Pravidla, jednotky, mapa - otázky a připomínky

Rozpracovaná hra Totenkopfa

Moderátoři: Dekl, Vals, Royal, Tifík

Odpovědět
Tifík
Kapitán
Kapitán

Pravidla, jednotky, mapa - otázky a připomínky

Příspěvek od Tifík »

Protože jsem nahodil pravidla (s mapou nastala drobná komplikace, kterou snad během tohoto týdne zvládnu odstranit) tak zakládám vlákno k jejich připomínkování, ať mám nějakou reflexi a můžu co nejvíc z úprav provést ještě než začneme hrát.
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl
Jan III.
Kapitán
Kapitán

Re: Pravidla, jednotky, mapa - otázky a připomínky

Příspěvek od Jan III. »

Co má být zač to Švícarsko?
konzul Decimus "Semotus" Purpurový
První Rádce Telendir Lingwenský
Edmund Granddale, král Východní Anglie
Jan Tarmun z Jezerního Vědrokrvu, zvaný Jantar z jezera, Malleus maleficarum, paladin Světla Svatého, vůdce Hornozemské aliance
Vrchní Hejtman Táborského Svazu Jan Oldřich z Černovic(†)
Jan Tarmun I. z Jezerních Vědrokrv, velmistr Řádu Dlátenického, biskup Taulunský a právoplatný král Terenie
Parwaein I. Tamnicir, kníže Větrodolský, první rádce Svojška I., krále Kalwenského(†)
Lothar I., Markus I. Ansa, král Slaromský
Polní podmaršálek Johann Peter de Beaulieu, vrchní velitel rakouských vojsk v Itálii 1796
Kde je vůle, je i způsob!
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

Sakra, omlouvám se, musel jsem to přehlídnout, nechápu jak, když tu mapu projížděl jenom dneska snad čtyřikrát...
Hetharie 4 (2.pokus):Konrád Východňanský, regent krále Svatopluka I. Kalwenského - leden až říjen 998
Wylam: legát Agateánského bratrstva Regozor, zvaný Železný; rytíř smrti Raileh, velitel Legie zkázy
Heharie 4: paladin Tomáš trážce Východu, Pán Velernova a Cestostráže stál, regent krále Svatopluka I. Kalwenského
Blackfyreovo povstání: Damon Lannister, lord Casterlyovy skály, pán Západních zemí, štít Lannisportu a strážce západu
Hetharie 3: kníže Hövdig Reger ze Starkfäste, kníže Brázdy a jeho syn Arvtak Regeri, pán Starkfäste a Självfältu

„Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“
Karel Kryl
821
Major
Major

Příspěvek od 821 »

Pokial viem tak delostrelectvo nebolo za Napoleona clenene do praporov ale do plukov a pluk sa delil na baterie ktore boli pridelovane armadam, pouzivana jednotka by mala byt bateria/rota
És per Catalunya, per la llibertat...
Que moriràs lluitant, si cal!
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

Vím, že rota (baterie) by byla správnější, ale vážně se mi nechce to řešit po třech dělech. Uplně nejsprávnější by asi bylo, kdybych množství děl odvozoval od počtu pěších praporů, třeba jeden pěší prapor má jedno dělo, nebo nějak podobně, ale to bych se z toho zbláznil (a hráči myslím taky). Proto jsem ustanovil tuhle v podstatě imaginární organizační jednotku. Přišlo mi to jako herně nejjednodušší a nejsmysluplnější řešení. Protože přidělit třeba Rakouské armádě 5 baterií by bylo podle mne šílené podhodnocení (když jenom v bitvě u Arcole nasadili děl údajně 30, tedy dle mých pravidel 10 baterií a to byl jistě jen zlomek síly) a vypisovat jen Rakousku nějakých 20 jednotek děl se mi nechce.

Karel Kryl
821
Major
Major

Příspěvek od 821 »

Ale bateria vtedy neboli 3-4 dela, napriklad Rakuska mala 6-8.

