a nejdéle vládnoucí panovník. Iestyn byl druhorozený, a tak v mládí mohl hodně cestovat, nejen po Walesu, údajně též navštívil i dvůr západofranského krále. Když zemřel jeho otec a na trůn dosedl jeho bratr Cadwaladr, plnil pro bratra nejrůznější úkoly. Cadwaladr se však schopnějšího Iestyna obával, a tak na něj nastražil léčku. Vojáci, kteří měli Iestyna zajmout, se však místo toho přidali k Iestynovi a pověděli mu o úkladech, které proti němu jeho starší bratr zamýšlel. Iestyn přesto váhal, zda proti svému bratru vystoupit, když jej však podpořil i gwyneddský biskup, vyrazil Iestyn do útoku na proradného bratra, kterého záhy sesadil.
Brzy se ukázalo, že Iestyn bude výjimečným vládcem. Provedl řadu reforem, díky kterým se Gwynedd proměnil v prosperující městečko. Z důvodu ohrožení Anglosasy zavedl i v časech míru povinné výcviky mužů, a tak navázal na dávnou tradici velšských střeleckých oddílů zvaných Saetwyry. Sňatkem se Siwan ferch Morgan zajistil svým dědicům powyskou korunu. Nutno podotknout, že tehdejší král Morgan by se sňatkem nesouhlasil nebýt neustálých útoků ze strany Anglosasů. Po Morganově smrti spolu se Siwan i přes odpor místních prosadil administrativní propojení obou království. Svoji moc by zde však nikdy neprosadil, nebýt toho, že při dalším ohrožení Powysu Anglosasy povolal své gwyneddské Saetwyry a lstivě silnější anglosasské vojsko porazil, čímž si získal respekt místních. Nátlakem na krále Deheubarthu, Bleddyna, jehož část země se mu podařilo okupovat, zajistil svému dědici také výhodný sňatek s jeho jedinou dcerou. Po Bleddynově smrti porazil jeho syna a zajistil pro Gwynedd i tuto zemi. Roku 950 Iestyn zemřel.

Obrázek
Siwan ferch Morgan
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dědička Powysu byla jako malá holčička provdána za staršího Iestyna Gwyneddského. Svého manžela nikdy nemilovala, na gwyneddském dvoře se šeptalo dokonce, že svého manžela otrávila. Přesto však Siwan není zlou osobou, byť jde všem neskutečně na nervy a její sarkasmus by dokázal jistě složit na zem i obra. Koneckonců byla to právě ona, kdo přišel s tím, že Iestyna dal otrávit gwentský král, obávající se moci Gwyneddu, čímž poskytla vítané casus belli pro válku s jedním z posledních nepoddaných velšských království. Její syn Aeddan se však nakonec zachoval jinak.
Jsou to právě její dva synové, ke kterým se v manželství s Iestynem (který sňatek bral jako politický prostředek a do své ložnice si sem tam přivedl... no, však víte) upnula a do nich vkládala své naděje a vkládá je i doteď. Svému synu králi slouží jako velitelka našeptávačů. Přestože je již velmi stará, stále si uchovává klidnou mysl.

Obrázek
Aeddan I. Velšský
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Prvorozený syn Iestyna, první a současný král celého Walesu. Po smrti svého otce přišla jeho matka a několik šlechticů s důkazy, že jeho otec byl otráven na příkaz gwentského krále podporovaného deheubarthskou opozicí a Ceredigionskými. Hywel Gwentský však přísahal u všech svatých, že nic takového ani nenařídil, přestože důkazy byly nezpochybnitelné. Aeddan, který v tuto dobu již sledoval nový cíl, se rozhodl Hywela vzít na milost a nevytáhl proti němu, naopak za podporu proti rebelům na jeho vlastním území jej nechal být. Proti rebelům však zasáhl velmi tvrdě a díky domu získal silnou mocenskou základnu. V roce 956 pak svolal sněm všech náčelníků, šlechticů a králů, jak těch, kteří mu již byli poddáni, tak těch nezávislých. Díky anglosaské i vikingské hrozbě a podpoře Hywela Gwentského, který se stal Aeddanovým přítelem, prosadil vznik Walesu, jednotného království.
O Aeddanovi je známo, že narozdíl od svého otce raději používá brku, než-li meče. Dostalo se mu skvělého vzdělání od gwyneddského biskupa (mimojiné plynně ovládá anglosasštinu a latinu), se kterým ho dodnes pojí přátelství a společné idealistické myšlení, má organizační talent, umí ocenit umění a je patronem několika staveb. Velení raději armády svěřuje svému bratru Morienovi, avšak když je situace vážná, sám se staví do čela vojska. A tak je mezi královými nepřáteli dobře známo, že pokud nad armádou vlaje gwyrddský purpurový drak na bílém poli, král je zde a oni mají fakt problém.
Aeddanovi I. se podařilo dostat Wales z izolace a propojit ho nejen sňatky se zbytkem ostrovů. Stal se hráčem na britské šachovnici, se kterým se musí počítat minimálně stejně tak vážně, jako s anglosaskými králi. Ostatně s jedním z nich jej kromě příbuzenství pojí i podobné zájmy. Úspěchem jeho diplomacie se též podařilo založit samostatnou keltskou arcidiecézi, pod kterou spadá mimojiné i celé Irsko, nebo mírové podřízení Munsterského království Velšské koruně jako Munsterské a Chatharské iarlství. Na domácí půdě se mu zatím daří pozvednout dosud chabou ekonomiku renovací přístavů a kolonizací nových zemí. Poté, co Mercie, se kterou neměl uzavřenou jedinou smlouvu, zákeřně přepadla jeho vesničany, připravil odvetu. Tamworthskými smlouvami s králem Fraomarem II. Fairhairem a regentem Ravenem z Východní Anglie došlo k rozdělení proradného mercijského království, které mimojiné stálo nejspíše za smrtí krále Ferana Northumbrijského.

Obrázek
Elaine ap Bleddyn
Dcera krále Deheubarthu byla provdána již jako malá za stejně mladičkého Aeddana. Narozdíl od většiny politických sňatků se mezi nimi záhy rozvinul přátelský vztah který po létech přerostl v trvalou lásku. Svému manželi je dobrou oporou, především díky své upřímnosti, kterou je však schopná i poranit. Její záliba v krásných látkách také krále občas dohání k šílenství. Svému muži dala tři děti a nyní je opět těhotná.

Obrázek
Morien ap Iestyn
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Druhorozený syn krále Iestyna si se svým starším bratrem vždy dobře rozuměl, přesto však byl zklamán, když zjistil, že Iestyn mu neodkázal ani jedno ze čtyř jím ovládaných království (Gwynedd, Powys, Deheubarth, Ceredigion). Aeddan zpozoroval rodící se zášť a zariskoval, svěřil Morienovi svůj život a ten obstál, nevyužil situace a bratra nesvrhl. Od té doby je častým velitelem velšských armád a v časech míru nejlepším královým diplomatem.
Morien je stále mladý a nezadaný. Přestože má obratný jazyk, s druhým pohlavím má neskutečnou smůlu.

Obrázek
Ceridwen ferch Aeddan
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nejstarší Aeddanovo dítě, krásná, šestnáctiletá (k r. 961) Ceridwen. Po matce zdědila krásu, po dědovi rudé vlasy. Je to slušná a vychovaná dívka, avšak dost plachá. Ráda čte biblické příběhy a má tak trochu hlavu v oblacích.
V létě 961 si vzala o sedm let mladšího dědice Království východoanglického, prince Eadwalda, zastupovaného na svatbě arcibiskupem z Canterbury. Oddával nově vysvěcený arcibiskup z Llyndaffu.