Aj stymi plukmi lahkej pechoty je to otazne. Lahka pechota nebola nasadzovana skor po praporoch? A urctite vedeli spravit kare.
Jan III.
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Jan III. »

O názvy útvarů bych se až tolik nehandrkoval. Spíš bych zkrátil kola z 1/2 měsíce na 1 týden. Celé tažení by mělo správně skončit ještě před zimou. 8)
konzul Decimus "Semotus" Purpurový
První Rádce Telendir Lingwenský
Edmund Granddale, král Východní Anglie
Jan Tarmun z Jezerního Vědrokrvu, zvaný Jantar z jezera, Malleus maleficarum, paladin Světla Svatého, vůdce Hornozemské aliance
Vrchní Hejtman Táborského Svazu Jan Oldřich z Černovic(†)
Jan Tarmun I. z Jezerních Vědrokrv, velmistr Řádu Dlátenického, biskup Taulunský a právoplatný král Terenie
Parwaein I. Tamnicir, kníže Větrodolský, první rádce Svojška I., krále Kalwenského(†)
Lothar I., Markus I. Ansa, král Slaromský
Polní podmaršálek Johann Peter de Beaulieu, vrchní velitel rakouských vojsk v Itálii 1796
Kde je vůle, je i způsob!
tarava
Major
Major

Příspěvek od tarava »

Jan III. píše:Celé tažení by mělo správně skončit ještě před zimou. 8)
Jak správně? :?:
Kvilam: kníže Randolf "Zweihänder" Seufer
Anglie 960: Harald II. Norský řečený Šedoplášť
Wylamské války: císař Palladius I. Kýnigos, vévoda Theodoros I. Kýnigos(abdikoval)
Hetharia 4 - Dva králové: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 3 - Založení Kalwenu: kníže Vesmen I. Corvus, pán Brány
Hetharia 1 - Příchod temnoty: Lid města Kary - kapitán Hagen
Blackfyreovo povstání: ser Aegor 'Bittersteel' Rivers
Husitské války: Sirotčí svaz - hejtman Michal Jiskra ze Sušice
Byzanc 1214: Serenissima Repubblica di San Marco - dóže Tarava II. di Orseolo
Německo 1866: Rýnský spolek
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

821 píše:Ale bateria vtedy neboli 3-4 dela, napriklad Rakuska mala 6-8.

Aj stymi plukmi lahkej pechoty je to otazne. Lahka pechota nebola nasadzovana skor po praporoch? A urctite vedeli spravit kare.
Co jsem našel tak by to právě měly být ty 3 až 4 kusy, pokud je to jinak, tak to klidně opravím. (koneckonců dělení na baterie je tam čistě orientačně, klidně můžeš ze všech těch děl udělat jednu baterii ;) )
V každém případě mi tohleto dělení přijde nejlepší, právě z hlediska pravidel, jestli budeš ty do rozkazu uvádět pokyny pro každé dělo zvlášť, nebo pro celý ten můj prapor je tvoje věc.

Je možné, že prapor by byl vhodnější, ale tohle bylo zase proto, abych měl jednodušší vytváření historických armád, nemusím počítat s tolika odlišnými velikostmi a pluk můžeš opět dělit na prapory, takže zhruba to samé jak u děl. A pluky jsem zvolil proto, že když totenkopf plánoval prapory, tak Royal argumentoval tím, že základním prvkem byly ty pluky.
S tím karé máš asi pravdu, ale já jsem to pojal tak, že jsou cvičeni hlavně pro boj v rojnicích a střelbu, takže ta pevná formace není až tak slavná, krom toho ten rozkaz klidně dát můžeš, jenom asi neustojí tolik, jak normální pěchota.

Ale pokud byste to jako hráči ocenili, pak můžu lehkou pěchotu klidně organizovat do praporů, tohle je na vás.
Jan III. píše:O názvy útvarů bych se až tolik nehandrkoval. Spíš bych zkrátil kola z 1/2 měsíce na 1 týden. Celé tažení by mělo správně skončit ještě před zimou. 8)
Původně jsem to tak plánoval, ale když jsem si uvědomil, že to tažení trvalo přes rok (duben 1796 - říjen 1797) a že nám nevyjde co týden to přepočet (přes prázdniny budem rádi za dva a do toho budu ještě během školy dvakrát na delší dobu pryč), tudíž bysme skončili nejspíš příští rok touhle dobou, což by asi nikoho nebavilo, hrát tak dlouho, a navíc mě čeká maturitní ročník, takže bych to chtěl mít nejpozdějc do Vánoc odehrané.
Přemýšlím nad zdvojnásobením dosahu jednotek, ale pak bych asi chtěl, aby jste mi do rozkazů dávali mapy s grafickým znázorněním přesunů, protože zkoumat, kterejma dvaceti hexama vlastně která armáda šla by asi bylo nad moje možnosti.

Karel Kryl
martas3
Podplukovník
Podplukovník

Příspěvek od martas3 »

Nu, zběžně jsem ta pravidla prošel a začínám tě litovat, Tifíku. Brát ohled na každý výcvik, zocelení bojem a tak... i tak bývá problém vyhodnocovat morálku v hodnotách 0 - 5 :-)
Kronikář hetharijský, byzantský a wylamský, historik Res Publicy
Velkovévoda Friedrich I. Bádenský (Německo 1866)
Martin z Blatavníka (†), velitel Plzeňského landfrýdu, a jeho syn Jošt z Blatavníka, pán Plzně, Tachova a Žebráku (Husitské války)
Lord Eldred Arryn, princ Hory a Údolí, pán Orlího Hnízda, Strážce Východu a Ochránce Údolí (Blackfyreovo povstání)
Dóže Manuel Saggio z Luccy, arcibankéř italský (Itálie 1796)
Aeddan I. Gwyrdd, král velšský, iarla jihoirský a západomercijský (Anglie 960)
Sigismund III. Stříbrovlasý (†), kníže hauenský, a jeho synovec Dietrich I. Obnovitel, král kvilamský a kníže hauenský (Pět knížectví)
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

No jo, jsem magor, já vím, ale zocelení během boje je čistě na mé úvaze a bude spíš vyjímečné, třeba pokud bude malá část armády krýt ústup zbytku proti velké přesile a podaří se jí vyváznout.

Mě spíš děsí, že mám sám zmatek v tom, co jsem tam chtěl dát a co jsem tam dal a na co jsem jenom zapomněl a co jsem tam nedal z nějakého skutečného důvodu. :lol:

Karel Kryl
Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal »

Tifík píše:
Je možné, že prapor by byl vhodnější, ale tohle bylo zase proto, abych měl jednodušší vytváření historických armád, nemusím počítat s tolika odlišnými velikostmi a pluk můžeš opět dělit na prapory, takže zhruba to samé jak u děl. A pluky jsem zvolil proto, že když totenkopf plánoval prapory, tak Royal argumentoval tím, že základním prvkem byly ty pluky.
Ale pokud byste to jako hráči ocenili, pak můžu lehkou pěchotu klidně organizovat do praporů, tohle je na vás..
Historická realita a hratelnost jsou dvě rozdílné věci. Správně byla měla být pěchota organizována (od nejmenšího po největší) takto : prapor-pluk-brigáda-divize-sbor-armáda. Moje argumentace plukem se zabývala spíše nejmenší jednotkou pro verbování, než že bych polemizoval zda je základní jednotkou prapor či pluk.
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

Royal píše:Historická realita a hratelnost jsou dvě rozdílné věci. Správně byla měla být pěchota organizována (od nejmenšího po největší) takto : prapor-pluk-brigáda-divize-sbor-armáda. Moje argumentace plukem se zabývala spíše nejmenší jednotkou pro verbování, než že bych polemizoval zda je základní jednotkou prapor či pluk.
Tak se omlouvám za dezinterpretaci, nicméně to poselství, že nic menšího než ten pluk pro herní potřeby vlastně nemá moc smysl v tom je.
A vyšší jednotky si můžete tvořit vy štěpením svých sil.

Karel Kryl
tarava
Major
Major

Příspěvek od tarava »

Je to jen estetické, ale já bych změnšil znaky u měst. Aspoň na polovinu možná i víc. Přijdou mi zbytečně velké. Hlavní jsou armády, ty by měly mít větší znaky. Až budou na mapě armády, bude v tom podle mne docela guláš.

Pevnost je na mapě jen jedna?