Obrázek
Llywelyn ap Aeddan
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dědic Walesu, patnáctiletý (k r. 961), vzhledem velmi podobný otci. Llywelyn je však spíše tichý, bystrý pozorovatel, zároveň vcelku schopný šermíř, ale dosud se nenaučil velet. Přesto to vypadá, že z něj bude jednou dobrý vládce. Jen o dost jiný, než jakým byl jeho děd a jakým je jeho otec.
Na jaře roku 960 si na hradě Gwynedd, za přítomnosti obou dvou králů, vzal patnáctiletou northumbrijskou princeznu Lizbeth.

Obrázek
Cadwallon ap Aeddan
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Jedenáctiletý (k r. 961) mladší synek Gwyrddů je v mnohém přímo protikladem staršího Llywelyna. Je živý, snadno lidi pobaví, všichni jej mají rádi. Chybí mu ale soustředěnost a cílevědomost. Na druhou stranu však zase miluje dobrodružství a rodičům působí mnoho vrásek. Možná právě proto jej poslal jeho otec na výchovu ke svému příteli, králi Fraomaru I. Fairhairovi, kde se mu dostává užitečného vzdělání pro dráhu preláta.

Obrázek
Heledd ferch Aeddan
Miminko narozené v roce 961, nejmladší dítě krále Aeddana.

Eiluned ferch Llywellyn
Miminko narozené na podzim roku 962, nejstarší dítě prince Llywellyna.

Královský dvůr
Obrázek
Saethydd Maelcwn ap Stinian
Nevrlý zrzek a nejvyšší velitel velšského vojska. Je pravým vojákem, je ve výborné kondici a to i přestože mu už táhne na padesát. Mezi vojáky je znám pro svoji askezi, neústupnost, až tvrdost. Vyzná se v boji se sekerou i s lukem a skvěle dokáže využít terénu.

Obrázek
Správce Brwyn ap Stinian
Brwyn se v ničem nepodobá svému o rok mladšímu bratru Maelcwnovi. Je uhlazený, hubený, známý pro svoji trpělivost a pomalou pečlivost vlastní větrnému mlýnu. Přísloví "Tichá voda břehy mele" zdá se býti pro Brwyna dokonalou metaforou, protože přesně takto funguje jako správce Caerdyddu.

Obrázek
Arcibiskup Edwyn ap Edwyn z Llyndaffu
Edwyn se stal biskupem z Llyndaffu tak dávno, že už nikdo vlastně nepamatuje, kdy to bylo. Vždy tu byl nějaký biskup Edwyn. Celé to komplikuje navíc fakt, že Edwynův otec, také Edwyn, byl biskupem předtím (raný středověk = ještě není celibát kněží)! A pak si pamatujte, odkdy tím biskupem je. Prostě a jednoduše, Edwyn vykonává svůj úřad odnepaměti s železnou pravidelností sobě vlastní. Vždy ve stejný čas, ráno, jde do kostela, vždy na třetí úder zvonu pokládá nohu na třetí schod. Zvon se po čase začal řídit Edwynem, který byl prostě přesnější.
Edwyn je zároveň studnicí vědomostí, které si váží celý Wales. Jeho slovo mělo velkou váhu ještě v dobách, kdy země nebyla jednotnou. Před nedávnem zásluhou krále Aeddana povýšil na arcibiskupa s mnoha sufragány...
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 26 pro 2015, 01:45

Na Britských ostrovech se rodokmeny stávají posledním výstřelkem šlechty, a proto ani Gwyrddové nezůstali pozadu a taky si jeden nechali zhotovit!