Dále bych ta jezera dal opravdu přes celé hexy, ať se nikdo nehádá, jestli tam může vlézt nebo nemůže a hlavně je to hezčí esteticky...
Také těm Benátkám bych nechal normální celý hex a ohraničil bych ho "řekou". Ta půlka zatopeného hexu... no... nic moc :mrgreen:

2.3 - Řeky je s vojskem možné překročit kdekoliv, berou se však jako samostatný hex. Při překračování řeky u državy (v její těsné blízkosti, tedy na okraji hexu s državou, tak jak tomu bylo do teď), jejíž majitel vám povolí průchod (u vlastních je průchod povolen automaticky, neřeknete-li jinak), nebo při pohybu po cestě vyznačené na mapě je pro překonání toku potřeba 1 akce - počítá se s tím, že u měst a na cestách jsou dostatečně solidní mosty na to, aby se vojsko zdrželo přechodem řeky jen minimálně. Kdekoliv jinde je na překročení řeky potřeba 3 akcí. Výjimku mají Benátky, řeka oddělující je od úžiny je znázorněním mořské úžiny a její překročení se bere jako překročení 1 hexu moře (viz 2.4).
Bože to je strašně nepřehledné. De facto je to tak, jak to dosavaď bylo, ale já to málem nepochopil. Všechny ty závorky, přepoklady atd.
Napsal bych:
K překročení řeky potřebujete 3 body akce. Pokud řeku překračujete na cestě nebo u državy se souhlasem majitele, stačí vám pouze 1 bod akce. Na konci kola nemůžete zůstat uprostřed řeky.
Benátky mají vyjímku. Zde se to bere jako přechod moře(viz. pravidlo 2.4)
2.6 - Na mapě jsou zobrazeny sídla (jejich rozdělení viz. níže). Ke každému sídlu patří provincie (na mapě jsou hranice provincií vyznačeny bílými tečkovanými čarami), kterou dané sídlo spravuje a z jejíhož území bere svůj zisk. Za hranici provincií patřících jiným státům je brána hranice států. Hranice provincií jsou neměnné.
Výjimkou jsou Benátky, které provincii nemají.

2.7 - Na mapě jsou také vyznačeny výchozí hranice zemí (červená přerušovaná čára). Měněny budou pouze v tom případě, že budou nové hranice uznány všemi zainteresovanými stranami a bude ukončen spor o jejich vedení (zpravidla uzavření míru, ale PH je líná mrcha, takže je možné, že je upravím až pro finální přepočet). Hranice států musí korespondovat s hranicemi provincií, pokud se s nimi hranice států kryjí, mají při zobrazování přednost.
Majá tato dvě pravidla faktický dopad? Já bych je úplně vypustil. Jen to znepřehledňují...
Max. bych to 2.7 změnil na: Hranice zemí se mění pouze po uznání všech zainteresovaných stran(nebo tak nějak).
Je to krátké a přehledné.
3.2 - Vzhledem k povaze hry je vaše rodina (vládnoucí frakce země, či velení vojsk) daná historickými prameny, stejně tak základní diplomatické směřování vaší frakce, neurčím-li pro potřebu hry z nějakého důvodu jinak.
Co znamená to základní diplomatické směřování frakce? To znamená, že se diplomaticky všechny frakce musí chovat historicky? Neztrácí poté diplomacie smysl a strany jsou tak rovnou rozděleny? Nebylo by lepší dát hráčům volnost. Nepředpokládám, že se Francie s Rakouskem chytnou za ramena a společně si rozdělí Itálii, ale menším státům by se měla dát volnost.
Proč by třeba nemohlo Toskánsko sjednotit, když se poštěstí severní Itálii :mrgreen:
Wylamské války: císař Palladius I. Kýnigos, vévoda Theodoros I. Kýnigos(abdikoval)
Royal
Plukovník
Plukovník

Příspěvek od Royal »

tarava píše:Co znamená to základní diplomatické směřování frakce? To znamená, že se diplomaticky všechny frakce musí chovat historicky? Neztrácí poté diplomacie smysl a strany jsou tak rovnou rozděleny? Nebylo by lepší dát hráčům volnost. Nepředpokládám, že se Francie s Rakouskem chytnou za ramena a společně si rozdělí Itálii, ale menším státům by se měla dát volnost.
Proč by třeba nemohlo Toskánsko sjednotit, když se poštěstí severní Itálii :mrgreen:
S touto námitkou souhlasím a mám na to naprosto stejný názor. Podruhé taktně připomínám (poprvé viz vojenské jednotky), že historie je jedna věc a hratelnost je (nebo může být) věc druhá
Wilhelm von Royal, generálporučík a velitel XXXXII. sboru, (Krym 1942)
Michal Jan Lev z Rožmitálu, pán z Rožmitálu, (Čechy 1526-1527)
Enrico de Candia Pescatore, hrabě z Malty, admirál a direktor Republiky Janov (Byzanc 1214-1217)
Čeněk z Vartemberka, pán z Veselí a Vartemberka, rytíř Dračího řádu, nejvyšší purkrabí a královský maršálek, (Husitské války 1424-1426)
William Royal, admirál britského Královského námořnictva (Trafalgar 1805)
Louis Alexander Berthier, divizní generál a náčelník štábu Armée d´Italie, (Itálie 1796)
821
Major
Major

Příspěvek od 821 »

Nedali by sa rozkazi posielat na 2 casti?
Ide mi o to, ze k boju nemusi vzdy dojst a potom je zbytocne sa babrat s rozkazom pre boj. Az tolko prace pre PH by to nebolo. Po prvej uzavierke pozre kto sa kde presuva a ak dojde k boju da vediet akterom nech napisu rozkaz pre bitku.
tarava
Major
Major

Příspěvek od tarava »

Tak v tomhle jsem naprosto a zásadně proti! Není poté možné udělat žádné překvapivé taktické manévry a přepady, když druhou stranu PH upozorní a dá jí šanci vypracovat rozkazy.
Také už vidim, jak PH obepisuje třeba 6 hráčů, že budou bojovat a kdy se slezou ty rozkazy. Už takhle je problém u každé hry dodat rozkazy do uzávěrky a řada lidí ještě dává po, takže bude ještě další zdržení počítam 1-2 dny než přijdou rozkazy bojové... na palici.
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

tarava píše:Je to jen estetické, ale já bych změnšil znaky u měst. Aspoň na polovinu možná i víc. Přijdou mi zbytečně velké. Hlavní jsou armády, ty by měly mít větší znaky. Až budou na mapě armády, bude v tom podle mne docela guláš.

Pevnost je na mapě jen jedna?

Dále bych ta jezera dal opravdu přes celé hexy, ať se nikdo nehádá, jestli tam může vlézt nebo nemůže a hlavně je to hezčí esteticky...
Také těm Benátkám bych nechal normální celý hex a ohraničil bych ho "řekou". Ta půlka zatopeného hexu... no... nic moc :mrgreen:
No já právě nevěděl, co z toho vypadne, posledně jste mi nadávali, že se na té mapě nedá nic poznat, takže jsem to nechal větší, ale zmenšit to klidně můžu.

Pokud vím, tak ano, jediná významněší pevnost v Severní Itálii kterou jsem dohledal je Mantova, pokud máš jiné informace, budu rád, když mě doplníš.

Beru na vědomí.
On je to normální hex a "řeka", jenom je ta řeka tlustá, aby to bylo odlišené i opticky, napadá mě je dat na hex moře, ale nepřijde mi to jako moc dobrý nápad...
tarava píše:Bože to je strašně nepřehledné. De facto je to tak, jak to dosavaď bylo, ale já to málem nepochopil. Všechny ty závorky, přepoklady atd.
Napsal bych:
K překročení řeky potřebujete 3 body akce. Pokud řeku překračujete na cestě nebo u državy se souhlasem majitele, stačí vám pouze 1 bod akce. Na konci kola nemůžete zůstat uprostřed řeky.
Benátky mají vyjímku. Zde se to bere jako přechod moře(viz. pravidlo 2.4)
No, já jsem se do toho docela zažral, takže to dopadlo jak to dopadlo, ale s tím jsem počítal, proto jsem taky pravidla k připomínkování vyvěsil s předstihem, aby se takovéhle "bugy" vyřešili, ještě než začneme.
tarava píše:Majá tato dvě pravidla faktický dopad? Já bych je úplně vypustil. Jen to znepřehledňují...
Max. bych to 2.7 změnil na: Hranice zemí se mění pouze po uznání všech zainteresovaných stran(nebo tak nějak).
Je to krátké a přehledné.
No 2.6 má dopad na to, které provincii budu strhávat profit pokud necháš vojsko rabovat venkov za pochodu.
To k té 2.7 taky dává smysl.
tarava píše:Co znamená to základní diplomatické směřování frakce? To znamená, že se diplomaticky všechny frakce musí chovat historicky? Neztrácí poté diplomacie smysl a strany jsou tak rovnou rozděleny? Nebylo by lepší dát hráčům volnost. Nepředpokládám, že se Francie s Rakouskem chytnou za ramena a společně si rozdělí Itálii, ale menším státům by se měla dát volnost.
Tohle je tu především kvůli Rakousku, Francii, Papeži a Parmě. Volnost máte, pokud nezačnete dělat uplné kraviny, tímhle si jenom dělám zeď, abych mohl zasáhnout, pokud byste dělali něco nesmyslného (třeba Parma podporující Francii by mi asi byla proti srsti, když tam vládnou Bourboni). U většiny frakcí je to určeno pouze do té míry, že monarchové mají odpor k revoluci a chtějí ji potlačit (zcela logicky), ale nijak extra na tom bazírovat nebudu.
Pokud se někdo rozhodne vyhlásit vládcem celé Itálie a využije všech dostupných prostředků pro splnění svého cíle, bránit mu nebudu. :D