[obr]http://textovka.ainigma.eu/anglie/Rodok ... rddove.png[/obr]
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 02 led 2016, 16:23

Aeddan ap Iestyn, vládce Walesu, vyšel z jednací síně. Tvářil se nabručeně. V tu chvíli na něj narazil gwyneddský kastelán.
"Co jednání s králem, můj pane, dopadla dobře?"
"Co? Jednání? Dobře? Ne, příšerně!" odpověděl roztržitě král.
"Co se stalo, smím-li se zeptat?"
"Nechutná mu naše medovina. Z mých vlastních úlů! Katastrofa!"
"Aha, to máte zajisté pravdu... už jsme mu jeden sud svátečně zabalili..."
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 07 led 2016, 11:27

„Vážně chceš odejít?“ zatvářil se král překvapeně.
„Ano, můj králi,“ uklonil se Urien.
„Jsi jedním z Arweinydd Saethyddiaeth.“
„Proto tě o to pokorně žádám, můj králi. Stejně jsi mu slíbil jednoho velitele.“
Aeddan upil z pohárku medoviny a přikývl. „Chtěl jsem poslat tvého otce.“
„Můj otec je zde spokojený, ale já ne.“
„Hm? Naše země se ti nelíbí?“
„Velet části velšské armády je velká čest, ale... bez naděje na odměnu...“
„Rozumím.“
„Nesvěřil jsi nám žádná léna. Jen strýc Brwyn má na starosti Caerdydd, ale ani on tam není vládcem, jen správcem.“
„Takže tě žene pryč zisk půdy?“ podíval se Aeddan podezřívavě na Uriena.
„Nejen to. Je to docela sympatický král.“
„Vím, sám jsem s ním vedl nejednu zajímavou debatu. Tedy dobrá, propouštím tě ze svých služeb, jdi s mým požehnáním a služ svému novému pánovi se ctí, tak, abys nezahanbil sebe, ani naši rodinu.“
„Děkuji, Aeddane.“

Obrázek

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 16 led 2016, 20:51


   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti


Léto strávil král na Caemarfonu. Doprovázela ho jen jeho žena, královna Elaine, děti zůstaly tentokrát doma. Procházky do hlubokých velšských lesů oběma připomněly doby jejich mládí. Zřejmě si tyto doby naplno připomněli i na společném loži, neboť královna je po letech opět těhotná!
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 28 led 2016, 17:33

Léta páně 960 se píše:A náš rok ukončujeme vyprávěním o poutníku Ethredovi. Ten úspěšně zcestoval všechny anglosaské země, ba i drsné Skotsko a neprobádané Irsko. Nicmńě nikdy nebyl ve Walesu a tento rok se to rozhodl napravit. Z Mercie se vydal směrem do waleských hor. Sněhu moc nebylo, ale s přibývajícími kopci a horami měl stále větší obtíže. Jednoho rána, zesláblý ze své dlouhé cesty, uviděl něco neskutečného. Bitvu, kterou jaktěživ nespatřil. Velšské armády stály proti sobě a zřivě bojovaly. Stovky mužů bylo zasažených, ale bojovali dál. Žádná ze stran nehodlala ustoupit. Salvy létaly na obě strany a muži se krčili ve svých improvizovaných úkrytech. Bitvu ukončil samotný Maelcwn ap Stinian, vrchní velitel waleské armády, a to když dostal příliš tvrdou sněhovou koulí do hlavy. Největší koulovaná v dějinách Walesu, možná i celé Anglie, skončila nerozhodně.
Saethydd Maelcwn ap Stinian tímto jménem Velšských koulovacích oddílů vyzývá krále Fraomara II. Fairhaira k sněhové bitvě a vytvoření Northumbrijských koulovacích oddílů. Jako místo tohoto přátelského střetu navrhujeme Velšské hory, příští zimu.
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 06 úno 2016, 19:25

Obrázek

"Můj pane, narodila se vám dcera," uklonil se hradní správce.
Král se pousmál a podíval se na zátoku okolo které se rozprostíralo jeho sídelní město Gwynedd. Na stromech rašilo listí, byl duben. Za několika malými kopci se tyčila jeho nově postavená věž, nejvyšší v celém Walesu. Právě tam král Aeddan mizel, když měl už dvora po krk.
"To je dobře, že je to dcera," řekl po chvíli král.
Správce nadzvedl obočí. "Myslel jsem, že chcete syna, můj pane..."
"Proč? Už mám dva syny. Podívej se do historie. Žádný dědic, pohroma pro zemi. Příliš mnoho dědiců, pohroma ještě větší. Proto jsem rád, že Heledd je dívka."
"Heledd, tedy?"
"Přesně tak."
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 27 úno 2016, 22:33

Obrázek

Arcibiskup Edwyn ap Edwyn mohl být z Tamworthských dohod více než spokojený. Nejen že se na stará kolena již dříve stal arcibiskupem a oddával jednu z prvních velšských princezen, ale nyní se jeho arcidiecéze stala dokonce jednou z největších v Evropě. Kromě Walesu totiž nyní zahrnuje i Západní Mercii a celé Irsko. Papež ve své bule povolil i založení tří nových diecézí. Ta jižní irská byla zasvěcena svatému Patrikovi, východní sídlí v Baile Átha Cliath a ta severní v Béal Feirstu. I jeho samotné církevní obročí reformou krále Aeddana zaznamenalo značné rozšíření...

Arcidiecéze llyndaffská - arcibiskup Edwyn ap Edwyn
Diecéze svatého Davida - biskup Rhodri ap Dyfed
Diecéze svatého Asapha - biskup Andreas ap Ffernfael
Diecéze gwyneddská - biskup Gwerstan ap Senyllt
Diecéze herefordská - biskup Leofric
Diecéze worchesterská - biskup Ealdwulf
Diecéze baile átha cliathská - biskup Tudwallon ap Tudwallon
Diecéze svatého Patrika - biskup Rhicert ap Ceredig
Diecéze béal feirstská - biskup Tewdwr ap Maenyrch
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 29 úno 2016, 23:57

Král se vracel po dobře udržované hlavní cestě z Tamworthu zpět do Walesu. Před králem jel vlajkonoš s královou zástavou – purpurovým drakem na stříbrném poli. Několik metrů za králem jeli gwyneddští rytíři. Vedle něj mlčky jel na hnědákovi jeho syn Llywellyn. Brzy měl oslavit šestnácté narozeniny. Král si jej mlčky prohlížel. V mnohém si byli velmi podobní, v jiném byli zcela rozdílní. Oba dva měli světlé kudrnaté vlasy a v obličeji vypadali skoro stejně, snad kromě barvy očí. Ty Aeddanovy byly modré, stejně jako jeho ženy Elaine. Llywellynovy byly však hnědé, po jeho babičce Siwan z Powysu. Ta poslední dobou kupodivu držela svůj jazyk za zuby a kromě popichování své snachy nijak nezasahovala do života na královském dvoře, což všechny zaráželo.
Ne, ve vzhledu to nebylo. Aeddan byl vždy hovorný, ale co se týkalo meče, přenechal tuhle starost rád jiným. Jeho syn byl jiný. Tichý, bystrý pozorovatel, který dokázal snadno přijít na podstatu věci. Boje se nebál a podle velitele velšského vojska neměl s útrapami vojenského tábora problémy. To bylo dobře. Aeddan se jen bál, aby Llywellynovi jeho spíše plachá povaha časem nedělala potíže při vládě…
Llywellyn postřehl otcův pohled a zvědavě se na něj podíval. „Ano, otče?“
„Hm, nic, jen jsem se zamyslel,“ odpověděl král a zahleděl se na cestu.
„Mohu se tě na něco zeptat?“
„To jsi právě udělal,“ pousmál se Aeddan.
„Proč jsi se pokoušel do krále Fraomara nacpat tu tvoji medovinu?“
Král se překvapeně podíval na syna. „Ty sis toho všiml?“ optal se.
„Já ne, to Ecgric Raven, regent Východní Anglie.“
„Hm.“
„Otče?“
„Nemůžu přijít na to, proč mu nechutná!“
„Ale on během hostiny nepil nic, nejen tu tvoji medovinu…“
Král jen cosi v odpověď zabručel a popojel o pár kroků dopředu.
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 02 bře 2016, 08:35