821 píše:Nedali by sa rozkazi posielat na 2 casti?
Ide mi o to, ze k boju nemusi vzdy dojst a potom je zbytocne sa babrat s rozkazom pre boj. Az tolko prace pre PH by to nebolo. Po prvej uzavierke pozre kto sa kde presuva a ak dojde k boju da vediet akterom nech napisu rozkaz pre bitku.
tarava píše:Tak v tomhle jsem naprosto a zásadně proti! Není poté možné udělat žádné překvapivé taktické manévry a přepady, když druhou stranu PH upozorní a dá jí šanci vypracovat rozkazy.
Také už vidim, jak PH obepisuje třeba 6 hráčů, že budou bojovat a kdy se slezou ty rozkazy. Už takhle je problém u každé hry dodat rozkazy do uzávěrky a řada lidí ještě dává po, takže bude ještě další zdržení počítam 1-2 dny než přijdou rozkazy bojové... na palici.
Obojí dává smysl.
Řeknu to takhle, normálně se rozkazy budou posílat naráz, zcela logicky, ale pokud by došlo k tomu, že by se dvě armády střetly v přehledném terénu a ani jedna z nich by neplánovala na tu druhou léčku, asi bych stejně příslušné velitele obeslal, aby mi řekli co budou dělat. To je myslím rozumné, ne?

Karel Kryl
821
Major
Major

Příspěvek od 821 »

Prva uzavierka by bola samozrejme skor. Proste by tyzden bol rozdeleny na 2 uzavierky.
Na prepad by sa to nevztahovalo.

Ked nikomu nevadi pisat rozkaz k boju hodinu a nic, potom si to zas zopakovat a nic tak mne jedno.

Tifik mne islo skor o nieco ine.
Napr. FRA vytiahne do pola proti Janovu. FRA sa pripravuje na utok a pripravuje detailny rozkaz. Janov si je ale vedomy ze nema sancu a ustupuje.
Podobne situacie sa budu diat casto. Zbytocne zabity cas pisanim rozkazov ktore sa nikdy nepouziju.
Tifík
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od Tifík »

821 píše:Prva uzavierka by bola samozrejme skor. Proste by tyzden bol rozdeleny na 2 uzavierky.
Na prepad by sa to nevztahovalo.

Ked nikomu nevadi pisat rozkaz k boju hodinu a nic, potom si to zas zopakovat a nic tak mne jedno.

Tifik mne islo skor o nieco ine.
Napr. FRA vytiahne do pola proti Janovu. FRA sa pripravuje na utok a pripravuje detailny rozkaz. Janov si je ale vedomy ze nema sancu a ustupuje.
Podobne situacie sa budu diat casto. Zbytocne zabity cas pisanim rozkazov ktore sa nikdy nepouziju.
Idea sice hezká, ale fakt nemám čas dělat týdně dvakrát přepočet. Počítám, že uzávěrky budou v neděli a já budu někdy mezi pondělkem a středou dělat přepočty.

Ano tak nějak to do teď fungovalo, byt takových situací asi nenastalo tolik, ale zrovna tohle asi nehodlám měnit. Navíc i ve skutečnosti se vytvářejí desítky plánů, které nikdy nikdo nerealizuje. ;)
Ještě to uvážím a nechám zbytek, aby se vyjádřil, ale zatím to vidím, že spíš ne...

Karel Kryl
Odpovědět

Zpět na „Itálie 1796“