Aeddan nezamířil rovnou do svého sídelního Gwyneddu, nýbrž to vzal oklikou přes Caerdydd. Cesta byla sice delší, ale vedla po pohodlnějším pobřeží. Již nedaleko Ewellu je vítali ti Keltové, kteří přežili anglosaskou okupaci. Když král vjel do Gwentu, byly kraje cesty plné. Lid vítal svého krále. Aby také ne, však se mu podařilo něco, co již mnozí považovali za nemožné – ovládnout před několika staletími ztracenou úrodnou nížinu.
V Caerdyddu král vstoupil do nově postavené katedrály, kde proběhla mše za krále, kterou celebroval arcibiskup Edwyn ap Edwyn se svými sufragány biskupem Rhodrim ap Dyfedem ze Svatodavidské diecéze a s biskupem Leofricem z Herefordu. Byl to symbol, Aeddan nehodlal vyhánět Anglosasy z jejich domovů, nýbrž s nimi chtěl žít v míru. Na mši se dostavili přední velmoži země, dokonce i někteří Irové.
Po mši král Aeddan I. Gwyrdd pronesl svůj slavný projev. Kronikáři se však nemohou shodnout na jeho přesném znění, protože všichni své kroniky psali až s jistým časovým odstupem. Co však víme, je, že král hovořil o splnění velkého snu, o keltské reconquistě, ale i o milosrdenství a Kristově učení lásky k ostatním lidem, včetně Anglosasů. Jeden z kronikářů zaznamenal, že biskup Leofric z Herefordské diecéze se během projevu rozplakal dojetím, ale pravděpodobně se jedná o falsum, neboť drahý biskup sotva uměl číst, natož aby ještě rozuměl velštině, ve které král projev pronesl.
Aeddan se poté odebral na Gwyneddský hrad a zbytek zimy strávil s rodinou.

Llyndaff

   Tento obrázek může být vizuálně zmenšen. Zobrazit v původní velikosti
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 10 bře 2016, 11:22

Gwynedd se zaujetím sledoval, jak vládci v Yorku a Glaschu hromadí další a další tituly. Tak například délka titulu krále Fraomara II. Krásnovlasého se více než ztrojnásobila! Již nebyl jen králem Northumbrie, ale i vévodou Manu, regentem Mercie a lenním pánem Wessexu. Skotský král Brian MacMaon z rodu Alpinů, vidouce rozšiřování titulatury northumbrijské, rozhodl se mu konkurovat a při dostavění Belfastu se nechal provolat iarlou severoirským, čímž délku svého titulu zdvojnásobil.
Ale, konečně, proč ne? I Gwynedd podlehl módě tvorby nových titulů. Ostatně, pro zemi bylo důležité, aby měla jasnou strukturu.
A tak se nyní na vědomí dává, že Aeddan I. Gwyrdd, král velšský a gwyneddský, jest ode dnešního dne zván též iarlou jihoirským a iarlou západomercijským! Irové a Anglosasové, slavte!

Obrázek
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Uživatelský avatar
Minreth
Podplukovník
Podplukovník
Příspěvky: 3657
Registrován: 03 pro 2009, 17:57

Re: Wales

Příspěvek od Minreth » 21 bře 2016, 18:34

Obrázek

„Otče, nesu ti radostnou zprávu.“
„Mhmm?“
„Jsi dědeček. Lizbeth porodila holčičku. Pojmenovali jsme ji Eiluned.“
„Cítím se tak starý...“
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)

Odpovědět

Zpět na „Anglie 960“